Bipolar hasta yakını olanların yorumunu bekliyorum

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
yorumunuz için teşekkür ederim. Herkes yorum yapabilir elbette ancak bazı yorumlar burada çok kırıcı oluyor. Bana sen hastasın, sen de o duruma düşsen iyi olur muydun gibi yorumlar geldi.
Ben bilmediğim bir konu hakkında bilgi almak istedim ancak buradaki yorumlar benım modumu çok düşürdü. Faydalı yorumlara açığım. Kimseyi yargılamıyorum ve aynı şeyi kk üyelerinden de beklıyorum.

Ben zamanında bi konu açtım ayrıldığıma dair bir üye bana erkek delisi gibi bişey demişti çokta şeyapmamak lazım

benim kafamda birşey yok, ancak arkadasımın söylediği ilaç kullanmadığında atakları olduğu ve duygu durumunun sürekli değiştiği.
Şöyle ki 2 uçlu bozukluk zaten hastalığın adı. Arkadaşınız her şeyin farkında olduğu için zaten ilaçlarını bırakacak birine benzemiyor.
Siz ona bu kaygılarınızı hissetirmeyin ki kendini kötü hissetmesin.
Zaten öyle size saldırması falan söz konusu olmaz ben normal lafına takıldım çünkü psikolojik hastalıklar bir anormallik değildir.

Ben duygu durumu sürekli değişen insanlardan rahatsız oluyorum aslında. Bu yuzden konu açtım, böyle şeyler olursa gerçekten arkadaslıgıma devam edemem. birisi dengesiz davrandığında vs hayatımda tutmuyorum. Bu konuda kendime çok net çizgiler çektim, biraz garanticilik ve bencillik gibi algılandı ancak kendimi bu şekilde koruyabiliyorum.

Evet yaşadığımız toplumda bu stabil ruh halini korumak çok zor ancak beni aşağı çekebilecek insanlardan şu dönemde uzak durmaya çalışıyorum.

Aslında konuya da bir güncelleme yapmak istiyorum. Arkadasıma bu durumu dile getirdim ancak yaşadığı şeylerin daha çok kendisini etkilediğini, ilişkilerine zarar vermediğini söyledi. Kendi içinde yaşıyormuş. Tatilde eğlenip güzel vakıt geçireceğimizi söyledi umarım onu üzmemişimdir.

Ben bipolar değilim ama gün gelir modum çok yüksek başlar sonra bir anda düşerim ve kendimi kaparım. Bunların hepsi insanlar için.
Umarım kırılmamıştır arkadaşınız çünkü çok çok bilinçli bir insan gibi geldi bana. Kırıldıysa da bilmediğiniz için böyle konuştuğunuzu söyler özür dilersiniz, anlayışla karşılar sanırım ki.
Zaten ilaçlarını düzenli kullanıyorsa bu uçlarda yaşamaz kendisi.

Ayda bir defa görüştüğünüz insanmış,bipolar olmasa da gitmemeniz lazım. Samimiyet yok,yakın arkadaşlık yok bence ortada. Ama tabi yine siz bilirsiniz. Bipolarlık şizıfreni gibi bir şey değil,ondan size zarar geleceğini düşünmüyorum şahsen.

Merakımı mazur görün, yetişkin iken mi otizm teşhisi koyuldu? Otizmin teshisinin cocuklukta konulduğunu duyduğum için şaşırdım.
Evet doğru söylüyorsunuz ülkemizde bu şekilde. Türkiye’de ne yazık ki yetişkin otizmi hakkında bilgisi olan ve teşhis koyan bir uzmana rastlayamadım ben de ama son yıllarda yapılan araştırmalar bunun mümkün olduğunu gösteriyor. Türkiye’de yetişkin otistik bir kadınsanız bipolar veya diğer duygudurum bozuklukları, anksiyete bozuklukları veya borderline gibi yanlış tanılar koyulup hiçbir sonuç alamadığınız bir tedaviye zorlanıyorsunuz genelde.

Otizm spektrumuyla alakalı yeni çalışmalar, özellikle kadınlarda, çocuklukta fark edilmeyebileceğini doğruluyor. Otistik özellikleri, davranışları maskelemeyi öğrenebilen kişiler gözden kaçıyor. Bağımsız bir hayat sürdürebilen, kariyeri, ailesi olan kocaman kadınlar son yıllarda tanı almaya başladı, çok ilginç bir konu gerçekten. Ben erkek çocuğu olmadığım için Türkiye’de kimse fark etmedi, yurtdışındaki bir uzmandan tanı aldım. Sizinle görüştükten sonra çocukluğunuza yakından şahit olmuş birileriyle de görüşülüyor. Bu süreç çok uzun ve meşakkatli olduğu için uğraşmak istemediğini söyleyen bir doktorla karşılaşmıştım. Bu yaşa kadar gelmişsin ne gerek var diye de düşünebiliyorlar. Ben bu konuyu konuşmayı çok sevdiğim için uzatmışım biraz kusura bakmayın Highly masking autism veya female autism diye araştırabilirsiniz ingilizceniz varsa. Türkçe doğru düzgün kaynak yok, Ana Sayfa - Merhaba! Spektrum burayı takip etmeyi seviyorum. Bir de belki şu yazı açıklayıcı olabilir : Kamuflaj: Otizmli Kadınların Gizli Yaşamları - SES Eşitlik, Adalet, Kadın Platformu

Bu tür rahatsızlıklar toplumda ve anladığım kadarıyla forumda çok yaygın. Konu sahibi çevresinde görmediyse şaşırmış ve endişelenmiş olabilir, bir fikri yok sonuçta.

20 yıllık okb hastasıyım tatlım, kimseye bir zararım olmadı. Kimsenin güzel gününü mahvetmedim. Söylemesem kimse bilmez + uzun zamandır ilaç tedavisi olmuyorum.

Arkadaşınızın sizin gibi bir arkadasi olmasına üzüldüm.

Vallaha eski depresyon ve anksiyete hastasi olatak sizi yargilamiyorum. Yasayamayan karsidaki insanin ne yasadigini nede tedavi süreci ile ilgili fikir sahibi olmayabilir. Arkadasinizin tedavi süreci iyi ilerliyor ki ilaclari yavas biraktirmaya calisacaklar (o ilaclar pat diye kesilmez). Bence bu konuda sorulariniz varsa ona yöneltin. Mesela kendini iyi hissetmedigi zamanlar sizin destek icin yapabileceginiz birsey var mi (bazi insanlar sosyallesmek istiyor, ben mesela kendimi odama kapatirdim). Hem böylece daha net fikir sahibi olursunuz. Bence su anda 4 ayri tehsis okuyunca sadece fazla tirsmissiniz

Endişelerinizi anlıyorum. Ki tatile sürekli çıkamıyoruz tatilinizin iyi geçmesini tabii ki istersiniz.
2 sene önce 3 arkadaş tatile çıktık. 1 hafta alaçatıya gittik. Aslında 2 kız gidecektik bizden küçük çalıştığımız yerdeki arkadaşta hiç tatile gitmedim gelsem olur mu vs dedi. Kendisi erkek kardeşimiz gibidir aramızda 10 yaş var. Sessiz sakin uyumludur birazcıkta vicdan yaptık gelsin çocuk dedik. Tatilimiz zehir oldu. Gitmeden önce ona dedik orda arkadaşlarımız var senin de varmış onlarla ayrı ayrı da takılırız tamam dedi. Son gün yakın arkadaşımla geceledik diğer arkadaşla gece tek tük mesajlaştık sabah mesajlarımıza cevap vermedi otele gittik. Odaya girdiğimizde yerde 2 80 yatmış kafasını yarmış her yer dağılmış ve etrafta içki şişeleri vardı. İlk gördüm öldürmüş kendini dedim biz çığlık çığlığayız diğer arkadaşla. Ambulans vs çağırdık toparladı. İlk uyandı dediği şey benim için niye geldinizdi. O günü unutamıyorum.
Tavsiyem dengesiz hareketleri varsa asla gitmeyin. Biz çok tanımadığımızdan gittik meğersem iş yerinde de dengesizlikleri varmış. Tek gidin daha iyi. Ancak herkes aynı değildir baş etmeyi biliyordur ilaçlarını kullanıyordur gidin.

Belki tatilimi zehir eder mi diye düşünmektense ya arkadaşım 8 senedir ilaç kullanıyormuş, geçmişinde ciddi travmalarda yaşamış, kız kıza güzel bir tatil geçirip keyif almak, stresten uzaklaşmak için neler yapabiliriz? Diye sorabilirsiniz. Bu arada bipolar hastaları kendi dönemlerini iyi bilir, mani ya da depresyona yakın oldukları zaman doktorları ile görüşüp ilaç dozlarını ayarlatırlar, hastalıklarını kabul edip tedavi görüyorlar ise. Onun dışında herkes gibi rutin yaşar giderler yani siz çok da kafaya takmayin.

10 yıldır anksiyete bozukluğu ile savaşıyorum. Bipolar bozukluğu olan kişilerle de arkadaşlığım oldu. Korkmayın ısırmaz yalnız arkadaşınıza çok üzüldüm umarım tatil planını o iptal eder çünkü kendisinin, kendisi gibi normal biriyle tatili hakettiğini düşünüyorum.

Ben size hak verdim. Yerinizde olsam sadece kahve içtiğim bir insanla bu tarz bir plana dahil olmam. Onunla konuştuğunuz için bu konuda size içten içe bilendiğine dahi eminim.

Hastalıklar dahi küçümsenir olmuş bu forumda çok ilginç. Basit bir moral bozukluğu muamelesi yapılmış bipolara şaka gibi.

Madem içinize de zaten sinmiyor başka bir bahane bulun ve bu kişi ile olan halihazirdaki seviyenizde kalın derim. Daha yakın olmanız uzun vadede sizin için zararlı olacaktır.

Evet birden arka arkaya sıraladı ve bana çok ciddi bir sorun olarak gözüktü. :)
Arkadaşıma destek olmak isterim, tatilde bolca aktivite yapıp onun modunu yükseltmeye calısacagım.

Forumda okuduğum kadarıyla birçok kişide bu tanılar mevcut ve ilişkilerini etkilemiyor. Yorumunuz için teşekkür ederim

Ben de böyle yorumlar beklemiyordum. Bu bir hastalık ve bunu normalleştirmeye karşıyım. Bunun dışında arkadaşımın tabii ki yanında olacağım, beni samimiyetsiz ve bencil bulanlar oldu. Kendimi korumak zorundayım, ısıracağından falan korkmuyorum. (Böyle yorumlar da geldi. ) Herkes hayatında kendine faydalı olacak insanlar ister, ben onu dışlamış olsam zaten arkadaslığımı kesmiş olurdum.
Böyle yorumlar yapan insanların yaraları olduğunu düşünüyorum.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…