Bir evi çekip çevirmek çok zor mu.. Hanımlar her işi nasıl hallediyor?

Ben bu topiğe uyarı yapadım mı yahu?
Konu sahibesi de müdahil olmuş mevzuya, eh konu iyice feminizm tartışmasına dönmüş.

Dünya'da feminizm nasıl başladı, tarihçesi nedir bilmiyorum lakin madem konu feministliğe gelmiş ve gitmek bilmiyor, Türkiye'de kadınlar feminizmi neden destekliyor kendimce anlatayım.

Bizim erkeklerin bir kısmı nedense evlenir ama gözü de hep yuvalarında oynar durur, nasılsa evdeki bana muhtaç deyip hergün gününü gün eder, sorarsan kıskançtır da hee, eşine giyim kuşam kısıtlaması yapar, çalışmayacaksın, evde oturacaksın, benden izinsiz kapı dışarı çıkmak yok der ama kendi gran tuvalet giyinir, sürer sürüştürür çıkar gider, ona göre doğurduğun çocukta altı temiz karnı tokken tatlı oğlu/kızıdır, o anlarda çocuk onundur ama ağlamaya başladığı andan al şu çocuğunu sustur diyerek bir anda kendinden olan bebeği dışlayası gelir.

Adamın eşi de çalışır, faturalara eve katkısı olsun diye ama akşam olunca sanki birtek kendi çalışmışcasına bizim beyzade uzatır ayakları, çocukları gözünün önünden çekilsin ister, sakinlik sükunet, yemek yemek ister ama bir çatalı sofraya koymaya yardımı olmaz, neden çünkü o erkektir.

Çalışsanda ezer, çalışmasanda, aldatılırsın, şiddet görürsün, aldatılıyorsan senin eksikliğindendir, şiddet görüyorsan çeneni tutamıyorsundur, erkekler hep bir kılıf bulur yaptıklarına, kadınlar artık buna yeter dedi, yeter.
Dün Anneler gününe özel bir haber vardı tvde, Giresun'da bir kadın aldatan eşinden ayrılıp çocuklarına sahip çıkabilmek için inşaatta sıvacılıktan tutunda demirciliğe kadar bütün işleri yapıyormuş, aldığı ilk parayla boşanma davası açmış, çocuklarını yanına almış, senelerdir inşaat işçisi olarak çalışıyormuş, gurur duydum, kadın erkeğe göre zayıftır, her işi yapamaz, eşit değildir diyenlere pek güzel bir cevap olmuş inşaat ustası kadın.

He bu arada kadınların bir bölümü meslek sahibi olduğundan, bir bölümü eşinin maaşı yetmediğinden çoluk çocuğuna iyi bir gelecek sağlayabilmek, bir bölümü de kıymet bilmeyen eşinden kurtulabilmek için çalışıyor, tüketici olmak için değil, yoksa evde oturan kadında artık salçasını yapmıyor, bakınız ben, 1 gün dahi çalışmışlığım yoktur ama salçayı hazır alırım zira domatesin kilosu 3 lira, salça almak daha ucuza geliyor.

Yine ev kadını olduğum halde ev işlerini eşimle birlikte yaparız, her ne kadar eşim arada sırada ya hatun beni KK'ye haber yapıp duruyorsun dese de bilir ki onla gurur duyduğum için yazıyorum yardım ediyor diye:-)

Hadi artık bırakın tartışmayı da kadın dayanışması görelim:KK66:

yok yok, tartisalim, ilerlememiz icin tek yol dusunmekten ve dusunceleri paylasmaktan gecer.
once kucuk bir not, domatesin kilosu 3 lira ise, size salca ureten fabrika da kazanmak isteyeceginden, salcanizin icine yemek istemeyeceginiz bir ton sey koyacaklar. siz siz olun, evde ucuza mal edemeyecegimiz seyleri disarda cok kotu kalitelisi bulabiliriz ancak.
neyse.

benim bir buyukannem terzi bir digeri bakkal isletiyordu, ayni zamanda 3 ve 4 cocuk buyuttuler, evlerini de bal dok yala sekilinde temizdi/dir. yapan yapiyor, insanin icinden gelecek temizlik. hem zamaninda ne bulasik ne camasir makinasi, birakin dikis makinasi bile motorlu degildi. dusunun is yukunu. yine de ananem utusuz cocukbezi baglamamis cocuklarinin altina. temizlik icten gelir, baskasi yapabiliyor diye tasalanmayin, siz yapamiyorsunuz diye titiz temiz insan da hayatta canini sikmiyor.

yok yok, tartisalim, ilerlememiz icin tek yol dusunmekten ve dusunceleri paylasmaktan gecer.
once kucuk bir not, domatesin kilosu 3 lira ise, size salca ureten fabrika da kazanmak isteyeceginden, salcanizin icine yemek istemeyeceginiz bir ton sey koyacaklar. siz siz olun, evde ucuza mal edemeyecegimiz seyleri disarda cok kotu kalitelisi bulabiliriz ancak.
neyse.

benim bir buyukannem terzi bir digeri bakkal isletiyordu, ayni zamanda 3 ve 4 cocuk buyuttuler, evlerini de bal dok yala sekilinde temizdi/dir. yapan yapiyor, insanin icinden gelecek temizlik. hem zamaninda ne bulasik ne camasir makinasi, birakin dikis makinasi bile motorlu degildi. dusunun is yukunu. yine de ananem utusuz cocukbezi baglamamis cocuklarinin altina. temizlik icten gelir, baskasi yapabiliyor diye tasalanmayin, siz yapamiyorsunuz diye titiz temiz insan da hayatta canini sikmiyor.
Eee yazdıklarınıza göre zaten tartışacak birşey yok, temizlik içten gelirse temizleyende memnun, temizlemeyende:KK66:
O dönemleri az çok bilirim, benim zamanımda da merdaneli çamaşır makinesi vardı, kayışı atınca babama seslenip (ki babam elinden her iş gelen tam bir zanaatkardı) makinenin kayışını taktırmaktansa yan yatırır kendim hallederdim, atan sigortaya tel saracak, paslanan buzdolabına zımpara atıp boyayacak kadar da becerikliyimdir:KK66:
de mevzu niye feministliğe geldi hala anlamadım zira diyorsunuz ki temizlik içten gelecek ama sonu feministliğe neden bağlandı:KK70:

Salçaya gelene kadar domateste domates değil, fidelerin menşeine, atılan gübreye, çabuk büyüsün diye verilen hormona ve zirai ilaçlara kadar girmeyelim valla o zaman konu iyice sapacak.

Konu da kalmak en münasibi...

ohh, konu sahibi meger bilgi edinmek icin degil, temizligi hayatina sigdiran calisan kadinlari sinirli ve zayif gostermek icin sormus soruyu. eksici saldiri timlerinden betersiniz, vallahi kadinlardan korkulur. Tolstoy dogru konusmus.
bir de antifeministsem neden calismayayim? ac mi kalayim?ne yazik ki herkes calismak zorunda. tum gun terden nefes alamayacak kadar calisan kocalar, evlerine yuvalarina bakamiyor. bir kisinin calistigi bir aileye yetmiyor. dolayisiyla kadin, hem calismak zorunda, hem de hala kadin kalabildigi icin, cocuklarina bakacak, evini cekip cevirecek, cevresini esini mutlu edecek, ve bunu dogal olarak yureginde yer alan sevgisiyle yapacak.
ben tum sistemden siyaketciyim (degismez bu sistem diyenlere de diyorum ki gericisiniz), kadinlari calismak zorunda birakan sistemden sikayetciyim. ve sistemde kendime yer aciyorsam, ozel hayatimi yine de diledigim gibi yasiyorsam, siz neden sinirleniyorsunuz? neden imkansiz deyip, bos goruyorsunuz becerebilenleri? hem entellektuel hem iyi bir ev kadini, hem iyi bir anne, olamaz degil mi? siz girmeyin bu kaliplara, dar gelir size...

Canım kolay gelsin hem bu kadar yazıp hem nası her işi yetiştiriyosun şimdiye bir iki yeri daha toplamıştın. Yapıyorsan herkese her şeye sardırmanın alemi yok. Ben o dediklerini yapıyor olsaydım arakdaşar ben şunu şunları yapıyorum oh çok rahatım der geçerdim çok abartmışşsın abartıyorsun. Buna da illa bişey yazmana gerek yok çünkü önemsemiyorum. yazdıklarının çoğunu okumadım bile. Burada sadece ev hanımları her işe nasıl yetişiyor yorulmuyorlarmı diye sordum.

Canım kolay gelsin hem bu kadar yazıp hem nası her işi yetiştiriyosun şimdiye bir iki yeri daha toplamıştın. Yapıyorsan herkese her şeye sardırmanın alemi yok. Ben o dediklerini yapıyor olsaydım arakdaşar ben şunu şunları yapıyorum oh çok rahatım der geçerdim çok abartmışşsın abartıyorsun. Buna da illa bişey yazmana gerek yok çünkü önemsemiyorum. yazdıklarının çoğunu okumadım bile. Burada sadece ev hanımları her işe nasıl yetişiyor yorulmuyorlarmı diye sordum.
iste, okumadiginiz icin anlamamissiniz. ben zaten nasil temizlik yaptigimi soyledim gectim. yok ailene vakit kalmiyordur sudur budur diyenler oldu, cevapladim.
konu femisnistlige nasil geldi? soyle. calisan ve temiz olan kadinlar suclandi, ailesine kendine vakit ayiramaz dendi, ustune klasik turk kadinidir, kocasi tv izler, kendi hizmetcilik eder vs vs... ben de dedim ki: calisan kadin feminizmin bir sonucudur. kapitalist duzen feminizmi dogurmustur. iste bu yuzden calisiyorsunuz. ama temizliginden yine de vazgecmeyen kadinlar var, yorulmuyorlar, 40inda perte cikmiyorlar. planli programli yasiyorlar, cok calisip cok kazanmaktansa az calisip az kazanip, her seye yetisiyorlar, cunku kendi yuklerini kendileri belirliyorlar. dedim. sindiremeyenler oldu.

arti, feministimciler, temizliklige yardimci aldiklarini soylediler. oylelikle yorulmuyorlarmis, ve isleri yetisiyormus. boyle cevaplamislar mb1 mb1 i. ben de dedim ki, 'temizlikci' olmak onur kirici bir istir. herkes kendi pisligini kendisi temizlemelidir. o temizlikci kadinlara yardim etmeyelim mi yani dediler. ben de onlara yardim ettigini dusunmek hata, o kadinlari bu isi yapmaya mecbur kilan sisteme boyun egmektir dedim. cogu kimsenin hosuna gitmedi. o kadin esi ve cocuklariyla kaliteli zaman geciremiyor, calismak zorunda, siz calisan bayanlar gibi, ben gibi, ama yaptigi is hic kimsenin hayalinde kurdugu is degil. buna mecbur olmasi utanc verici bizler icin diyorum. kimsenin hosuna gitmiyor.

hicbir aydin, hatta hicbir peygamber kendi zamaninda anlasilmamis, dinlenmemis. bunlarin hicbiri degilim de, siz karsi ciktikca ben dusuncelerime daha cok guveniyorum. mersi

Bu sitede temizlik işlerine giden kadınlarımız var, bu sebeple onur kırıcı demeyelim zira alın teri ve edeple yapılan her iş saygıdeğerdir.
Bugün hepimiz hayat şartları sebebiyle temizlik işine gidebiliriz, ki çocuklarını okutmak için merdiven silen, çay ocağında çalışan kadınlar tanıyorum, temizlikçi demek yerine yardımcı demek daha hoş olur.

iste, okumadiginiz icin anlamamissiniz. ben zaten nasil temizlik yaptigimi soyledim gectim. yok ailene vakit kalmiyordur sudur budur diyenler oldu, cevapladim.
konu femisnistlige nasil geldi? soyle. calisan ve temiz olan kadinlar suclandi, ailesine kendine vakit ayiramaz dendi, ustune klasik turk kadinidir, kocasi tv izler, kendi hizmetcilik eder vs vs... ben de dedim ki: calisan kadin feminizmin bir sonucudur. kapitalist duzen feminizmi dogurmustur. iste bu yuzden calisiyorsunuz. ama temizliginden yine de vazgecmeyen kadinlar var, yorulmuyorlar, 40inda perte cikmiyorlar. planli programli yasiyorlar, cok calisip cok kazanmaktansa az calisip az kazanip, her seye yetisiyorlar, cunku kendi yuklerini kendileri belirliyorlar. dedim. sindiremeyenler oldu.

arti, feministimciler, temizliklige yardimci aldiklarini soylediler. oylelikle yorulmuyorlarmis, ve isleri yetisiyormus. boyle cevaplamislar mb1 mb1 i. ben de dedim ki, 'temizlikci' olmak onur kirici bir istir. herkes kendi pisligini kendisi temizlemelidir. o temizlikci kadinlara yardim etmeyelim mi yani dediler. ben de onlara yardim ettigini dusunmek hata, o kadinlari bu isi yapmaya mecbur kilan sisteme boyun egmektir dedim. cogu kimsenin hosuna gitmedi. o kadin esi ve cocuklariyla kaliteli zaman geciremiyor, calismak zorunda, siz calisan bayanlar gibi, ben gibi, ama yaptigi is hic kimsenin hayalinde kurdugu is degil. buna mecbur olmasi utanc verici bizler icin diyorum. kimsenin hosuna gitmiyor.

hicbir aydin, hatta hicbir peygamber kendi zamaninda anlasilmamis, dinlenmemis. bunlarin hicbiri degilim de, siz karsi ciktikca ben dusuncelerime daha cok guveniyorum. mersi

ona bakarsan doktorların üstüne kusuyolar tuvaletlerini yapıyolar kan revan ıyyyyk bence temizlikten çok daha pis bi iş
o nolcak

siz böyle demediniz siz çalışan annelerin çocukları terbiyeden yoksun dediniz. söylediğiniz lafın arkasında durma cesaretini gösterin lütfen.... bu laf sizin değil mi ..

kadin ise gitti, salcayi disardan almaya basladi mesela. evdeki uretkenligi azaldi. evde bir de cocuklari egitirdi anne. cocuklarin egitimden terbiyeden uzak kalmasi kapitalizmin isine geliyordu.

sen çalışan annelerin çocukları terbiyeden uzak mı demek istiyorsun.. sana birşeyler söylemek isterdim ama boşa konuşucam eminim. yazık sana...

ay sistim. avrupada gorun calisan annelerin cocuklarini. suan feminizmin ve kadinlarin calistigi sistemin henuz cok baslarinda turkiye. bundan bir jenerasyon sonra gorursunuz cocuklar ne hale gelecek. siz her seyi cok iyi yapiyor olabilirsiniz, ama nasil temizligine yetisemeyenler varsa, cocuklarinin terbiyeli ve duzgun yetismesine de firsati olmayanlar var.
ustelik biz tanisiyor muyuz? nicin senli benli konusuyorsunuz benimle?

siz böyle demediniz siz çalışan annelerin çocukları terbiyeden yoksun dediniz. söylediğiniz lafın arkasında durma cesaretini gösterin lütfen.... bu laf sizin değil mi ..

kadin ise gitti, salcayi disardan almaya basladi mesela. evdeki uretkenligi azaldi. evde bir de cocuklari egitirdi anne. cocuklarin egitimden terbiyeden uzak kalmasi kapitalizmin isine geliyordu.

hangi soyledigimin arkasinda degilim? nasil bir anlayis ve tutum bu canim ? gercekten de umutsuz bir durumda oldugunuza inaniyorum. calisan annelerin cocuklari egitimden (egitim, ogretim degil, egitim. ogretmek degil, egitmek.) ve terbiyeden uzak kaliyor. iki iki dort. anneler yemek yapmaya firsat bulamiyor, cocugun gelisimi ve egitimi gorgu ve terbiye almasiyla nasil ilgileniyor, bana bir anlatin lutfen. temizligi ben anlattim size, siz de anlatin cocuklarinizi egitmeye nasil vakit buluyorsunuz?

hangi soyledigimin arkasinda degilim? nasil bir anlayis ve tutum bu canim ? gercekten de umutsuz bir durumda oldugunuza inaniyorum. calisan annelerin cocuklari egitimden (egitim, ogretim degil, egitim. ogretmek degil, egitmek.) ve terbiyeden uzak kaliyor. iki iki dort. anneler yemek yapmaya firsat bulamiyor, cocugun gelisimi ve egitimi gorgu ve terbiye almasiyla nasil ilgileniyor, bana bir anlatin lutfen. temizligi ben anlattim size, siz de anlatin cocuklarinizi egitmeye nasil vakit buluyorsunuz?
canım biz hergün kapı silmek yerine ayda bir silip çocuğumuzla kaliteli vakit geçiriyoruz. hem de çalışıp para kazanıp iyi okullarda okuması iyi eğitim almasını iyi hastanelerde sağlık hizmeti almasını sağlıyoruz. kısacası hem maddi hem manevi doyuruyoruz.. cocuğa terbiye vermek için 7/24 yanında olmaya gerek yok. yeter ki yanında olduğun süreyi boş geçirme.. kafamı kapı cam silmekten çok çocuğumun eğitim ve terbiyesine yoruyorum.. evde nasıl salça yaparım diye düşüneceğime çocuğuma maddi manevi nasıl gelecek sağlarım diye düşünüyorum.

Ev hanımları çocuklarının ahlaki, sportif, sosyal ve kültürel gelişimiyle yakından ilgileniyor mu? Kaç Türk ev hanımı tanıyorsun çocuğunun spor yapmasını sağlayan, piyano dersi aldıran, kitap okuma alışkanlığı kazandıran?
Hiç kimse kusuruma bakmasın ama 10 tanesinden 1 tanesi bilemedin 2 tanesi yapar. Söz gelimi bizim annemlerin jenerasyonunun geneli ev hanımıdır ve kötü annedir. Ne sanata ne spora çocuklarını yönlendirmezler, kitap okumayı gereksiz bulurlar, evde çocuklarla oturup Seda Sayan izlerler. Buradaki birçok kadının annesi böyledir eminim. Sonuç ortada.
Hem konu feminizme oradan gelmedi. Ben size dedim ki madem bu kadar eşitlikçisiniz madem siz de çalışıyorsunuz o halde neden ev işini yalnız siz yapıyorsunuz dedim. Siz de bana feminist dediniz.
Bu arada siz kadınların çalışmama taraftarı değilsiniz ki. Tam tersi hem çalışıp hem tüm ev işini tek başına yapmaları taraftarısınız.
E bunun adı da enayilik oluyor.
Madem geleneksel evlilik düzenini benimsedin o halde çalışma.
Ha bu arada Arap ülkelerinde de kadınların büyük kısmı ev hanımı ama yetiştirdikleri insanlar ortada. Kafa kesiyor adamlar hobi olarak.
Çocukların edepsizleşmeleri kapitalizmin sonucu kadınların çalışmasının değil. Yoksa Anadolu gibi tarım topraklarında kadınlar HEP çalışmıştır. Ev hanımlığı son 70-80 senede sanayileşme ve kentleşmenin sonucu olarak ortaya çıkmıştır. Şu sitede bir anket yapın büyük anneannesi ev hanımı olam tek bir Allahın kulu bulamazsınız. 1000de 1 falan. Eskiden kadınlar hep ırgatmış. Erkeklerden bile çok çalışmışlardır, erkekler kahvehanede otururken bile kadınlar çalışmıştır.
Ha bu arada siz de çalışan bir kadın olduğunuza sizin çocuğunuz da mı edepsiz olacak???

insan mecbur kalınca herşeyi yapıyor kuzum ben 8 aylık evliyim ve o evin her şeyi bana bakıyor böyle düşünüyorum eğer ben çamaşır yıkarsam eşim temız gıyınıyor eğer ben yemek yaparsam eşim karnı tok yatıyor eğer ben temizlik yaparsam eşim eve girer girmez ooo benim karım evi parlatmış dıyor :)
yani eşim ama aslında küçük bir çocuğun gibi o yüzden mecbur kalıyorsun bu arada evimle işim arası 2 saat sürüyor sabah 2 saat akşam 2 saat :)
niye eşinizin eli ayağı tutmuyor mu? bence çok çok abartıyorsunuz. küçük çocuğa bakmak için mi evlendiniz. o zaman annesiyle yaşasın. ben akranım olan adamla hayatı paylaşmak için evlenilmesi gerektiğini düşünenlerdenim de...

ilerde pes edeceksiniz zira çocuk olunca evdeki tek yetişkin siz kalacaksınız.bütün sorumluluklarda size kalacak.

Ev hanımları çocuklarının ahlaki, sportif, sosyal ve kültürel gelişimiyle yakından ilgileniyor mu? Kaç Türk ev hanımı tanıyorsun çocuğunun spor yapmasını sağlayan, piyano dersi aldıran, kitap okuma alışkanlığı kazandıran?
Hiç kimse kusuruma bakmasın ama 10 tanesinden 1 tanesi bilemedin 2 tanesi yapar. Söz gelimi bizim annemlerin jenerasyonunun geneli ev hanımıdır ve kötü annedir. Ne sanata ne spora çocuklarını yönlendirmezler, kitap okumayı gereksiz bulurlar, evde çocuklarla oturup Seda Sayan izlerler. Buradaki birçok kadının annesi böyledir eminim. Sonuç ortada.
Hem konu feminizme oradan gelmedi. Ben size dedim ki madem bu kadar eşitlikçisiniz madem siz de çalışıyorsunuz o halde neden ev işini yalnız siz yapıyorsunuz dedim. Siz de bana feminist dediniz.
Bu arada siz kadınların çalışmama taraftarı değilsiniz ki. Tam tersi hem çalışıp hem tüm ev işini tek başına yapmaları taraftarısınız.
Ha bu arada Arap ülkelerinde de kadınların büyük kısmı ev hanımı ama yetiştirdikleri insanlar ortada. Kafa kesiyor adamlar hobi olarak.
Çocukların edepsizleşmeleri kapitalizmin sonucu kadınların çalışmasının değil. Yoksa Anadolu gibi tarım topraklarında kadınlar HEP çalışmıştır. Ev hanımlığı son 70-80 senede sanayileşme ve kentleşmenin sonucu olarak ortaya çıkmıştır. Şu sitede bir anket yapın büyük anneannesi ev hanımı olam tek bir Allahın kulu bulamazsınız. 1000de 1 falan. Eskiden kadınlar hep ırgatmış. Erkeklerden bile çok çalışmışlardır, erkekler kahvehanede otururken bile kadınlar çalışmıştır.
Ha bu arada siz de çalışan bir kadın olduğunuza sizin çocuğunuz da mı edepsiz olacak???
Haha, bayiliyorum yorunlariniza, her sey sizin dediginiz, istediginiz ve ongordugunuz gibi olacak, yoksa siz dislerinizi kirarsiniz, vallahi bir anket yapsak bir allahin kulu dahi yerine koyamaz. Ne guzel; gormek, duymak bir yana hayal bile edemeyecegimiz gercekleri yok sayabilmek.
Kapitalizmin sonucu degilmis bugunki calisan kadin. Bunlari baska dilde soylemeyin, gulerler.

canım biz hergün kapı silmek yerine ayda bir silip çocuğumuzla kaliteli vakit geçiriyoruz. hem de çalışıp para kazanıp iyi okullarda okuması iyi eğitim almasını iyi hastanelerde sağlık hizmeti almasını sağlıyoruz. kısacası hem maddi hem manevi doyuruyoruz.. cocuğa terbiye vermek için 7/24 yanında olmaya gerek yok. yeter ki yanında olduğun süreyi boş geçirme.. kafamı kapı cam silmekten çok çocuğumun eğitim ve terbiyesine yoruyorum.. evde nasıl salça yaparım diye düşüneceğime çocuğuma maddi manevi nasıl gelecek sağlarım diye düşünüyorum.

Tam bekledigim cevap. Tesekkurler. Bir jenerasyon sonra hatirlayin bu dediklerinizi.

Nerede dedim acaba esler temizlige yardim etmesin, kadinlar tek basina yapsin diye? O sizin béni soktugunuz kalip, sizin yarattiginiz ben.

Haha, bayiliyorum yorunlariniza, her sey sizin dediginiz, istediginiz ve ongordugunuz gibi olacak, yoksa siz dislerinizi kirarsiniz, vallahi bir anket yapsak bir allahin kulu dahi yerine koyamaz. Ne guzel; gormek, duymak bir yana hayal bile edemeyecegimiz gercekleri yok sayabilmek.
Kapitalizmin sonucu degilmis bugunki calisan kadin. Bunlari baska dilde soylemeyin, gulerler.
Ya istediğin tarihçiye sor kadınların ev hanımları olması çok yenidir daha doğrusu bu kadar yaygınlaşması.
Hiçbir argümanı cevap vermemişsiniz yine. Eskiden yalnızca zengin asilzadelerin karıları ev hanımı olabilme lüksüne sahipmiş. Eskiden zaten sanayi diye bir şey yokmuş. Tarım ve ticaret varmış. Ve kadınlar da erkekler gibi çalışırlarmış ırgat olarak. Köylerde durum hala daha aynıdır. Hiç köye gitmediniz mi? Kadınlar tarlada çalışır hala dadaha, bağa bahçeye gider, çatı toplar, mahsul toplar. İstediğiniz tarihçiye sorun. Az araştırın derim
Ha bir de sorularıma cevap verin. Kadınların en hanımı olduğu topluluklar çok mu medeni ve edepli? Hiç bir Suudi Arapla iş yaptınız mı?

Ya istediğin tarihçiye sor kadınların ev hanımları olması çok yenidir daha doğrusu bu kadar yaygınlaşması.
Hiçbir argümanı cevap vermemişsiniz yine. Eskiden yalnızca zengin asilzadelerin karıları ev hanımı olabilme lüksüne sahipmiş. Eskiden zaten sanayi diye bir şey yokmuş. Tarım ve ticaret varmış. Ve kadınlar da erkekler gibi çalışırlarmış ırgat olarak. Köylerde durum hala daha aynıdır. Hiç köye gitmediniz mi? Kadınlar tarlada çalışır hala dadaha, bağa bahçeye gider, çatı toplar, mahsul toplar. İstediğiniz tarihçiye sorun. Az araştırın derim
Ha bir de sorularıma cevap verin. Kadınların en hanımı olduğu topluluklar çok mu medeni ve edepli? Hiç bir Suudi Arapla iş yaptınız mı?
Arguman goremedim ben, o yuzden cevapsiz kaldiniz.
Ama ben net bir soru sordum. Bir de hala bekliyorum referanslarinizi

Nerede dedim acaba esler temizlige yardim etmesin, kadinlar tek basina yapsin diye? O sizin béni soktugunuz kalip, sizin yarattiginiz ben.
Offf gayet de dediniz öyle. Hatta bu feminizm muhabbeti bile oradan açıldı. Ben size beraber çalışıyorsunuz, temizliği neden ortak yapmıyorsunuz dedim siz de benim feminizmin kölesi olduğumu iddia ettiniz. Bakın alıntılayayım:

bayildim yoruma:) tam da elestirdigim yaklasim. uzgunum ama tek ovundugum sey diplomalarim, turkiyenin degil dunyanin en iyi universitelerinden biri yolda. turk kadini etiketi verdiginiz kadinlarin da ellerinden operim. feminizmin usaklari olmadiklari icin ilk basta.
hem esitlikci ve humanist oldugu icin rahatsizlik yaratmak bir yana, fenimizmin kurbani olmadigim icin de ayri bir tantana. evet evet, siz feministler, temizlikci kadinlar sizi neden rahatsiz etmiyor, bir deyiverin ya

@azerinnn in mesaji cok guzel bir cevap bence sizin yazdiklariniza, sorulariniza gelince...
Merak ediyorum madem bu kadar eşitlikçisiniz eşiniz ev işlerine ortak mı? Yoksa o ayaklarını uzatmış televizyon izlerken siz evin tüm işlerini görüp bir de beyinize hizmet mi ediyorsunuz?-evli degilim, daha once de belirttigim gibi.
Evet çünkü biz evi hiç temizlemeyin bırakın bok götürsün dedik. Neden dediklerimizi çarpıtıyorsunuz?- kimseyi temizligi benim gibi yapmadigi icin elestirmedim. boyle dusundugunuzu iddia etmedim. dediginiz hisbir seyi carpitmadim.
Çalışan bir kadının eşinden temizlik yapmasını istemesi neden feminizm olsun? -calisan bir kadinin, esinden temizlik yapmasini istemesi feminizm olur. neden? kadinlar calismak zorunda birakildilar. cunku kapitalizm bunu istedi. dedi ki bir evde iki kisi calisacak, tek maas tek kisi icin; feminizmi yaratti. feministler kadinlara dedi ki, biz neden calismiyoruz, evde cocuk bakiyoruz, haydi ise. kadinlar ise gitti, cunku kapitalizm herkes tuketsin, cok tuketsin ister, kadin calismazsa evde uretecekti, dolayisiyla disarida tuketim az olacakti. ne oldu, kadin ise gitti, salcayi disardan almaya basladi mesela. evdeki uretkenligi azaldi. evde bir de cocuklari egitirdi anne. cocuklarin egitimden terbiyeden uzak kalmasi kapitalizmin isine geliyordu. annelerin ise gitmesi icin cok daha fazla ugrasti. cunku boylelikle cocuklari diledigi gibi yetistirebilecekti. dedigini de yapti. aile yapisi boylece rahatlikla bozulabilirdi. kadinlar ise, cocuklar yuvaya bakiciya. kadinlar, evin dogal bakimina, temizligine, cocuklarin yetistirilmesine, egitimine, terbiyeye yetisemez oldu. esinden de temizlik yapmasini ister hale geldi. iste feminizm oldu, boyle oldu.

oldu mu cevaplar? baska soru vardiysa, gorememis olabilirim, sorun tekrar cevaplayayim.

Arguman goremedim ben, o yuzden cevapsiz kaldiniz.
Ama ben net bir soru sordum. Bir de hala bekliyorum referanslarinizi
Bu arada Konuyu neden ısrarla kadın çalışmalı mıdır çalışmamalı mıdıra getiriyorsunuz? Ben size kadınlar çalışmalıdır mı dedim?
Ben size bir kadın çalışıyorsa evde kocası da temizliğe ortak olmalıdır dedim. Siz de oradan konuyu çarpıttınız. Ben kadınların çalışmasını savunuyormuşum gibi yorumlar yazmaya başladınız.
Ve birçok konuda inanılmaz bilgisizsiniz mesela ev hanımlığının tarihçesi. Şaka gibi az buçuk tarih okuyan herkes Anadolu'da ev hanımlığının cumhuriyetin ilanından sonra sanayileşme ve kentleşmeyle yaygınlaştığını bilir.

X