Benim En Dertli Yerim Kahverengi Gözlerim... Yardım Lütfen...

JessicaJoy

Nobody is perfect. I'm nobody.
Kayıtlı Üye
19 Ağustos 2014
1.770
5.229
İlk konum, üzgün, mutsuz ve tatsızım...

Konumun oftalmolojiye taşınmamasını rica ediyorum çünkü karar vermek için pazartesiye kadar vaktim var ve bilimsel bilgiler değil, fikir almak için buradayım.

Sorunum şalazyon yani göz kapağında oluşan minik kist, blefaritin kaçınılmaz sonu, halk dilindeki arpacığın kirpiklerden biraz daha yukarıda ve kalıcı olanı.

Aldırmak basit bir operasyon ama riskler var, iz kalabilir, göz kapağı asimetrisi oluşabilir. İyileşme sürecindeki ağrısı, acısı, sancısı cabası...

Aldırmazsanız ne olur? Hayati bir durum yok ama dönem dönem ağrılı şiş ve korkunç görünümlü bir kızarıklık ki bunun ne zaman olacağını bilmediğinizden her sabah ilk işiniz gözünüze bakmak oluyor.

Problem de burada başlıyor zaten. Doktorum "pazartesi gel alalım" dedi.

Farklı zamanlarda gittiğim üç doktor ise "ameliyatlık bir durum yok, çok küçük, iz kalır risk alma" dediler.

Ama ameliyat olmamak nüks dönemlerinde damlalarla muhatap olmak demek ki bu da göz içi basıncı ve tansiyonu kısacası göz sağlığı açısından sakıncalı.

Dönem dönem kaybolup dönem dönem de büyüyen vefalı ama kötü bir dost bu minik kitle.

Üstelik ondan kurtulacağım derken kalıcı başka bir izle yaşamak durumunda da kalabiliyorsunuz.

Daha evvel benzer operasyon geçiren ya da geçiren birini tanıyan varsa ya da bu konuda hiçbir fikri olmadığı halde okuduklarını değerlendirerek fikir verecek birisi...

Sürekli iletişim halindeyiz ailemle, arkadaşlarımla, sevdiklerimle ama kararsızız, önceliği canımın acımaması olmayan tarafsız görüşlere ihtiyacım var.

Pazartesiye kadar vaktim var. Operasyon geçirmek iyi bir fikir mi sizce?

Okuyanlara teşekkürler... Gözlerinize sağlık...

eşimde çıktı bu meret ama operasyon geçirmedi iğne yapmışlardı sanırım artık iğneyle kitleyi mi boşalttı ne yaptı bakamadım ben

Ayyy cok gecmis olsun benimde gecen hafta bisey cikti sisti önemsemedim göz kapağimda yarin hemen doktora gideceğim allah acil şifalar versin canim konunu takip edicem

eşimde çıktı bu meret ama operasyon geçirmedi iğne yapmışlardı sanırım artık iğneyle kitleyi mi boşalttı ne yaptı bakamadım ben

Evet, bu yöntem nette de yazıyor.

Ama doktorum küçük bir kesiyle kitleyi alacağını söyledi.

O kadar çok doktora gittim mutabık olamadılar ve öyle farklı metotlar söylediler ki...

Kararsızlıktan perişan oldum, kalabalık bir kitle olarak araştırıyoruz burada.

Ama aklıma sizler geldiniz iyi ki de gelmişsiniz.

Bu iğne olayını da öğrenmeye çalışalım.

Çok teşekkürler...

Ayyy cok gecmis olsun benimde gecen hafta bisey cikti sisti önemsemedim göz kapağimda yarin hemen doktora gideceğim allah acil şifalar versin canim konunu takip edicem

Hemen gidin.

Erken teşhisle sıcak su kompresi ve damlalar kitleyi boşaltıyor.

Elinizle hissedilebilecek sertliğe geldiğinde iş işten geçmiş oluyor.

Benimki sıkı takip edildiği halde kendi kendine geçme evresi gerçekleşmedi.

Umarım siz benden şanslı olur, ne bu ağrıları ne de kararsızlığı yaşarsınız.

Geçmiş olsun size de acil şifalar.

Kız arkadaşımın önce sağ göz kapağında oluştu aldırdı, sonra sol göz kapağında oluştu onuda aldırdı. İz kalmadı, aldır rahatla derim.

Kız arkadaşımın önce sağ göz kapağında oluştu aldırdı, sonra sol göz kapağında oluştu onuda aldırdı. İz kalmadı, aldır rahatla derim.

Evet, ideal olan bu, neden gözünüzün üstünde bir kitleyle yaşayasınız ki.

Ama o acı, tekrarlama ve şanssızlık olur ya iz kalma ihtimali korkutuyor beni.

Arkadaşınızın hangi yöntemle aldırdığını biliyor ve yazarsanız çok sevinirim.

İğne, kesi?

Daha evvel göz kapağımın üstünden aldırmıştım ama bu sefer içinde.

Korkuyorum.

kasımda babam olmuştu, öyle çok ağrısı sızısı olmadı. şu aralar biraz kızarık ama memlekette toprakla falan uğraştı ondan olabilir diye düşünüyoruz. pek şikayeti yok. gata plastikte olmuştu. iz konusunu bilemeyeceğim çünkü ailecek buruşuk göz kapaklarına sahibiz. bizce bi şey yok ama gergin göz kapağı için bi şey diyemem.
ama içindeymiş sizinki, üstten aldırdı o.

Benim arkadaşım olmuştu. Kortizon iğnesi oldu ilaçla geçmeyince. Doktoru en iyisi ameliyat dedi ama korktu. Sonra tekrarlamadı hiç. Gözüne kortizon iğnesi yaptılar yani. Bayadır görmüyorum ama iğne olduktan sonra ki 1 yıl içeridinde aynı yerde çalıştığımız için tekrarlamadığına eminim.

Allah şifa versin arkadaşım.

Üstten aldırdığımda iz kalmadı evet.

Çok ilginç, göz kapağı cildimizin en hassas kısmı.

Ama bir yandan da en yoğun kan dolaşımı o bölgede olduğundan kesi yapılsa, kitle alınsa bile iz kalmıyor.

Kendi kendine hiç kesilmemiş gibi kapanıyor, önceki operasyonda bizzat yaşadım bunu.

Burada iz diye tabir edilen geçmeyen kızarıklık, renk değişikliği hatta göz kapağı asimetrisi yani operasyon geçiren kapağın eskisi gibi diğeriyle eşit şekilde açılıp kapanamaması.

Babanızın ağrı, acı çekmemesine ve atlatmasına sevindim.

Bu operasyonları cildiyecilerin ve estetisyenlerin de yaptığını öğrendim bir de...

Ben göz doktoruna yaptırmayı düşünüyorum ama bir yandan da sonucun fark edip etmeyeceğini...

Hangisinin daha profesyonel yaklaşacağını bile.

Kafam karmakarışık.

Bütün yazılanları değerlendireceğim çok teşekkür ederim ilginize.

Bu iğne olayını düşünmeli, evet.

Kulağa kesiden daha makul geliyor ama çok acıttığını, fena yandığını öğrendim.

Yine de kitlenin kesilip alınmasından, gözün bandajla kapatılmasından iyidir.

Teşekkür ederim, doktoruma soracağım bunu.

babam için teşekkürler, darısı size olsun.
plastik cerrahiden fikir almanız yardımcı olabilir size gibi geldi bana. kaygınız daha çok estetik açıdan çünkü.

Eşimde var taş gibi olmuş artık aldırmasi gerekli ilk fırsatta aldiricak. Bende çok arastirdim ama sizin dediğiniz riskleri ilk kez duydum bana cok riskli gelmedi bence yaptırın rahatlayin

babam için teşekkürler, darısı size olsun.
plastik cerrahiden fikir almanız yardımcı olabilir size gibi geldi bana. kaygınız daha çok estetik açıdan çünkü.

"Şimdiye kadar göz doktorundan başka bir adrese güvenemem diyordum" ama...

Estetik açıdan sorun olması durumunda şalazyon izinden rahatsızken yeni bir dert sahibi olacağım.

Estetik açıdan düşünüp kitle başarılı alınamaz ve en yakın zamanda tekrarlarsa da göz doktoruna itimat etmediğim için kendime kızacağım.

Gerçekten profesyonel bir doktora ihtiyacım var.

Tekrar teşekkürler.

Canım 2008 yılında aldırdı ve kesi ile aldılar yeniden tekrar etmedi ama risk olduğunu söylemişti doktor. Medicana Hastanesinde oldu ameliyatını. O zamandan bu zaman belki yöntemler değişmiştir eğer kitle kistik hale gelmediyse bence iğne yöntemi denenebilir.Onunki kistik haldeydi.

Teyzem aldırdı bir kaç ay önce. Kolay bir işlem sıkıntı yok. Sanırım iz kalmadı ama altmışına merdiven dayamış bir hatun olduğundan kırışık buruşuklar da var.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…