Beş Vakit Namaz Kılanlar...

aaynaa

başlngc 116 gnc 75 hedef 70
Kayıtlı Üye
22 Temmuz 2014
30.026
28.247
Ben namaza başlıyorum bazen aksıyor bazen şeytan yanımızdan ayrılmıyor . Beş vakit namaz kılan arkadaşlarımız varsa dua etsin ya da bu tembelliği nasıl atlatırız da namazımızı devamlı hale getiririz. Namazını kılmayan insanın içi huzur dolmuyor ve hiç bir işi de rast gitmiyor. Benim düşüncemle namaz insanı depresyondan bile koruyabilecek tek unsurdur.

Son düzenleme:

Gençlerin namazina şeytan daha çok karışıyor maalesef gençleri yoldan cikarmak namaz kilmamasini sağlamak adina elinden geleni yapiyor yaşlılar bu bakımdan ölüm korkusunun da sayesinde daha rahat namaz kiliyor bu bakimdan bizim daha çok çaba gostermemiz lazim
Ben kendi adima yalniz olduğumda namazlarımi aksatiyorum bunun yolunu tek başıma kalmamakla buldum tatilde ailem uyarıyor tatil dışında etrafim namax kilanlarla çevrili arkadaşlarim uyariyor toplu halde daha şevke geliyorsunuz arkadaşlarimi aslinda bir nevi kendim için uyariyorum namaz kilmasi için çünkü ben de unutmuyorum sayelerinde

Evet ben de yalnızken daha fazla kendimi zorlamak istiyorum ama bazen kılıyorum bazen aksatıyorum hele sabah namazlarına kalkma sorunu bir de yatsı namazını kılacağın zaman üzerine çöken ağırlık ah bu altı harfli yok mu ...Allah namazını aksatmayanlardan eylesin bizi inşallah daha düzenli kılarız. Namaz kılmadan ALLAH' a el açmak hangi yüzle gibi geliyor bana bazen en azından bu görevi yapmamız lazım.

Hiç öyle düşünme ne yüzle kilacaksin diyen de o alti harfli o koyuyor kafamiza bu düşünceyi de bir vakit kilamazsan diğerini kıl ama mesela sabah başlarım haftaya başlarım gibi düşünce tarzina hiç girme gün boyu kilmadiysan da hangi vakit aklina geldiyse onu kil Namaz sonuçta boynumuzun borcu ister bu dünyada rahat rahat istersen öbür dünyada kat be kat zor şartlarda ama mutlaka kilacagiz

Haklısınız olumsuz düşüncelerle bizi üzen de o altı harfli zaten . Ne kılarsak bize faydası var bu sıralar manevi olarak rahatlamaya o kadar çok ihtiyacım var ki bir yandan atanmak için uğraşmalar ders çalışmam lazım ama her girdiğim sınavdan olumsuz alıp çevremdekilerin bıyık altından gülmeleri herkesin yaptığı gibi sığınacak yardım isteyeceğimiz tek kudret ALLAH (C.C) o yardım ederse her şey hayırla nasip olur. Namaz çok önemli düzenli kılmak gerçekten de şart zaman içinde düzene oturttum demek istiyorum.

Farz olan ibadetleri çevremizden saklamamız lazımmış görsünler onlar da yapmaya imrensinler ya da örnek alsınlar diye bunun dışındaki ibadetlerimizi ve iyiliklerimizi göstermemeye , söylememeye çalışmalıyız ki sevabı azalmasın..

Allah'a şükür ben de 4senedir kılıyorum :) tabii bazen uyanamıyor insan sabah namazına ama onuda kuşlukta eda ediyorum artık...
Canım şeytanı nefsini yenebilirsin :) bak buralara kadar gelmişsin :) bunca şeyin farkındasın :)
Yediğin lokmalara dikkat et haram girmesin vücuduna..mesala ben dışardan hiç bir şey almam et tavuk helinin sucuk salam cips kola bunları yemem..tavuğu köyden kuru yolum yaptırırım eti kurbanda kesilen yetiyor :) jelibon da jelatin var.. E malum sucuk ta salamda hangi hayvanın etini koyuyorlar bilmiyorum..cips hangi yağ var? Kola? Zaten sağlıksız ..vs...
Bi de tesbih namazı sohbetler.. Kandil günlerinde illa ki bayanların nama kılmak ve dini sohbet dinlemek için gittikleri yerler olur sen de bul oraları :) oralarda insan daha çok aşka geliyor :) sohbet kulağın pasını siliyor çok değişik hikayeler anlatılıyor illa ki kendine ders çıkardığın yerler oluyor... Tesbih namazıda tek başına kılmaktadır zorlanacağın bir namaz imam la kılarsan daha iyi.. Bu namazı kılanın tün günahları af olur anadasından yeni doğmuş gibi olurmuş :) bu namazıda önem berdiğin de şeytan sana çok yaklaşamaz.. Yaklaşsa da artık sen kalben ruhen tamamen Allah'a yaklaştığın için çok dinlemessin onu inatlaşırsın bile :) benimle uğraşır abdestin yok der :) tekrar abdest alırım hadi kudur bak abdest tazeledim derim :) böle saf saf şeyler yaparım ama namazını bırakmam Allah'a şükür :)

Merhaba 24saat msjını okudum teşekkür ederim .İnan namaz kılarken şeytanın uğraştığını o kadar çok hissediyorum ki bir de moral bozukken ruken biraz yıkık döküksen yanında bitiveriyor. Namazıma daha fazla önem vereceğim kafam da çok dolu bir yandan kpss sınavım kötü geçti bir yandan iş peşindeyim bir yandan ders çalışıyorum çevremdeki insanların beni başarısız olarak görmeleri beni çok mutsuz ediyor. Bu da kendimi biraz yalnızlığa bir yandan da boşlupa itiyor en büyük destekçim eşim ve ailem. ALLAH'A (C.C) çok dua ediyorum ama insanın gerçekten de namazını düzene oturtması şart ruken bir hafifleme hissediyor insan. Ben evde tek başıma olmaktan da korkan bir insanın vesvese diye düşünüyorum hep ama bazen önüne geçemiyorum . Tesbih namazı nasıl oluyor netten araştırırsam bulurum sanırın nasıl kılınacağını . Gece namazları falan kılmak önemliymiş kuşluk namazı dedikleri oluyor sanırsam.

Nafile namaz canım :) tesbih namazı toplamda 300 kere sübhanallahi velhamdülillahi vela illallahü vallahü ekber vela havle vela guvvete illa billahil aliyyil azim... Diye her rükün da 10 ar kez okuyorsun en başta 15 baya uzun anlatılması...kılacaksan eğer tek başına 5yarım saat falan sürer... Kuşluk namazı kuşluk vaktinde kılanan namaz yani sabah güneş doğduktan 45dk sonra başlar öğle ezanına 15dk kala devam eder..gece olan teheccüt namazı :) ...canım dışarıdaki insanlar bi bak?? Yeteri kadar şeytana alet olmamışlar mı? Hatta bazıları şeytan gibi..şeytan bile onlardan korkuyor :) artık onlarla uğraşmıyor onları kendi yoluna çekmiş ..bizle uğraşıyor namazında orucunda olan insanlarla.. Ama sen korkma şeytan hiç bir şey yapamaz bize biz Rabb'ini ze sığındık..vesvese versin onun işi o.. Sen takmayacaksın veya benim gibi inatlaşacaksın.. Ya bi namazda 5kez abdest aldığımı bilirim... Ama bıkmadım ben öyle yaptıkları şeytan kahroluyor çünkü :) bende sevkte. 4köşe :) benersin pis mahluk :):) canım her şeyin olması gereken bir vakit vardır KPSS de olur inşaallah :) çok çalış sınava girmeden de 7 şer defa ayetül kürsi inşirah ihlas felak be nas oku :):) ben öyle yaparım çok düşük alamada o sınavdan ortalamam çok gelir onur belgesi bile aldım 1tane 75 notum yok :):) nasıl oldu :) duayla...ama çalışmazsan ters teper :):) önce çalış sonra dua :)

Siz okuyor musunuz? Okul biteli benim 4 sene oldu 1 yıllık da evliyim çok şükür her şey iyi gidiyor . Rabbim bir yerde kapatıyorsa bir yerden açıyor onun hazinesi sonsuzdur O her şeye kadirdir. Ama namaz eksik kalınca sanki edilen dualae da eksik kalıyormuş gibi geliyor bana öyledir ya da değildir TAKTİR ALLAH'IN. Kendi çevrem eşimin çevresi okuduğum için güya meslek sahibi olurum atanırım diye beklediler 2012 puanım 80di ama bir yere giremedim puanlar düşmedi atamalar beklenilenden az oldu. 2014 kpss'ye de çalışamadım eşimin ailesi kışı yanımda geçirdi ev taşıdım ilk taşındığım evde bir intihar oldu adam öldü yangın çıktı iki kişi öldü psikolojim zaten bozuldu ders çalışmak içimde gelmedi evi değiştirdik sonra sınava kalmıştı zaten 1.5 ay puan alamadım da zaten. Bazen eşimin kafasının etini yiyorum beni okumuş yerine koymuyor akrabaların atama mevzusu açılınca kapatıyorlar diye ama o ne yapsın.
Kaynım ve eltim konu açılınca kapatmaya çalışıyorlar bir yere yerleşemedim 2 gün önce banka sınavına girdim şimdi onun sonuncunu bekliyorum kazanmış olsam sanki işe başlamış gibi olacağım. O kadar çok emek verdim ki okurken maddi ve manevi başka bir gurbette okumak da zor. Benim zoruma giden cahil insanların senin durumun hakkında laf söyleme lüksü olması. Sürekli dua ediyorum insanın hayatında hep bir hedefi hep bir eksiği vardır olacaktır da yaradılışımızdan. Olumsuz düşüncelerden kendimi arındırmalı ve de başarılı olacağıma inandırmalıyım kendimi. Panik yapıyorum sınavlarda panikten ne okuduğumu da anlayamıyorum o zaman da kazanamıyorum.

Allah kolaylık versin canım neler olmuş öyle ...takmamak elde değil zaten onca şey okunmuş değil mi insan bekler tabiki atanmayı.. Etrafı takma diyeceğim ama zor... Benim kayın pederim şey der :) insanları mezar taşı olarak göreceksin :):) bende öyle yapıyorum kim ne derse desin ben kendimi biliyorum :) onlar istediklerini konuşsunlar farketme kendi okumamış gelip bana laf söylüyor ne hakla :) cahil işte :) gülüp geçiyorum artık :) ...üniversite 2deyim canım evliyim :) hocayı. :) kuran i Kerim talebelerim var :) sohbetlere gidiyorum :) böyle :) ... Ben ani dönüşler yaşadım :) iyid ki de oldular :) namazı kılınca insanın evi bile başka kokuyor :) kendine çok dikkat et yediklerine bilhassa sen de anlarsın..o zaman birini görünce anlayabiliyorsun namaz kılıp kılmadığını..veya bi yemeğin kokusunu alınca içindeki etin haram mı helal mi olduğunu...bir de şüphe var ya :) o seni uzaklaştırıyor haramdan :)...en çok lokmalarına dikkat et canım.. Kasaptan alınca sor adama nasıl kestiniz bunu de helal mi de besmele çekip tekbir getirdiniz mi diye sor... Ğ

Merhaba arkadaşım.
bende seninle aynı dertten muzdariptim. Namaza başlamadan önce 1 ayetel kürsi okursan şeytan yaklaşmaz vesvese vermez. Seccadeni sererken veya başını örterken o arada okusan bile olur. Namazını huşu içinde kılarsın allahın izniyle. Ben bu şekilde kurtuldum ve namazlarımı şeytanın vesvesinden uzak kılıyorum. Zamanla tembelliğinde bu şekilde geçecektir.

İkinize de teşekkür ederim ayetelkürsü çok önemli koskoca insanım ama bir türlü ezberleyemedim kitaptan bakarak okurum inşallah ben de vesveselerden kurtulurum. Kuran öğretiyorsun demek 24saat ne güzel. Ben de seneler önce Kuran öğreten cdler almıştım bu sıralar gireceğim sınavlar var işte ondan sonra kendi kendime öğrenmeye çalışacağım ilkokulda öğrenmiştim Kuran' a geçmiştim sonra okulla karıştı unuttum zaman içinde de bayağı bilmiyormuş gibi olduk işte...
Senin kaynatan çok güzel laf söylemiş canım haklı benim kaynatamı sorma o sadece kendini beğenir ondan sonra beni sinirlendirir ben de ona lafını verince susar. Bir kendini çok biliyor sananlardan ama kalbi temiz ona bir şey diyemem ama bazen bir lafıyla kalp kırıyor kırıkları da toplamaya mecalim yok kırılmışsa kırılmıştır. Ben yeni kapandım sayılır 1.5 yıl falan anca olacak önceden açıktım kapanmayı da hiç düşünmüyordum eşim ve eşimin ailesi muhafazakar sayılır ama bana kapan demedi hiç kendi isteğimle kapandım zaten 28 yaşıma gelmişim bundan sonra 60 ta mı kapanacam dedim kapandım. İnsanın sıkıntılar kendine zor gelir ankaradayım bazen öyle insanlarla karşılaşıyorum ki öcü gibi bakıyorlar hani kara çarşaflı değilim ama öyle bile olsam onlara çok saygı duyuyorum kendi inançları ve nefislerini ne kadar yenebildiklerini göstetiyor bana. Herkes yapamaz onu.
Büyük şehirlerde hala kapalılığı bir gerilik gibi gören insanlar var sanki hiç ölmeyeceklermiş gibi yaşıyorlar ben açıkken üniversitedeki kapalı arkadaşlarıma hep saygılıydım ve taktir ederdim de onları. Bazı açık arkadaşlarım var gerçekten özleri çok güzel bazı kapalı arkadaşlarım var özleri o kadar da güzel değil. İş kapanmakla da bitmiyor. Ben çok sinirli bir yapıya sahibim ama son bir senedir kendimi sakinleştirmeye çalışıyorum ama sinirimi çıkaramayınca da kendi kendimi yiyorum bu atama mevzusunda başarılı olamamam çevremdekileri kırmama neden olabiliyor. Bir kardeşim var ona sözümü geçirtemediğim zaman bile çok sinirleniyorum ama şu var arkadaşlar insanlar başarılarınıza göre size saygı duyuyorlar. Benim diplomama kimsenin değer verdiği yok bana eğitimliymişim gibi de davranan yok hırsımı görenler olur olur diye geçiştirmekten başka yol bulamıyorlar.
İnsanlara gerçekten de mezar taşı gibi bakmalı ama o da belirli bir olgunluktan sonra olur heralde canım kolay değil insanın kendini eğitmesi en zor olan şeylerden biri bence.

Sır gibi olacaksın... Ne kadar insanlara kendini aileni anlatırsa. O kadar a saygı görürsün.. Hiç bir şeyini paylaşma eşin ve sen bil.. Ne iş yapıyorsun ne kadar maaş alıyorsun çocuk istiyor musun her şeyde... Gizli tut.. Sadece saygı için değil rahatın için.. Mesala biz şNe çıkarız izin 10gün.. Köydekiler ister 10unuda orada kalalım..benim annem ister 10 unu orada kalalım... Ama ben kimseye söylemem ki 10 olduğu U :) 5gün :) diğer 5in de eşime baş başa kaçamaklardayızdır :) kaç para maaş alırı bilmeZler sorarlar yetiyor çok şükür derim kendi annem babam bile bilme her izinde yeni bi bilezik veya telefon ıpad görürler o zaman gene sorarlar yetiyor çok şükür bu kadar...bilmesine çok gerek yok..annem bilirse komşu bilir komşu bilirse mahalle bilir...kimse bilmesin :)... Canım sana tavsiyem kendi kendine sakın başlama... CD den falan olacak iş değil çünkü.. Harflerin çıkış yeri kur an da ki duraklar... Bazen bazı harfler değişiyor duraklarda bunu cd anlatsa anlamazsın sesi nasıl çıkaracaksın?? Doğru çıkardığını cd de ki duyamaz ki..harekeleri anladın diyelim illa ki sıkıntı olur.. Yakınında kız kursu yok mu? Oraya gitsen öğretirler 3günde :)

Aslında var başvurmak lazım sorayım ben onu..sır gibi olmak lazım evet eşim ailesine çok aşırı düşkün ben de düşkünüm ama benim ailemin benden maddi beklenti içinde değil zaten yardım edecek durum yok anca kendimizi geçindiriyoruz yeni evlendik anca tıoparlanıyoruz diyeceğim eşim ara sıra ailesine yardım ediyor benim borcum varken isteklerimizi arka plana atarken kaynanam kendi beğenmedikleri şeyleri söyleyip durur şimdi de kırk kez söyledi bulaşık makinesi diye şimdi iki kardeş ortaklaşa bulaşık makinesi alacaklar kaynanaya kendinden soğutmaktan başka bir şey yapmıyor eltime sorarsan senden yüz buluyor diyor. Benim borcumun olduğunu bilmiyor mu biliyor sıkıntıda olduğumu atanmak için ne kadar çabaladığımı inan insanların sadece aklı parada . Kaynanam o bakımdan çok anlayışlı bir insan değil çocuk gibi de seviniyor alınacak diye kızsam mı kızmasam mı bilemedim . eşim sıkıştığından canı sıkılıyor o da ne yapacağını bilemiyor bana biraz daha kısalım demekten başka bir şey yapamıyor diyemiyor ne desin ki annesi dua alma peşinde. Eğer atanırsam ama benden beklenti içinde olmasın kimse diyecem bunu açık açık biz kendi istediklerimizi şuan arka plana atarken sürekli onların eksiklerine yetilemeyiz bunu bilmeleri lazım ama nerdeeeeeeeeee.
Eşim izin alamadığı işleri yoğun olduğu için çok memlekete gidemedi bu sıralar işte kurbana gideceğiz yine benim bir banka sınavım var bir hafta anca durup geri dönmek zorundayız sonra kışın gelecekler işte dua alıyoruz ama bir yandan da çeneleri dursun diye duruyprum kalp kırıyorlar eşime istedikleri eski kızları anlatıp duruyorlar. neyse bu sefer belki daha az anlatırlar eşim uyardı onları eskileri karıştırmayın diye yaşlı insanlarla anlaşması zor..
Namaz kılınan ve de kötü düşünmeyen başkasının malında gözü olmayan insanların huzuru ve de hayatı daha farklı olur diye düşünüyorum kimse dört dörtlük olamaz elbette hatalarımız olacak ya da kötülüklerimiz . Bunu en aza indirme peşinde olacağız Müslümanlık hem kolay hem zor. Ara sıra seninle burda dini konulardan konuşabilirsek çok sevinirim .

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…