birikim yapamıyorum

canim bu dusunceyle evet yatirim yapamazsin maalesef,zaten sorumluluk duydugun birsey olmadigindan da bu kadar rahatsin ki bosa dememisler "isten artmaz disten artar" diye..

Ben cimriyim galiba ☺☺ biriktiremeyenleri anlamıyorum gelirinde varmis..gereksiz harcamalardan kacin her zaman caninin istedigini alma 👍

diğer hesabıma atıyorum ama bu seferde ordan harcıyorum. bir bankada altın hesabım var hemen oraya altın hesabına aktardım kalan azııck paramı da :KK70: istediğiniz tutarda alış yapabiliyorsun çünkü

Evet öyle bir banka hesabı var istediğin kadar altın alabiliyorsun.
Bozmak falan yok.
Aldığımız altını unutuyoruz :)

ikisi de uygun ama bir siyah elbise yeter

seneye ya da ne bileyim diğer mevsime neyle kombinleyeyim diye değerlendir
gideriniz çok yok aslında.
maaşınıza göre artan para çok . her ay belli miktar hiç harcamadan ya birikim hesabınıza ya da altın hesabına atarsanız kalanıyla idare edersiniz. aslında çok zor bişey değil, sadece irade gerektiriyor.:dua:

sanırım o iradeyi sağlamam gerek

canim bu dusunceyle evet yatirim yapamazsin maalesef,zaten sorumluluk duydugun birsey olmadigindan da bu kadar rahatsin ki bosa dememisler "isten artmaz disten artar" diye..

artmıyor işte

Ben cimriyim galiba ☺☺ biriktiremeyenleri anlamıyorum gelirinde varmis..gereksiz harcamalardan kacin her zaman caninin istedigini alma 👍

anlamayın siz.

Evet öyle bir banka hesabı var istediğin kadar altın alabiliyorsun.
Bozmak falan yok.
Aldığımız altını unutuyoruz :)

öyle yapacağım hesaba alacağım

Maasi alir almaz altin al baska turlu o para harcaniyor bi bakmissin bitmis.

alır almaz alacağım artık

Haftada 1-2 kere dışarıda yemek yemek artık lüks oldu. Lüksiyetin olduğu yerde birikim mi olurmuş. Kesinlikle döviz veya altın hesabı açın maaşın yattığı gibi %10-%15ini oraya yatırın

Aylik geliriniz 3000 tlymis. Aile yaninda yasayan biri icin bulunmaz nimet. Size kendi tecrubemden paylasayim, belki yol gosterici olur.

Ben calisiyorken ve ailemle yasarken asgari ucret 1000 tlydi. Onunla bile ne birikimler yaptim. Maasimi alir almaz hemen altin aliyordum ceyrek ya da yarim. Kalanla da kisisel ihtiyaclarimi duruma gore. Ama disarda her zaman yemezdim, zaten calistigim icin vaktim olmuyordu. Ogle yemegimi evden getirirdim, pratik seyler sandvic pogaca kek vs gibi. Giyim kusam vs ye cok para vermezdim. Zaten beni idare edecek kadar kiyafetim vardi, onlari kombinlerdim. Kredi karti kullanmiyordum bu arada, alacagim herseyi nakit ve taksitsiz aliyordum. Market alisverislerinden kalan butun bozuk paralari kumbaramda biriktiriyordum ve ay sonunda ordan bir gram altin parasi cikiyordu, onunla da altin aliyordum😍 birikim yapmak her seyden once bunu istemeyle alakali. Mesela kiskanc ruhlu bir arkadasim vardi, nedense benim birikim yapmam ona cok batiyordu. Bana sen cok tutumlusun bilmem ne diye laf sokardi surekli. O da ailesiyle yasiyodu, kac sene calisti ve benim en az 3 4 katim kazanmasina ragmen suan hala zugurt ve ne zaman konussak hep borcum var yetmiyor vs vs der. Ama ben o ufacik maasla kocaman bir ceyiz yaptim ve evlenirken bir gram zorlanmadim bisey almak icin. Ustelik bi kisim altinimi aileme verdim destek amacli, kalani da kendime ayirdim. Yani demem o ki isteyince oluyor🌸
insanlar kazandıkları parayı ister sonuna dek harcar ister biriktirir.Kimsenin kimseye züğürt deme hakkı yokk.o kişi de sizi kazancınız çok düşük diye aşağılasın mı o zaman .ikisi de yanlış değil mi?

3.5 senedir calısıyorum 16 bin biriktirdim gelirimizde aynı bu arada ve sizden daha cok giderim var belki gaz olur😂
Bunun bi taktiği yok gereksiz harcamalar yapmıyorum. Arkadaslarım 600 liralık ayakkabı giyiyolarsa ben 200 lük giyiyorum. Parayı köşeye atıp yok sayıyorum. Elimde kalanlada ay sonunu getiriyorum

Aylik geliriniz 3000 tlymis. Aile yaninda yasayan biri icin bulunmaz nimet. Size kendi tecrubemden paylasayim, belki yol gosterici olur.

Ben calisiyorken ve ailemle yasarken asgari ucret 1000 tlydi. Onunla bile ne birikimler yaptim. Maasimi alir almaz hemen altin aliyordum ceyrek ya da yarim. Kalanla da kisisel ihtiyaclarimi duruma gore. Ama disarda her zaman yemezdim, zaten calistigim icin vaktim olmuyordu. Ogle yemegimi evden getirirdim, pratik seyler sandvic pogaca kek vs gibi. Giyim kusam vs ye cok para vermezdim. Zaten beni idare edecek kadar kiyafetim vardi, onlari kombinlerdim. Kredi karti kullanmiyordum bu arada, alacagim herseyi nakit ve taksitsiz aliyordum. Market alisverislerinden kalan butun bozuk paralari kumbaramda biriktiriyordum ve ay sonunda ordan bir gram altin parasi cikiyordu, onunla da altin aliyordum😍 birikim yapmak her seyden once bunu istemeyle alakali. Mesela kiskanc ruhlu bir arkadasim vardi, nedense benim birikim yapmam ona cok batiyordu. Bana sen cok tutumlusun bilmem ne diye laf sokardi surekli. O da ailesiyle yasiyodu, kac sene calisti ve benim en az 3 4 katim kazanmasina ragmen suan hala zugurt ve ne zaman konussak hep borcum var yetmiyor vs vs der. Ama ben o ufacik maasla kocaman bir ceyiz yaptim ve evlenirken bir gram zorlanmadim bisey almak icin. Ustelik bi kisim altinimi aileme verdim destek amacli, kalani da kendime ayirdim. Yani demem o ki isteyince oluyor🌸
Tebrik ediyorum sizi tutumku kadin buna denilir annelerimiz hep derlerya nerde o eski tutumlu kadinlar simdikiler aldiklarini lop goturuyolar orda burda isde varmis tutumlumuzda 🤗

altını ben de bankadan almam o şekilde paradan bir farkı olmuyor benim için
Aynen ben acıkcası arastırınca caiz olmadıgını okuyorum bankada kullanılıyor o para. tabı herkesın kendı tercihi. Alıp koymak en mantıklısı geliyor.

altını ben de bankadan almam o şekilde paradan bir farkı olmuyor benim için

kar zarar daha rahat takip ediliyor.

3.5 senedir calısıyorum 16 bin biriktirdim gelirimizde aynı bu arada ve sizden daha cok giderim var belki gaz olur😂
Bunun bi taktiği yok gereksiz harcamalar yapmıyorum. Arkadaslarım 600 liralık ayakkabı giyiyolarsa ben 200 lük giyiyorum. Parayı köşeye atıp yok sayıyorum. Elimde kalanlada ay sonunu getiriyorum

en mantıklısı belki de :)
Kardesiniz aylik 400 tllik ne konusuyor telefonda ben ona takildim.:oha:

oha demeniz çok gereksiz bir tepki ! telefon borcu diye yazmışım dönüp okuyun tekrar !

Türkiye’de birikim yapmak zor

kesinlikle öyle

Aynen ben acıkcası arastırınca caiz olmadıgını okuyorum bankada kullanılıyor o para. tabı herkesın kendı tercihi. Alıp koymak en mantıklısı geliyor.
herkesin düşüncesi kendine !

birikim elde kalan para ile olmaz. maaşı alır almaz o altını alıp kenara atmanız lazım. para kolay harcanır çünkü ama altın gidip bozdurulmaz.

herkesin düşüncesi kendine !
[/QUOTE]
Öyle zaten ben de dıyorum herkesın kendi fikri.

oha demeniz çok gereksiz bir tepki ! telefon borcu diye yazmışım dönüp okuyun tekrar !
Sinirli tarafınızdan uyandınız herhalde ama beni azarlamak sizin haddinize değil.

400 Telefon faturasına şaşırmam gayet normal bir tepki. Bunun için sizden özür dileyecek değilim. :kahve:

X