Bir youtube kanalı meselesi

Merhaba hanımlar; nasılsınız, nasıl gidiyor hayat?

Ben, yine sıkıntılara kaldım. Bazen kafamı koparıp, poşetleyerek buzluğa kaldırmak istiyorum. Bu kararsızlıklarımdan, sürekli "Şöyle mi yapsam-böyle mi yapsam" düşüncesinden ve düşünürken harcadığım zamandan, neye el atacağımı şaşmamdan ve tüm bu karar verememe hali ile savrulmaktan gınalar geldiği bir başka günü yaşıyorum.

Konumuz: Youtube kanalı açmak
Dert olan kısmı: Oluru nedir, riskleri nelerdir vb. düşünceler... Özetle bir sosyal medyada "Olmak ya da olmamak" mevzu.

Ben biraz paranoyak bir tipim ve kendimi adımla cismimle net ortamına açmaktan çekinirim.
Sadece tanıdığım kişiler ve aile üyelerinin ekli olduğu bir face hesabım var en fazla 250 kişi vardır; aydan aya denk gelirse aileme dair, gündelik hayatımdan, gezme tozma halleri vb. paylaşım yaparım. Bir insta hesabım var, sadece çizimlerimi paylaşıyorum orada da, hiçbir şekilde özel hayatım yok; ressamlarla ve resme meraklı, yetenekli, çizen insanlarla takipleşiyoruz. Birkaç içerik platformunda da buradaki gibi anonim olarak varım, bu kadar; daha da yokum.

Günümüz internet kullanıcılarına göre fazla muhafazakar kalıyorum galiba internet konusunda, dediğim gibi adımla yüzümle var olmaktan imtina ediyorum mümkün mertebe.

Ama çağımız, internet üzerinden bir şeylerin başarıldığı, yeteneğin pazarlandığı bir çağ biliyorsunuz.
Fenomenler, youtuberlar, gamerlar vs vs... Yeteneklerini kendilerini göstere göstere sergileyen insanların, bir süre sonra beğenildiğinde, belli bir başarıyı yakaladığını görüyorum-görüyoruz.

Aklımda sosyal medya ile ilgili pek çok şey var, ama alışkanlık olmuş hep bir adım geride durmak. Bir şeyler yapmak istiyorum çizimlerimi daha çok insana ulaştırabilmek için ama bir noktada tıkanıyorum, cesaret edemiyorum.

Belki eski konularımdan biliyorsunuz, resim ile ilgili bir şeyler yapmaya çalışıyor, bu yeteneğimi işe dönüştürmeye çalıyorum, bir yandan da sergi hedefi koydum işte ona hazırlanıyorum. (Hazırlana hazırlana bitiremedim, yeminle kendimden yıldım :işsiz:) ...Bir aya kadar bir iş görüşmesi durumu yaşayabilirim (Biraz karışık bir durum, resim ile ilgili ama ne kadar oluru var bilinmez) ama sadece buna endeksli kalmak istemiyor, net üzerinden de bir şeyler yapmak istiyorum (Bir ara hobi dükkanı gibi bir şeyler düşünmüştüm ama reelde esnaflık olayı oldukça riskli geldiği için, insta'ya yönelmiştim)...

Haftalardır insta üzerinde, "Ha bugün ha yarın düzenleme yapacağım, sıfırdan süper bi sayfa açacağım, marka kuracağım üretip satış yapacağım, şöyle güzel fotolar ayarlayacağım" derken acayip oyalandım. Resmen kaçtım, daha başlamadan sıkıntılar geldi ve sonunda fark ettim ki ben insta ortamını zaten sevmiyorum ve sevmediğim bir yerde, sevdiğim bir şeyi nasıl yapabileceğimi kestiremediğimden için için farkında olmadan kaçıyorum. Bunu fark edince kendimi yakaladım. (Kendimden bazen gerçek manada nefret ediyorum, cinsliklerim bitmiyor, birini halletsem başka yerden patlıyorum :confused:)

Düşündüm, kendimi takip ettim.
Sıkılmadığım nereler var derken; tam bir youtube canavarı olduğum aklıma geldi; kusana kadar video izleyebiliyorum, saatlerce youtube'un dibini kazabiliyorum, ilgi alanıma takılan ne kadar video varsa tüketiyorum; internete dair takıldığım üç yer var yoğunlukla biri whtsp, biri KK, biri youtube... Ve kafamda şimşekler çaktı, "Neden bir resim-iş kanalım olmasın?"...

..."Olsun ya" dedim, araştırılara başladım; nasıl kanal açılır, banner nasıl yapılır vs derken; kanal şu an ilk videomu çekmem için beni bekliyor. Ve işte tam da bu noktada derdim de peydah oluyor: Youtube gibi manyakların serbestçe cirit attığı, (belli bir bilinirlikten sonra) en ufak falsoda videonuzun kırpılıp dakikalarca makaraya sarılabileceğiniz bir ortamda, adım-soyadım ve cismim ile var olmak???

"Yiyo mu toton?" dercesine kanalımla bakışıyoruz.

Kanal adını ad-soyad olarak alma sebebim; markalaşma için çoğunlukla tavsiye edilenin bu olması.
Bir arkadaşım sağ olsun güzel bir fikir verdi "Yukarıdan çek ve yüzünü gösterme" diye, bunu yapmaya çalışacağım.
Ama paranoyak yönüm her şeye takıyor... Mesela hem resimlerimi paylaşmak-paylaşırken öğretmek-sergilemek-etkileşim almak istiyorum, hem de taklit edilebilirliğini arttıracaksın yapılışını çekerek diyorum. Hayır sanki herkes pusuda benim resimleri taklit etmek için bekliyor tövbest. :işsiz:
Bu huyuma tilt oluyorum ya.

Şimdi youtube kanalı olanlar, olmayanlar, izleyenler, fikri olanlar, önyargılarınız, sizin için ne izlenilebilirdir, eksileri artıları, tehlikeli bulduğunuz noktalar, teknik bilgi, başarı hikayeleri-hüsran hikayeleri vs tüm yorumlarınıza, farklı bakışlara ihtiyacım var.
Lütfen yorumlarınızı eksik etmeyin.

Şimdiden teşekkürler. :KK200:
Sevgili GangstaWalk konulardaki yorumların her zaman mantıklı ve en keyifsiz anımda bile beni gülümsetiyor, bu yüzden her ne kadar tanımasam da seni yakın bir arkadaşım gibi hissediyorum ☺️ YouTube’da kanal açmak, bloggerlık falan bu işlerden pek anlamam ama ben senin başarılı olacağına inanıyorum hatta kanalına abone olup yaptığın işleri görmek isterim. Benim de makyaj, bakım önerileri, örgü, dikiş, yemek tarifleri gibi farklı ilgi alanlarım var keşke başarabilsem de bloggerlık yapabilsem arkadaşlarım hep gaz veriyor ama uyuşuğum ben biraz 😂

Youtuber işleri biraz karışık ama çok dikkat çekici inanılmaz güzel işler olursa başarı kaçınılmaz oluyor youtube da. Özellikle gençleri çekmek lazım kanala, çünkü 40 50 yaşında insanların sürekli takıldığını düşünmüyorum, bi facebook değil youtube, daha genç daha yeniliklere açık, dediğim gibi herkesten biraz farklı, dikkat çekici, biraz da espirili olmak gerek diye düşünüyorum

Bence kanalını aç ve yorumları kapat :)

Yorum görmek isterim ya, kapatınca bi esprisi de kalmaz. :/

Gangsta, blog acsan,
sonra o bloga ozel sosyal medya hesaplari acsan, youtube dahil.

Blogda ayrintili yazarsin, seviyorsun da yazmayi zaten,
videoda da ya detayli koyarsin, ya da hizlandirilmis altyazili koyarsin, degisik seyler yaparsin.
Yeni yazi yazdiginda sosyal medya hesaplarindan da paylasirsin.

Yok Alys onu yapamam fenalık gelir; tek bir yerden götürüp bölünmeden oraya enerjimi ancak harcayabilirim. Sonra sonra belki olur, hani belli bir tanınmışlık ile zaten kendi sanal galerini de açabilirsin site alırsın falan filan ama blog olayı benlik değil. Her ne kadar hani yazıyorum gibi görünse de, tökezlerim.

Çok da güzel olur, ne kaybedilebilir ki en fazla?
Zamanla ekipman da lazım olacak, ses-ışık-kamera şeklinde.
Ben de takip etmek isterim, resimden anlamam ama eşim IT, çalıştığı yerlerde video çekip paylaşma, instagram ve facebook düzenleme, googleda siteyi ön plana çıkarma gibi çalışmalar yapıyor. Teknik anlamda nry nasıl olsun, anahtar kelimeler neler olsun gibi şeylerde yardımcı olabiliriz

Evet, baştan telefon üzerinden deneyeyim, editleme programları filan bakınayım ufak ufak; sonradan pcden götüreyim ciddileştikçe dedim. Teşekkür ederim çok da güzel olur valla, yardım tabi ki hayır demem, bilmediğim bir suya kafa üstü atlar gibiyim... Deşifre olacağım ya valla :KK70: Henüz buna hazır değilim :KK70:

Denemekten asla zarar gelmez. Bence siz artık kanalı açmaya hazırsınız. İlk başlarda belki izlenme sayısı az olur bu sizi üzmesin. Hevesle yapın bence karşılığınıda alacaksınız. Gerçi şu an herkes kozmetik bakım üzerine ilerletti bu işleri. Siz de kendi yolunuzda ilerleyin. Hatta burda da duyurun kanalın ismini. Ben yurtdışındayım ve resim öğretmeniyim. İlk izleyicinizlerden biri olurum. Başarabilirsiniz.

İlk videomu hazırladıktan sonra, konuya dönüp bakıp özelden dileyen arkadaşlara link atabilirim ama işte buradaki anonimliğim gidecek... Onu ne yapacağım bilmiyorum. :/
Bir resim öğretmeninin yorumlarını almayı da çok isterim videolarım altında.
Umarım başarırım, teşekkür ederim.

Gırtlağımı kesme,kafamı kesip dizimde sektirme hayalleri felan fıstık bebeğim hep aynı şeyler.
Bitmiyordu ve bitmeyecekti.

Biraz zaman geçince niye yapmadım ki diye psikopata bağlayacağını ikimizde biliyoruz.
Sen başla acık sonra hevesin geçer zaten.
Bizim en güzel yanımızda her b.ka bulaşıp bol bol anı biriktirmemiz.

Bende bi ara facebookta kokulu sabun sayfası açmışım fii tarihinde geçenlerde dikkatimi çekti
Şuan kokulu sabunlardan nefret ediyorum mesela

Evet... Ve geçirdiğim her anı kayıp sayacağım. :/
Valla doğru diyorsun ne diyeyim, her şeye bulaşıyorum bakıyorum, olsa mı olmasa mı derken... Bazı anıları da hatırlamak dahi istemiyorum gerçi, ne saçmalıklar ya... :)))
Kokulu sabunlar çok modaydı bir ara, yapmayanı dövüyolladı.

ben de sizin gibiyim bi başlasam devamı gelecek ama cesaret edemiyorum. youtube kanalı açmayı hiç düşünmedim ama açmak için sizin bu kadar düşünmenize gerek yok bence. insanlarla paylaşmaktan zevk alacağınız şeyler olduğunu düşünüyorsanız açın gitsin ne olacak:KK51:

İlk videomu hazırladıktan sonra, konuya dönüp bakıp özelden dileyen arkadaşlara link atabilirim ama işte buradaki anonimliğim gidecek... Onu ne yapacağım bilmiyorum. :/
Bir resim öğretmeninin yorumlarını almayı da çok isterim videolarım altında.
Umarım başarırım, teşekkür ederim.

Evet... Ve geçirdiğim her anı kayıp sayacağım. :/
Valla doğru diyorsun ne diyeyim, her şeye bulaşıyorum bakıyorum, olsa mı olmasa mı derken... Bazı anıları da hatırlamak dahi istemiyorum gerçi, ne saçmalıklar ya... :)))
Kokulu sabunlar çok modaydı bir ara, yapmayanı dövüyolladı.
Tabi hele moda olan revaçta olan şeyleri yapmazsam kurur kalırdım bi aralar.
Çok şükür sakinim bu aralar.
Yap gülüm boşver takma kimseyi.
Hayat kısa , kuşlar uçuyor !...

Önce o kararsızlığından kurtulmaya bak :)
O kadar fikir gelecek ama sanki hepsi havada kalacak izlenimi bıraktın bende :KK70:

İnşallah hedeflerine ulaşırsın. Önce ne istediğine karar ver :-)

Sevgili GangstaWalk konulardaki yorumların her zaman mantıklı ve en keyifsiz anımda bile beni gülümsetiyor, bu yüzden her ne kadar tanımasam da seni yakın bir arkadaşım gibi hissediyorum ☺ YouTube’da kanal açmak, bloggerlık falan bu işlerden pek anlamam ama ben senin başarılı olacağına inanıyorum hatta kanalına abone olup yaptığın işleri görmek isterim. Benim de makyaj, bakım önerileri, örgü, dikiş, yemek tarifleri gibi farklı ilgi alanlarım var keşke başarabilsem de bloggerlık yapabilsem arkadaşlarım hep gaz veriyor ama uyuşuğum ben biraz 😂

Teşekkür ederim iltifatların için. :KK22:
İnşallah olurum.
Kanalımın linkini vermeyi isterim isteyenlere ama işte buradaki anonimliğim gidecek; nasıl yapsak bilemedim...
Kendimi ayarlayıp video attıktan sonra link de atarım sanırım, şimdi zaten bomboş.
Ya da vereyim anasını satiim, ölüm yok ya ucunda :KK70:
Ama sır olarak kalacak.
Yasak değildir inş.

Youtuber işleri biraz karışık ama çok dikkat çekici inanılmaz güzel işler olursa başarı kaçınılmaz oluyor youtube da. Özellikle gençleri çekmek lazım kanala, çünkü 40 50 yaşında insanların sürekli takıldığını düşünmüyorum, bi facebook değil youtube, daha genç daha yeniliklere açık, dediğim gibi herkesten biraz farklı, dikkat çekici, biraz da espirili olmak gerek diye düşünüyorum

Evet genç kuşak ve bizim nesil var işte, 40 yaş pek yok. Yani var da yok sayılırlar.
Doğru, zaten esprili olmak ve samimiyetten kazanıyor çoğu kanal.

gerçek fikrimi söyleyeceğim bana fenomenlik çok saçma geliyor izlemiyorum da bikaç sene sonra bi esprileri kalmayacak bence.

ha bi alanda uzmansanız onla ilgili paylaşım yapabilirsiniz. en azından altı dolu bir birikiminiz vardır.

benim bi arkadaşım yandan fenomen oldu böylece ama yani bana biraz saçma geliyor her özelimi anlatmak. herşeyini anlatıyor gösteriyor ya. ne bileyim bana göre değil ben niye ailemi sevgilimi afişe edeyim her derdimi paylaşayım? elalemin şeyleri de benim umrumda değil açıkçası magazin de pek sevmem

Teşekkür ederim iltifatların için. :KK22:
İnşallah olurum.
Kanalımın linkini vermeyi isterim isteyenlere ama işte buradaki anonimliğim gidecek; nasıl yapsak bilemedim...
Kendimi ayarlayıp video attıktan sonra link de atarım sanırım, şimdi zaten bomboş.
Ya da vereyim anasını satiim, ölüm yok ya ucunda :KK70:
Ama sır olarak kalacak.
Yasak değildir inş.
☺️ Özelden link verebilirsin bence

Önce o kararsızlığından kurtulmaya bak :)
O kadar fikir gelecek ama sanki hepsi havada kalacak izlenimi bıraktın bende :KK70:

İnşallah hedeflerine ulaşırsın. Önce ne istediğine karar ver :-)

İstediğim şey belli de işte yolu adımlaması mesele...
Havada kalacak çoğu zaten o kesin, kafamda bir ton şey var ama hayata geçiremeyeceğim kuvvetle muhtemel. Videoların kurgusu vs hepsi bilgi ve uzmanlık istiyor. Patates gibi video yapacağım kesin...

gerçek fikrimi söyleyeceğim bana fenomenlik çok saçma geliyor izlemiyorum da bikaç sene sonra bi esprileri kalmayacak bence.

ha bi alanda uzmansanız onla ilgili paylaşım yapabilirsiniz. en azından altı dolu bir birikiminiz vardır.

benim bi arkadaşım yandan fenomen oldu böylece ama yani bana biraz saçma geliyor her özelimi anlatmak. herşeyini anlatıyor gösteriyor ya. ne bileyim bana göre değil ben niye ailemi sevgilimi afişe edeyim her derdimi paylaşayım? elalemin şeyleri de benim umrumda değil açıkçası magazin de pek sevmem

Doğru diyorsun katılıyorum, yani özel hayat ile var olmayı ben de tuhaf buluyorum; birkaç yorum önce de söyledim. Bunun ne kadarını yapabilirim, yapabilir miyim onu da bilmiyorum çünkü özel hayat denildiğinde kendimi sergilemeyi seven biri olmadım hiçbir zaman artı oğlumun başına bir iş gelirse korkum da yüksektir. Nette ancak facede 5-10 fotoğrafı vardır o kadar. Şimdi özel hayatımı çekmek demek, çocuğumun da kıyısından köşesinden bulaşması demek ki bunu kesinlikle istemiyorum.

Ama resim konusunda, sohbetti vs derken birkaç hatıra, fikir, eleştiri vs çıkar ağzımdan illaki... Vlog olayına da çok uzağım zaten yüzümü bile göstermekten çekiniyorum, ona tam karar veremedim; ama biraz bu katılığımı kırmadan da olmayacak gibi.

Ben magazin severim -kendim olmadığım sürece- :))

İstediğim şey belli de işte yolu adımlaması mesele...
Havada kalacak çoğu zaten o kesin, kafamda bir ton şey var ama hayata geçiremeyeceğim kuvvetle muhtemel. Videoların kurgusu vs hepsi bilgi ve uzmanlık istiyor. Patates gibi video yapacağım kesin...

Doğru diyorsun katılıyorum, yani özel hayat ile var olmayı ben de tuhaf buluyorum; birkaç yorum önce de söyledim. Bunun ne kadarını yapabilirim, yapabilir miyim onu da bilmiyorum çünkü özel hayat denildiğinde kendimi sergilemeyi seven biri olmadım hiçbir zaman artı oğlumun başına bir iş gelirse korkum da yüksektir. Nette ancak facede 5-10 fotoğrafı vardır o kadar. Şimdi özel hayatımı çekmek demek, çocuğumun da kıyısından köşesinden bulaşması demek ki bunu kesinlikle istemiyorum.

Ama resim konusunda, sohbetti vs derken birkaç hatıra, fikir, eleştiri vs çıkar ağzımdan illaki... Vlog olayına da çok uzağım zaten yüzümü bile göstermekten çekiniyorum, ona tam karar veremedim; ama biraz bu katılığımı kırmadan da olmayacak gibi.

Ben magazin severim -kendim olmadığım sürece- :))

bak bence yeteneğin varmış onla ilgili kanal güzel olur neden olmasın hem sergi açacakmışsın popülariteni arttırıp para kazanmanı da arttırır kendin gibilerle arkadaş olursun vs

ya ben vlog falan da izlemiyorum bir tek VS modellerininkine bakmışlığım vardır türk model ünlülere bile bakmam kardashianlardan tiksinirim falan ne bileyim bu işlere vakit ayıranlar biraz boş tipler oluyor onları da dedikodu ve günlük hayat çekiyor yapabilir misin bilmem popülarite için

kaldı ki ağzından ters bi laf çıksa başkası seni gömüyor krizi iyi yönetemezsen binlerce hater ın oluyor bi anda falan yolda sen dolanırken seni tanıyorlar ama sen onları tanımıyorsun ne kadar kazanıyorlar bilmiyorum ama bence buna değmez ya.

Kararlılık ve devamlılık çok önemli bu işler için.
Ve ben hiç kararlı biri değilim maalesef.
Bu yüzden yeteneklere yazık oluyor :/

Başlangıçta yüzünü çekme.
Neşeli anlatımın olsun.
Zamanla seni merak edenlere bir sürpriz yapabilirsin :)
Başarılar dilerim..

bak bence yeteneğin varmış onla ilgili kanal güzel olur neden olmasın hem sergi açacakmışsın popülariteni arttırıp para kazanmanı da arttırır kendin gibilerle arkadaş olursun vs

ya ben vlog falan da izlemiyorum bir tek VS modellerininkine bakmışlığım vardır türk model ünlülere bile bakmam kardashianlardan tiksinirim falan ne bileyim bu işlere vakit ayıranlar biraz boş tipler oluyor onları da dedikodu ve günlük hayat çekiyor yapabilir misin bilmem popülarite için

kaldı ki ağzından ters bi laf çıksa başkası seni gömüyor krizi iyi yönetemezsen binlerce hater ın oluyor bi anda falan yolda sen dolanırken seni tanıyorlar ama sen onları tanımıyorsun ne kadar kazanıyorlar bilmiyorum ama bence buna değmez ya.
Yok günlük hayatımı adım adım çekemem asla.
Ama merak edenleri de anlayabiliyorum, bazen bi search ile bir başlıyorsun sonrası insan sörfüne dönüyor, ben de yaparım. Magazin denince de youtubeda şokopopu tek geçerim mesela; o da bir ilgi alanı ve kafa dinleme biçimi. Başkasının hayatına bakıp, gezemedikleri yerleri gezenler, giyemediklerini görenler, ortamları keşfedenler de oluyor, biraz da nasıl baktığınla alakalı. Ama sapık edinme potansiyeli yüksek olduğu gibi bence tehlikeye de acayip açık bir durum. Özel bilgilerini veriyorsun, tanımadığın insanlar seni tanıyor, kodlarını çözüyorlar. Sana yaklaşımlarının, duymak istediğin şeyler mi yoksa gerçek düşünceleri mi olduğunu bilemiyorsun vs... Çok değişkeni ve bilinmezi var.

Ben bilinirliği istiyorum, yani bu içimden geliyor; resimlerimin görülmesini istiyorum, sanat görünürlük istiyor, onla uğraşanların ortası yok; hani ya bilineceksin ya da tamamen kapalı kutu olacaksın kuytu bir yerde. Şov dünyasından biraz daha farklı bir ruh hali.

Kararlılık ve devamlılık çok önemli bu işler için.
Ve ben hiç kararlı biri değilim maalesef.
Bu yüzden yeteneklere yazık oluyor :/

Başlangıçta yüzünü çekme.
Neşeli anlatımın olsun.
Zamanla seni merak edenlere bir sürpriz yapabilirsin :)
Başarılar dilerim..

Evet, bu çok daha makul bir öneri.
Yani katı yaklaşmadan ama başlangıçta ısındırarak ve temkinli ilerleyerek yüzümü açık edebilirim.
Yorekok da böyle yapmıştı kendi tarzını oturtup, ısrarla yüzünü görmek isteyenlerden sonra (Ölümüne eleştirili bir youtube kanalı o da) :)
Teşekkür ederim.

Yok günlük hayatımı adım adım çekemem asla.
Ama merak edenleri de anlayabiliyorum, bazen bi search ile bir başlıyorsun sonrası insan sörfüne dönüyor, ben de yaparım. Magazin denince de youtubeda şokopopu tek geçerim mesela; o da bir ilgi alanı ve kafa dinleme biçimi. Başkasının hayatına bakıp, gezemedikleri yerleri gezenler, giyemediklerini görenler, ortamları keşfedenler de oluyor, biraz da nasıl baktığınla alakalı. Ama sapık edinme potansiyeli yüksek olduğu gibi bence tehlikeye de acayip açık bir durum. Özel bilgilerini veriyorsun, tanımadığın insanlar seni tanıyor, kodlarını çözüyorlar. Sana yaklaşımlarının, duymak istediğin şeyler mi yoksa gerçek düşünceleri mi olduğunu bilemiyorsun vs... Çok değişkeni ve bilinmezi var.

Ben bilinirliği istiyorum, yani bu içimden geliyor; resimlerimin görülmesini istiyorum, sanat görünürlük istiyor, onla uğraşanların ortası yok; hani ya bilineceksin ya da tamamen kapalı kutu olacaksın kuytu bir yerde. Şov dünyasından biraz daha farklı bir ruh hali.

paylaşımlarını sen belirlersin. ben de mesleğimle ilgili isterim bilinir olmak. eğer fazla özel hayat paylaşmazsan sıkıntı olmaz bence. ben de yapacağım ilerde aslında hatta ama mesleğimle ilgili dediğim gibi.

çünkü ben youtubeda ıvır zıvır tipe bakmıyorum mesela makyöz takip ediyorum bana ne dandiri fenomen ne sürmüş suratına. kuaförlere bakıyorum mesela bana ne vlogger saçını nasıl maşalamış. bana daha öz ve kaliteli içerik lazım.

sen de resimle vs ilgili teknikleri anlatabilirsin ya da kamera koy resmi çiz sonra hızlandır ve videoyu at çok izlerim böyle şeyler (benim de vardır yeteneğim bu dalda bişiler açmayı düşünmüştüm ama yapamıyorum malum vaktim yok)

zamanla kendini geliştiren çok güzel ressamlar var hem sana da motivasyon olur. bu devirde sanattan para kazanmak biraz zor.

açarsan bana da at kanalını bakarım :KK66:

Merhaba. Hikayedeki YouTube kısmını instagram, resim kısmını çiçek ve aksesuar tasarım olarak değiştirince benim hikayem ediyor. Aynı paranoya beni ad-soyad dışında marka olmaya uygun bir isimle var olmaya itti. Görsel sanatların bir çok alanına ilgi ve yeteneğim var. Fakat uğraşırken en çok zevk aldığım, en çok para edeceğini düşündüğüm, piyasada en az örneği bulunan hobim kumaş çiçek tasarımı ve bilumum gelin aksesuarı yapmak.

Kendi gelin çiçeğimi ve çantamı, eşimin yaka çiçeğini yaparak başladım. Tabi bu başlangıç, yalnızca kafamın içinde hayata geçmeyi bekleyen bir düşünce olarak kaldı uzun süre. Kendi mesleğimi, çalışma hayatının değerlerime uymayan yönlerini tolere edemiyor olmanın getirdiği tükenmişlik sebebiyle bıraktıktan sonra kendimi depresif bir ev kadını, sümüklü bir lohusa olarak buldum. Bir şekilde üretemiyor olmak, birilerinin hayatına dokunamıyor olmak, evrende etkisiz eleman olduğunu hissetmek, zor bir bebekle hayati ihtiyaçlarını karşılamak bile lüks haline gelmiş birine dönüşerek sanki sadece bir organizma olarak sadece yaşamsal faaliyetleri sürdürdüğünü hissetmek artık yıllardır hayata geçmeyi bekleyen o düşünceye bir fırsat tanıma zamanı geldiğine ikna etti beni.

Bir yıl önce, instagram ortamını vıcık vıcık, sahte ve seviyesiz bulan biri olarak instagramdan bir girişimde bulunmaya karar verdim. Çünkü benim ürettiklerimin alıcısı, iyimser bir oranla yüzde otuz sanata değer veren, yüzde yetmiş gösterişe değer veren kimseler olabilir ancak. Gösterişe değer verenleri nerede bulabileceğim konusunda hiç tereddüt yaşamadan bir instagram hesabı aliverdim. 😁

Çok ince çalışıp, ciddi emek vererek orijinal parçalar üretiyorum. Kendime balkonda bir fotoğraf stüdyosu kurdum. İki zigon sehpayi üst üste koyup üstüne kadife kanepe örtüsü örttüm. Bir tane vileda sapına aynı örtüden bir perde sabitleyip duvara sehpalarin arkasına astım. Plastik su borusundan yaptırdığımız ayaklara iki LED lamba taktı eşim. Yarı profesyonel fotoğraf makinesiyle bir kaç açıdan fotoğraf çekip yükledim. Fotoğraflar şaşırtıcı derecede profesyonel görünüyor. 😌

Bir iki ay içinde bin takipciye ulaştım. Ama orada tikandim. Çünkü aşırı seviyeliyim 😁 Ne bireysel kimliğimle bir cümle kuruyorum, ne hikaye atıyorum. Sadece ürün bilgisi ve görseli sunuyorum. Rakiplerimse uygulamanın tüm imkanlarını ve hiç görmediğim emojiler kullanarak takipçileriyle bir gönül bağı kuruyorlar. Dolayısıyla daha hatirlanabilir oluyorlar, daha çok reaksiyon alıyorlar, daha çok güven veriyorlar ve sonuç olarak satış yapabiliyorlar. Ben, buz gibi kalıyorum bu ortamda. Ama daha fazlasını yapmak da bana göre değil. Bu sebeple aynı çizgide devam edeceğim. En azından bir iş yeri acana kadar ürün kataloğu oluşturmuş oluyorum. Hiçbir hayalimi gerçekleştiremesem bile ürettiklerime bakıp bakıp gerçekten mutlu oluyorum.

Kendi hikayemin özeti böyle. Sizin durumunuza gelince, bence youtube resim için uygun bir platform. Resim kanallarını takip eden bir youtube kullanıcısı olarak kriterlerimi söyleyeyim tavsiye mahiyetinde.

1. Genelde videoları sessiz izlerim. O yüzden açıklama kısmında malzeme bilgilerinin olmasını onemserim.

2. Videolarda uzun konuşmalar varsa izlemem.

3. Gerçek zamanlı videolarda merakla beklediğim kısma gelene kadar göbeğim çatlar, videoları hızlandırılmış izlerim. O sebeple bir çalışmanın aşamalarını gerçek zamanli part part videolarla görmek yerine hızlandırılmış tek bir videoda görmek isterim. Fakat ben teknik öğrenmek isteyen biriyim. Teknikten ziyade çalışmanın kendisini onemseyenler gerçek zamanlı video tercih edecektir. Fakat bu da daha çok taklit edilme anlamına gelir.

4. Resim malzemelerini ve kağıdı aynı karede görebilmek benim için önemli. O fırça ne kadar boyayla o etkiyi bırakıyor bilmem lazim. O boya karışımı nasıl elde edildi şahit olmam lazım.

5. Üreticinin yalnızca ellerini görmek isterim. Miyopum. Ekranda ellerden daha fazla insan görünce gozluksuz izliyor gibi odaklanamıyorum resme. Görsel sanatlarla ilgilenen bir çok kişi bu sorunu yaşar diye düşünüyorum. Çünkü resim yapan dahil videodaki tüm görsellik sizin için incelenmesi gereken bir ayrıntıya dönüşüyor ve dikkat dağıtıyor.

6. Aydınlık ve yüksek çözünürlüklü olmayan videoları izlemiyorum. Sabit bir çalışma ortamı, hep aynı açıdan çeken bir kamera düzeneği ayalayabilirseniz çok iyi olur.

7. Vereceğiniz püf noktalarını videonun ilgili kısmına yazmanız da çok cezbedici olur.

Merhaba. Hikayedeki YouTube kısmını instagram, resim kısmını çiçek ve aksesuar tasarım olarak değiştirince benim hikayem ediyor. Aynı paranoya beni ad-soyad dışında marka olmaya uygun bir isimle var olmaya itti. Görsel sanatların bir çok alanına ilgi ve yeteneğim var. Fakat uğraşırken en çok zevk aldığım, en çok para edeceğini düşündüğüm, piyasada en az örneği bulunan hobim kumaş çiçek tasarımı ve bilumum gelin aksesuarı yapmak.

Kendi gelin çiçeğimi ve çantamı, eşimin yaka çiçeğini yaparak başladım. Tabi bu başlangıç, yalnızca kafamın içinde hayata geçmeyi bekleyen bir düşünce olarak kaldı uzun süre. Kendi mesleğimi, çalışma hayatının değerlerime uymayan yönlerini tolere edemiyor olmanın getirdiği tükenmişlik sebebiyle bıraktıktan sonra kendimi depresif bir ev kadını, sümüklü bir lohusa olarak buldum. Bir şekilde üretemiyor olmak, birilerinin hayatına dokunamıyor olmak, evrende etkisiz eleman olduğunu hissetmek, zor bir bebekle hayati ihtiyaçlarını karşılamak bile lüks haline gelmiş birine dönüşerek sanki sadece bir organizma olarak sadece yaşamsal faaliyetleri sürdürdüğünü hissetmek artık yıllardır hayata geçmeyi bekleyen o düşünceye bir fırsat tanıma zamanı geldiğine ikna etti beni.

Bir yıl önce, instagram ortamını vıcık vıcık, sahte ve seviyesiz bulan biri olarak instagramdan bir girişimde bulunmaya karar verdim. Çünkü benim ürettiklerimin alıcısı, iyimser bir oranla yüzde otuz sanata değer veren, yüzde yetmiş gösterişe değer veren kimseler olabilir ancak. Gösterişe değer verenleri nerede bulabileceğim konusunda hiç tereddüt yaşamadan bir instagram hesabı aliverdim. 😁

Çok ince çalışıp, ciddi emek vererek orijinal parçalar üretiyorum. Kendime balkonda bir fotoğraf stüdyosu kurdum. İki zigon sehpayi üst üste koyup üstüne kadife kanepe örtüsü örttüm. Bir tane vileda sapına aynı örtüden bir perde sabitleyip duvara sehpalarin arkasına astım. Plastik su borusundan yaptırdığımız ayaklara iki LED lamba taktı eşim. Yarı profesyonel fotoğraf makinesiyle bir kaç açıdan fotoğraf çekip yükledim. Fotoğraflar şaşırtıcı derecede profesyonel görünüyor. 😌

Bir iki ay içinde bin takipciye ulaştım. Ama orada tikandim. Çünkü aşırı seviyeliyim 😁 Ne bireysel kimliğimle bir cümle kuruyorum, ne hikaye atıyorum. Sadece ürün bilgisi ve görseli sunuyorum. Rakiplerimse uygulamanın tüm imkanlarını ve hiç görmediğim emojiler kullanarak takipçileriyle bir gönül bağı kuruyorlar. Dolayısıyla daha hatirlanabilir oluyorlar, daha çok reaksiyon alıyorlar, daha çok güven veriyorlar ve sonuç olarak satış yapabiliyorlar. Ben, buz gibi kalıyorum bu ortamda. Ama daha fazlasını yapmak da bana göre değil. Bu sebeple aynı çizgide devam edeceğim. En azından bir iş yeri acana kadar ürün kataloğu oluşturmuş oluyorum. Hiçbir hayalimi gerçekleştiremesem bile ürettiklerime bakıp bakıp gerçekten mutlu oluyorum.

Kendi hikayemin özeti böyle. Sizin durumunuza gelince, bence youtube resim için uygun bir platform. Resim kanallarını takip eden bir youtube kullanıcısı olarak kriterlerimi söyleyeyim tavsiye mahiyetinde.

1. Genelde videoları sessiz izlerim. O yüzden açıklama kısmında malzeme bilgilerinin olmasını onemserim.

2. Videolarda uzun konuşmalar varsa izlemem.

3. Gerçek zamanlı videolarda merakla beklediğim kısma gelene kadar göbeğim çatlar, videoları hızlandırılmış izlerim. O sebeple bir çalışmanın aşamalarını gerçek zamanli part part videolarla görmek yerine hızlandırılmış tek bir videoda görmek isterim. Fakat ben teknik öğrenmek isteyen biriyim. Teknikten ziyade çalışmanın kendisini onemseyenler gerçek zamanlı video tercih edecektir. Fakat bu da daha çok taklit edilme anlamına gelir.

4. Resim malzemelerini ve kağıdı aynı karede görebilmek benim için önemli. O fırça ne kadar boyayla o etkiyi bırakıyor bilmem lazim. O boya karışımı nasıl elde edildi şahit olmam lazım.

5. Üreticinin yalnızca ellerini görmek isterim. Miyopum. Ekranda ellerden daha fazla insan görünce gozluksuz izliyor gibi odaklanamıyorum resme. Görsel sanatlarla ilgilenen bir çok kişi bu sorunu yaşar diye düşünüyorum. Çünkü resim yapan dahil videodaki tüm görsellik sizin için incelenmesi gereken bir ayrıntıya dönüşüyor ve dikkat dağıtıyor.

6. Aydınlık ve yüksek çözünürlüklü olmayan videoları izlemiyorum. Sabit bir çalışma ortamı, hep aynı açıdan çeken bir kamera düzeneği ayalayabilirseniz çok iyi olur.

7. Vereceğiniz püf noktalarını videonun ilgili kısmına yazmanız da çok cezbedici olur.

Maddeler gayet mantıklı. Bunları göz önünde bulunduracağım teşekkür ederim.
O tıkanmayı ben de yaşarım muhtemelen, anladım demek istediğini, bir samimiyet sınırı, bir ciddiyet çizgin var kafanda ve o imajı - herkesteki gibi- haline getirmek, popülerlik için çok esnetmek istemiyorsun.
Ama bunu da aşmayı isteyeceğim bir şeyler çıkarmaya çalışacağım. Yapabilirsem tabi.

Sen de benim gibi surekli karar alip karar degistiriyorsun.
Ne olacak bu halimiz?
Simdiye kadar kararlarim;
Youtube kanali acmak (3 kez acip birer video yukleyip biraktim)
Kitap yazmak, ilk bolum bitmeden biraktim.
Tablet icin cocuk oyunu yapmak(yarisinda biraktim)
Kadinlar kulubunun ingilizce versiyonunu yapmak(forumu ve tum basliklari temalari olusturdum, domaini aldim. Icerik eklemeye usendim 3 ayda kapattim.
Amazon affiliate icin blog actim yine iki uc icerikte sıkıldım kapattim.
Daha neler vardir da hatirlamiyorum.
Kararli olmak sart yoksa olmuyor malesef.

X