Bir aileye gelin olmak kızı olmak değil midir ? Diyalog konusunda yardımcı olur musunuz ?

P u d i n g

Aferin kirpik! İşte şimdi gözüme girdin.
tek ayak cezası
Kayıtlı Üye
21 Kasım 2017
980
1.501
31
Selam bayanlar. Evleneli daha 4 ay oldu ama eşimin ailesi yanında hala çekiniyorum. İlk başlarda iyiydik evlendikten sonra bi haller oldu. Dün akşam eşimin ailesiyle misafirliğe gittik. Gittiğimiz yerdeki abla yeni Doğum yaptığı ve bulaşık makinesi bozuk olduğu için bulaşıkları görümcemle ben yıkamaya kalktık. ev kalabalık olduğu için terlik eksiği vardı yerler mermerdi neyse kayınvalidem içeri terlik almaya gitti eşimde var ondan alırmısın anne dedim ellerim köpüklü bilsem kendim giderdim. Neyse geldi bir çift terlik onuda kızına verdi vermese ben verirdim zaten hamile. Ee anne bana dedim oğlundan istemiş sözde bana vereceğini eşimde vermemiş terliği ne kadar saçma. Kadınlar vardı mutfakta herkesin içinde söyleyince yerin dibine girdim sanki eşim bana değer vermiyor bahane der gibi (halbuki bana hiç kıyamaz eşim). Çok üzüldüm neyse devam ettim evleneli 4 ay oldu gelin mevlidini düşünüyorum ocakta yapayım dedim görümceme sordum ne zaman nasıl yaptın diye ? Anlatırken kvalide duydu bana dönüp kızım böyle şeyleri önce büyüklerine danış diye çıkıştı bana. Anne bilmediğim için soruyorum zaten dedim halbuki gelin Mevlidini kayınvalide yapar 4 ay olmuş hiç konusu açılmamış kendim nasıl yaparım diye soruyorum önce büyüklere danış dedi sanki ben bilmiyorum kendi anneme sormuştum zaten. Sonra bizde bilelim dedi bende zaten bir ay sonraya düşünüyorm daha belli değil konuşulur konu dedim.. Birde geçen yakınımız vefat etti cenaze evinde kendi kendime niyet ettim bari gelin mevlidi yaparken lokma döktüreyim ölmüşlerimize diye niyet etmiş bulundum. Onu söyledim ölen sizin yakınınız değil niye yapıyon diye yine muhalefet oldu yine niyet etmiş oldum anne dedim sustum. Ve bunun gibi basit ama üzücü şeyler. Bir ayağım sırılsıklam oldu eşime kırıldım bende neden vermedi o terlikleri diye gelirken sordum insanların içinde konuşmak yanlış olur diye. Bana kimse sana verceğini söylemedi yoksa vermez myim dedi üzüldü oda. Geldim eve hüngür hüngür ağladım çok zoruma gitti. Şimdi bilerek yapıyor demek istemiyorum kötü biride değil ama neden böyle yaptı bilerek mi oldu diye de içimde kuruntu oldu ? Niye böyle ben saygıda kusur etmiyorum ama her sözüme muhalefet bende insanım sonuçta birde kızı gibi görmüyor zaten belli. Geleceği zaman beni aramaz sanki tlfnum yok sonra eşime beni neden hiç aramıyor der. Eşimde gelir arada annemi ara der arıyordum hep çağırıyordum baktım aramıyor Konuşunca böyle oluyor en iyisi çok samimi olmamak diye düşündüm. Biraz paramız vardı annesi oğlunu arayıp para istedi eşimde verdi kendim doğru düzgün alışverişe bile çıkamadım kendisi hiç esirgemez vs vs öyle Şeylerde bana hiç sormaz sonra ben suçlu olurum napcağımı şaşırdım eşim üzülmesin diye konuları açmıyorum ama bende üzülüyorum. Acaba kvalideyim diye değişik ruh haline mi giriyor anlamadım bende çok sabırlı biri değilim susarım ama haksızlığa gelince dolarım sonuçta seninde kızın var kvalidesi çok iyi allah bozmasın aynı şeyi ona yapsalar hoşuna gider mi ? Ben anneme anlatsam dünyanı yıkar kadın çok üzülür off of

Canım üzülmekte haklısın nedense oğlan anneleri nişanlılık dönemine kadar yüzüne bir maske takar, nişanlıyken maskesini aralar, evlendiğinde maskesi düşer. Bunu kötü niyetli demiyorum sadece evladı evlendiğinde tamamen elinden kaybettiği düşüncesi ile kayınvalide psikolojisne giriyorlar. Bu sadece senin yaşadığın bir durum değil ama ne güzel ki bazı istisnalar var çok nadir de olsa :))

Diyeceğim o ki iletişimini kısıtlı tut. Fazla samimiyetten maraza doğar. Evliliğiniz çok yeni bu yüzden daha fazla bir arada olacağınız zamanlar olacak ama sen yavaş yavaş uzak tutmaya çalış kendini. Aranızda hep bir görünmeyen duvar olsun. Herkes haddini bilsin neticede sende insansın ve karşındaki kim olursa olaun kendini ezdirmeden saygını koruman lazım.

Olanı biteni çok fazla kafaya taktığın için kayınvalidenin her hareketini yalnış yorabilirsin ama sana gerçekten ters gelen şeyler varsa eşinle de paylaş. Sana haklısın demediği zamanlarda haksızmıyım diye düşünme çünkü eşin annesne karşı sana haklısın diyemeyebilir kimi zaman seni haklı da bulsa ama seni bir şekilde haberin olmadan kayırır buna da inan.

Umarım kısa zamanda çözülür sorunlarınız. Ama bu konuların evliliğinizin ve mutluluğunuzun önüne geçmesine izin verme tadını çıkar

Kusura bakmayin ben kayinvalidende hic iyi niyet goremedim. Seni surekli bozmaya calisiyor ve bazen de yalan soyledigi ortada. Dikkatli ol cok samimi olma. Ayrica onun seni sevgisine kalmadin bosversene. O seni kizi gibi goruyor mu ki sen onu anne goreceksin? Dedigim gibi mesafeli dur yeri gelirse sen de onu boz. Sıktı bu kvler. Ogullari o kadar kiymetliyse evlendirmeselerdi.

X