Bir akademisyen için dert mi bunlar?

Senin yorumun çok kıymetli benim için, sen benden çok daha tecrübelisin taşra'da, sen ne dersen onu yapıyorum :KK37:

Parayı ödemeyeceğimi net şekilde söyledim, dekan hoca tehdit etti beni, bundan sonra iyi niyetli davranmam bende diye, her duyan şaşırıyor bunu ama ben sallamadım, beni başka bir insan yaptı bu okul, aslında kattığı çok şey oldu, ben böyle umursamaz bir insan değildim, her şeyi takardım, değiştim sayelerinde.

Şu an süperiz bence, mobbing olduğunu sanmıyorum, düşündükleri şeyleri açık açık söylemiyorlar sadece hissettiriyorlar. Çok garip bir şekilde zihniyetlerini bana da geçirdiler, onları anlamaya başladım hatta maalesef hak bile vermeye başladım. Eşlerinden en okumuşu ana okulu öğretmeni, o da ben okuttum diye böbürlene böbürlene anlatıyor, etraflarında kendileri ile aynı mertebede kadın olmamış o yüzden yadırgıyorlar etraflarında olmamı.

Delil toplamak falan imkansız zaten, kahve ortamı var bildiğin, birisi bir şey söylemek için odana gelir ya da arar, mail falan atmaz ama bariz bir sorunda yok şükür sadece diğerlerine erkek diye sunulan hakları bende istemeli miyim yoksa küçük hesaplara girmeyip huzur önemlidir mi demeliyim. çok yoğunum, huzur önemli benim için.
Su an icin ince hesaplara girme. Onlari uzaktan gozlemleyerek tanimaya calis. Huzurunu yasa. Samimi olma, merhaba merhaba boyutunda kal. Ezik de durma. Kendi halinde takil. Etegindeki taslar zamanla birikecektir, emin ol. O gun geldiginde hamleni yapip ters kose edersin. Illa bir falso verirler. Sabredenler kazanir hep.

Nereye kadar susabilirsiniz?bu düzeni nereye kadar devam ettirebilirsiniz?bu soruları önce kendinize sorun bence.Sorun yaşamamak için resmen kendinizi bile sindirmişsiniz.Yanlıış anlamayın sırf merakımdan soruyorum, bu kadar dolu ve kendine yatırım yapmış bi insanın tek beklentisi devlette akademisyen olmak mıdır?başka vizyonunuz yok mu sizin?para desen az, huzur desen yok, neden bu diretme?

Zıtlaşmayım, ağzımızın tadı kaçı kaçmasın modunda olunca daha çok üstüne geliyorlar insanın. O yüzden bir konuda hakkinizin yendiğini düşünüyorsanız hakkınızı arayın, boşver demeyin asla. Ama onun dışında tartışmaya girmeyin, ben kadınım diye mi oluyor bunlar şeklinde vs. hiç gerek yok bence. Çünkü o adamlar anlamaz seni, sorun yok gibi diyaloğu devam ettirmeye çalışmak daha iyi.

Yanlış mı anlattım acaba? Üstüme gelmiyor kimse sadece beni üst bir görevde görmek istemiyorlar, hepsi olmayan cv leri ile görevler alırken, yoksa sorun çıkartan birileri yok şükür, arkamdan dedikodumu yapıyorlar anca, o da gayet normal akademi de.

Su an icin ince hesaplara girme. Onlari uzaktan gozlemleyerek tanimaya calis. Huzurunu yasa. Samimi olma, merhaba merhaba boyutunda kal. Ezik de durma. Kendi halinde takil. Etegindeki taslar zamanla birikecektir, emin ol. O gun geldiginde hamleni yapip ters kose edersin. Illa bir falso verirler. Sabredenler kazanir hep.

Şu an o moddayım tam. Huzurum iyi, herkesle aram çok iyi ama mesafeliyim. O ortamda benim ezik durmam pek mümkün değil zaten :) Sadece bazı şeylerden faydalanamıyorum onları da görmezden gelicem.

Size ne kadar umursamayın desem de bu tür insanların nasıl enerji emici olduklarını biliyorum. Benim de modumu düşürüp tüm günümü etkiliyorlar malesef. Ama yılmak yok. Yaşadıgınız şehirden ve üniversitenin diğer olanaklarından memnunsanız ayrılmayın derim. Akademisyenlik bence paradan çok gönül işi yoksa gündüz okulda gece evde çalışmaya, günde 3-4 saat uykuya aldıgın para için değil yaptıgın işten keyif aldıgın için motivasyon buluyorsun.

Eskiden çok takardım da artık hiç takmıyorum çok şükür anca gülerim onların saçmalıklarına.

Eger hala yapabiliyorsan ozel universiteye gecis yap bence. Birada sanirim ilerleyemeyeceksin..Burasi seni koreltiyorsa gecisi dene. Buranin olanaklari nasil? Arastirmalarin icin sana bir yer verdiler mi? Eger burada arastirmalarin icin olanak yoksa ozel universiteye gec. Ders ucretini falan bosver simdi, sen arastirmalarina bak.

Göze batacak hiçbir şey yapmadım inanın, tersine çok mütevaziyim. Sadece geldiğim okul en iyi okullardan, makale sayım fazla, Tübitak projelerim var, bunları duymaları yetti, ben bir şey yapmadım.

Dekan hoca bir de alay eder gibi ben seni dekan yardımcısı yapacaktım ama sen dışarıya derse gideceğim dedin vazgeçtim dedi. Sanki bu kadar erkek benim dekan yardımcılığımı kabul edecekler, varlığımı bile kabullenemiyorlar. Dışarıya derse gitme olayım var tabi bir de, sanki kazandığım parayı onlar veriyorlarmış gibi kinlenmişler bana.

Bölüm başkanımız çok iyi bir insan ama lisansüstü eğitimine o bakmıyor.
Zaten başarınız altında ezildikleri için kinlenmişler. Siz bir şey yapmasanız da baştan önyargıları var açık arıyorlar. Haklarınızı hukuki dayanaklar kapsamında koruyun. Kimseyle yüz-göz olmayın bence. İletişiminizi hep yazılı olarak sürdürün, mail vs. İle heP kanıtınız olsun. Kimseye güvenmeyin, öyle yerlerde herkes birbirini tutuyor. Tanıdık, memleketli vs. Ben de 6 senedir akademik ortamdayım. Küçük bir üniversitede başlamıştım. Gerçekten işler hep böyle. Siz hoca olarak başladığınız için ancak böyle ezmeye çalışıyorlar.

Aslında tüm üniversitelerde ayağını kaydırmak isteyenler oluyor illa ki, bundan kaçış yok. Burası taşra olduğu için biraz daha fazla ama bana zararları da yok aslında, bazı hakkım olan şeyleri vermemeleri dışında, onları da görmezden gelirsem sorun yok gibi.
İşte görmezden gelmek istiyor musun? Bir de bu kadar pasif kalmak ne kadar doğru bu insanlara? Normalde boşver uğraşma yazarım ama daha ileriye giderler mi kısmı düşündürücü.

Merhaba Arkadaşlar,

Dert olup olmadığına karar veremedim, bir de size danışayım dedim, özellikle akademi de olan arkadaşlar cevaplarsa süper olacak, mümkünse de dert olmasın :) Eskiden olsa kesin dert olurdu bana ama bu akademi beni öyle yordu ki artık dünya yansa aman başka gezegene giderim, bana yer mi yok moduna aldım kendimi :KK70:yoksa cidden hasta olacağım, nerede bir ruh hastası var gelip beni buluyor, maşallah akademinin ruh hastaları da gittikçe çoğalıyor, hayatı zorlaştırmak için okuyorlar sanki o kadar yıl.

Bulunduğum üniversitede 4 aydır çalışıyorum, 10 senedir akademideyim. Okula girerken bir problem yaşadım, sigortaya yanlış kaydetmişler, cezayı benden istediler, kavga, gürültü, tehdit aklınıza ne gelirse gördüm başlangıçta. Şu an daha iyi gibi ama okulda en çok derse giren hoca benim, en çok çalışan benim, projelerin yazdırıldığı benim ama en zayıf halka da benim.

Şöyle açıklayayım, yurtdışı doktoralıyım, cv im iyi, geri kalanlar Anadolu'dan, küçük yerlerden gelmişler, yarısı da aynı üniversiteden (nasıl geldiklerini tahmin edersiniz) kankalar, okulda avantaj olan her şeyi kendileri kullanıyorlar, örnek olarak danışman öğrenci gibi. danışman öğrencisi olmayan tek hoca benim, bu kavgadan dolayı oldu aman boşver dedim ama haftada 8 saat ders ücreti alıyorlar bir şey yapmadan, ben deli gibi derse giriyorum onlar boş boş para alırken. Sizce 2. dönem için danışman öğrenci almak istediğimi söylemeli miyim? Yüksek ihtimal vermeyecekler, zıtlaşacağız, huzursuzluk çıkacak çünkü öğrencileri diğer fakültelerdeki kankalarına da dağıtıyorlar artarsa.

Bir diğer olay, fakülte de 32 personel var, 2 bayanız, diğer bayan hocanın eşi de bizde hoca, ben tek gibi bir şey oluyorum. Bana asla idari görev vermiyorlar, bende çok yoğun olduğum için heveslenmedim hiç, angarya iş gözü ile bakıyorum. Geçen dekan hoca şu işin başkanlığını yapar mısın dedi, bende çok yoğunum bana vermeyin dedim, ısrar etti yaparsın diye (eski okulumda da yaptığım bir iş) tamam yaparım dedim. Ders arasında bir geldim, erkekler toplanmış benim dedikodumu yapıyorlar, onu da bu yapacakmış diye, bir şey demedim hiç, duymazlıktan geldim ama ne dedilerse görevi bana verdirtmediler. İş angarya bir iş umrumda değil ama benim en ufak bir söz hakkım olmasından bile o derece korkuyorlar ki, artık sinirime dokunmaya başladı. Bir tanesi var afedersiniz tam kro, bana selam vermiyor, aramızda hiçbir sorun olmadı, ilk günden sadece bayanım diye taktı bana, diğer bayan hocaya kadınların kafası çalışmıyor, akademi de ne işleri var demiş, bu zihniyette biri, hepsi o zihniyetteler de aslında ötekiler söylemiyorlar açık açık, hissettiriyorlar sadece.

Gidip dekanla böyle iken böyle sırf bayanım diye bana böyle mi muamele ediyorsunuz diye konuşsam mı diyorum, zaten başka hiç sebebi yok, hepsinden kat kat iyiyim şükür, aynı kulvarda değiliz. Ama düşman kazanmamak için yaptığım ettiğim şeylerden bahsetmiyorum, beni tehdit görmesinler diye, yine de internet belası var işte, her şey dökülüyor ortaya, tehdit olarak algılıyor algılamak isteyen.

Sizce ne yapayım arkadaşlar, hiçbir şey sorun yokmuş gibi düşünüp devam mı edeyim yoksa hakkımı aramaya mı çalışayım ( alacağımı sanmıyorum ama)

Bir diğer seçenek sene sonunda özel üniversiteye mi geçeyim? Maaşım 2 katı artacak neredeyse. Oradaki tek düşüncem norm kadro olayından dolayı tekrar devlete girmek istersem zorlanır mıyım?
Bizde bu hocaların ne derdi var da bizi dersten geçirmiyorlar herşey zora sarıyor diyorduk meğer bu dertleri varmış. Akademisyen değilim ama yazdım yine de, ama bilmiyorum fazla kibir içeren insan ayrımı yapan cümleleriniz var gibi geldi. Hayata karşı daha pozitif olamanızı dilerim.

Nereye kadar susabilirsiniz?bu düzeni nereye kadar devam ettirebilirsiniz?bu soruları önce kendinize sorun bence.Sorun yaşamamak için resmen kendinizi bile sindirmişsiniz.Yanlıış anlamayın sırf merakımdan soruyorum, bu kadar dolu ve kendine yatırım yapmış bi insanın tek beklentisi devlette akademisyen olmak mıdır?başka vizyonunuz yok mu sizin?para desen az, huzur desen yok, neden bu diretme?

Ben bir şeylere çok bağlanmam, bu sene burada çalışıp başka sene başka yerde çalışabilirim, sabit bir insan değilim yani, bakmışsınız seneye yurt dışında çalışıyorum, beni bir yere bağlayacak bir argümanım da yok zaten. Bir şeyleri denemeyi de severim, denerim sevmediysem bırakırım ama burası kesinlikle diğer üniversitelerden kötü değil, üniversite dediğin tam olarak böyle bir ortam zaten.

Kendimi sindirmek? O kadar dik durdum ki şoka girdiler, her an bu kadar dik durmak iyi bir şey değildir ama hangi işte olursa olsun her şeye tepki verirseniz insan ilişkilerinizi sürdüremezsiniz. Umursamazlığım sindirmekten değil tam tersi tecrübeden kaynaklanıyor, insan iş hayatında bir süre sonra işi içselleştirmemeyi öğreniyor.

Yalnız sizin yorumunuzu iyi niyetli bulmadığımı söylemem lazım. Vizyonunuz yok mu falan çirkin sözler, hele de benim gibi birisine söylenince komik oluyor :KK70:öfke dili ile yazılmış tamamen ama daha ziyade komik olmuş.

Şu an öfke dili kullanan insanların sadece iş hayatında olmadığına kendiniz birebir örnek olmuş oldunuz, maalesef her yerdesiniz ve siz varsınız diye biz her ortamdan kaçacak değiliz.

Zaten başarınız altında ezildikleri için kinlenmişler. Siz bir şey yapmasanız da baştan önyargıları var açık arıyorlar. Haklarınızı hukuki dayanaklar kapsamında koruyun. Kimseyle yüz-göz olmayın bence. İletişiminizi hep yazılı olarak sürdürün, mail vs. İle heP kanıtınız olsun. Kimseye güvenmeyin, öyle yerlerde herkes birbirini tutuyor. Tanıdık, memleketli vs. Ben de 6 senedir akademik ortamdayım. Küçük bir üniversitede başlamıştım. Gerçekten işler hep böyle. Siz hoca olarak başladığınız için ancak böyle ezmeye çalışıyorlar.
Bir de bu var evet. Asistanken orada başlamış olsanız belki daha farklı olabilirdi ama siz orada asistanlık yapmadan direkt geldiniz sanırım e birde cvniz oldukça sağlam anladığım kadarıyla o yüzden hazmedememişler. Benim Masterda vardı öyle bir tip. Allahım çocuğu görünce kusasım geliyordu. Şükür ki kesişmedi yollarımız.

Siz o sigorta olayı yaşandığında gidecektiniz özel üniversiteye. Değerinizi düşürmeye çalışıyorlar sizin boşuna vakit kaybediyorsunuz bence

Ben yorgunluktan sanırım tam anlatamadım. Kimse değerimi düşürmeye çalışmıyor, tam tersi akademik bir iş varsa bana veriyorlar hemen, akademik olarak en gözdeyim her toplantıda, bunu inkar etmiyorlar.

İdari kısımda istemiyorlar, bir derece haklılar sanki, erkek erkeğe daha rahatlar tabi, aralarında istedikleri gibi konuşuyorlar, belki okulun genelinde bir bayan yönetici yoktur hiç, dekanlarda yok en azından biliyorum.

İşte görmezden gelmek istiyor musun? Bir de bu kadar pasif kalmak ne kadar doğru bu insanlara? Normalde boşver uğraşma yazarım ama daha ileriye giderler mi kısmı düşündürücü.

Yok gitmezler, bir tanesi hariç hepsi çok efendi insanlar, fena insan yok aralarında. Sadece akademik başarımı kıskanıyorlar, bu da bütün okullarda var, doğanın kanunu gibi bir şey, buradaki farkı tek bayan olmam.

Ben yorgunluktan sanırım tam anlatamadım. Kimse değerimi düşürmeye çalışmıyor, tam tersi akademik bir iş varsa bana veriyorlar hemen, akademik olarak en gözdeyim her toplantıda, bunu inkar etmiyorlar.

İdari kısımda istemiyorlar, bir derece haklılar sanki, erkek erkeğe daha rahatlar tabi, aralarında istedikleri gibi konuşuyorlar, belki okulun genelinde bir bayan yönetici yoktur hiç, dekanlarda yok en azından biliyorum.
Akademisyen değilim de zaten haberlerde arasıra üniversitelerde x kadar dekanın rektörün sadece atıyorum 1/3567 kadarı kadın şeklinde haberler oluyor. Ya da siyasi partilerde, belediyelerde kadın yönetici azlığı hep gündemde. Bu durum belki sizden kaynaklanmıyordur. Ülkenin kanayan yarası zira.

Bizde bu hocaların ne derdi var da bizi dersten geçirmiyorlar herşey zora sarıyor diyorduk meğer bu dertleri varmış. Akademisyen değilim ama yazdım yine de, ama bilmiyorum fazla kibir içeren insan ayrımı yapan cümleleriniz var gibi geldi. Hayata karşı daha pozitif olamanızı dilerim.

Derse çalışmadığınız için geçemiyor olabilir misiniz, bu da bir seçenek :KK70:

Benimki sorun bile sayılmaz, akademi çok sorunlu bir yerdir, bunlar hiç, öğrenci iken de görürdüm ben hep hocaların tartışmalarını, siz dikkat etmemişsinizdir akademiye ilgi duymadığınız için.

Hayata karşı pozitif olup sizin derslerden geçmenizi diliyorum :)

Akademisyen değilim de zaten haberlerde arasıra üniversitelerde x kadar dekanın rektörün sadece atıyorum 1/3567 kadarı kadın şeklinde haberler oluyor. Ya da siyasi partilerde, belediyelerde kadın yönetici azlığı hep gündemde. Bu durum belki sizden kaynaklanmıyordur. Ülkenin kanayan yarası zira.

Benim geldiğim yerde % 90 bayandı, keşke orada erkek çoğunluk olsaydı, evlenirdim gençlikte :KK70:Akademi de baya bayan var aslında ama ben mühendisim ondan kaynaklanıyor erkek fazlalığı biraz da.

Yok gitmezler, bir tanesi hariç hepsi çok efendi insanlar, fena insan yok aralarında. Sadece akademik başarımı kıskanıyorlar, bu da bütün okullarda var, doğanın kanunu gibi bir şey, buradaki farkı tek bayan olmam.
Yani ileriye gitmezler diyorsanız bence idari görevleri bir süre için askıya alabilirsiniz. Kıskançlık her okul ve bölümde var o konuda aynı düşünüyoruz. Benim tavsiyem özel okulda daha mutlu olduğunuzu varsayarak, o yolu tercih etmeniz olur. Tabii özel okulun ve bölümünüzün imkanları da önemli. Zaten bir bağlılığım yok yazmışsınız. Ben özeli alıcı bir gözle düşünün derim. Belli ki klasik memur zihniyetinde değilsiniz.

X