Bebilerinin yolunu gzleyen umutlu Hami ve Anne adaylar

bi ılık duş alim iyi gelir belki
Hamilelikte Mide Bulantısı

(Bu yazı toplam 52.831 defa okundu)

Hamilelerin en büyük sıkıntısı kuşkusuz mide bulantıları. Peki önüme geçmek için küçük önlemler mümkün mü? Ancak doktorunuza danışmayı sakın unutmayın
Genellikle sabah hastalığı olarak bilinir ve gebe kadınların yarısından fazlasını etkiler. Gebeliğin erken dönemlerinde kötüleşir ve gebeliğin 16. haftasında kayıp olur. Gebe kadınların ve ailelerin yaşam kalitelerini etkileyebilir.

Aşağıda yazılan bazı önlemler ve hatırlatmalar bu yaygın problemi iyileştirmede yardımcı olabilir. Hamile kadınlar aşağıda kendileri için uygun olanı seçmelidir.

Aşırı ölçüde yemeyiniz.

Her 2-3 saatte bir küçük miktarlarda yemek yiyiniz.

Çorba ve diğer sıvıları öğünlerde değil, katı yiyeceklerden bir saat sonra öğünler arası yiyin. Bu ani kusmaya yol açan midenin gerilmesini önlemeye yardımcıdır.

Sindirilmesi güç olduğundan bulantı meydana getiren yağlı ve kızartılmış besinlerden sakınınız. Hatta böyle besinlerin pişirilmesi sırasındaki koku bulantıya neden olabilir.

Hafif mevsimlik sebzeler yiyiniz.

Yemeklerden sonra bir müddet dik oturunuz. Bu mide bulantısını azaltacaktır.

Gece alınan hafif yemekler mesela yoğurt, süt, meyve suyu, ekmek veya küçük bir sandviç sabah bulantısını azaltır. Yine bu küçük öğünden sonra bile 10-20 dakika dik oturmak gerekir.

Sabahleyin uyanır uyanmaz yiyeceğiniz kuru ekmek, kraker veya diğer tahıl ürünlerinden yapılmış yiyecekler bulantıyı azaltabilir.

Yatak odanızı karartınız veya loş bir odada uyuyunuz. Yataktan yavaşça kalkınız ve ani hareketlerden kaçınınız.

Yemekten hemen sonra dişlerinizi fırçalamayınız.

Gevşemeye, stresten uzak durmaya çalışınız, ayaklarınızı uzatıp başınızı hafifçe yükselterek gün boyunca dinlenmeye çalışınız.

Bulantı hissettiğiniz zaman gazoz, maden suyu türü veya karbonatlı su türünden azar azar içiniz.

Temiz hava iyi gelebilir. Kısa yürüyüşler yapınız veya pencere açık iken uyumaya çalışınız. Yemek pişirirken camı açık tutunuz ve kokuyu dışarı atmak için fan kullanınız.

Ekşi, turşu veya limona benzer şeyleri yiyin veya içiniz.

Bazı insanlar bitkisel çayların bulantıya iyi geldiğini söylemişlerdir. İlaçlar gibi bu çaylar da bitkilerden yapılmıştır. Bu açıdan dikkatli kullanılmalıdır. Nane, ahududu, karahindi baba çiçeği, zencefil, papatya gibi bitkiler bu listeye dahil edilebilir. Düşük kan şekeri, düşük B6 vitamin seviyeleri, potasyum ve magnezyum dengesizliği bulantıya neden olabilir. İyi ayarlanmış bir diyette bu vitamin ve mineraller yeterli miktarda bulunmalıdır. Diğer sorularınız için doktorunuzun ve diyetisyeninizin görüşünü almalısınız. Bunlara ek olarak gerekli tıbbi tedavide kusmayı önleyici ilaçlar, vitaminler ve mineraller tavsiye edilir.

Gebelik başlangıcında oluşan bulantı ve kusmalar zaman içinde geçecektir. Ciddi bulantı ve kusmalar nadir olup, kusma miktarından endişeli iseniz doktorunuza başvurunuz.

neyse uyumayan diğer arkadaşlar:KK66:da isimler hakkında yorum yaparlarsa sevinirim ben çıkıcam da malum belim tuttu gene.çoook öpüyorum herkesiiiiii

KARPUZ, az kaldı bakalım. İnşaallah geçecek bu günler ama bu sefer de bebiş uyutmayacak. Henüz isme karar vermemişsiniz ya. Yağmur olabilir demişsin. bence çok güzel isim. ben de düşünmüştüm ama bizim akrabalarda var o yüzden koyamadım.

BULCUK, canım iyiyim ben çok şükür gün sayıyorum işte. Haftaya sezeryan tarihim belli olacak. Hayırlısı inşallah.

SVLMSTR, canım bana sorarsan EREN koy derim ama karar senin tabi.

tamam sağol canım görüşürüz yorma kendini

sende cemreee bakma kaynananaaa :mymeka:

kaynanamııı takan olsaaaa kötükedihüso pehhhh kötükedihüso
kocişim şimdi yagmur nası dıyo bende eylulde olcakya oda ıyı dıyorum ama fazla zamanımız kalmadı sanırım bız smsle cozucez bu ısı :roflol::roflol:
duru dıyenler 3001
cemre dıyenler3002
yagmur dıyenler3003
eylül diyenler3004
hade neynn cekgıt dıyenler 300000000

:roflol::roflol:

sağol canım onu da ablam beğenmedi ama bilmiorum ya aklınıza bişeyler geldikçe sööleyin vaktim çok nasıl olsa.......ben de cemreyi beğeniorum bu arada.

canım valla eren hos derım ablanda nıe begenmıyokı guzelım ısmı naniknanik
aklıma valla bak gelen ısımlere..

bartu kuzey guney ege baska bısı gelmıyo bız erkek olsaydı aslan koucaktık :jeyyar:

ben çıkayım kızlar. Biraz iş var yapılacak. Görüşmek üzere.

güle güle haticecim opuyorumnanaktan
valla dediğin gibi yagmurda cok guzell bakalım bızde sezeryan gununu belırlemeyı beklıyoruz opuyorumnanaktan
hadi dikkat et kendıne cicişim :kedi:

neyse uyumayan diğer arkadaşlar:KK66:da isimler hakkında yorum yaparlarsa sevinirim ben çıkıcam da malum belim tuttu gene.çoook öpüyorum herkesiiiiii

sende gıt dınlen azcık cicim bende bısıler yıcemm acıktım sanırım :kedi:

kocişim şimdi yagmur nası dıyo bende eylulde olcakya oda ıyı dıyorum ama fazla zamanımız kalmadı sanırım bız smsle cozucez bu ısı :roflol::roflol:
duru dıyenler 3001
cemre dıyenler3002
yagmur dıyenler3003
eylül diyenler3004

bartu kuzey guney ege baska bısı gelmıyo bız erkek olsaydı aslan koucaktık :jeyyar:

bartu kaba,kuzey güney ege türü üsümleri sevmem dalga geçilebilir,aslan da bi doktora gittim sinir oldum çok kötüydü.of bunlar olmaz ya başaka düşünün.hadi bakııım herkes bana çalışsın.şımarasım geldi kaydirigubbakcemile3

bartu kaba,kuzey güney ege türü üsümleri sevmem dalga geçilebilir,aslan da bi doktora gittim sinir oldum çok kötüydü.of bunlar olmaz ya başaka düşünün.hadi bakııım herkes bana çalışsın.şımarasım geldi kaydirigubbakcemile3

anacımmm sende herseye kulp buldunn kaydirigubbakcemile3 goggle amcaya iisim sözlüğü yaz bak orda enginnn denizler kadar bol isimlerr var sen söle bisde sana he şu diyelimm kaydirigubbakcemile5
olsa kendı kuzuma ısım bulmus olurdummm:eek:

çok yorgunum ölüorum bursaya gittim sabahtan hava nasıl sıcak anlatamam başım çatlıcak derecede ağrıyoooo mafoldumben

opuyorumnanaktan hoşgeldin özcümmmmm

selam herkeseeeeeeeeeeeeeeee ben geldim gene
slmmmmmmmmm

SLM CANLARIM BENİM MORALİM BOZUK.İKİLİ TARAMA TESTİMİZİN SONUÇLARINDAN BİRİ RİSKLİ ÇIKTI.DOKTOR 10 EYLÜLDE 4 LÜ TARAMA YAPACAZ DEDİ.ALLAH KORUSUN ODA RİSKLİ ÇIKARSA AMNİYOSENTEZ YAPACAZ DEDİ.ÇOK KORKUYORUM İNŞALLAH 4LÜ TARAMA TESTİMİZ TEMİZ ÇIKAR.NE OLUR DUA EDİN TEYZELERİ ÇOK KORKUYORUM.mafoldumben

canım morlini yüksek tut en önemli şey bu
ve herşeyin temiz çıkıcağına inan gör bak sağlıkla gelicek kucağına bebeğin

halecım burcucum hılalcım cok sukur ıdare edıyorum sadece karnım agrıyor azda mıdem bulanıyor...onun dısında ıyıyım...kayınvalıdem allah razı olsun busefer kalktı temızlıgımı ısımı gucumu yaptı bu sefer...esyalarınnın yerlerınıde degıstırdı ama ne yapalım ıyı olunca duzeltırım...hılalcım allah kavustursun gıttı oylemı esın...belın agrıması normal bıtanem ...genıslıyosunyerimseniben

iyi bari kayınnann işe yaramış bu sefer
ayhhh sımdı cınsıyetını n kadar cok merak edıyosundur opuyorumnanaktan
annenın tahmını doru olabılırmı acep dedım ya bızım kız saolsun habıre kapattı ayh o yuzden 3 ay sureklı baktırttım doktora bak ben herseyı pembe alıyorum sonra bana yanlıs gormusum filan deme ucarım sana dıyeeekaydirigubbakcemile3
utangac oluyo ya kıslarr ondan gostermıyodur erkek olsa öleeemii :roflol::roflol:
hee bak benimki erkek ahanda görün diye gösteriyo her gittiğimizdee utanma falan yok velette kaydirigubbakcemile3

maalesef canım hastanede yattığımda şahit oldum birsürü vicdansız doktora allah onların gazabından kıorusun bizi ve bebişlerimizi ne diim................
aminnnnnnnn:Saruboceq:
:roflol::roflol:topişleri almıyozyasakkelime
sınırsız giriş iznim var o zaman topiğe kaydirigubbakcemile3

Kızlar merhaba nasılsınız?

Ben uyku mahmuruyum yine. Kociş de bana mahmure diyor artık. Onun dışında bir sorunum yok çok şükür.

Sizler neler yapıyorsunuz?

FATOŞ, arkadaşım üzme kendini. İnşaallah tertemiz çıkacak sonuçlar.
slm mahmurem opuyorumnanaktan

kaydirigubbakcemile3 kaydirigubbakcemile3.canım benim altyapı sağlam ondan sanırım hamile kalmadan önce ani bi kilo alımı oldu bende de.son ayları görürüm inş.ozaman nolucam bilmiorum artık.....hep yatıorum ben bi de hormon hapı serumlar iğneler derken 8 kilo aldım bide.doğumdan sonra veririm de gebelik zehirlenmesinden faln gidersem die korkuorum allah muhafazakaydirigubbakcemile3
:roflol: çatlak
hılal kısss yoksam operasyonla falanmı oldun gacı sen :roflol::roflol:ayyy yerım senı basımızın ustunde yerın var bılıyosun ayol...8 kılomu aldın masallah bende 14 kılo resmın yokmu kıss hıc nı tane koysana topıkee
evet resim istiyoruzzzzzzzzemuszemus

halecim hayırlısı olsun sıkma canını bebiş ıyıse sorun yokyerimseniben
ben ignemı yaptırmaya gıdıyorum bı tetanoz var bıde antıbıyotık var ben sımdılık kacar gelınce gorusuruz cok opuldunuz sekerler dedıkodumu yapmayın oyarım valla:eek:klava::eek:klava:allah a emanet olun byyyopuyorumnanaktan
ben cuma yaptırcam tetanozu :bbo:

bu isimlerden beğendiklerinizi yazr mısınız?yavaş yavaş isim düşünmeye başladım da bilmiorum erken mi?
EREN
EMİR ALİ
MİRZA
MUSTAFA
kesinlikle EREN derim :lepi:

EREN derim cicim ben ama sen ıyı yapmıssın dusun dusun bızde ılk gunden dusunuyoduk ama lısteye bak halaa benım topiş kızımın ısmı yokkk bısde karar veremedık :jeyyar: ayh bı bulsakk ıyı olcak 5 haftamıs kaldıı :roflol: duru ve cemreydı kararsız kaldıgımız sımdı yagmur ve eylulde eklendii :roflol:
seninkinin adı topiş olcak kaydirigubbakcemile3

KUŞUM BEN 3 AYLIKKEN UZUN YOLDAN GELDİM kanamam oldu 2 buçuk aydır daha yeni kesildi sayılır.çok kötüydü durum o yüzden canım hep yattım ve hap kullandım iğne ve serumlar da cabası :bbo:
ayy ne günlerdi dimi yaaa neyseki atlattın canım çok şükürrr:1hug:

kıslarrrrrrrrrrrrrrr şimdi kriz geçricem ha
ağlamamk için zor tutuyorum kendimi bu ne geçmez mide bulantısıymış kabus gibi yemekten nefret ediyorummmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmm
ilerdede yemek yemek diye dolancan etrafda süreçler böyle
önce tiksin sonra saldır kaydirigubbakcemile3

BULCUK, canım iyiyim ben çok şükür gün sayıyorum işte. Haftaya sezeryan tarihim belli olacak. Hayırlısı inşallah.

.
ayy merakla bekliyorum tarihi sırnaşık şey
duru dıyenler 3001
cemre dıyenler3002
yagmur dıyenler3003
eylül diyenler3004

3002 cemre ye sms leri yağdırıyorum :roflol:

hadi ya demek öyle eren ibeğeniorum ama bi kaç kızda duydum biraz soğudum benneyaptımki
canımmm her isim herkeste var sonuçtaa ablam biraz sorunlu bi hamilelik geçirmişti doktorunun ismini koydu o sebeple 7 sene öncede arda ismi yaygın değildi şimdi herkes arda kızılay dağıtmış gibi mübarek erene alternatif olarak burcuyla isim ararken ona sunduklarımı sanada sunayım RUTKAY MERİÇ ERDEM üst komşumuz doğurdu taa yeni oda ayaz koymuş hoş geldi kulağıma isim bulmak çok zor beaaaa

ayh efett keısn topişşş olucak kızımın ismiiizemuszemus

yagdırın smslerınızıı beklıyoruzzzzzzzzzzkaydirigubbakcemile2

isim bulmak gerçekten acaiyip sıkıntı
bizde öyle birden karar verdik ve bi daha hiç isim düşünmedik
hoş ismi kimse beğenmedi etrafımdaki ama
yinede oğluma ismiyle hitap etmek çok güzell opuyorumnanaktan

ayh efett keısn topişşş olucak kızımın ismiiizemuszemus

yagdırın smslerınızıı beklıyoruzzzzzzzzzzkaydirigubbakcemile2
kıssss sakın eylül koyma bütün arkadaşlarım eylülde doğuruo hepsi eylül koyuyo isim olarak ne alakaysa burcudan çok korkmuştum ekim koycak die allahta yırrtıkkk vereliniortak

isim bulmak gerçekten acaiyip sıkıntı
bizde öyle birden karar verdik ve bi daha hiç isim düşünmedik
hoş ismi kimse beğenmedi etrafımdaki ama
yinede oğluma ismiyle hitap etmek çok güzell opuyorumnanaktan

aslında bulmak değil karar vermek zor be tatllımm
hayır ne guzel bulmuştuk işte cemre dedik kayınvaldem hık mık ettıı benım kocamda bıan tereddute dustu ama sımdı takmıyo yanı ben cemre dersem cemre olucak opuyorumnanaktan sıkıyosa olmasın dermişimmm kötükedihüso:roflol:
alternatif oldukca ıs zorlasıyo :içelim:
senin miraçtı dimii nıye nesı varmıs begenılmıcekki bence süper isimm :1hug:

benim kızım olsaydı isim olarak
DEFNE
MERıÇ
CEMRE
bu üçünden birini koymayı düşünüyodum
oğlum olucak MıRAÇ ım olcak

kıssss sakın eylül koyma bütün arkadaşlarım eylülde doğuruo hepsi eylül koyuyo isim olarak ne alakaysa burcudan çok korkmuştum ekim koycak die allahta yırrtıkkk vereliniortak

:roflol::roflol: tamam tamam eylule o kadar sıcak bakamıyorum zaten naniknanik
yagmur nasııı ılk aklıma gelen ısımdı hatta benım ocak ayıydı hamılelıgımı ogrendıgımızde yagmur fılan yagıyoduu dedım yagmur cok guzell ama bı yagmur tanıyorum cok yaramassssdelikafadulden

aslında bulmak değil karar vermek zor be tatllımm
hayır ne guzel bulmuştuk işte cemre dedik kayınvaldem hık mık ettıı benım kocamda bıan tereddute dustu ama sımdı takmıyo yanı ben cemre dersem cemre olucak opuyorumnanaktan sıkıyosa olmasın dermişimmm kötükedihüso:roflol:
alternatif oldukca ıs zorlasıyo :içelim:
senin miraçtı dimii nıye nesı varmıs begenılmıcekki bence süper isimm :1hug:

dimi sıkıosa koymasınlar :eek:klava:
evet Miraç bizimki bende seviyorum çokda alıştık bu isme
ne bilim valla millete garip geldi isim
opuyorumnanaktan

benim kızım olsaydı isim olarak
DEFNE
MERİÇ
CEMRE
bu üçünden birini koymayı düşünüyodum
oğlum olucak MİRAÇ ım olcak

canım defneyı bende begenıyorum ama cok yakın arkadasımın martta oldu bebegı ve ısmını defne koydu opuyorumnanaktan
meriç bize uzak bı akarsu :lepi:

:roflol::roflol: tamam tamam eylule o kadar sıcak bakamıyorum zaten naniknanik
yagmur nasııı ılk aklıma gelen ısımdı hatta benım ocak ayıydı hamılelıgımı ogrendıgımızde yagmur fılan yagıyoduu dedım yagmur cok guzell ama bı yagmur tanıyorum cok yaramassssdelikafadulden

yağmurda çok güzel bi isim
özgeyle tanıdığımız bi arkdaşının kızının ismi yağmur kızda çok cici bici tam işveli cilveli bi kız çok şeker

X