Bebekten kan alamayan! hemşire!...

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
E bulamamista olabilir nolmus yani ? Bilerek isteyerek zevk alarak aglatmamistir. Cok garipsiniz ya

Büyük kızım 19 aylıktı soğuk havale geçirdiğinde. Acil de ki doktor çocuğun kanı alınsın dedi götürdük kızımı çocuk hemsiresine komple çocuk hastanesi bu arada gittiğimiz yer. Kızım ilk nöbetini geçirdiği için oldukça gergin huysuz du zor bela sakinledik Hemsire geldi abartısız söylüyorum 8 defa deldi kızımın ellerini :/ Hemsire yapamıyordu dedik başkası baksın belki o alir hemen, hemsire kesinlikle kabul etmedi ben alacağım diye ısrar etti, kızımın o kadar canı acıdı ki stresten korkudan ve ağlamaktan tekrar nöbet geçirdi.

Hemsire elinde ki iğneyi vs attı koşa koşa içeri götürdü kızımı biz şok olduk bunlar 10 dk için de olan şeyler. Kizim aynı gün 5 defa daha nöbet geçirdi yoğun bakımda kaldı. Hemsire söz dinlememenin cezasını 3.5 atarak ödedi keza yüzü bembeyaz olmuştu.

Kızmayın ama yapamayan yapamıyor ısrarla yapmaya çalışıyor benim kızım korkudan nöbet geçirdi o sırada. Kizima birşey olsaydı kim verecekti bunun hesabini?

Çok sağolun. Ben de belli etmedim ne yaşadığımı ama çıktığımda tansiyonum düşmüştü. Ah bu
E bulamamista olabilir nolmus yani ? Bilerek isteyerek zevk alarak aglatmamistir. Cok garipsiniz ya
Bilerek ağlattı yazmadım zaten. Bulamadıysa pozisyondan pıhtılaşmadan gibi gerekçelere gerek yoktu. Doktorların yorumlarına da gerek yoktu. Sonuçta kan aldırmamı da alanında uzman iki ayrı çocuk doktoru söyledi. Ayrıca garip olan sizin yorumunuz bence. Başınıza gelirse ancak o zaman anlarsınız.

Ben de götürdüm ayrıntılı baktı falan ama 1 yaşını geçince kan değerlerine bakalım dediler. Sonra hastalandı kızım hastalığı geçsin öyle bakalım dediler. Derken bu zamana geldik. Normalde bakılması gerekiyor zaten. Bizim aksiliklerimiz oldu kısacası.

Ilk kanini bir kac gunlukken aldirdik sariligi vardi. Doktoru duzenli araliklarla hem kan hemde idrar tahliline bakar. Kani genelde yatar pozisyonda aliyorlar kan gelmesi icin beklemeye gerek yok zaten damara girince hemen akmaya baslar. Bizim gittigimiz hastane de cocuktan kal alan hemsire var hep ayni kadini cagiriyorlar. Sanirim tecrubeli oldugu icin. Suclu hissetmenize gerek yok ve doktorunuz dediyse bir kan tahlili verin

Yooo geldi. Kendim de saglikciyim. 2 bebegimde de basima geldi. Kadinin soyledigi ihtimallerde olabilir damar kacmısta olabilir. Yani her sey olabilir.

Hemsire işini yapamadığı için kan alamadı demek çok saçma bende hemşireyım yeri gelince benimde alamadığım kanlar oluyor bunun benim işimi yapmamakta bir ilgisi yok kaldıkı bebeklerden kan almak iki katı daha zor sizin gibiler gelince direk eline iğneyi verip buyur sen yap diyesim geliyor

Çok sağolun. Bize 1 yaşından sonra alalım dediler. Bence de çocuklarda korku olmaması için tecrübeli hemşeriler yapsa daha iyi olur. Zaten çok tedirgin oldu ama ben iyimser düşündüm yine de bakalım damarlarına falan diye baya bir dakika önce sağ kolunu inceledi sonra sol koluna iğne yaptı.

Sizinki çok daha zor olmuş. Geçmiş olsun rabbim o günleri göstermesin tekrar. Ben ogrencilerime anlatırdım havale durumunda sakin olun şunları şunları yapın diye ama söz konusu kendi çocuğunuz olunca hiç de öyle kolay olmuyormuş. Zaten kızınızı kaybedeceginiz için korkuyorsunuz bir de işinin ehli olmayan birisi çocuğunuzun vücudunu delik deşik edince hemşireye güvenmem gerekiyor sabredeyim diyemiyorsunuz ne yazikki.

Hemşirelik 4.sınıf öğrencisiyim .Yukarıda bir arkadaş da bahsetmiş her çocuğun ,her insanın damar yapısı farklı.Atıyorum benim damarım daha derindedir ,sizinki yüzeyeldir. Damarı derin hastada yüzeyel giremezsiniz vs. Eğitimini 4 yılda hem teoriğini , oda yetmiyor hastanelerde staja çıkarak pratik eğitimini alıyoruz. Hasta psikolojisi nedir, pediatrik hastaya nasıl yaklaşılır hepsi çok detaylı şekilde işleniyor merak etmeyin. İlk girişte alamayabilir ,damar incedir kayabilir ya da kolu oynar bebeğin. Lütfen ben de buradan ailelerden rica ediyorum sizler de sakin olarak bize yardımcı olun işimizi kolaylaştırın. Stajda bakıyorum çocuktan önce anne stresli ,sinirli elinden gelse bize saldıracak. Tabi ki biz de ilk girişte kan gelsin ,çocuğun daha fazla canı yanmasın isteriz .Yeri geliyor yetişkin hastada ,onkoloji hastası örneğin damar kullanıla kullanıla yıpranmış bulunmuyor. İşte bu yüzden hasta yakınının az olduğu yoğun bakım birimini tercih etmek istiyorum atanınca.Hasta yakınları çok müdahale ediyorlar , biz bu kadar biliyoruz daha iyisini biliyorlarsa buyursunlar. İşimiz zaten kolay değil ,stresli ,üstüne bir de hasta yakınları ekstra stres katıyor. Gözlemlediklerim bu kadar.

Yooo geldi. Kendim de saglikciyim. 2 bebegimde de basima geldi. Kadinin soyledigi ihtimallerde olabilir damar kacmısta olabilir. Yani her sey olabilir.
Burada herkes hemşireler başta olmak üzere aslında bebeklerden kan almanın zorluğundan bahsetti. Ben de konumu yazarken başına böyle gelen bir şey var mı, böyle bir şey olabilir mi yazdım dikkat ederseniz. Pıhtılaşma ihtimalinin ancak uzun süre beklenirse olabileceğinden bahsetmiş bir meslektaşınız. Başka bir ebeveyn pozisyon olarak yatarak bebeklerine kan aldırdıklarından bahsetmiş. Yani yatar pozisyona da meslektaşınız istediği için geçirdik çocuğu. Sizler elbette daha iyi bilirsiniz ama yorumlara göz atarsanız aslında çocuk hemşirelerinin kan alırken daha çabuk damar bulduğundan bahsedilmesinin tesadüf olmadığını da anlayabilirsiniz. Sizin de meslektaşınızın “bebek damar yolu bulma” konusundaki tecrübesizliğinin kurbanı olduğumuz fikri aklınıza gelmiyor mu? Olabilir insanız hepimiz ama türlü bahanelere gerek yok. Biz sonuçta ne istendiyse onu yaptık. Eminim o istediği pozisyonda başka bir bebek hemşiresi olsaydı damarı da bulur kanı da alırdı... Çocuğum uzaylı değil sonuçta :) Buradaki birçok anne bir hemşirenin bir türlü bulamadığı damarı başka bir hemşirenin kolayca bulup kanı aldığını söylüyorsa sağlık personeline garezi olduğundan değildir elbette. Neden bir meslektaşınızı eleştirirken diğerini yüceltme gereği duyalım değil mi?

Normal bir an olsa cidden sesimi çıkarmam o esnada da şok olduğumuz için de ses çıkarmadık inat edilecek ne vardı ki ortada bir çocuğun hayatı tehlikeye girdi inat yüzünden. Bizim 2 sene çocuk nöroloji de takibimiz oldu 2 sene için de 4 defa 10 ar tüp kan alındı 30 sayfadan fazla kan tahlili çıktısı aldık her defasında. Diğerlerini de bu tür problem yaşamadık Allah için o gün yaşadığımız stres ve korku yetti kan alırken her defasında da olayı anlattık olgun karşılayıp işinin ehline aldirttilar.

Hematomdan bahsetmiş sanırım hemşire orada. Konu sahibi de bebeğin kolu mosmor oldu demiş zaten.

benım kızımın cok kanını almak ve cok ıgne yapmak zorunda kaldılar
gobek fıtıgı vardı gobegınden 25 gun kan geldı onu anlamak ıcın defalarca tahlıl ve 3 kere k aşısı olmak zorunda oldu dogumuyla beraber
amipli dızanterı
ıdrar yolu enfeksıyonu
bunları cok yasadı
ben sadece devletın ıstedıgı aşılarla kalmayıp ozel tum aşıları da yaptırdım ayrıca

yanı cocugum delık desık oldu suan 3 bucuk yasında cok sukur bırseyı yok masallah turp gıbı ama bende doktorum talep etse tabıkı tahlıl yaptırırdım

hemsıre resmen sacmalamıs kızımın hep yatar seklınde kanı alındı sadece aşı olurken kucagımda oturuyordu

sakin olmanız sart bu durumlarda ben ıgne ıcın odaya gırerken daha 3 aylıkken bıle benım kızım cok guclu mıneraller alacak oda gucune guc katıp super guclerı olacak falan der ucururdum babasıyla bırbırımıze ucururduk
kahkahaları kesılmeden hemsıremız yapardı ne yapacaksa durdurdugumuz an
ama hemsıremız ıgneyı hıc gostermedı bebegıme

Çok küçük bebeklerde parmaktan damlatma yolu ile alabiliyorlar niye denemedi çok detaylı bir tahlilmi istedi doktor

merhaba , bir hemsire olarak söyle diye bilirim evet bebeklerde kan almak bazen zor olabiliyor heleki tecrübesi fazla yoks ve hastalar genellikle üsten üsten baktigi zaman biz hemsireler sirtindan soguk soguk terler akiyor endiseden dolayi. Biraz heycanlanmistir biraz da ya yapamazsam diye endiselenmistir keske biraz cesaretlendirseydiniz. bu zamanda Anneler cok bilincli ( iyki) ama buda baz zamanlar acaba abartmasalar mi dedirtiyor insana.. Cocuklar düse kalka büyür eminim Büyüynce o ani hatirlamiycak o yüzden bence bidahakine cesaretlindirin hemsireyi inanin bebeginizin cani daha az acir..

Oğlumun kaşı yarıldı 3,5 yaşında idi ben diktim babası tuttu hasta oldu kanını ben almak istedim iki defa deldim olmadı hemşire hanım sağolsun Bi kerede buldu damar yolu açtı kıldan ince damara girmek branül yerleştirmek serum takmak kolay değil kimse kimsenin çocuğunun canını bile isteye yakmaz hiç bir anne de çocuğunun canını gereksiz yere yatırmaz onkoloji tedavisi gören çocuklar var kemoterapi ile damarları maffoluyor Allah beterinden korusun morarmış hiç bişey olmaz merak etmeyin bebeklerin teni hassastır severken bile kızarır Allah korusun hasta olsa yine doktorların hemşirelerin eline gideceksiniz sağlık ordusunun vazgeçilmezi hiçbir hemşireme laf söyletmem hepsi birer insan birer anne siz kolay mı sanıyorsunuz ağlayan bir bebek stresli bir anne kıl gibi damardan bilmem kaç tüp kan almayı

Konu sahibi ne demiş de sağlık personeline bu kadar topa tutulmuş. Bir sağlık personeline birde öğretmenlere olumsuz eleştiri yapılınca toplu savunmaya geçiliyor nedense

Siz geç bile kalmışsınız, 6 aylıkken ve 1 yaşında bakılır kan değerlerine, onun haricinde de gerekli durumlarda da alınır.
İki çocuğum var çok şükür böyle bir durumla karşılaşmadım, çok sık kan vermek zorunda da kaldık. Bebek hemşiresi tercih edin her zaman.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…