benim babam

CuteMom

Dünya vazgeçenleri değil,azmedenleri hatırlar
Kayıtlı Üye
30 Nisan 2008
45.779
24.641
1 sene öncede bunun benzeri bir konu açmıştım.
Sali aksam ustu annem aradiginda babamin kusttugunu ve soğuk soğuk terledigini söylediğinde anladim yine kalp krizi geçirdiğini. Babam hast.gitmemek için epey direndi ama sonunda hast.yolunu tuttuk.EKG de ritim bozukluğu ve kan değerlerinde krizi işaret eden değer 17000 olarak cikinca yoğun balina yatirildi babam. Çarşamba öğleden sonraya kadar kalp krizi geçirdiği söylendi. Seçtiğimiz Dr gelmesiyle 3.stent takildi babama. Dedim ya Dr seçtik uzun sure beklemek zorunda kaldi kalbi sahada yoruldu. Kendim kalp üzerine bir fab calisiyorum abim ise stent üretiminde . a çok biliyoruz ne olduğunu. Lafi uzatmiyim hast. Ortami yoğun hakim kapisinda cuma aksamina kadar kaldik ve taburcu olduk. Babamin keyfi yerinde. 3.stent olduğu içinde alismis gibi bu duruma.

Abim yurt disindaydi henüz yeni gitmişti tatil için cars. Sabah geldi anjiyodan sonra döndü. Doktorlarla hep ben konuştum. Doktor dediki %99 dar idi damar ana damar onu actii verdiğimiz ilaclari hep içecek 1 tane içmede hayati risk soz konusu. Eviniz varsa satin edin sessiz sakin bir yere yerlessinler dedim stresten uzak dursun dedi. Zaten babam diyet besleniyor ve sigarayi birakmisti.

Benim babam bize o kadar iyi oldu ki her zaman ama her zaman maddi manevi kalkinmamizi babam saglandi.
Gerek abime gerek bana. Cocuklarimiza kadar ev verdi alin teriyle yapti, arabalarimiza kadar katkida bulundu. Düştüm babam desen yatardi yere senle.sikintimizi gozlerimizdem okur aman be caniniz cehenneme demedi keşke deseydi.
Benim 1 tane abimin 2 tane çocuğu var. Onlar bakiyor biz isteyken. Ben disarda calisiyorum yengem babamin dukkaninda is yeri acti kendine. Şimdi bizim onlara kolaylik saglamamiz gerekiyor. Çocukları üzerlerinden almamiz gerekiyor. Oturup adam akilli konusmadik abim hala yurt dişinda dönünce konuşulacak ama babam ne benim işten cikmami nede yeğenin dukkani kapatmasini istemiyor. Babaminda yengemin dukkaninin yaninda dukkani var şuan hepsi 1 haftadir kapali. Adam bize o kadar iyilik etti ki biz ona ne yapsak az. Ve bir o kadar sikinti cikardik basina
Abimin eşinin ailesiyle müthiş sikintilar yasandi daha sonra evlendi çocuğum olmadi ayrildim kahroldular.evlendim m simdi aile hayatimiz iyi babam sagligini kaybetti.

Kendimizi suçluyorum.
Hast. Masraglarini ben karsiladim helali hoş olsun fakat onu bile bin bir kiyametle vermek istiyorlar. Sorun sadece maddi değil manevi olarak bizde onlara çok iyiyiz. Yakinlarinda oturuyoruz bizde onlarin sikintilarina sirt cevirmedik ama. Ne bilim babam dahakaba bi adam olsaydi ne bilim biraz da kendi yasasaydi. Biz küçükken 250 gr peynir alip bize yedirmeselerdi ne bilim bizim 1.sinif tatillerimize sebeb olmasalardi ne bilim hani anlatamiyorum . gerçekten çok iyi bir ailemiz var bizim. Disarda yemek yiyelim desek yemezler asla para harcamayalim ne gerek var.
Otel motel hak gwtire omurlerinde gitmediler. Biz napalim kozlar sizler napiyorsunuz ailelerinize.
Bizimkiler kesinlikle maddi yardim kabul etmiyorlar ki dediğim gibi en değerli evlerde biz oturduğumuz için onlara kalan dairelerden gelen kiralar onlari ucu ucuna götürüyor tahminimizce.
Calismasjn istiyoruz ölümlü dünya biliyoruz ama ölmesinin bu kadar yakin olmasini bilmek istemiyorum.

Yazim hatasi olmuş kizlar ama anlasiliyordur umarım

Allah saglik sihhat versin ailenize. yapmasaydi demeyin lutfen siz de bir annesiniz kendinizden cok oglunuzu dusunur o mutlu oldukca siz de mutlu olursunuz eminim babaniz da oyle yapti iste sizleri mutlu ederek mutlu oldu.
nacizane tavsiyem kendi evlerini satip baska bir yere tasinmayi reddederlerse kardesiniz ve sizin ailenize bir ev alip yada kiralayip icine ailenizi yerlestirmeniz yonunde. size cok uzak olmayan yerler olabilir istanbulsa sile olur izmirse foca, ama onlara iyi gelecek ve sizin sik sik gidebileceginiz biyer olmali. erzurumdan antalyaya sirf bu sebepten tasinmisti arkadasimin ailesi.

İşte babam bunun altinda kalacak biride değil aslinda
Cocuklarimiz için bi arsa almisti onu sattirabilirsek yeni çiftlik gibi bir yerden bahçeli bi ev alabiliriz. Babam buna olabilir diyor hem de degerlenir torunlarin olur yarin obur gün diyor yine bizi düşünüyor. Yapmasaydi diyorum ya keşke bazen sadece kendini dusunseydi

öncelikle babanıza çok geçmiş olsun.umarım bir an önce eskisinden daha sağlıklı olarak,aranıza katılır.

sen anlatırken,çok duygulandım.benim babam 87 yaşında,(bana göre hala delikanlı)aynı senin baban gibi fedakar,çocukları için yaşayan bir adam oldu,ömrü boyunca.şimdi istesede yapamıyor.hem maddi olarak(evi bile yok,kiradalar)hem bedenen malesefki,bize bağlımlı oldu.faturalarını ben yatırıyorum.ayrıca,aylık market alışverişleri,arada harçlık vermeler.kardeşimde aynı şekilde,sürekli yanlarındayız.
ama ne oluyor diye sorarsan,hala birşeyleri eksik yaptığımı düşünüyorum,asla haklarını ödeyemem ama birşeyler yapmaya çalışıyorum ama ne bileyim işte.
ailesi çok fedakar olan insanlarda,sanırım bu duygu var."ne yapsam az"hele iyice yaşlandıklarında,daha çok yaşayacaksınız bu duyguyu.
mesela geçen hafta annem aradı.baban sizi ve kardeşinleri,son kez kahvaltıya götürmek istiyor.benim de oğlumun 12 gün sonra ki düğünüyle ilgili,çok yoğun işlerim var.başta gelemem,edemem dedim.hatta kızdım,söylendim.düğünden sonra gideriz dedim.ama sonra ya düğünden sonrası çok geç olursa diye düşününce,vicdanım sızladı.
bugün onu görmeye gideceğm.(zaten her hafta gidiyoruz,ama düğün işlerinden dolayı 15 günde bir gitmeye başladık)ve kahvaltı olmasada biryerlere çay içmeye götürüp,gönlünü alacağım.

dip not:kendisi sgk emeklisi,ama hala bize birşeyler alma,birşeyler ısmarlama peşinde.tabi ayın ortasında,paraları bitince,annem bize müracat,Allahtan ki annem ondan daha açıkgöz:KK60: bu konularda,babama kalsa,kuru ekmek yer,ses çıkarmaz.allah hepimizinkine uzun sağlıklı ömürler versin.

Sali aksam ustu annem aradiginda babamin kusttugunu ve soğuk soğuk terledigini söylediğinde anladim yine kalp krizi geçirdiğini. Babam hast.gitmemek için epey direndi ama sonunda hast.yolunu tuttuk.EKG de ritim bozukluğu ve kan değerlerinde krizi işaret eden değer 17000 olarak cikinca yoğun balina yatirildi babam. Çarşamba öğleden sonraya kadar kalp krizi geçirdiği söylendi. Seçtiğimiz Dr gelmesiyle 3.stent takildi babama. Dedim ya Dr seçtik uzun sure beklemek zorunda kaldi kalbi sahada yoruldu. Kendim kalp üzerine bir fab calisiyorum abim ise stent üretiminde . a çok biliyoruz ne olduğunu. Lafi uzatmiyim hast. Ortami yoğun hakim kapisinda cuma aksamina kadar kaldik ve taburcu olduk. Babamin keyfi yerinde. 3.stent olduğu içinde alismis gibi bu duruma.

Abim yurt disindaydi henüz yeni gitmişti tatil için cars. Sabah geldi anjiyodan sonra döndü. Doktorlarla hep ben konuştum. Doktor dediki %99 dar idi damar ana damar onu actii verdiğimiz ilaclari hep içecek 1 tane içmede hayati risk soz konusu. Eviniz varsa satin edin sessiz sakin bir yere yerlessinler dedim stresten uzak dursun dedi. Zaten babam diyet besleniyor ve sigarayi birakmisti.

Benim babam bize o kadar iyi oldu ki her zaman ama her zaman maddi manevi kalkinmamizi babam saglandi.
Gerek abime gerek bana. Cocuklarimiza kadar ev verdi alin teriyle yapti, arabalarimiza kadar katkida bulundu. Düştüm babam desen yatardi yere senle.sikintimizi gozlerimizdem okur aman be caniniz cehenneme demedi keşke deseydi.
Benim 1 tane abimin 2 tane çocuğu var. Onlar bakiyor biz isteyken. Ben disarda calisiyorum yengem babamin dukkaninda is yeri acti kendine. Şimdi bizim onlara kolaylik saglamamiz gerekiyor. Çocukları üzerlerinden almamiz gerekiyor. Oturup adam akilli konusmadik abim hala yurt dişinda dönünce konuşulacak ama babam ne benim işten cikmami nede yeğenin dukkani kapatmasini istemiyor. Babaminda yengemin dukkaninin yaninda dukkani var şuan hepsi 1 haftadir kapali. Adam bize o kadar iyilik etti ki biz ona ne yapsak az. Ve bir o kadar sikinti cikardik basina
Abimin eşinin ailesiyle müthiş sikintilar yasandi daha sonra evlendi çocuğum olmadi ayrildim kahroldular.evlendim m simdi aile hayatimiz iyi babam sagligini kaybetti.

Kendimizi suçluyorum.
Hast. Masraglarini ben karsiladim helali hoş olsun fakat onu bile bin bir kiyametle vermek istiyorlar. Sorun sadece maddi değil manevi olarak bizde onlara çok iyiyiz. Yakinlarinda oturuyoruz bizde onlarin sikintilarina sirt cevirmedik ama. Ne bilim babam dahakaba bi adam olsaydi ne bilim biraz da kendi yasasaydi. Biz küçükken 250 gr peynir alip bize yedirmeselerdi ne bilim bizim 1.sinif tatillerimize sebeb olmasalardi ne bilim hani anlatamiyorum . gerçekten çok iyi bir ailemiz var bizim. Disarda yemek yiyelim desek yemezler asla para harcamayalim ne gerek var.
Otel motel hak gwtire omurlerinde gitmediler. Biz napalim kozlar sizler napiyorsunuz ailelerinize.
Bizimkiler kesinlikle maddi yardim kabul etmiyorlar ki dediğim gibi en değerli evlerde biz oturduğumuz için onlara kalan dairelerden gelen kiralar onlari ucu ucuna götürüyor tahminimizce.
Calismasjn istiyoruz ölümlü dünya biliyoruz ama ölmesinin bu kadar yakin olmasini bilmek istemiyorum.
Allah şifasını versin inşallah sizlerde elinizden geldiğince destek olun.

Ne kadar şanslısın cutemom keşke yapmasaydı diyorsun ama iyi ki yapmış be güzelim böyle iyi kalpli ve fedakar olması onun için de sizler için de büyük nimet.

Bana kalırsa onlara duyurmadan imkanlarınız el verdiğince şehir dışından huzurlu ve doğayla içiçe bir yerden ev almaya çalışın. Ancak emrivakiyle razı olacak gibi görünüyor

Bir de yeni gördüm arsanın satılmasına razıymış planı da yapmışsın aynen uygulamaya geçebilirsin bir an önce hem de..
Rabbim babana daha çoook uzun ömürler versin inşallah

CuteMom CuteMom Canım çok geçmiş olsun inşallah tez zamanda sağlığına kavuşur babacığın. Madem hiçbir şeyi kabul etmez diyorsun arsayı satıp ev almak en mantıklısı. Bırak torunlarımın olsun desin öyle mutlu oluyor demekki. İçine de yerleştirdim mi babanı hepiniz için iyi olacaktır.

Seni okadar iyi anlıyorum ki, benim babam 54.yaş gününe 11 gün kala vefat etti, hala sindiremiyorum, yani 53 yaşında ölmek tamam kader ama keşke dolu dolu yaşanmış bir 53 yıl olsaydı, gezip tozup eğlenseydi, hep çalışma hep plan hep bize yatırım, cok özlüyorum

Allah uzun ömürler versin babacığına.
Ben çok iyi anladım seni.
Çok güzel bir aileye sahipsin ne güzel.

Bence de insan en çok kendini düşünerek yaşamalı, bencil ebeveynlerin hep daha
rahat ettiğini, daha değer gördüğünü düşünüyorum çünkü.

Yapı meselesi.. O sizin rahatınızı düşünerek daha mutlu yaşıyor demek ki.

Sizler de hayırlı evlatlar olarak karşılığını verebilirsiniz.

Bilmiyorum imkanınız var mı ama hepinizin işten çıkması çok sıkıntı olur.
Herkesin düzeni ayrı ayrı bozulur. Buna ailenin gönlü razı olmaz.

Bir kreşe verseniz çocukları birlikte ne bileyim.
Bu yaştan sonra hele de hasta insanları yorar çocuk bakımı çünkü.

Sen yazdin ben agladim okurken :KK43: benim babam 40yasindaydi vefat ettiginde ben 8yasindaydim. Abilerimin sadece sunnetlerini gorebildi ne askerliklerini gordu ne dugunlerini bana asiri duskundu tek kizim ben ama benim bile buyudugumu evlendigimi goremedi. Ben de diyorum hep senin gibi keske bi kuru ekmek yeseydik ama babam hep var olsaydi :KK43: Allahim babana sifalar versin onu sizin basinjzdan eksik etmesin. Keske babam olsaydi da evlenmeseydm dizinin dibinde oturup ona baksaydim ben hic cocuk olmadim hic :'(

CuteMom CuteMom ben seni anladım canım,benim babam bizim için hiç bişey yapmadı ne ev ne araba okumamıza bile destek olmadı,kötü bi babaydı yıllar önce annemede çok çektirdi.57 yaşında oldu hala emekli olmadı vs daha sayabilirim :KK43:

Bugün Pikniğe gittik babam zorlanıyor Yürürken (sigara içiyor) sanırım koah söylemiyor diye düşünüyorum:KK43: annem bişey istedi bugün yapamam yorgunum dedi annemde tembel adam dedi,bende anne öle deme çok zor nefes alıyor babam dedim,sanırım ne demek istediğimi anladınız.Şuan ananemde hastanede yatıyor çok hasta annemde çok üzgün bende ruhsal bi çöküntüdeyiz ve dahasıda hiç sigara içmeyen abime doktor koah teşhisi koymuş :KK43:

Rabbim acil şifalar versin. Nasıl imreniyorum babasını böyle anlatan kızlara.

Bu arada çocukları alalım başlarından diyorsunuz ama size gürültü gelen dedesine şenlik gelebilir. Çocuklar hayatına huzur katıyor olabilir. Sessiz sakin emekli hayatı yerine bir çok büyük torunları nın cıvıltısı ile mutlu oluyor. Benim Annem misal. Zor yürür 50 mt yolda 5 kere dinlenir. Oğlumu bırakıyorum almaya gidince kapıyı bir açıyor 20 kilo çocuğu sırtına almış. Oğlum in anne annenin beli ağrıyor diyorum. Dokunma kızım valla nasıl oluyor bilmem ama bu çocuk sırtıma çıkınca hiç ağrımı yor diyor.

Yani iyi bişey yapayım derken mutlu olduklarını elinden almış olmayın diye söylemek istedim

Kendimizi suçluyorum.
Çok geçmiş olsun. Rabbim inşallah huzur sağlık versin size ve ailenize.
Bende çok şükür aile konusunda cok şanslı hissederim kendimi.
Rabbim basimizdan eksik etmesin

Kendimizi suçluyorum.

Öncelikle çok çok geçmiş olsun, Allah o babanızdan da razı olsun, sizi ne güzel yetiştirmiş ki ondan böyle güzel bahsediyorsunuz. Siz elinizden geleni zaten yapmaya çalışıyorsunuz, elbette onların yaptıklarının yanında bizim yapabildiklerimizin lafı bile olmaz.

Ama babanız evlatlarına ve torunlarına bu kadar düşkünken, hem de size yakın oturuyorlarken, sırf şehir hayatından uzaklaşsın diye uzaktan ev almak belki babanızı daha çok üzecektir.

Ben babanızın yerinde olsam kısa ve ya uzun ne kadar ömrüm varsa çocuklarıma, torunlarıma mümkün olduğunca yakında oturmak isterim diye düşünüyorum. Tabii ki babanızı en iyi siz bilirsiniz ama çocukların bakımından anneniz ya da babanız herhangi bir şikayette bulunmuyorsa bence çocukları tamamen almayın, belki yarım günlük kreşler ya da etüt merkezleri filan olur ama torunlarını her gün görmek ayakta tutuyordur belki babanızı, bilemeyiz.

Bu kadar fedakar insanlar çalışırken, torun bakarken üzülmez, strese girmezler, aksine sorumlulukları azaltıldığında kendilerini işe yaramaz hissedip daha çabuk çökerler. Belki tamamen uzaklaştırmak yerine abinizle beraber ortak bir ev falan alıp hep beraber zaman zaman gitmek gibi bir alternatif olamaz mı?
Tekrar geçmiş olsun, Allah şifa versin...

Merhaba kızlar
öncelikle babam kalp damar hastası sanıyorum yanı tam olarak adını bılmıyorum
ılk defa gecen sene kalp krızı gecırdı mıde agrısıyla gıttımız hastanede ılk anjıyosunu oldu
stent takıldı
20 gun sonra randevulu bır stent daha takıldı ve sıgarayı vs bıraktı dıyet beslendı ellerınden geldıgınce.
sız boyle ılgılı yazınca benımde ıcımın hepsını dokesım geldı

babam abıme ve bana ev verdı, araba alırken yardım etti. cocuklarımızada hep onlar baktı bız calısırken.
babamların kendı oturdukları daıreler harıcınde 4 tane evden kıra alıyorlar 2000 tl fılan. gecen senekı olaydan sonrada bız babamın calısmasına musade etmedık, kendı dukkanı vardı ıscı calıstırıyordu , dukkanlarda babamın kıra vermıyor yanı. yengemın dukkanıda, kendı dukkanıda. yanyanalar zaten.

Neyse dukkandanda cok bısey gelmıyor sanıyorum hıc takıp edemedık ama gunluk ıste ellerıne harclık o kadar.
calısmadıgı ıcın babam maddı gelırlerı dustu , bende elımden geldıgınce allah bılıyorya genede hep az yapıyormusum gıbı gelıyor onlara bıseyelr alıyorum market alısverısı gıbı bazen yemek kartımı verıyorum yalan soyluyorum para cekıelcek bende harcayamadım gıt ıhtıyaclarını al anne dıyorum. yoksa dıger turlu yardımı kabul etmıyorlar.

bu duruma dusmus olmaları benı cok uzdu , abım erkek oldugu ıcın sanırım bu durumu sezmesı daha uzun surdu. bu surecte ben babam ıcın erken emeklılıge basvurdum ama %40 rapor alması gerekıyodu babamın hastalıkları sonucu %30 cıktı . buarada babam sıgortasını kendısı oduyor. hatta soyle soylıyım 2 sene evvel ınsaat kazasında amcam vefat ettı onun oglu bır kısmını oduyor babam yerıne oduyecegım dedı 250 tl'sini babam oduyor. ufak tefek borclarınıda var hanı camdı kapıydı gıbı . sonuc olarak gelen parayla ucu ucuna gecınıyorlar e bırde 3 tane cocuk var baslarında.

2 tanesı 5.5 yasında 1 tanesı 10 yasında hepsı okula gıdıyor yarım gun bakıyorlar kısın , annem cocuklardan sıkayet etmıyor cok sevıyorlar ama aksam eve geldıklerınde( abımlerle altlı ustlu oturuyorlar) evde bı sessız sakın hava yok ben ısten gelırken cocugumu alıyorumda oburlerı bı asagı bı yukarı babamın kafası cekmıyor.

ben yazın oglumu yaz okuluna verdım sırf yuk olmayalım dıye ama oglum 10 gun okula aglayarak gıttı , yasıtları artık parkta bahcede oynarken gıtmek ıstemedı , o surecte ben 3 hafta evde kaldım amelıyatlıydım ama kendı cocuguma kendım baktım, daha sonra yıllık ızne cıktım bu yaz 1 ay anca baktılar yada bakmadılar dıyebılırım. ama onları zorlayan 1 degıl 3 cocuk olması. zıra dısarı cıkıncada dukkanın onune getırıyor annem onları adam ıste cocuklarla evde cocuklarla kısacası.

dedıgım gıbı cok sevıyor ama 3 tane cocugun cıkardıgı sesı tahmın edersınzı sanıyorum ,

hastanede ne parası odedın dıye sormuslar, vakıf hastanesıydı gıttıgımız yer , orada cok unlu bır doktor babamın opr. yaptı 3500 tl odeme ıstedıler ama ben onu odemedım yanı bır sekılde hallettım acılden geldık sızın hatanız ımıs( bır oncekı anjıyoda gorulmus bu damarın darlıgı) (suanda %99 darlık acıldı :KK43: ) doktoru bız secmedık zaten o yapmak zorundaymıs dıye baya bı dıl doktum , yemın ederım kı o para benden cıkacak dıye degıl cunku onlar bıze o parayı gerı odemeye calısacaklarını adım gıbı bılıyordum . yoksa uzatmaz oderdım parayı. daha sonra raporlarda bazı ılaclar karsılanmadı babam uzun suredır ılacları kullandıgı ıcın sgk 1 senede 13 kutu ılac karsılıyor gerısı ozele gırıyor. ayrıca babama hast. yemekelrınden verdırmedık dısarıdan getırttık ve bızde oyle yanı vakıf hastanesı olunca ıvırı zıvırıda cok oluyor. helalı hos olsun kesınlıkle gozumde degıl babamın canı sagolsun.

sımdıye gelıyorum babam bugun dukkanları acmaya karar vermıs suanda benım evımdeler bende ıse geldım ama aklım ne ıste ne evde arastayım. cocukta onlarla abımler suanda tatılde olduklarından hadı 1 cocuk.
annemde babamla duracak dukkanda bugun. babama acma dıyoruz yapma dıyoruz kac gundur kapalı dıyor baskada bısey demıyor.

ev alma mevzusuna gelınce babama ev alabılırız ama oradada duramazlar cunku keske dursalar
keske deseler yeter herkez kazandı kazanacagını artık kafanızı kendınız kasıyın cıdden desın ıstıyorum.
onları bıraz sehırden uzaklastırsak cocuklar ne olacak derler. cocuklar okula yarım gun gıdıyor gene hadı tam gunde gıtse sabah hıc bırı 6 da gıtmıyor okula 8-9 buluyor e el ısı oylemı ben sabah 6.50de evden cıkıyorum. dedım ya ne ısteyım ne evdeyım araftayım.
ote yandan hastane ıslerınden anlamıyorlar ellerınden tutmamız gerek, 1 ay sonra kontol var babamın ama nasıl gıdılecek ne olacak bılmıyorlar. abımın kendı ısı ya o goturecek ya da ben . ben zaten gecen hafta gelemdım ıse hanı dedım ya keske evde olsamda arabamla degıl otobusle goturup getırsek hastanelere bızde ılgılenemıyoruz oyle dusunuyorum ben

şunuda yazayım
bazen eşim ailemin işlerine koşmaktan bunalıyor hep diyor benmi taşıyacağım,( altındaki arabada babamın hakkı alın teri var)
bazen yengem babamların aldıgı 5 tl borc dıye arıyor onlardan
hanı yaptılar ya
keşke yapmasalardı dediğimin bir kısmıda bunalr

X