birikim yapamıyorum

yazarhanim35

Yazar Hanım
Kayıtlı Üye
30 Ocak 2013
29.195
43.203
benim derdim de bu. hiç birikim yapamıyorum her ay yapayım diyorum ama olmuyor :KK43: bekarım ev kirası elektrik su vs ödemiyorum sadece aylık 400 tl kardeşimin telefon borcu 300 tl kredi ve hemen hemen 300-400 tl kredi kartına ödeme yapıyorum geri kalan benim cebime kalıyor ancak dışarıda yemeğe vs çok para harcıyorum. hadi çıkalım dışarıda birşeyler yiyelim şeklinde haftada 1-2 bazen hafta sonları kahvaltı ve abur cubur tarzı şeylere giderim çok oluyor. ve bir kıyafeti beğenmem yetiyor ihtiyacım var yok vs hemen alıyorum :KK43:
en azından ayda bir gram parası koysam kenara çok iyi olacak ama ben bunu yapamıyorum :KK43: mesela bir miktar kenara koydum gram altın alırım dedim hopp baktım ondan da 100 tl kalmış kenarda.
ailemle yaşadığım için mutfak vs masrafımda yok

3 seneye yakındır iş hayatındayım tek birikimim 3.5 bin liralık altın ve 10 euro :KK70:

Son düzenleme:
Kiz bura türkiye birikim yapmak mumkun mu simit bile 2 tl olmus markete gidiyorum bu sefer az para gider diyorum 2 parcaya 30 tl veriyorum birikim devri bitti anca karin doyurup fatura odemeye yetiyo para😂

tek faturam telefon faturam işte :) bekarım allahtan çoluk çocuk vs yok

gram alirim diyip parayi kenara koyarsaniz olmaz
maasinizi aldiginiz ilk gun grami hemen almali onu unutmali butcenizi kalan paraya gore ayarlamalisiniz.

galiba öyle yapmam gerek

aylik geliriniz nedir

3000 tl

Kalan paran eğer altın alacak durumda değilse bir başka hesap açıp oraya at ve parayı unut.
Başka türlü birikmiyor çünkü.
diğer hesabıma atıyorum ama bu seferde ordan harcıyorum. bir bankada altın hesabım var hemen oraya altın hesabına aktardım kalan azııck paramı da :KK70: istediğiniz tutarda alış yapabiliyorsun çünkü

benim derdim de bu. hiç birikim yapamıyorum her ay yapayım diyorum ama olmuyor :KK43: bekarım ev kirası elektrik su vs ödemiyorum sadece aylık 400 tl kardeşimin telefon borcu 300 tl kredi ve hemen hemen 300-400 tl kredi kartına ödeme yapıyorum geri kalan benim cebime kalıyor ancak dışarıda yemeğe vs çok para harcıyorum. hadi çıkalım dışarıda birşeyler yiyelim şeklinde haftada 1-2 bazen hafta sonları kahvaltı ve abur cubur tarzı şeylere giderim çok oluyor. ve bir kıyafeti beğenmem yetiyor ihtiyacım var yok vs hemen alıyorum :KK43:
en azından ayda bir gram parası koysam kenara çok iyi olacak ama ben bunu yapamıyorum :KK43: mesela bir miktar kenara koydum gram altın alırım dedim hopp baktım ondan da 100 tl kalmış kenarda.
ailemle yaşadığım için mutfak vs masrafımda yok

3 seneye yakındır iş hayatındayım tek birikimim 3.5 bin liralık altın ve 10 euro :KK70:
Alırım diye kenara para koymayın. Maaş alınca direkt alın. Banka hesabından alabilirsiniz. Aldıktan sonra bozdurmaya kıyamazsınız zaten.

1200 gideriniz var hazirda size 1800 lira kaliyor
onun 300 unu yatirin mesela unutun
300 lira diye kucumsemeyin o 300 lira uzun vade yatirimlarinda guzel kar ettiriyor.
ben birikim yapmaya basladigimda ceyrek 156 liraydi simdi o ceyrek 780 lira
aylık 200 de olsa maaşım yatar yatmaz diğer hesaba çekip oradaki altın hesabıma yatıracağım karar verdim

ben pandemi sürecinde kredi çektim afedersiniz hemen altın aldım çıkan parayla. şuan kendi kendine birikim oluyor. ben de asgari ücret alıyorum şuan tek masrafım araba. altın alabilirsiniz paranız olmayınca abur cubur alma lüksü olmuyor insanda

ben pandemi sürecinde kredi çektim afedersiniz hemen altın aldım çıkan parayla. şuan kendi kendine birikim oluyor. ben de asgari ücret alıyorum şuan tek masrafım araba. altın alabilirsiniz paranız olmayınca abur cubur alma lüksü olmuyor insanda
bende pandemi döneminde kenara 3000 liralık altın koydum o zaman gezme tozma vs yoktu birikim yapabildim

Aylik geliriniz 3000 tlymis. Aile yaninda yasayan biri icin bulunmaz nimet. Size kendi tecrubemden paylasayim, belki yol gosterici olur.

Ben calisiyorken ve ailemle yasarken asgari ucret 1000 tlydi. Onunla bile ne birikimler yaptim. Maasimi alir almaz hemen altin aliyordum ceyrek ya da yarim. Kalanla da kisisel ihtiyaclarimi duruma gore. Ama disarda her zaman yemezdim, zaten calistigim icin vaktim olmuyordu. Ogle yemegimi evden getirirdim, pratik seyler sandvic pogaca kek vs gibi. Giyim kusam vs ye cok para vermezdim. Zaten beni idare edecek kadar kiyafetim vardi, onlari kombinlerdim. Kredi karti kullanmiyordum bu arada, alacagim herseyi nakit ve taksitsiz aliyordum. Market alisverislerinden kalan butun bozuk paralari kumbaramda biriktiriyordum ve ay sonunda ordan bir gram altin parasi cikiyordu, onunla da altin aliyordum😍 birikim yapmak her seyden once bunu istemeyle alakali. Mesela kiskanc ruhlu bir arkadasim vardi, nedense benim birikim yapmam ona cok batiyordu. Bana sen cok tutumlusun bilmem ne diye laf sokardi surekli. O da ailesiyle yasiyodu, kac sene calisti ve benim en az 3 4 katim kazanmasina ragmen suan hala zugurt ve ne zaman konussak hep borcum var yetmiyor vs vs der. Ama ben o ufacik maasla kocaman bir ceyiz yaptim ve evlenirken bir gram zorlanmadim bisey almak icin. Ustelik bi kisim altinimi aileme verdim destek amacli, kalani da kendime ayirdim. Yani demem o ki isteyince oluyor🌸

X