Bende yarım rahim, eşimde sperm azlığı...

Unicorn uterus

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
13 Şubat 2016
124
74
Merhaba arkadaşlar.. 2 senelik evliyim.. 10 ay önce bebek istemeye başladık. Daha ilk ay adetim gecikti. Hamile olduğumu düşünürken prolaktinimin yükseldiğini o yüzden geciktiğini öğrendim. Ilaç tedavisiyle düzeldi. 7 ay ugrastik. Klomen, catlatma igneleri falan sonu hep husran oldu. Sonrasinda doktorum rahim filmi ve spermiogram testi istedi.. Rahim filmimde sağ unikornuat uterus yani yarim rahimli oldugum anlasildi. Biz buna çok üzülürken eşimin sperm testi sonuçları bizi daha da üzdü. 2milyon normalin çok çok altında.. doktorumuz bu durumda normal yollarla bebek sahibi olamayacagimizi soyleyince yikildik.. proxeed diye bir ilaç yazdı 3 ay kullanıp tekrar test yaptırın dedi. Net ten baya araştırma yaptim beni en çok kadinlar klübü rahatlattı.
2 aydır portakal suyuna karistirilmis proxeedin yaninda birsuru kür deniyoruz.. keciboynuzu kuru, marankinin macunu, bal polen ari sutu karisimi, zeytinyaginda incir, her gece muz, bitter cikolata, findik fistik ceviz kabak cekirdegi.. haftada bir nohut yemegi, kereviz salatasi, turp havuc salatasi, roka.. iliskiden once soguk dus (esim icin). bunlari hic bikmadan usanmadan 2ay yaptik..ayrica ben de incir havuc kuru yapiyorum.
22 günümüz kaldı test için.. çok heyecanlı ve stresliyiz sperm sayımız yukselmez diye korkuyoruz.. 5milyona yükselirse aşılama yapılacak. Yukselmezse tüp bebek denenecek. Elimizden geleni yaptik diye dusunuyorum gerisi Allahtan..
Ayrica yarim rahimli oldugum için hamile kaldıktan sonra da çok sıkıntılarımiz olacak. Düşük veya erken dogum riskleri var.. anlayacağınız zor bir süreç bizi bekliyor.. benim sikintilarimi yaşayanlar birbirimize destek olalım. Çok kötü haldeyiz. (( Kimseye de söyleyemiyoruz.. dertlesmek rahatlamak istiyorum.
Rabbim kimseyi evlatsiz bırakmasın. Herkese evlat kokusu koklamayi nasip etsin inşallah...

Tatlım hoc korkma ben aynı durumda degilim ama bi arkadasmda senle aynı durumdaydı doktor olmaz demis oda 3 yllık falan evliydi.Ve simdi masallah kendiliginden hamile kalms bi oglu var suan altı aylk falan onn icin Rabbim nasip ettikten sonra her türlü olur Hz. Meyreme nasl essiz nasip ettiyse Hz. Ibrahime nasıl esi kısırken ve yaslılılgnda evlat verdiyse bizlerede verir ins. Sabrın mukafatını ins birgün görürüz.

Allah razı olsun canım çok güzel soylemissin.. Rabbim zamanını biliyor mutlaka.. O ol diyecek oluverecek. sabretmemiz lazim.. ben yine umutluyum ama eşim çok umutsuz.. hiç olmayacak gibi konuşuyor bazen. Beni de üzüyo. Inşallah hayırlı zamanda rabbim yüzümüzü güldürür.
Senin sorunun ne canım ?

Bnde pko vardi ama sukur atlattım ama esimde ileri hareketnde problem var onu ikna edipde goturemedm bu zamana kadar bide isi dolayısıyla zor izin alması martta gitcez nasipse onla doktora bakalm neler ckacak karsmıza

Bnde pko vardi ama sukur atlattım ama esimde ileri hareketnde problem var onu ikna edipde goturemedm bu zamana kadar bide isi dolayısıyla zor izin alması martta gitcez nasipse onla doktora bakalm neler ckacak karsmıza
Maşallah canım pkoyu Nasil atlattin neler yaptın? Benim de en yakin arkadaşım pkolu. 2ay önce öğrendi klomen ve catlatma iğnesi kullandı fayda etmedi.
Eşinin sperm sayisi kaçtı en son ? Bizim sayı azlığından hız hareket hiç degerlendirilemedi bile., haberimiz yok daha onlardan

Merhaba canım. Durumlarımız ne kadar birbirine benziyor ç

Bende yarım rahimliyim. Çocuk sahibi olmaya karar verir vermez doktara gitmiştik biz, önce bir sıkıntımız olup olmadığından emin olalım istedik. İyi ki de gitmişiz. İlk randevu şans eseri benim adetin 2. gününe denk geldi. Hemen kan testleri falan yapıldı. Sonra doktor hsg istedi. O hafta hemen çektirdim. Raporu aldım ve anomali kelimesini gördüm. Zaten ondan sonrasını çok bulanık,nasıl eve gittiğimi bilmiyorum. Doktor belki öyle değildir, ancak ameliyatla anlarız dedi. Ameliyatta oldum ama gerçekten öyleymiş. Yok yere ameliyat oldum, o zamandan beri adet sancıları yatağa düşürüyor beni..
Neyse, düşük riskinden falan bahsettikten sonra eşimin tahlillerini istediler. Eşimde 9 ay kadar klomen kullanmak zorunda kaldı. (3 milyondu sayısı)Bu arada her türlü kür, her türlü macunu yaptık. Düzeldi çok şükür.(15 milyondu en son) Eşimden de iyi sonuçları alınca yine gittik doktorun yanında, size 2 aşılama deneylim, olmassa tüp yaparız dedi. İlaç verdi, gonal-f iğne.(Bide kendi kendine yaptırıyorlar ya bu iğneyi ) Kullandım, tam yumurta büyüklüğü 14 olmuştu ki çatlayıverdi kendiliğinden. Benim üzülmem yetmiyormuş gibi birde bana 1. aşılama hakkını kaybettin dediler.Hemen gidip ikinci raporu çıkarttırdım. İkincide biraz daha şanslıydım herhalde, dün yapıldı aşılama. Hayırlısı..
Ve aynen dediğin gibi, hiç kimseye anlatamıyorum bunları. Biliyorum ki bunu yaşamayan hiç kimse anlamaz,anlayamaz. Hamile kalmak için o kadar zorluğa katlanmak yetmiyormuş gibi, hamileyken de her an düşük riskiyle yaşayacağını bilmek kolay değil. Bu yüzden eşim ve benden başka hiç kimse bilmiyor bunları. Allah'tan burada rahatça içimi dökebiliyorum.
Buraya kadar sabredip okuyanlara teşekkürler

Bizi en iyi biz anlarız canım.. simdilik hamile kalmak derdimiz sonra da digerini dusunuruz artik.. sperm sayinizi arttirmis olmaniz cok guzel..insallah bu ay asilaman tutar.. biz daha aşılama sürecine gelemedik bakalım sperm sayımız yükselecek mi 18 günümüz kaldi test için.. canim merak ettim sizin sperm sayiniz 3 milyondan kaça yükseldi? Bi de kac ayda yükseldi?

3 ay süreyle hep klomen kullandı eşim. tüm sonuçları hatırlamıyorum ama 9. ay sonunda 10 milyon olmuştu. Ancak o zaman artık aşılama yapılabilir dedi eşimin doktoru. O günden bu güne kadar 2 ay geçti. Bu sürede ilaç kullanmadı ama keçi boynuzu özü yemeyi ve sağlıklı beslenmeyi bırakmadı.Bol bol havuç vs yedi. Dün aşılama için verdiği spermde 15 milyondu sayı. Ne yalan söyleyeyim biz de çok şaşırdık bu kadar iyi çıkmasına.

Masallah baya artmis.. bizim de asilama olacak kadar artsa yetecek sevinmeme.. yaptigimiz kurler takviyeler insallah işe yarar.. esim her verdigim seyi yiyip iciyor ama sigarayı bırakmadı ona uzuluyorum.. doktoru çok fark etmez demiş.. ben de tam anlamıyla bırakmış sayılmam stresten bırakamıyoruz

Canım, mutlaka bırakmaya çalışın.İnanın çok negatif etkisi var sigaranın sperm üzerinde. Eşimde bende 1 sene önce bıraktık. Sağlıksız ne varsa hayatımızdan çıkardık, yani ilk başta alkol sigaradan vazgeçtik. Sonra yeme düzenimizi değiştirdik. Sadece zeytin yağı kullandım hep mutfakta.Her gün en az bir kase ev yapımı yoğurt yedik. Kahvaltıyı kuru meyveli buğday ezmesiyle yaptık gibi bir sürü şey. Dışarıdan ya da paketli hiçbir şey ağzımıza sokmadık.İşe bile evden götürüyoruz yemeği. Yüzmeye başladık,hafta sonları temiz hava yürüyüşleri vs yaptık. Moralimizi yüksek tutmak için eskisinden daha fazla sosyal aktivitelere katıldık. Her hafta tiyatroya gidiyoruz mesela. Konserleri falan takip ediyoruz. Birbirimize kenetlendik, sadece destek verecek şekilde birbirimizi motive ediyoruz.
Sigarayı bırakmak için bu temiz hava gezileri çok işe yaradı. Kısacası çam ağaçlarının kokusunu sigara dumanına tercih ettiğimizi farkettik. Nefes almanın ne kadar paha biçilmez olduğunu anlayıp o gün ikimizde bıraktık. İnşallah sizde bırakabilirsiniz.

Inşallah biz de birakabiliriz. Ben çok istiyorum ama esimde hiç istek yok.. tek başıma da nasıl basaricam bilmiyorum.. siz ne guzel saglikli yasama gecmissiniz.. çok dikkat ediyorum saglikli beslenmeye yogurdumu vişne suyumuzu limonatamizi kendim yapiyorum bol bol sebze yemekleri bakliyat yiyoruz.. ama hiç spor yapmıyoruz.. haftaiçi zaten mümkün değil calisiyoruz da haftasonları da gezip tozuyoruz..
Birkaç gün önce eşime testte sonuç artmazsa hemen sigarayı bırakıyoruz dedim tamam dedi bakalım ne olacak.

Bir de sey soracaktim sana.. asilama için prosedür nasıl işliyor, rapor nasil cikariliyor? 3 yıl evli olma şart var mi asilamayi devletin karsilamasi icin?

Canım biz Çapada tedavi oluyoruz. Bildiğim kadarı ile orada 3 yıl evlilik sınırı yok ama yaş sınırı var.Yaşa ve infertilite nedenine daha çok önem veriyorlar. Biz ilk gittiğimizde 2,5 senelik evliydik,yaşlarda 30larda.. İlk önce kadın faktörünü değerlendirdiler, tüp açık ve başka bir sıkıntı olmadığından eşimin tahlilerini istediler. Eşimin doktorundan aşılama yapılabilir diye bir rapor aldık. Sonra sekreterden istenilen evraklar listesi aldık (hemen hemen o ana kadar ki bütün tahlil ve raporları istiyorlar) Dahiliye ve psikiyatriden de onay istiyorlar bu arada.. Adetimden 15 gün önce evrakları toplayıp teslim ettim. Adetin ikinci günü gittiğimde rapor hazırdı,yine sekreterden teslim aldım. O gün yine muayene oldum yumurta takibi için ve doktor kullanacağım iğneler için reçete yazdı. İlaçları ortalama 9 gün kullandım. iki günde bir de muayeneye gittim. Yumurta yeterince büyüyünce doktor bu sefer çatlatma iğnesi yazdı. Aynı gün gidip eşim için de ürolojiden randevu aldım (aşılamadan 2 saat öncesinde sperm vermesi için randevu,2 saatte hazırlanıyor enjekte edilecek sıvı) Aşılama için verdiği randevu saatinden tam 36 saat önce vurdum çatlatma iğnesini. Ayrıca işlem için kullanılacak birkaç malzeme vardı onları aldık. Sonra zaten aşılamaya gittik, çok kısa ve basit bir işlem. Muayene oluyormuş gibi aynen..
Bütün süreç totalde 1 ay sürüyor. 15 gün raporun çıkması, adet başlaması, 15 gün de aşılamaya kadar ki süre. Zaten bu yüzden raporun geçerliliği 1 ay. Yani ilaç reçetesini yazdıracağın günden yani adetin ikinci günden en fazla 15 gün önce evrakları vermen önemli. Yoksa raporu kullanamadan süresi bitebilir.
Umarım en kısa zamanda bu noktaya gelirsiniz ve ikinci raporu çıkartmaya gerek bile kalmaz, ilk seferde tutar.

Inşallah canım ya çoook teşekkür ederim her ayrıntıyı yazmissin. Allah razi olsun.. insallah asilaman tutar bana da umut olursun..
eşim ve ben özel hastanede tedavi görüyorduk asilamayi sgk yada eşimin sağlık sigortasi karşılar mi onu öğrenmem lazım..karsilamazsa ben de capaya giderim.. sizin toplamda nekadar tuttu ilaçlar vs.

Özeldeki uygulama hakkında en ufak bir fikrim yok, hasta/müşteri yaklaşımını kabullenemediğimden hiç düşünmedim özele gitmeyi.
Devlette kurul raporunu alınca aşılama için bir fiyat almıyorlar. İlaçların % kaçı ödeniyor bilmiyorum ama iki kutu için yaklaşık 250 lira gibi bir şey ödedik (muayene ücretleride olabilir içinde) . Normalde 1 kutusu 360 lira falan sanırım. Çatlatma iğneside 72 tl tuttu. Bide aldığımız malzemeler -ki bu gerçekten aldığın medicalcinin insafına göre değişiyor- 65 lira tuttu. Başka herhangi bir şey ödemedik.
Her ihtimale karşı gidip çapada sürecinizi başlatın isterseniz,zaten nasıl olsa hemen aşılama yapmıyorlar.. Ama şunu söyleyebilirim ki eşim androloji bölümünden çok memnun kaldı. Keşke bana aşılamayı onlar yapsaydı bile demişliğim var yani..

Esim henuz bir doktora muayene oldu spermiogram testini de ona gösterdi. Rastgele gitmişti.. iyimidir kotu mudur bilmiyoruz ama proftu.. evimize yakin diye ozel e gittim sgk da muayenemi karşılıyor.. doktorumdan çok memnunum çok cana yakin beni çok rahatlatıyor. Abla kardeş gibiyiz.. istediğim zaman msj atıp aklıma takılan birşeyi sorabiliyorum.. o yüzden doktorumu birakmak istemiyorum. onun yonlendirmesi de benim icin cok onemli.. suan test sonucumuzu bekliyor.. Ama devlet karsilamazsa özelde, o zaman capaya giderim.. eşim test sonucunu bekleyelim diyor oyuzden simdilik beklemedeyiz bakalim.. asilama olabilecek mi acaba yoksa direk tüp bebek mi olacak catliyoruz meraktan

Her şeyin hayırlısı canım,hepimiz için.. İnşallah olumlu sonuç alırsınız. Kötü bile olsa sakın moralinizi bozmayın. Eşimin ilk gittiği doktor neredeyse ameliyat ettirecekti yok yere. Varikosel var mutlaka ameliyat olacaksın dedi. Anlaşmalı olduğu lab.a gönderdi sperm analizi için. Eh haliylede ordada sperm harekliliği sıfır çıktı, değerler berbat vs. (Devlette oluyor bu) Ondan sonra ikimiz birden çapaya gitmeye karar vermiştik. Orasının koşullarının mükemmel olduğundan falan da değil,sadece üniversite hastanesi diye gittik. Orada ki test sonuçları da mükemmel değildi ama bugünlere geldik işte.. Eşim ameliyat falan da olmadı, önemsizmiş meğer varikoselin büyüklüğü. O yüzden dediğin gibi, içinizi rahatlatacak doktoru bulmak çok önemli.
İşin doğrusu bu ya, umutsuzluğa kapıldığımız anlar çok oluyor ama vazgeçmiyoruz. Çocuklarımızı kucağımıza alacağız bir gün Allah'ın izni ile.

Amin canım inşallah tez vakitte alırız bebislerimizi kucaklarimiza.. doktorlara da guvenmek zor bu devirde..bu işler ne zormuş yaa.. korundugum zamanlarda hamile kalicam diye korkuyordum.. Simdi gülüyorum kendime.
Her ay umutsuzluğa kapilıyoruz adet günü yaklaşınca bir umut sarıyor aynen dediğin gibi vazgecmiyoruz.. rabbim hayırlı zamanda nasip etsin inşallah.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…