Ben sigarayı bırakamam...

Meltoo

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
29 Mart 2008
1.065
6
39
Hanımlar 5 haftalık hamiş oldğmu öğreneli 5 gün oldu. ve bugün doktorum kesinlikle sigara içmeyeceksin dedi...ben günde 1 paket sigara içen biriyim ve hiç bırkmayı düşünmüyorum dediğim bi anda bırakmaya mecbur kaldım... Yoğun iş temposuyla çalışsamda mutlaka sigara için ayıracak vakit buluyorum. 3-4 aylık olunca bırakırım die düşünüyodum ama ne yapıcam ben? bırakamam die düşünüyorum. Gerçekten bu kadar küçükken de bebeğe zararı var mıdır?

ilk üç ay bebeğin organ gelişiminin oluştuğu ve tamamlandığı aylardır sonrasında ise oluşan bu organların gelişimi söz konusudur..önemli olan bu aylarda içmemek..eğer bırakamam diyorsanız günde bir tane için ..ama eski hayatınıza devam edemessiniz..bunu o küçük ve size muhtaç canlıya yapamassınız..ilk aylarda içilen sigara bebeğin kalp ,beyin ve ciğer gelişimini kötü etkilerken ,diğer aylarda içilmesi de bebeğin erken doğmasına ,düşük ağırlıklı ve solunum problemli doğmasına sebep olur..içine tütün sarılmış o adi kağıt parçası ,size anne diyecek mis kokulu bir bebekten kıymetli ise için..

Son düzenleme:
Benim karşi komşumda hamile oda içiyo amma hiç iyi yapmiyo.bu arada bi zarari olurmu diye sorman bile hata oluyodur zaten nikotini aldiğin an bebeğin hücrelerinde dolaşmaya başliyo ve 48 saat etkisi gitmiyo zavalli miniğinin ciğerleri yeni yeni oluşmaya başlarken sen oluşmasin diye uğraşiyo gibisin hiç kusura bakma ama ben sigara içen tüm annelere hayret ediyorum resmen bebeğini zehirlemek için uğraşiyorlar annelik daha farkli şeyleri gerektirir.bazi anneler yediklerine bile dikkat ederken bazilarida sorumsuz oluyorlar hangisi olmak istediğine sen karar ver canimin içi.

ahhh canım bebeğinin organları oluşuyor ilk 3 ayda diğer 6 ay sadece gelişiyor yazık değilmi ona
tabiki sanada yazık ben hiç içmedim 19 haftalık gebeyim yanımda bile içirmiyorum o sana ALLAH'ın bir hediyesi iyi davran kıymetini bil
ama tabiki son karar senin
ayrıca bebeğini hayırlısıyla kucağına almanı dilerima.s.

sen ilkönce BIRAKAMAM demektekten vazgeç.BIRAKMALIYIM de.sonuçta beyinde biten bi olay bu gece uykuda geçirdiğin vakitte nasıl içmeden duruluyorsa şimdi de durulabilir.ben 1 paketten fazla içiyordum ama şuan yanımda içirmiyorum bile.azaltırım de bırakacam de ama bırakamam deme sakın kendine istediğini yapma hakkın var ama o küçücük oluşmaya çalışan ciğerlere bunu yapamazssın özelliklede ilk 3 ayında.

Bırakın doktorun sakın sigara içmeyin demesini yanınızda da içirtmeyin diyorlar
hem normal insanın sigara içmesi ne kadar kötü ise sizde içinizdeki canlıya da içiriyorsunuz o sigarayı ve daha yeni gelişmekte olan ciğerleri etkileniyo tabiiki eğer bırakmaz iseniz doğunca astım başta olmak üzere alerjik hastalılara karşı bünyesi çok zayıf olacak ve yine okuduğum birşey bu ileri de hiperaktif olma olasılığı çok yüksek
valla bizim bi arkadaş vardı oda sizin gibi bir paket sigara içiyordu herkes içme dediyse de içti doğurana kadar hemde bırakamadı yani ama mesuliyeti size kalmış yani ona bişey olursa Allah korusun

bende 8 haftalık hamileyim bende sigara kullanıyorum normalde doktorum dediki içmemen doğrusu ama bizler tiryakilere 3 tane veriyoruz çünkü ilk 3 sigara kana karışmıyor dedi ama içmesen daha iyi diye bunuda belirtti bende günde 2 tane falan içiyorum inşallah onuda kesicem

Kesinlikle bırakmalısın sigarayı canım yaa....
Bak bende 10 yıllık günde bir paket sigara içen bir tiryakiydim.
Tiryakiydim diyorum çünkü bir bebeğim olsun diye karar verdiğim anda bıraktım 3 ay öncesinde folik asitimede başladım.Çünkü daha sonradan vicdan azabı duyuracak bir hatam olmasın içimde hiçbir ukte kalmasın istiyordum.Hergün yazıyor gazeteler dergiler kitaplar okuyoruz o dakar mühim olan uygulamak.Sorman bile hata hiiiç alınma hamileyken sigara içen kadınlara çok kızıyorum çok hiçmi vicdanın sızlamıyor.
Şu an sigarayı bırakalı 8 ay olacak sanırım.Hamilemisin dersen ne yazıkki değilim korunmayı bıaraktıım ilk ay hamile kaldım ama dış gebelikmiş laparoskopik ameliyat geçirdim.İki ay yasağım var bir ayını doldurdum.Ağustos ayında tekrar çalışmalara başlıycaz.Allahım isteyen herkese versin.
Sonradan çok pişman olursun çok onun için içme canım içme!!!!!!!!1

bende tiryakiyim hamile oldumu öğrendimde azalttım iki ay boyunca.doktorum bana hemen bırakıcaksın demedi.günde 5 tane ile basladım sonra 4 sonra3 sonra hiç.......doguma kadar içmedim.arada kaçamak vardı.arkiler içerken içerdim.dogum yaptım 6 ay emzirme süresincede içmedim.sonra gene basladım bebegim saglıklı şimdi çok şükür.bebegine sebeb olma..artık yanlız deilsin beden sadece sana aitken istediğin zararı ver.şimdi kan akışın bile değişik.bebegini kanınla besliceksin.yazık kıyma derim.sabret olurmu kardeşim.allahım analı babalı büyütsün inş.hayırlı evlat olması dileğiyle........

zararı olmaz mı hiç..
hem belgeselde izledim gecen,plesentadan geçişi engellenemeyen iki zararlı madde varmış.
nikotin ve alkol..
yazık etme bebeğine..

hamile kalmak için nasıl fedakarlıklar yapıyorlar insanlar,
sen bir sigaradan mı vazgecemeyeceksin yani??

öncelikle bende sigara kullanıyordum hamilelikten önce.hamile olduğumu öğrenir öğrenmez bıraktım ve birdaha da içmedim.1 tane bile.ayrıca dr.un3 sigara kana karışmıyo diye nasıl söylemiş anlayamadımfisfisfis.başkası içse bile o duman direkt plesentadan bebeğe geçiyo ki 3 adet içsen nasıl olur.tam organların oluşma zamanı içmek sakat bir bebek olma ihtimali nebilim daha kötü sonuçlar doğurur.ben hamilelikten önce içen biri olarak şunu söyleyeyim öncelikler çok önemli bebeğim benim için en değerli varlık.herşey kafada bitiyor bence.lütfennnn içmeyinnnn

peki sigara yerine geçen tablet, sakız ve şekerler var, onlar idare edebilir mi?
bebek için çok zararlı olduğunu herkes biliyor da, anneler de çok büyük fedakarlık gösteriyorlar bence sigara bırakmakla, valla herkes yapamaz...yapmalı da yapması çok zordur herhalde...annelik de böyle birşey olsa gerek

ben,annemi bana hamileyken sigara içtiği için asla affetmiyorum.Bu yüzden çok düşük kilolu doğmuşum...dolayısıyla da bünyesi zayıf bi çocukmuşum..İleride senin çocuğunun da seni affetmeyeceğini düşün bence!

valla arkadasım bebek senın keyif senın sigarayla birlikte hamilelik sürecinde yasayacağın ve doğum sonrasında evladına yasatacağın sorunlar hastalıklar yine senin hastane köşeleri buhar makineleri vs göze alabildiğin sürece bunları içmeye devam edebilirsin..

canım bende senin gibi bırakamam diodum hoş bırakaamdım da ilk 3 ay hiç içmedim.sonra vücut acayip gerildi sinirlerim inanılmaz yorgun düştü dr.günde 3 taneyi geçirmemk kaydıylar ver bazen hiç içmiorum bazen 1 tane bazen 2 tane içilmese dahaa ii taii ama ben en ii kaçış yolu olarak bunu buldum.gelişimi çok ii solunumu ile ilgili bi problem yok çokşükür organ tarama renkli ultrason hepsinde sorun çıkmadı ama bu çıkmayacak anlamına gelmez ben yaptıımın arkasında deiim yapabilirsin içme ama dr.unla da konuş..

Meltoo, seni o kadar iyi anliyorum ki...
Ben de yaklasik 5 haftalik gebeyim ve maalesef henuz sigara icmekten vaz gecemedim:-(
Diger arkadaslar cok guzel soylemisler gerci, ama bu sigara bagimlisi bir insan icin cok kolay degil...De icmeye de devam edemeyiz... Gercekten sonra coook pisman olabiliriz...
Diyorum ki ben yapabiliriz biz...
Yapmak zorundayiz :tomato:

bende günde 1 paket sigara içiyordum hamile kalmadan önce nasıl bırakırım diye hiç düşünmedim çünkü bırakamamaktan korkuyordum... hamile olduğumu bende 5 haftalıkken öğrendiğimde sigarayı bir daha ağzıma bile sürmedim çünkü bu artık ben bir anne adayıydım. anne olacaktım insan yavrusuna nasıl zarar verebilirki... şimdi yanımda bile sigara içirtmiyorum ve sigara içtiğim içinn kendimden nefret ediyorum...
sigarayı bırakmak denildiği gibi hiçde zor değil insan ilk önce inanmalı... bence bunu o minik mucizeye yapmana hakkın yok... o senin bi parçan... içerken iyi düşün...

kendimi inanın canavar bi hissettim... Hem sağlıklı bi bebek istiyoruz hem gereğinden kaçıyoruz...ben henüz ilk bebeim olacağındandırki ne anne adayı gbi ne de karnımda bi canlı taşıyormuş gbi hissetmediğimdendir...Yarın kalp atışını dinlemeye gidicem. bu vesile ile ona dahada yakınlaşarak vicdan azabı duyacağım mutlaka... Allah yardımcımız olsun inşallah bırakıyorum yarından itibaren nolur dualarınızı eksik etmeyin...

tebrik ediyorum
umarım o minik kalbin sana muhtac olduğunu görüp, hissedince sigarayı gözün bile görmeyecek..sen çok iyi bir anne olacaksın..buna eminim..a.s.

Bende günde 15 tane sigara rahat içen bir tiryakiydim ve kesinlikle bırakabileceğimi düşünmüyodum, hamile kalınca bütün ümidim tiksinipte bırakmaktı, ama hamile olduğumu öğrendiğim gün ne olduysa oldu bıraktım sigarayı, şimdi günde bir tane içiyorum bazen onuda içmiyorum, ama o birtaneyi içince bile vicdanım sızlıyo ne yalan söyliyim.

Ben bu bebek için çok uğraştım belki ondan bukadar kolay oldu sigaradan vazgeçmek bilmiyorum ama sonuçta annelik duyguları ilk günden kendini belli ediyo

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…