Birlikte Soralım;birlikte cevaplayalım...

Bu topikteki arkadaşlığı ve paylaşımları beğendiniz mi?

• Ankete Katılan
    78
  • Anket Kapalı .

tinkerrrr çok geçmiş olsun yaaaaaaa

tinker çok geçmiş olsun canmm ege yaz boyunca güneş gördü bide sıcaklar hava değişikliği felan derken illaki vucutta bi dengesizlik olmuştur inşallah geçer canm takmayın kafanızaa

anne olmak ne kadar zor yaa...hemen en kötüsünü düşünüyoruz

evet en kötüsü aklımıza gelıyor keşke babadakı gıbı olsa sorun değil gerçi anneler ne problemlele ugrasıyor ama ah işte yuregıne laf gecıremıyorsun 6 ay sonra tekrar gıtcez bakcak dr..ama işin garibi daha onceden denıze falan gırmıstı sadece datçada 1 haftada çıktı bu...varla yok arası bırsey resımlerde cıkmaz bıle ama ya ilerlerse ya kotulesırse dıye dıye yıyoz kafayı..içten içe ama..dışa vurmuyoz ikimizde..stres tetıklıormus bu hastalıgı..ama bebekte ne stresı ..şimdi aman alamasın modundayız ..saçmalıyoz belki ama ne bılelım işte hayırlısı bakalaım bıraz rengı hafıfledı gıbı ya ...dr doğuştan olabılen bı lekede olabılır gunesle dıger bolgenın bronzlaşmasıyla ortaya cıkmıs labılır dedı..yani buyuyunce cıkacak hersey ortaya

canımm bahar kabız olduğu için herşeyi de veremiyorum pirinç bulgur ekmek havuç patates gibi şeyler veremiyorum....etli yemekler veriyorum ama sebze olarak pırasa fasulye enginar ıspanak kabak bezelye gibi şeyler veriyorum ,öğlen kahvaltıyı tattırmalık veriyorum... mama sandalyesi var yemeklerini hep sofrada veriyorum zaten dediğin gibi sofra alışkanlığı olsun diye...ama bu kabızlıkk kızımı mahvetti yaa...yemek konusunda hep bir tedirginlik varr

tınker canım bende ogluma kahvaltıyı tek tek yedırmeye 9.5 aylıkken baslayabıldım anca o zaman kabul ettı masallah sımdı yıyıyor ancak ekmek yemıyor pek sabahları mesela sabah bır yumurta sarısı 1tane pınar labne 2tatlı kasık tahınle 2tatlı kasık pekmezı karısıtıyorum ve 1tatlı kasıgı tereyagı eklıyorum onuda yedıyorum ve 3-4 dılım salata yıyıor baska bişi almıyor öglen sebze çorbası mutlaka ara ögün meyve pudıng vs. aksam sofrada bızımle ne varsa yedırıyorum ve yatmadan öncede yogurt verıyorum gece 1kez devam sütü bırde sabah içiyor cıger kesınlıkle yedırmelıyız ancak 1 yasına kadar 2 haftada 1 olmalı aksamları ne kadar yıyor sızınle ege ve yatmadan bişi yıyormu baska

tınker canım bende ogluma kahvaltıyı tek tek yedırmeye 9.5 aylıkken baslayabıldım anca o zaman kabul ettı masallah sımdı yıyıyor ancak ekmek yemıyor pek sabahları mesela sabah bır yumurta sarısı 1tane pınar labne 2tatlı kasık tahınle 2tatlı kasık pekmezı karısıtıyorum ve 1tatlı kasıgı tereyagı eklıyorum onuda yedıyorum ve 3-4 dılım salata yıyıor baska bişi almıyor öglen sebze çorbası mutlaka ara ögün meyve pudıng vs. aksam sofrada bızımle ne varsa yedırıyorum ve yatmadan öncede yogurt verıyorum gece 1kez devam sütü bırde sabah içiyor cıger kesınlıkle yedırmelıyız ancak 1 yasına kadar 2 haftada 1 olmalı bu arada aksamları ne kadar yıyor sızınle ege ve yatmadan bişi yıyormu baska

tinker çok çok gecmıs olsun troid çok fena bısey meltemde de var ya Allah yardımcın olsun
ilaçlarını aksatma cidden bizim sülalede cok kısıde var teyzemın kızıda amelıyat olucak troıdden
nodülü alıcakalr senınkılerde alınacak gibi değilmi nodül olusunca alınıyor diye bılıyorum
birde endokrinolojıye gıdıyor musun ve sintigrafı çektırdınmı sintigrgafiylede baktılarmı ????

vitiligo yani cildin renk pigmentleri ölüyo...benım elimde egzama var benden sonra nasıl oldusya annemde de cıktı
ilaç kullandı onunkı gectı ama yeri beyaz beyaz kaldı bu baska bişey ddim daha doktora gitmedi ama
birde gecen bi toplantıda bı kızda gördüm o da kortizon alıyormus baska tedavısı yokmus dedi
güneş kremini sürerek çıakrsam iyileşiyo düzeliyo sürmezsem çoğalıuyor dedi ama
cilt hastalıkalrı genelde takıp edilerek iyileştiriliyo tamamen gecmese bile en azından önü alınabılıyo ınsallah
gecer tinker eşin çok üzülmüştür tabı anlıyorum ama dıkkat edınce gecen bişey(miş) sende onu yapacak hatunsun
problem yok.....çok çok gecmıs olsun
inşallah çoğalmaz

canım ölede böle de kabız kızın patates verme tamam bak şimdi aklıma geldi semizotu var mı oralarda çok faydalı bebeklere semizotu çorbası yap..ama takıl almıyorsa nasıl olcak kızın kemekli un acaba zararı olurmu...ne bıleyım kepekli ekmek ver illa takıl şart bebeklerde zeka gelişimi açısından ...yoğurdu bol ver yogurt bağırsak düzenleyicidir ...zeytınyaglı yemekler bence işe yarar canım ..sen öğüne geç derim en azından dene ...anladıgım kadarıyla mama agırlıklı beslenıyor..belkı ondandır kabızlıgı..afedersın ege semızotunu yıyınce çıkardıgını bi görsengund ıkı defa çıkıyo tuvalete sabah aksam...yani sabah kahvaltıdan sonra ..aksam ymekten sonra kuytuya cekılıp çömeliyo kendınce yapıyo yavrumbak insan bunyesı de öledır ya kahvaltıdan sonra calışıverır bagırsaklar sen kahvaltıyı bır kere nıye öğlen verıyon ..en gec 9 a kadar yaptır kahvaltıyı..sonra 1 saate elma ver...öğlen 1 gıbı de sebze çorbası...öğleden sonra yoğurt ver meyveli yada sade nasıl sevıyorsa bn bazen bal koyardım ...yaşını beklemedım bal konusunda bır kere tattır alerjı falan yoksa ver derim..tabi tercih meselesi...egede problem cıkmadı..aksam da mamasını yesın...ekmeksız yedır çorbasını falan..artık soğan falan kat yemeklerıne ...salça dısındakıler dokunmaz herhalde...ama su tahıl işi kafama takıldı

gecmıs olsun canım sızede gercekten cok zormus en ufak seyde yıkılıyor ınsan

yelızcıgım ozellıkle ayagının bırı olunca dıkkatımı cektı canım o yuzden

nasıl ogretecegımkı canım ben ona basmayı ? nasıl yapsam acaba
:44:

canım bence tinkerin dediği mantıklı bılıyomusun su an senın takıp etmen gereken sey
basması fln değil bi sorun varsa gene muayene ettır tabıı kı

ama dahada küçük hanı aman nıye basmıyo dıyecek kadar kucuk değil canım

her bebek farklı oluyo bide eliften örnek verıyorum ama hep cadaloz isteyınce öle bi basıokı ayakta
bile duruo ama istemeyınce hııcc basmıyo koyyo totoyu yere :) dert etme bence

Son düzenleme:

aslında kepek ekmeği yerine çavdar yemesi daha iyi çavdarın hazmı ve sindirilmesi daha kolay ayrıca daha faydalı

tahıl işine gelınce bir kabız mağduru olarak şunu söyleyim falzasına kaçmayınca bişey olmuyo yani
vücut dengesiz beslenınce ya ishal oluyosun ya kabız ya kilo alıyosun ama dengeli bi beslenmede
gerektiği kadar tahıl gerektiği kadar süt ürünü gerektiği kadar et ürünü verılınce kabız fln olunmaz

diyet programımı uygulaınca kabız olmuyorum ben çünkü hepsi dengeli...oradan bılıyorum yanı
ayrıca dediğin gbii tahıl çok önemli havadan alamadıgımız azotu ancak tahılları baklagilleri yiyerek
alabiliyoruz mesela...en azından çorbasına bi avuz pirinç veya 1 avuz fasulye atılabilir
pişirme şeklıde kabız yapar pişiriken üzerindeki kköpükleri alınmazsa ve haşlanan fasulyenın suyu değiştirilmezse gaz ve kabızlık yapar

ve kahvaltı eevet 9 a kadar yapmış olması lazımm çoktaann

vallahi akşamları bizim yemeğimizden yiyor eger bız fast food tarzı yıyorsak ona corba yada kofte yapıyorum yogurtla onu yıyor ..bı 2 saate de uyku zamanı 4 olçu sut ıcıp yatıyor bazen gece iştiyor bazen ıstemıyor ama sabahları mutlaka erkende 7 bucuk gıbbı kahvaltımız var..yanı gunde 3 öğün ana dıger turlu ara oğün alıyor..ama yedımı kase dolusu bıtırıyor yemegını canım..mesela gecende kırmızı bıber dolması yaptım kıymalı kocaman bır dolmayı oturdu yedı yanındada 3 kasık yogurt..

canım sintigrafi çektirmedi medıcal parka gıttım burda dogum yaptıgım yer ama ole matah bır yer degıl aslında endokrınolojıye gıtmem lazım unıversıtye ...ama ustune dusmuyom ..nodulların en buyugun 12mm buyulugunde dıgerlerı kucuk dedı kadın takıp lazım dedı..ama sıkarsa seni amelıyatla alınacak dedi.de ben korkarım ya..burda olamam öle bi ameliyati..benım t3 t4 normal tsh yukselmıs ..öle işteege için de umarım vitiligo degıldır dıyorum öleysede mutlaka önemser takıp ederız aslında bu çoğalmıyor var olan lekeler gunesle dıger ten koyulaşınca cıkıyor..esımdede ole yazın bellı oluyor...

neyse kızlar benım mesaı bıttı bugun ege de aglıyo evımıze gıdıyoruz cooook öpüyorum

ooo topiğimiz eski formuna dönmüşşşş

selam kızlar yorgun ve argın ben geldim okadar yorgunumki ellerim şiştiği için açıp kapatamıyorum bile

selam kızlar.. nasılsınız?

nesli geçmiş olsun canım hem sana hem egemuya..inşallah ciddi birşey yoktur.

anladım canım bende köfte ve tavuk yapıyorum yıyor masallah sen yatmadan süt verıyorsun ben yogurt verıyorum işte aynı demekkı ya bende dolmabıber yaptıgım zaman yesıl olanlardan yanı bır tanesının içini bıtırıyor yanındada baska ne varsa yedıyorum yogurtta yer yanı o durumda çok farklılık yok demekkı zaten benımkı daha yasında da degıl zamanla çogalıyor bellıkı kahvaltı bızım 8-8.30arası oluyor genelde 6.30da süt içiyor çünkü daha ıyı oluyor

hosgedlınız kızlar seliz ve topuklu nasılsınız bakalım
topuklu canım bebeışler nasıl ek gıdalar baslamıstır 7. aydasınız büyümüşler vallahı
selız az kalmıs doguma Allah yardımcın olsun canım

bende yedirdiklerimi yazayım da bana da söleyin doğru mu yapıyorum..
sabah 6.30 da mama yiyorlar. 9 da kahvaltı.. bebe bisküvisine başladım bu aralar.. onu mamayla ıslatıp,içine labne ve pekmez koyuyorum.. yumurtanın sarısının yarısının yarısını veriyorum ayrı olarak. onun tadına alışsın diye.. 10-10,30 gibi meyve veriyorum.. öğlen sebze çorbası(kabak,patates,havuç,fasulye,bezelye,pirinç,azıcık zeytinyağı) öğleden sonra yoğurt yiyorlar.. sonra yine mama.. sonra meyve suyu yapıyorum onlara taze sıkılmış,biberona koyuyorum onu içiyorlar..sonra yine mama ve uykuuuu :) uykuda da mama:) henüz mama ağırlıklı besleniyoruz ama şu an için sanırım ihtiyacımız olan şey o :)

başladı canım başladı..2 ay oldu biz başlayalı.. hominigırtlak :)

mutlaka endokrinolojiye gitmen gerekiyo inanmıyorum sana nodül bile oluşmuş tinker
endok. dahılıyenın uzman kolu dahılıye 3 gözle bakıo endok. 10 gözle yanı

vitiligo ilerlemez ıns zaten güneş görmeınce yayılmıo elinde fln değil Allahtan
sık güneş görmeyen biyerde lması ii bişey

ooo topiğimiz eski formuna dönmüşşşş

selam kızlar yorgun ve argın ben geldim okadar yorgunumki ellerim şiştiği için açıp kapatamıyorum bile

hoşgeldın selizz :) ayy şişlik deme banaaaa

selam kızlar.. nasılsınız?

nesli geçmiş olsun canım hem sana hem egemuya..inşallah ciddi birşey yoktur.

selam canım hoşgeldın iiiyiiizz sen naıslsınn

bence gayet güzel suan daha sonrakı zamanlarda et kıyma ve tavuk eklıceksın zaten yemeklerıne oturacak zamanla ve kahvaltıyı tek tek yemek ıstıcekler zamanla herseyı ayrı yedıreceksın ama suan bence çok ıyı ben sadece aksamları muhallebı yapıyordum tok tutsun dıyee tek fark o sen meyve suyu verıyorsun haklı olarak acıkılar ve mama içmek ısterler muhallebı yerlerse sadece gece uyandıklarında mama ısterler okadar

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…