Bir youtube kanalı meselesi

Yokuspokus

Nope thanks
Üyelik İptali
Kayıtlı Üye
3 Mart 2016
18.150
76.557
Merhaba hanımlar; nasılsınız, nasıl gidiyor hayat?

Ben, yine sıkıntılara kaldım. Bazen kafamı koparıp, poşetleyerek buzluğa kaldırmak istiyorum. Bu kararsızlıklarımdan, sürekli "Şöyle mi yapsam-böyle mi yapsam" düşüncesinden ve düşünürken harcadığım zamandan, neye el atacağımı şaşmamdan ve tüm bu karar verememe hali ile savrulmaktan gınalar geldiği bir başka günü yaşıyorum.

Konumuz: Youtube kanalı açmak
Dert olan kısmı: Oluru nedir, riskleri nelerdir vb. düşünceler... Özetle bir sosyal medyada "Olmak ya da olmamak" mevzu.

Ben biraz paranoyak bir tipim ve kendimi adımla cismimle net ortamına açmaktan çekinirim.
Sadece tanıdığım kişiler ve aile üyelerinin ekli olduğu bir face hesabım var en fazla 250 kişi vardır; aydan aya denk gelirse aileme dair, gündelik hayatımdan, gezme tozma halleri vb. paylaşım yaparım. Bir insta hesabım var, sadece çizimlerimi paylaşıyorum orada da, hiçbir şekilde özel hayatım yok; ressamlarla ve resme meraklı, yetenekli, çizen insanlarla takipleşiyoruz. Birkaç içerik platformunda da buradaki gibi anonim olarak varım, bu kadar; daha da yokum.

Günümüz internet kullanıcılarına göre fazla muhafazakar kalıyorum galiba internet konusunda, dediğim gibi adımla yüzümle var olmaktan imtina ediyorum mümkün mertebe.

Ama çağımız, internet üzerinden bir şeylerin başarıldığı, yeteneğin pazarlandığı bir çağ biliyorsunuz.
Fenomenler, youtuberlar, gamerlar vs vs... Yeteneklerini kendilerini göstere göstere sergileyen insanların, bir süre sonra beğenildiğinde, belli bir başarıyı yakaladığını görüyorum-görüyoruz.

Aklımda sosyal medya ile ilgili pek çok şey var, ama alışkanlık olmuş hep bir adım geride durmak. Bir şeyler yapmak istiyorum çizimlerimi daha çok insana ulaştırabilmek için ama bir noktada tıkanıyorum, cesaret edemiyorum.

Belki eski konularımdan biliyorsunuz, resim ile ilgili bir şeyler yapmaya çalışıyor, bu yeteneğimi işe dönüştürmeye çalıyorum, bir yandan da sergi hedefi koydum işte ona hazırlanıyorum. (Hazırlana hazırlana bitiremedim, yeminle kendimden yıldım ) ...Bir aya kadar bir iş görüşmesi durumu yaşayabilirim (Biraz karışık bir durum, resim ile ilgili ama ne kadar oluru var bilinmez) ama sadece buna endeksli kalmak istemiyor, net üzerinden de bir şeyler yapmak istiyorum (Bir ara hobi dükkanı gibi bir şeyler düşünmüştüm ama reelde esnaflık olayı oldukça riskli geldiği için, insta'ya yönelmiştim)...

Haftalardır insta üzerinde, "Ha bugün ha yarın düzenleme yapacağım, sıfırdan süper bi sayfa açacağım, marka kuracağım üretip satış yapacağım, şöyle güzel fotolar ayarlayacağım" derken acayip oyalandım. Resmen kaçtım, daha başlamadan sıkıntılar geldi ve sonunda fark ettim ki ben insta ortamını zaten sevmiyorum ve sevmediğim bir yerde, sevdiğim bir şeyi nasıl yapabileceğimi kestiremediğimden için için farkında olmadan kaçıyorum. Bunu fark edince kendimi yakaladım. (Kendimden bazen gerçek manada nefret ediyorum, cinsliklerim bitmiyor, birini halletsem başka yerden patlıyorum )

Düşündüm, kendimi takip ettim.
Sıkılmadığım nereler var derken; tam bir youtube canavarı olduğum aklıma geldi; kusana kadar video izleyebiliyorum, saatlerce youtube'un dibini kazabiliyorum, ilgi alanıma takılan ne kadar video varsa tüketiyorum; internete dair takıldığım üç yer var yoğunlukla biri whtsp, biri KK, biri youtube... Ve kafamda şimşekler çaktı, "Neden bir resim-iş kanalım olmasın?"...

..."Olsun ya" dedim, araştırılara başladım; nasıl kanal açılır, banner nasıl yapılır vs derken; kanal şu an ilk videomu çekmem için beni bekliyor. Ve işte tam da bu noktada derdim de peydah oluyor: Youtube gibi manyakların serbestçe cirit attığı, (belli bir bilinirlikten sonra) en ufak falsoda videonuzun kırpılıp dakikalarca makaraya sarılabileceğiniz bir ortamda, adım-soyadım ve cismim ile var olmak???

"Yiyo mu toton?" dercesine kanalımla bakışıyoruz.

Kanal adını ad-soyad olarak alma sebebim; markalaşma için çoğunlukla tavsiye edilenin bu olması.
Bir arkadaşım sağ olsun güzel bir fikir verdi "Yukarıdan çek ve yüzünü gösterme" diye, bunu yapmaya çalışacağım.
Ama paranoyak yönüm her şeye takıyor... Mesela hem resimlerimi paylaşmak-paylaşırken öğretmek-sergilemek-etkileşim almak istiyorum, hem de taklit edilebilirliğini arttıracaksın yapılışını çekerek diyorum. Hayır sanki herkes pusuda benim resimleri taklit etmek için bekliyor tövbest.
Bu huyuma tilt oluyorum ya.

Şimdi youtube kanalı olanlar, olmayanlar, izleyenler, fikri olanlar, önyargılarınız, sizin için ne izlenilebilirdir, eksileri artıları, tehlikeli bulduğunuz noktalar, teknik bilgi, başarı hikayeleri-hüsran hikayeleri vs tüm yorumlarınıza, farklı bakışlara ihtiyacım var.
Lütfen yorumlarınızı eksik etmeyin.

Şimdiden teşekkürler.

denemekten zarar gelmez dene derim

eşiminde hayalidir youtube kanalı açıp araba tamiri videoları çekmek ona da destekçiyim en fazla ne olabilir ki?

Merhaba . Ben sizi hatırladım dükkan açmak konusunu sormuştunuz hatta.
Yanlış anlamayın asla beni ama bu devirde kimse öyle ayy resim yapıyormuş hadi ekleşelim kafasında değil.
Zaten sosyal medyada bir yerlerde olan kişilere bakarsanız hep bir şaklabanlık.
Kanalımaaaa hoş geldiniz diyerek , gereksiz her şeyin anlatıldığı bir ortam .Herkes mutlaka bir özel hayat derdinde.
Yani denemeyin demiyorum tabi ama büyük hayaller kurmayın bence.
Bu arada eskiyi dönüştürme işi çok revaçta . Ona yönelirseniz belki bir nebze olsun bir şeyler olabilir.

Umarım istediğiniz ve hak ettiğiniz ilgiyi görürsünüz.

Yuzunu gostermemen bence daha iyi nedeni de insanlarin cok cirkin sozler sarfedebilmesi ve tabiki orda burda rahatsizlik verebilme ihtimali.Yuzunle dalga gecme ya da offf hatuna bam deme gibi seyler duymazsin.Sadece yaptigin islere yonelirler mecbur.Hemde bir gizemin olur.Merak uyandirir.

Bazi sayfalar takip ediyorum sadece eli gorunuyor resimleri net bir sekilde gosteriyorlar.

Taklitler icin de yaptigin resimlerde sana ozgu bazi seyler ekleyebilirsin.Masanin ustune ya da imza gibi.

Neden olmasın?
Yeteneğin var, kendini iyi ifade edebiliyorsun..
Denemekten zarar gelmez..

Duyguların, kalbin ne diyor? Biraz da kalbinin götürdüğü yere git..
Mantık mantık nereye kadar?

denemekten zarar gelmez dene derim

eşiminde hayalidir youtube kanalı açıp araba tamiri videoları çekmek ona da destekçiyim en fazla ne olabilir ki?

En fazla bir şeyleri yanlış yapar ve rezil olurum. :)))
Kanalın hakkında kısmına "Amatör" diye yazdım gerçi, profesyonellik iddiam yok, hobi tarzı ben de öğreniyorum filan gibi başlasam, sergi serüveni yapsam diyorum... Arada eski çizimlerimi göstersem filan. Araya kafa boşaltmak için oynadığım oyunları serpiştirsem, muhabbet filan...

Evet. Düşündüm ve oluru yok gibi geldi, sabahtan akşama tüm günü de ayırmak gerekecek ve beni zorlayacak dedim, mesaisi olan bir iş değil esnaflık neticede.
Yok yanlış anlamıyorum, doğru söylüyorsun, insanlar daha çok freak show görmek istiyor.
Büyük bir hayal değil ama belli bir hedefim var, o da imkansız değil diyorum, ama sabır istiyor.
Umarım.
Teşekkür ederim.

Sürdürülebilirligi cok onemli.
Youtube kanaliniza devamli/duzenli icerik uretmek icin zamaniniz olacak mi?
Evet kazancli ama gercekten emek isteyen bir is bence.

Evet öyleymiş, belli aralıklarla düzenli video eklemek gerekiyormuş bıkmadan, youtuber tavsiyelerini filan komple izledim neredeyse ve üstüne basa basa "Süreklilik" diyorlar. Bunu yapabilirim diye düşünüyorum, ya da deneyerek göreceğim.

Tamamen resim çizim üzerine bi kanal olacaksa yüzünüzün olup olmaması cok önemli değil gibi geldi ben takılmazdım
Çizim üzerine eğitimlerde verebilirsiniz nasıl yaptığınızı hangi aletler ne işe yarar hangi boya nelerde kullanılır temel çizim dersi gibi başlayıp sanki bir öğrenciye anlatır gibi

Bu güzel fikir, masanın üzerinde daha kişisel şeyler olmalı evet.
Yüzümü göstermeme konusuna katılıyorum, en azından biraz daha emniyet duygusu verecek bana.

Neden olmasın?
Yeteneğin var, kendini iyi ifade edebiliyorsun..
Denemekten zarar gelmez..

Duyguların, kalbin ne diyor? Biraz da kalbinin götürdüğü yere git..
Mantık mantık nereye kadar?

Valla kalbim gelişine dal, takma ötesini diyor. :))
Bilemiyorum.

Gayet iyi fikir valla; ben malzemeleri tanıtma kısmını düşünmemiştim, -başlayabilirsem eğer- direkt kağıt kalem başlayacaktım "Aha yüz ölçüleri bunlar" diyerekten
İyi hatırlattın teşekkür ederim.

Ben müzeciyim, sanat galerisi işlettim. Sergiler yaptım. Asla sevdanızdan vazgeçmeyin. Kıymet geç biliniyor. Enerjinizi sömürmemek için böyle yazdım. Şimdi işsizim napıyorum, restorasyon raporu yazıyorum.

Youtube da dıy(do it yourself) videolarına, fikirlerine bayılıyorum. Birkaç tane takip ettiğim kanal var efsane işler yapıyorlar. Eğer bu alanda da yetenekliyseniz 'kendin yap' videoları da çekebilirsiniz. Ağzım açık izliyorum resmen. Nelerden ne fikirler çıkartıyorlar. Resimle, çizimle ilgili bu fikirleri birleştirip dekorasyon da paylaşabilirsiniz şu ara dekorasyon işleri de çok revaçta.

Gümünüzde küfür, argo, müstehcenlik, birilerine zarar veren abuk subuk şakalar çekilip yüklenirse o kanal gelir getirecek bir kanal oluyor. Yine de deneyin derim. Belki bir farkındalik oluşturursunuz

Bence sen bu isi kivirirsin:)
Denemekten zarar gelmez,baktin olmuyor en fazla devam etmessin olur biter..bazen buyuk adimlar atmak icin kucuk riskler almak lazim:)
Simdiden basarilar dilerim..

youtube kanalindaki en onemli amaciniz nedir? onu tam anlayamadim. resimlerinizi satmak? egitici biseyler vermek? bilgi paylasmak adina resim teknikleri uzerine videolar paylasmak? eglendirmek? taninmak?

amacinizi tam olarak (SMART bir sekilde; http://kaizenatolyesi.com.tr/smart-hedefler/) belirlemeniz gerekir, o amaciniza giden yollari ondan sonra kararlastirmaniz gerekir. youtube sadece bir arac amaciniza ulasabilmek icin. tipki dukkan acmanin nasil bir amac ise, youtube ta ayni sekilde.

Sahsen youtube hakkinda dusuncelerime gelirsek; ben gayet pozitif bakiyorum bu duruma. Genclik orda, video izlemekle mesgul. TV de neymis. Herkes vloglar yapiyor, herkes biseyler paylasma derdinde, amacli amacsiz.
Ben yanlis donemde dogduguma inaniyorum. bi bes yil sonra dogmus olsaydim varyaaaa haha..saka bi yana, neden olmasin. oyle privacy ye takilman bana biraz gereksiz geldi. acimasiz insanlara hitap edecegini sanmiyorum cunku kanalinin, belirli bir kitleye hitap edecektir.

Bob Ross u taklit ediyorum ama resimlerim hala berbat :)

Resmin yaninda diy(do it yourself) videolari paylasirsan, arada haftanin belli gunleri vlog tarzi videolar cekersen, bunu da mutlaka duzenli ve surekli yaparsan izlenebilirsin. Ama o zaman resim ilk planda kalmamis olacak. Amacina uyar mi? Tartisilir. Simdi en cok izlenen bunlar. Insanlar ozel hayatini paylasiyor ve aninda binlerce kisi tarafindan izleniyor videolari. Gercek anlamda bilgilenmek ya da bir yetenek uzerine gidip o alanda ilerlemek icin video izleyenlerin sayisi sinirlidir.

Çok geç hem de...
Anlıyorum, olumsuzluklarla çok karşılaşacağımın farkındayım; karşılaşıyorum-karşılaşıyoruz da maalesef.

O videoları biliyorum ama o kadar profesyonel hale getiremem, adamlar kot pantolondan avize filan kaplıyorlar neredeyse. :) Bir resim çizmek kadar meraklı olduğum şeyler değil. Rekabet edemem ya o alanda, çok iyiler var. :)
Ha belki kıyısından köşesinden geçerim moduma göre.

Gümünüzde küfür, argo, müstehcenlik, birilerine zarar veren abuk subuk şakalar çekilip yüklenirse o kanal gelir getirecek bir kanal oluyor. Yine de deneyin derim. Belki bir farkındalik oluşturursunuz

Öyle ama dolu dolu kanallar da var mesela Barış Özcan ve kanal olarak da gayet iyi bir konumda. Yani zinciri kıran örnekler de var (Gerçi asla o kadar profesyonel olabileceğimi zannetmiyorum ya neyse). İnşallah...

Bence sen bu isi kivirirsin:)
Denemekten zarar gelmez,baktin olmuyor en fazla devam etmessin olur biter..bazen buyuk adimlar atmak icin kucuk riskler almak lazim:)
Simdiden basarilar dilerim..

Di mi? Bu kadar çekinmek engel zaten.
Teşekkür ederim. :*

e)Hepsi :))
Öncelikle elbette kendi keyfim, keyif alabilmek ilk amacım.
İkinci olarak resimlerimle beraber belli bir bilinirliğe kavuşmak. Ancak bunu yaparken, keyif odaklı sürdüreceğim için ve bir şeyler paylaşmak-öğretmekten, öğretirken öğrenmekten de keyif aldığım için bu yolla yapmak.
Tüm bunların sonunda sergi-satış kısmı gelecek.

Ben de öyle ya, benim devrim bu devirmiş, aynen, sadece bir beş yıl sonra doğmuş olsam yetecekti... Belki de kendimi var etme kısmında bunun adapte olamama halini yaşıyorumdur. Bizim dönem mirc dönemi, chat ortamı ve msn zamanları... Bir linke tıkladığınızda/cam açtığınızda karşınıza aniden pipi çıkabilen bir zaman... Onun -sapıklar musallat olmaz inş- travması mıdır nedir, geri duruyorum istemsizce. :/

Teşekkürler yorumun için, doğru diyorsun; herkes var, bi ben yokum.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…