Birileriyle konuşmaya ihtiyacım var.. karmaşık durumdayım

Cunku eve gelen misafiri erkekler ağirlamiyor bu ülkede genelde. Gordugunuz uzere kadin korona olduğu halde kalkip kahvalti hazirlamiş kimse tek bir bardak alip koymamiş.
İşten gelip yine tek başina yemek, sofra ugrasip bir de ertesi gunun yemeğini yapiyormuş.
Erkek işten gelip eşinin ailesine bu kadar hizmet etse sofra kurup, ertesi gunun yemeğini hazirlasin ve karisi da yatsin bakalim sorun oluyor mu olmuyor mu o zaman gorurduk.

Kadinin kadina tahammulu yok ve anlayişi yok evet yorumunuzda gorulduğu uzere...

Valla tam bu yorumu yapacaktım siz yapmışsınız :) aynen katılıyorum. Ben de misafire bayılmam. Ama geliyorlar yani :p kendi ailem gelince hizmeti ve ben ve ailem yapar. Eşim de misafire bayılmıyor ama en azından bayılmadığı misafire hizmet et demiyorum :p

Evde işi de az çalışma saati olan yapar (bakınız ben :p şu anda işsizim gebelik nedeniyle) ama şimdi hamileyim ve bir premses olduğum için kk nın cefakar kadınları gibi doğal bir fizyolojik süreç olarak değil hastalıkmış gibi geçiriyorum 😂😂 halsizlik, nefes nefese kalma, 2 adımda oturmak zorunda kalma ve daha niceleri. Doğal olarak yemekleri ancak çok basitse dinlene dinlene yapıyorum. Kompleks yemekleri anam yapıyor sağolsun. Temizlik için abla geliyor :) eskiden böyle çökmeden yani 8 ay önceden ben yapıyordum yemekleri.

Eşimin arkadaşları geldi hamileyken valla hizmet mizmet edemedim zaten eşim de öyle bir şey asla beklemez. Kendi ağırladı misafirlerini yatak sermeye kadar. Ben konu mankeni gibi güler yüzle oturdum o kadar. Konu sahibi de keşke kahvaltı hazırlamasaymış. Oğlunun kahvaltıya ihtiyacı varsa kendisi ve oğluna kadar çıkartır odasında yermiş yani. Doğrusu da o covid pozitif sonuçta. Ben misafir olsam covid pozitifli birinin bana kahvaltı yapmasını hiç istemem :p

Annesinin yanında öyle tartışma çok çok kötü olmuş. Eşiniz bağırsa da kavga etse de siz sussaydınız keşke. Şu anda annen içeride duyuyor sesini, o yüzden cevap vermiyorum. Sesini kontrol edebildiğinde konuşuruz deseydiniz. Yengenin de covid pozitif eve gelmesi onun problemi ben uyarımı yaptım derdim :p sonuçta ayda 1 olan bir şey. Ve sürekli olmayacak sonuçta maximum 6 ay falan kalır tedavide. Sonra evlerine dönerler. Para işini de eşimle konuşurum. Eve ve birikime ayırdıktan sonra ister kendi parasıyla online oyun oynasın, ister arkadaşlarıyla konsere gitsin, ister ailesine yollasın karışmazdım.

Çocuk için de ya bakıcı ya kreş bulurdum. Bakıcı maaşı en kötü asgari ücret oluyor 4000 küsür. Tam zamanlı almasanız belli günler alsanız daha ucuza gelir evet. Ama bir emek ve karşılığı var. Kayınvalideniz de emek harcıyor bedavadan. Bir de evden kovulmuş yazık kadına gerçekten. Kayınvalidenizle konuşup özür dileyebilirsiniz ama sıkıntılarınızı ona da anlatırsınız ve en kısa zamanda bakıcı/kreş bulacağınızı, bu zamana kadar baktığı için de minnettar olduğunuzu söylersiniz ama artık eşimle başbaşa takılamamak ve sürekli aile sorunları benim psikolojimi bozdu dersiniz biter gider.

Cunku eve gelen misafiri erkekler ağirlamiyor bu ülkede genelde. Gordugunuz uzere kadin korona olduğu halde kalkip kahvalti hazirlamiş kimse tek bir bardak alip koymamiş.
İşten gelip yine tek başina yemek, sofra ugrasip bir de ertesi gunun yemeğini yapiyormuş.
Erkek işten gelip eşinin ailesine bu kadar hizmet etse sofra kurup, ertesi gunun yemeğini hazirlasin ve karisi da yatsin bakalim sorun oluyor mu olmuyor mu o zaman gorurduk.

Kadinin kadina tahammulu yok ve anlayişi yok evet yorumunuzda gorulduğu uzere...
👏🏻👏🏻👏🏻👏🏻

Birbirinize bağlı olduğunuza emin misiniz? Birde pozitifseniz nasıl kahvaltı hazırladınız anlamadım. (Gerçi o kavga sonrası niye hizmet ettiniz ki) odanıza çekilin onlar ne yaparsa yapsın. Ha ben olsam covid olan eve gitmem ama onlarida anlamadım herşey çok tuhaf ilerlemiş.
2 çalışan çocuğa bakıcı tutamıyor musunuz? Bakıcı veya kreş bu problemlerin hepsini çözer ama kayınvalide ve abisinin eşi gittikten sonra bütün bu kötü sözlerden sonra evlilik nasıl devam eder bilemedim

hayir bizimde başımızda kime neyi anlatiyorsunuz ki bunu kabullenmesenizde hakikat bu kendi annem babam gelince hastada olsam keyifsizde olsam onlara hizmet etmekten zevk alirken ayni seyi kayinvalidem ve kayinbabam icin soyleyemem soyle burdaki konulara bakiyorum bu olaydada yalniz degilim nerdeyse herkes ayni istinaslar illaki vardir ama geneli bu sekilde senin inkar etmen bu gercegi degistirmiyor

Bide siz düşünün empati yapin benim yerime bi gecmeyi düşünün asla istemem Allah basa vermesin de.
Dusunun ki 2,5 yasinda bir oglunuz var o dogmadan önce 9 ay boyunca esinizin ailesiyle ayni sehirdeydiniz hamileydiniz ve esiniz yurt dışında kelle koltukta girevdeydi, 9 ay boyunca bulanti kusma zor bir hamilelik gecirdiniz ve bir kez olsun aranizin 15 dk oldgu kayinvalideniz eltiniz kapinizin onunden gecmemis. Neyse cocuk dogmus esiniz gelmis 5-6 ay birliktesiniz tepenizden ayrilmayan bir kayinvalide, elti kayina donusmusler. Sonra esiniz yine gitmis goreve ve 2 sene yok. Kucuk bir bebekle yalnz kalmışsınız. Kendi aileniz hergun ilceden gelip gidiyor size yardmcj olmak icin. İse baslayacaksnz az vakit kalmis topladm tasimi taragimi annemlerin ilcesine tasindim. Bir kes olsun elti kayin kisisi arayp sormamis yardma gelmemiş nezaketen bile sormamis. Ev toplamissiniz kucucuk cocukla ruhu duyan olmamis. Sonra 2 yil boyunca hep anneniz babanizla cocugunuzu buyutmussunuz bu surec icinde toplasaniz 3 kere yalandan kayinvalideniz gelmis evinize. Sonra esinizin yanina gelmissiniz esiniz ulkeye dönmüş yeni bir sehirde yeni bir hayat ve bu süreçte sürekli sizden para isteyen, sürekli telefonla yada yuzyuze sitem edilen sizden taviz istenilen bir elti kayin kayinvalide. Kayinvalideniz sizin yaninizdw cocugunuza bakyor ama esinizle konusurken her lafa karışıyor oglunu savunuyor sizi sucluyor. Covid olmussunuz dinlenmek istiyorsunuz yatacaksnz evinise memleketten bu sorunla elti cocuk madde bagimlisi abi gelecek. Ne yapardnz acaba? Kayinvalidemden baska ne mi bekliyorum cocugumu yedirip giydirip uyutmasi dışında her lafa karismasin istiyorum, biz haftasonu disari cikarken sende gel diye teklif ettigimizde oturaun evde istiyorum, geceleri biz basbasa tv izleyelm sohbet edelm diye bi ss versin bize istiyorum. Sürekli diger cocuklarnin sorunlarni bu eve tasiyip bizi de huzursuz etmesin istiyorum. Diger oglu gelini gelmis ben covud olmusum kalksın zikkimlanmak icinnkahvalti hazirlasn benim oglumda yesin istiyorum
ben sizi cok simarik buldum. kayinvalidenizi esiniz cagirsa anlayacagim, zorunda kalmissiniz derdim. ama hem siz bakici bulamadim deyip KV cocuga baksin diye cagiriyorsunuz, hem de yok esimle basbasa kalamadim diye sikayet ediyorsunuz. kadin cocuga baksin, sonra da yok olsun, mantikli mi bu?

Kayinvalidemden baska ne mi bekliyorum cocugumu yedirip giydirip uyutmasi dışında her lafa karismasin istiyorum

biz haftasonu disari cikarken sende gel diye teklif ettigimizde oturaun evde istiyorum,

geceleri biz basbasa tv izleyelm sohbet edelm diye bi ss versin bize istiyorum

ayrica annemi babami cagiririm iki ev tutarim diyorsunuz, o isler o kadar kolay degil. simdi size soz verip yarin gelmezlerse ortada kalirsiniz, ayrica 2 ev kirasi, gecindirmek kolay bir sey mi?

yapmaniz gereken cok sey var ama sizde o olgunluk var mi bilemiyorum

Merhaba arkadaşlar.
Uzun zaman sonra evliliğimle ilgili kafam allak bullak. Eşimle birbrmize bağlı güzel bir iliskimiz var. 2,5 yaşında da bir oğlumuz var. Ama esimin ailesiyle ilgili sorunlarımız bitip tükenmek bilmiyor artk dayanacak gücüm kalmadı. Suanda memleketimizden uzakta bir sehirde ikimizde kamuda çalışıyoruz ben normalde esimden 2 yildir uzaktaydim daha yeni tayin oldum birkac hafta oluyor. Oglumuza bakmak icin kayinvalidem memleketten geldi bizimle birlikte ayni evde yaşıyor malesef. Esimin cok büyük sorunları olan bir abisi ve ailesi varx malesef maddi ihtiyaçları luzumsuz istekleri emrivakileri hayatimizda heran pat diye bir yerden çıkıp huzurumuzu bozuyor.
En son dun yaşanan olaylara gelecek olursam; bizim olduğumuz sehirde abisi tedavi görüyor ayda bir iki haftada bir görüş hakki var. Tedaviye basyali 15 gun kadar oluyor.! İki gündür asiri derecede ben saglik problemk yasamaya basladm oksuruk bigaz ağrısı halsizlik vs covid belirtisi diye acilde test yapıldı. O sirada memleketten abisinin esi aradi abiyi görmeye gelecegni taksiye bindigini otogara gitmekte olduğunu söyledi. Ve bu sehirde nerde kalacaklar? Tabiki bizim evde. Ya diyorum bakn hastaym iyi degilim covid olabileiim. Kotu durumdaym ayakta zor duruyorum misafir kabul edecek gbi degilim. Yemek yapmakla vs nasl ugrasaym küçükte oglum var. Bi izin gunum var onda da dinlenmek istiyorum gbi esimle konustum. Oda herkesin derdi bsska sen misafire temizlge üzülüyorsun ben abime üzülüyorum yegenime anneme üzülüyorum Allah senin basina vermesin ayni durumda ailen olsa hungur hungur aglarsin gbi konustu. Hastaym diyorm ölümcül mi? Öldün mu? Benim sucum mu bize gelmeleri? Gelme mi diyeym gbi konusuyor. Sonuc olarak ben onun ailesine o benm aileme sallarken sesler yükseldi bagris cagris kayinvalide duydu olaya dahil oldu bizi istemiyorsan araym gelmesinler gbi konustu. Esim cildirdi seni kapuya koyarm babanin evine gotururum babani ararm sen benim annemi nasl üzersin annem icin dunyayi yakarm vs vs abimler gelsin gitsin senden bosancam sevgim kalmadi bu yaptıklarınla. Bende madem bosanacaksn ben evimde bosanacahm adamin ailesini istemiyorum defolun gidin dedm. Getirme evime onlari dedm. Anneni de al defol git dedm. Hepsini kayinvalide duyuyor. Genelnolarak ogluna destek oluuor bizi susturmaya calisiyor vs vs. Kafayi yemek üzereyim atesim basimda kemiklerm kırılıyor pozitifim. Velhasil gece 1 de gitti aldi yengesini otogardan geldiler. Sabah bir cay bardagni sofraya koymama yardm etmediler kahvalti hazirladm hizmet ettm. Simdi de benm pozitif oldugumu ogrenince biraz gezmeye çıktılar disariya. Bende oglumu uyuttun kendimi odama kapattm. Sinirden kuduruyorm. Bakici ariyorm bulamıyorum buraya yeni geldm kimseyi tanimiuorm. Sabah ise erken gidiyoruz oglumu krese versem zorlanir mi bilmiyorum. Kayinvalidemle ayni cati altinda yasamak istemiyorum. Ama devlet gbi yerde calisiyorm kpss ile atandm sirf evladima bakacak komse yok diye isten istifa edip bir erkege mecbur kalmak istemiyorum. Krese versem mi ne onerirsiniz? 28 aylik henuz emiyor bez bagliyor oglen emerek uyuyor. Bana cok bagli. İse erken gidiyorm 7.30 da bırakmam lazm krese :/ napcagmo bilmiyorum
Öncelikle sakin olun.
Eşiniz gelme diyemez. Bende diyemezdim.
Fakat neden kahvaltı hazirladiniz? Ölsem hazırlamam. Eşimin ailesi değil ve benim ailem de olsa kımseye hastayken kahvaltı hazirlmam.
Eşimde hazirlamayacagimi bileceği için benim ailemde olsa kendinin ki de olsa bir çözüm bulur.
Fakat eşinizin kabaligi da sinir tanımıyor. Neden seni annenin evine götürüyor? O gitsin. Bu erkeklerde ki kendine güvene hastayım.
Ailenizin olduğu şehre boşanma olayından dolayı tayin isteme şansınız varsa onu deneyin derim.
Memeyi bırakma zamanı gelmiş zaten ve tuvalet eğitimine de başlayabilir kuzu.
Allah selamet versin.

Madde bagimlisi esimin abisi. Ayni sehirde yasarjen cat kapi gelirlerdi iki gune bir haftada bir ayda bir. Ama buraya yeni geldik ve bu evimize ilk defa geldiler. Ben bile bu eve geleli bir ay yeni oluyor hos.
Kafam karma karisik olaylar uzun ve karışık oyuzden ordan burdan aklma geleni yazdm sanirim.

Kayinvalideyi mecburen biz cagirdik bakici bulamadk. Krese emin olamadk alisma oryantasyin suremiz olmadi buraya geldik ise basladm. Mecbur geldi kadin. Ama oglu yokken baska oglu varken baska bir kadin. Oglu yokken benimle daha iyi. Ama ogluyla biz sakalasirkwn bile lafin icinde. Hayatta dayanamiuor bebek sanki. Esimin ogluma babalik yapmasina bile mudahele ediyor oysaki oglum babasiyla daha yeni ayni evde yasamaya basliyor. Aksam isten geliyoruz oglum oyun oynamak istiyor babasiyla. Kv atlıyor baban yoruldu diye. Yahu bende isten geliyorm hemde evle isim arasi 100 km gunde 2,3 3 saatim yolda geciyor. Gelip yemek yap bulask yika cay demle çayın bulasigi sonra ertesi gun yemegne hazirlik, es kisisine kahvaltiya ekmek arasi hazirla, oglumla ilgilen yemek yedir oyun oyna ben insan degil miyim? Keske annem olsaydi yanmda kv yerine
İyi de neden tüm yemek evi toplamak bulaşık siz yapıyorsunuz? Bunlar sadece kadının görevi değil..asla değil.
Siz calismazsiniz eşiniz çalışır. Evdeyim 2 kap.yemek yapayım dersiniz eyvallah. Amma bu durumda size çok yazık. Çocuğa çok yazık.

değişik bir kafanız var
kayınvalideniz çocuğunuza bakıyor
evde bir iş zaten yapmasın, neden yapacak ki? niye yapsın...kadın evini köyünü bırakmış çocuk bakıyor size. daha ne yapacaktı?
sizin ona MİNNETTAR olmanız lazım bilmem farkında mısınız?

siz ev işlerinde ortak olacak kişi EŞİNİZ annesi değil. aaa ama pardon eşiniz asker, işi çok ağır, evde bir de bulaşık mı yıkasın..dimi?

siz eşinizle her şey süper iyi, tek sorun ailesi gibi kodlamışsınız kendinizi

hanımefendi eşinizle her şey iyi olsa adam ailesi ile sizi dengeler bir şekilde
böyle sürekli para sürekli huzursuzluk meselesi olmaz.
bunları yönetmesi gereken kişi eşiniz.

siz nasıl bir körsünüz eşinizin suçu ki tüm bunlar (abisinin madde bağımlısı olması değil, bu durumu sizin evlliğinizde bu kadar büyük sorun haline getirmek)

ayrıca anladığım kadarıyla geleneksel-muhafazar-dar görüşlü aile yapıları söz konusu....eş askeri personel (e genelde maddi güçlükler yaşayan kırsal ailelerin çocukları bir hışımla parası iyi, erken meslek sahibi olunuyor diye asker oluyorlar, herkes biliyor) vs. aileleri senelerdir artık biliyorsunuzdur yani. benim sülelemde de kimse otelde kalmaz o şehirde kardeşi varken. bitti. birden çağ mı atlayacaklar 1 gece?..eşinize bunca sene mesafe koyduramamışsınız. bir saatte nasıl olacak o iş? ayrıca kusura bakmayın ama kayınvalide çocuk baksın ama yenge eve gelmesin diye bir dünya yok....aileyse hepsi aile. bu işler böyle. paket program herşey dahil.
e bu adam kimse gidin otelde kalın demeyecek belli.
karşıdakiler de covid movid dinlemiyor aşikar. sanki yeni nişanlı insansınız...tamam değişmesini istediğiniz şeyler olur da bunlar böyle yumurta kapıya dayanınca olmuyor böyle. hele kayınvalide evde çocuk bakarken...
haklı çıkacakken haksız duruma düşürmüşsünüz kendinizi...

👏🏻👏🏻👏🏻

Korona şüphem olsa yapacagim ilk is eş, kayinvalide ve cocugumu guvenli bir yere tasimak olurdu. Konunuzu okuyunca eve israrla gelmek isteyen kayin ve eltiyi ihbar edecek kadar cesur olabilir miydim onu düşündüm hatta. kendinizi hizmete odaklamissiniz, hasta bile olsaniz gidip hizmet etmissiniz bu durumda kimse hasta oldugunuza inanmamis olabilir. Bunun disinda Esiniz kendine ekmek arasi hazirlayabilir bunu bile neden siz yukleniyorsunuz? Ayrica kayinvalideniz cocuga bakarken neden is yapmasini bekliyosunuz? Normal zaman olsa kaynimi ve eltimi agirlardim ancak su an misafir istemiyorum, onlarinda sagligi icin gelmelerini istemiyorum diye güzellikle konusabilirdiniz, isi inada bindirmissiniz. Esinizde de kabahat var. Yazdiklarinizi neresinden tutsam elimde kaldi.

Biraz gamsiz olabilir misin? Hastayim de yat. Canim kahvalti istemiyo midem bulaniyo de tost yap ye. Cay bana dokunuyo de kendileri demlesin. Zorla gelen misafire hurmet edilmez cunku o kisi misafir degil yuktur artik. Kocana kaynanasiz hayat istiyorum yatili misafir istemiyorum de ok derse devam et ama cocuk bi 3-4 yasinda olsun ayrolcaksan ayril krese kafan rahat birakirsin. Butun dediklerinde cok haklisin. Kendini kullandirma tavrini belli et. Milletin kendi sinavi. Herkes kendi sinavini kendi verecek.

Kendi oğluma kahvalti hazirlamak zorundaydım sonuçta kimse onunla ilgilenmezdi. Herkes hasta dediğim(psikolojik) abinin tepesinde 15 gündür görmedikleri icin onunla ilgileniyordu. E sonucta kavgadan haberleri olmadığı icin gelen insanlara da yansıtmakta istemedim ve kahvaltımı hazirladm.

Ya sürekli para yardımı yapıyoruz ama sürekli yani anlatamam haftada 2-3 gunde bir mesaj gelir aramiriz. Yok icra geldi yok tedavi masrafi. Ev kirasi ev aidati. Mutfak bos kuflu ekmek var. Gbi gbi sürekli mutfak alisverislerni yap, maddi yardim yap, psikolojisi bozuk insanlarla sürekli ilgilenmek zoeunda kal. Cok bunaldm. Ya en basiti arabamizi değiştirmek istiyoruz kayinvabam ve görümcem bu kaynimin kredi borcunu ödüyor, vay efendim laf olur soz olur diye arabamizi değiştiremiyoruz. Emrivakiyle ckp geliyorlar, hastaym dinlenmek istiyorum evimde yabancilarn dolasmasini istemiyorum. Kucik ogullari var 6 yasinda agzinda sürekli argo, kufur, hircin ogluma vurmaya çalışan, elinde youtube ener baturlar, pubg vs siddet oyunları oynayan bir cocuk. Ayni ortamda olmalarıni dahi istemiyorum. Binbir dikkatle yetistirdigim cocugumun etkilenmesini istemiyorum. Yani cok bunaldm. Sabahtan beri iste esim ve yine kimin başındalar benim basimdalar. Esimin ruhu duyuyor mu benim burda yaşadığımı hayir. Hastaym diyorm :) ölümcül mu diyir adam ya :) ama covid gerçekten ölümcül ve ugruna dunyayi yakacagi annesiyle ayni evde yasiyoruz temasliyiz. Birsey olursa ozaman ben söyleyeceğim bak bakalm ölümcül muymus bu hastalk diye. Sinirlerm cok bozuk ya
Birçok konuda haklı gördüm sizi ama binbir dikkatle yetistirdiginiz çocuk emin olun nelerle karşılaşacak büyüyünce.kinamayin Allah korusun başınıza gelir.ayrica eşinizin yeğeni o isteseniz de istemeseniz de bir araya gelecek.bilincli bir bayansiniz belli,madem o çocuğun yetiştirilmesinde yanlışlar görüyorsunuz yengesi olarak destek olabilirsiniz.tabi tam olarak konu bu değil ama bu kısma takıldım niyeyse

Bir çok konuda geç kalınmış gibi.

28 aylık bir çocuk memeden ve bezden kesilmesi gerekir.

KV ücretsiz bakıyor diye cazip geliyor ama sonrası sorunlar gırla 😏

Kreş de bakıcı da ikisi de olabilirmiş.

KV son seçenek olmalı hatta olmamalıydı.

Ama tek sorun bu değil tabiki.

Eş ailesine yapılan maddi yardıma engel olamadığınız için kendinizi yiyip bitiriyorsunuz.

Dönüp dolaşıp maddiyata geliyor konu.

Valla herseyi goze aldm. İki tane kresle gorustum pozitif karantinam bitsin gidip bakacagim verecegim krese. Evde mutsuz bi anne babayla buyumesindense krese gitsin biraz sosyallessin. Cok evhamliyim, pimpirikliyim ogluma karsi. Oda esim benim askeri personel yurt dışındaydi hep ha oldu ha olecek evladm babasz kalacak korkusuyla yasadm. Tek başıma ogluma baktm her gece sabaha kadar esimden haber bekledm. Hep babasınin yaninda olmadiginin farkında icinde eksiklik var zannnettm uzerine cok düştüm gözümden bile sakndm. Her konuda dort dortluk olmaya çalıştım cok yiprandm yoruldum. Simdi de iste bukadar icime atmanin sonuclari çıkıyor tahammulsuz bi insan oldum. Kaldıramıyorum. Esim hep ama hep ailesinin dertleriyle dertleniyir ve hep evimizin icindeler. Madde bagimlisi bi abi, psikolojisi bozulmus, herkesi huzursuz eden sürekli isyan eden bir yenge, siddet meyilli bir yegen. Sürekli üzülen bir anne. Bir yigin borc harc. Ödese olmuyor ödemese olmuyor. Tatile gitsek insanlara soylemeye cekiniyoruz ya sanki tatile gidecegimize onlarn borcunu odememiz gerekirmis hissini empoze ettiler icinden cikamiyoruz bu durumun. Herkesin kendi Seciminin sonucunu yasadigini anlamiyor kimse. Artk kendi ailesi oldgnu esimde kavrayamiyor. Ona da hak veriyorm ev, cocuk bu sorumluluklardan uzakti yeni yeni ogreniyor yeni bur araya geldik. Ama bu boyle olmaz ya mutsuzuz hepimiz de
Çok gecmis olsun ayrıca.bir ara bizde de oluyordu bu tarz durumlar.insan bir şey almaya çekiniyor söylemeye çekiniyor sanki kendi parasınin hesabını onlara vermek zorundaymis gibi.zor zamanlardan gecmissiniz tam rahata erdim eşime kavuştum çocuğum babasına kavuştu derken işler istediğiniz gibi gitmemiş onun patlamasını yasadiniz belki de kim bilir?,keşke soylediginiz o cümleyi kv duymasaydi.hakliyken haksız konumuna dusmussunuz

Bide siz düşünün empati yapin benim yerime bi gecmeyi düşünün asla istemem Allah basa vermesin de.
Dusunun ki 2,5 yasinda bir oglunuz var o dogmadan önce 9 ay boyunca esinizin ailesiyle ayni sehirdeydiniz hamileydiniz ve esiniz yurt dışında kelle koltukta girevdeydi, 9 ay boyunca bulanti kusma zor bir hamilelik gecirdiniz ve bir kez olsun aranizin 15 dk oldgu kayinvalideniz eltiniz kapinizin onunden gecmemis. Neyse cocuk dogmus esiniz gelmis 5-6 ay birliktesiniz tepenizden ayrilmayan bir kayinvalide, elti kayina donusmusler. Sonra esiniz yine gitmis goreve ve 2 sene yok. Kucuk bir bebekle yalnz kalmışsınız. Kendi aileniz hergun ilceden gelip gidiyor size yardmcj olmak icin. İse baslayacaksnz az vakit kalmis topladm tasimi taragimi annemlerin ilcesine tasindim. Bir kes olsun elti kayin kisisi arayp sormamis yardma gelmemiş nezaketen bile sormamis. Ev toplamissiniz kucucuk cocukla ruhu duyan olmamis. Sonra 2 yil boyunca hep anneniz babanizla cocugunuzu buyutmussunuz bu surec icinde toplasaniz 3 kere yalandan kayinvalideniz gelmis evinize. Sonra esinizin yanina gelmissiniz esiniz ulkeye dönmüş yeni bir sehirde yeni bir hayat ve bu süreçte sürekli sizden para isteyen, sürekli telefonla yada yuzyuze sitem edilen sizden taviz istenilen bir elti kayin kayinvalide. Kayinvalideniz sizin yaninizdw cocugunuza bakyor ama esinizle konusurken her lafa karışıyor oglunu savunuyor sizi sucluyor. Covid olmussunuz dinlenmek istiyorsunuz yatacaksnz evinise memleketten bu sorunla elti cocuk madde bagimlisi abi gelecek. Ne yapardnz acaba? Kayinvalidemden baska ne mi bekliyorum cocugumu yedirip giydirip uyutmasi dışında her lafa karismasin istiyorum, biz haftasonu disari cikarken sende gel diye teklif ettigimizde oturaun evde istiyorum, geceleri biz basbasa tv izleyelm sohbet edelm diye bi ss versin bize istiyorum. Sürekli diger cocuklarnin sorunlarni bu eve tasiyip bizi de huzursuz etmesin istiyorum. Diger oglu gelini gelmis ben covud olmusum kalksın zikkimlanmak icinnkahvalti hazirlasn benim oglumda yesin istiyorum
Aman aman içim şişti valla iyi sabretmissiniz.kan emici tipler baya

İnanamıyorum okuduklarıma. Çalışan kendi ayakları üstünde durabilen bir kadın kocasının ekmek arasına kadar hazırlıyor. Yemek, bulaşık, çaya kadar kendisi yapıyor. Koca ne yapıyor? Ailesine para yedirip hizmet ettirmekle meşgul. Hem dışarda hem evde çalışıp bu adamı ve ailesini besliyorsunuz. Bu evliliğin size getirisi nedir çok merak ettim. Bir kadın hastayken ayakta duramazken bile ondan hizmet bekleyen merhamet yoksunlarıyla birliktesiniz. Eşiniz sabah kalkınca oğluna hemen bir kahvaltı hazırlayabilirdi. Ne biçim bir adam bu.

Hala aynı şeyi sizin ailenize yapsalardı diyenler var. Bu adam evde misafir hazırlayacak biri olsa bu kadın böyle tepki verir miydi acaba? Biliyor nasıl biriyle evli olduğunu. Merhametsizlikte çığır açtı adam.

Burada geçen konu açıldı. Kadının kocası evde korona. Kadına internetten telefon al bana demiş. Kadın biraz gecikince kocası tepki göstermiş. Çoğu kişi kadını suçlu buldu. Adam hasta alsaydınız ne olurdu diye. Ama burada hasta kadına bu anlayış gösterilmiyor.

Konu sahibi inanılmaz sinirlendim size. Ama kendimi tutup kırıcı olmayacağım. Ailesini bir kenara bırakın. Asıl sorunlu olan sizin kocanız. Bunları yaşamanızın tek sebebi o. Allah aşkına kendi kıymetinizi bilin. Elin heriflerine pas pas etmeyin kendizi ya

Ne kadar absürt bir durum var ortada farkında mısınız? Ananı da al defol git demişsiniz eşiniz de annesi de duymuş bu lafın üstüne gidip yengeyi de eve alip gelmişler:) siz bu laflardan sonra ertesi gün hicbirsey olmamış gibi kahvaltı hazırlamissiniz onlar da yemiş:) üstelik covidsiniz herkes biliyor gitmedikleri gibi eve misafir geliyor. Cok lackalasmis bir ilişki var ortada boşanma lafları havada uçuşuyor sonra kaldığınız yerden devam.. çok yüz göz olmuşsunuz hem eşinizle hem ailesiyle. Bundan sonra tutarlı davranıp arkasında durmayacaginiz şeyler söylemeyin ciddiye alınmak istiyorsanız daha kararlı olmanız gerekiyor.

Merhaba arkadaşlar.
Uzun zaman sonra evliliğimle ilgili kafam allak bullak. Eşimle birbrmize bağlı güzel bir iliskimiz var. 2,5 yaşında da bir oğlumuz var. Ama esimin ailesiyle ilgili sorunlarımız bitip tükenmek bilmiyor artk dayanacak gücüm kalmadı. Suanda memleketimizden uzakta bir sehirde ikimizde kamuda çalışıyoruz ben normalde esimden 2 yildir uzaktaydim daha yeni tayin oldum birkac hafta oluyor. Oglumuza bakmak icin kayinvalidem memleketten geldi bizimle birlikte ayni evde yaşıyor malesef. Esimin cok büyük sorunları olan bir abisi ve ailesi varx malesef maddi ihtiyaçları luzumsuz istekleri emrivakileri hayatimizda heran pat diye bir yerden çıkıp huzurumuzu bozuyor.
En son dun yaşanan olaylara gelecek olursam; bizim olduğumuz sehirde abisi tedavi görüyor ayda bir iki haftada bir görüş hakki var. Tedaviye basyali 15 gun kadar oluyor.! İki gündür asiri derecede ben saglik problemk yasamaya basladm oksuruk bigaz ağrısı halsizlik vs covid belirtisi diye acilde test yapıldı. O sirada memleketten abisinin esi aradi abiyi görmeye gelecegni taksiye bindigini otogara gitmekte olduğunu söyledi. Ve bu sehirde nerde kalacaklar? Tabiki bizim evde. Ya diyorum bakn hastaym iyi degilim covid olabileiim. Kotu durumdaym ayakta zor duruyorum misafir kabul edecek gbi degilim. Yemek yapmakla vs nasl ugrasaym küçükte oglum var. Bi izin gunum var onda da dinlenmek istiyorum gbi esimle konustum. Oda herkesin derdi bsska sen misafire temizlge üzülüyorsun ben abime üzülüyorum yegenime anneme üzülüyorum Allah senin basina vermesin ayni durumda ailen olsa hungur hungur aglarsin gbi konustu. Hastaym diyorm ölümcül mi? Öldün mu? Benim sucum mu bize gelmeleri? Gelme mi diyeym gbi konusuyor. Sonuc olarak ben onun ailesine o benm aileme sallarken sesler yükseldi bagris cagris kayinvalide duydu olaya dahil oldu bizi istemiyorsan araym gelmesinler gbi konustu. Esim cildirdi seni kapuya koyarm babanin evine gotururum babani ararm sen benim annemi nasl üzersin annem icin dunyayi yakarm vs vs abimler gelsin gitsin senden bosancam sevgim kalmadi bu yaptıklarınla. Bende madem bosanacaksn ben evimde bosanacahm adamin ailesini istemiyorum defolun gidin dedm. Getirme evime onlari dedm. Anneni de al defol git dedm. Hepsini kayinvalide duyuyor. Genelnolarak ogluna destek oluuor bizi susturmaya calisiyor vs vs. Kafayi yemek üzereyim atesim basimda kemiklerm kırılıyor pozitifim. Velhasil gece 1 de gitti aldi yengesini otogardan geldiler. Sabah bir cay bardagni sofraya koymama yardm etmediler kahvalti hazirladm hizmet ettm. Simdi de benm pozitif oldugumu ogrenince biraz gezmeye çıktılar disariya. Bende oglumu uyuttun kendimi odama kapattm. Sinirden kuduruyorm. Bakici ariyorm bulamıyorum buraya yeni geldm kimseyi tanimiuorm. Sabah ise erken gidiyoruz oglumu krese versem zorlanir mi bilmiyorum. Kayinvalidemle ayni cati altinda yasamak istemiyorum. Ama devlet gbi yerde calisiyorm kpss ile atandm sirf evladima bakacak komse yok diye isten istifa edip bir erkege mecbur kalmak istemiyorum. Krese versem mi ne onerirsiniz? 28 aylik henuz emiyor bez bagliyor oglen emerek uyuyor. Bana cok bagli. İse erken gidiyorm 7.30 da bırakmam lazm krese :/ napcagmo bilmiyorum
Bende rahmetli dedemin tüfeği var. Alıp gelesim geldi oraya. Sinir oldum eşinize.

Ben covidden korunmak için bebeğime alışverişe çıkmıyorum yahu. Allah korusun sıkıntılı süreç hiç mi kendilerini düşünmüyorlar.

Eşinizde kabahat. Sanki siz süs biberisiniz. Bir alay anlayışsız insanlar demek ki. Dik durun. Ama fevri davranıp haklıyken haksız duruma düşmeyin.

Yerinizde olsam suratlarına öksürürüm. Kahvaltı falan da hazırlamam b*k yesinler.

Valla herseyi goze aldm. İki tane kresle gorustum pozitif karantinam bitsin gidip bakacagim verecegim krese. Evde mutsuz bi anne babayla buyumesindense krese gitsin biraz sosyallessin. Cok evhamliyim, pimpirikliyim ogluma karsi. Oda esim benim askeri personel yurt dışındaydi hep ha oldu ha olecek evladm babasz kalacak korkusuyla yasadm. Tek başıma ogluma baktm her gece sabaha kadar esimden haber bekledm. Hep babasınin yaninda olmadiginin farkında icinde eksiklik var zannnettm uzerine cok düştüm gözümden bile sakndm. Her konuda dort dortluk olmaya çalıştım cok yiprandm yoruldum. Simdi de iste bukadar icime atmanin sonuclari çıkıyor tahammulsuz bi insan oldum. Kaldıramıyorum. Esim hep ama hep ailesinin dertleriyle dertleniyir ve hep evimizin icindeler. Madde bagimlisi bi abi, psikolojisi bozulmus, herkesi huzursuz eden sürekli isyan eden bir yenge, siddet meyilli bir yegen. Sürekli üzülen bir anne. Bir yigin borc harc. Ödese olmuyor ödemese olmuyor. Tatile gitsek insanlara soylemeye cekiniyoruz ya sanki tatile gidecegimize onlarn borcunu odememiz gerekirmis hissini empoze ettiler icinden cikamiyoruz bu durumun. Herkesin kendi Seciminin sonucunu yasadigini anlamiyor kimse. Artk kendi ailesi oldgnu esimde kavrayamiyor. Ona da hak veriyorm ev, cocuk bu sorumluluklardan uzakti yeni yeni ogreniyor yeni bur araya geldik. Ama bu boyle olmaz ya mutsuzuz hepimiz de
Siz fevri olduğunuzu düşünüyorsunuz kendinizi suçluyorsunuz ama size yapılan ne olacak? Hani bir sefere mahsus geliyor olsa da olayı büyütseniz anlayacağım. Hem sürekli bu kök ailenin derdiyle uğraşılıyor, araba bile yenilenmiyor hem de siz covidken umursanmıyorsunuz. Üstüne bir de eşinizden hakaret yiyorsunuz. Valla ben kapı pencere indirirdim. Çünkü birikmişlik var. Yengenin bir sefere mahsus çatkapı gelişi yok. Madde bağımlılıları derneğinde gönüllü çalıştım, staj yaptım üniversitede. Yaptıklarının sonuçlarının ne olacağını anlamadan iyi olma imkanları yok. Yok. E bu sorunun içindeyken bile arkasını sürekli bir şekilde toplayan olursa ne olacak? Ne kadar iyileşme sağlanacak ben bilemedim.

Ben de eşimin ailesiyle çok sorun yaşadım. Allah razı olsun eşim hep yanımdaydı. Hatta sordum bana içerleyip içerlemediğini. Mesela eşim bana olan sevgisinin dışında bir de hep böyle zamanlarda bir kızımızın olduğunu ve bana yapılanın kızımıza yapılsa eşimin damadımızdan ne bekleyeceğini düşünürmüş. Elbette eşlerin ikisinin de sorumluluğu var. Kimse ağaç kovuğundan çıkmadı. Bir sorun olduğunda yardımcı olalım. Ama esas sorunda çabalaması gereken kişiler sürekli sırtlarını aynı yere dayarsa o dayandıkları bir gün çöker. Sorunlar da çözülmez. Eşinizin anlaması lazım.

Yorumların çoğunluğu da söylemiş. O kadar tartışmadan sonra neden hizmet ettiniz diye. Gerçekten böyle. Fevrilikse eşiniz de fevri davranmış. O alttan alıp yanınıza geldi mi? Bu anne eş kıyaslamalarını anlamıyorum. Annenin yeri ayrı eşin yeri ayrı. İkisi de birbirinin yerini tutamaz.

Allah yardımcınız olsun.

X