Bebekten kan alamayan! hemşire!...

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Bu konuda haklı olabilirsiniz ama bu durumda ilk havalede kanı eşim aldı ikincide eşim olmadığı için ben baska bir hemşirenin çağırılmasıni rica ettim ve ikisinde de kolayca kan alındı. Bakın niyetimiz hemşireleri kötülemek asla değil. Aksine ne kadar zor ve stresli bir iş yaptıklarının da farkındayım. Ama insanların tecrubesizliklerini bahanelerle ortmesine sonuna kadar karsiyim. Ben öğretmenim ve ders anlatırken hatalarım olabiliyor ve öğrencim hatamı bulduğunda hemen özür diliyorum ben yanlış biliyor olabilirim deyip tekrar arastiracagimi soyluyorum. Yani illaki ben yeniyim ya da alamıyorum demesine gerek yok sessiz kalabilir bir başka meslektasindan yardım isteyebilir. Sağlık kurumunda da calistim. Benim çalıştığım yerde mesela bir bebekten ya da çocuktan kan alınacaksa hiç zorlamadan çocuğu x hemşireyi çağıralım derlerdi ve hiç sıkıntı da yaşanmazdi.
Oyle diyosunuz ama ben kotulemek olarak algiliyorum bunu bahane ariyo felan. Inanin surekli aglama sesi duymak veya bebegin canini yakmak zaten yeterince stresli. Ekstra bi psikoloji istiyo. Belkide deneyimsizdi dediginiz gibi ben isimde iyi oldugum icin kaldiramiyorum pek bu laflari. Oyle yersiz insanlarla karsilasiyosun ki . " cebindeki parayi benim sayemde kazaniyosun bide canimizi yakiyosun " gibi tabirlerle karsilasinca insan onyargili olabiliyor. Kusura bakmayin elbetteki bi anne olarak bende istemem cani yansin.

Ben hemsireden daha çok o doktorlara takildim. Doktorlar hiç "ah vah tüh, kan aldirtma" diyebilirmi? Bunlar nasil doktor? Kan tam distan görülmeyen hastaliklar için alinir! Sirf aci çekiyor diye test olmasinmi? Alakasiz gibi gelebilir fakat nice insan sapasaglam dururken, test ile ancak bir kaç ay daha yasayacagini, aslinda agir hasta olduklarini ögreniyorlar.

Bunu o doktorlarda bilmesi lazim. Doktor degil, dedikoducu tonton teyzeler gibiler.

Gittigin yer bence kaliteli bir yer degil. Ve evet bebekten kan almak çok zor. Bizde önce krem sürüyoruz, deriyi uyusturuyor. 1 saat sonrada kan aliniyor. Kan degerlerini bilmek daima önemlidir. Biz yetiskin olarakta sapasaglam olmamiza ragmen kana baktiriyoruz. D vitamini hangi durumda? B12 vitamini? Birseye ihtiyacimiz var mi? Bebekte niye olmasin?

Iyi bir hastanenin pediatri bölümünden kan çektirmeni tavsiye ederim.
Aynen öyle. Ancak dedikoducu tonton teyzeler böyle yorum yapabilirdi. Karşımda bir dizi doktora kan alınması gerektiğini, sağlıklı bir bebek bile olsa değerlerine bastırılması gerektiğini anlatırken buldum kendimi. Kendimden şüphe ettim sonra siz düşünün :/

Aynen öyle. Ancak dedikoducu tonton teyzeler böyle yorum yapabilirdi. Karşımda bir dizi doktora kan alınması gerektiğini, sağlıklı bir bebek bile olsa değerlerine bastırılması gerektiğini anlatırken buldum kendimi. Kendimden şüphe ettim sonra siz düşünün :/

Eh her kösede üniversite açilirsa, herkes kendine doktor diyebilir :işsiz:

Kesinlike pes etme, bebegin kanina baktir ne olur ne olmaz. Iyi bir hastanede kanina baktir.

Ilk igne girdiginde hemen kan gelmeyebilir ama. Iyi ve sogukkanli bir hemsire bunu fark edip, hemen tekrar farkli bir yerde dener ama. Benim kizimdada halen 2inci yada en fazla 3üncü defada tutuyor ve kan geliyor. Ve kendini siktigindan dolayi daha zor oluyor.

Evet kiz feryat figan agliyor, bir taraftan tutuyoruz, bir taraftan ben video izletiyorum. Ister istemez insan geriliyor. Bende aglamak istiyorum fakat aglamiyorum ki kizim daha çok gerilmesin diye. Iste böyle bir 5-10 dakika gerilim yasiyorsun ondan sonra bitiyor. Hemen travma olur diye düsünme. Cocuklar çok çabuk unuturlar. Sadece tek düsünecegin sey ise "bunu kizimin iyiligi için yapiyorum" olsun.

Oyle diyosunuz ama ben kotulemek olarak algiliyorum bunu bahane ariyo felan. Inanin surekli aglama sesi duymak veya bebegin canini yakmak zaten yeterince stresli. Ekstra bi psikoloji istiyo. Belkide deneyimsizdi dediginiz gibi ben isimde iyi oldugum icin kaldiramiyorum pek bu laflari. Oyle yersiz insanlarla karsilasiyosun ki . " cebindeki parayi benim sayemde kazaniyosun bide canimizi yakiyosun " gibi tabirlerle karsilasinca insan onyargili olabiliyor. Kusura bakmayin elbetteki bi anne olarak bende istemem cani yansin.
Evet siz alanınızda çok iyi olduğunuz için yanlısı kabul edemiyorsunuz emin olun bu her meslekte var. Sizi çok iyi anlıyorum sürekli insanlarla iletişim halinde olan meslekler saglam bir psikoloji gerektiriyor. Dediğim gibi ben de saglikciydim sonradan öğretmenlik okudum. Eşim sağlık çalışanı ve stres düzeyi çok yüksek çalıştığı bölümden dolayı. O yüzden sağlık çalışanlarına ayrı bir saygım vardır ama herkes herşeyi tam olarak bilemeyebilir o zaman yardım istemeyi ya da geri çekilmeyi bilmelidir.

Eh her kösede üniversite açilirsa, herkes kendine doktor diyebilir :işsiz:

Kesinlike pes etme, bebegin kanina baktir ne olur ne olmaz. Iyi bir hastanede kanina baktir.

Ilk igne girdiginde hemen kan gelmeyebilir ama. Iyi ve sogukkanli bir hemsire bunu fark edip, hemen tekrar farkli bir yerde dener ama. Benim kizimdada halen 2inci yada en fazla 3üncü defada tutuyor ve kan geliyor. Ve kendini siktigindan dolayi daha zor oluyor.

Evet kiz feryat figan agliyor, bir taraftan tutuyoruz, bir taraftan ben video izletiyorum. Ister istemez insan geriliyor. Bende aglamak istiyorum fakat aglamiyorum ki kizim daha çok gerilmesin diye. Iste böyle bir 5-10 dakika gerilim yasiyorsun ondan sonra bitiyor. Hemen travma olur diye düsünme. Cocuklar çok çabuk unuturlar. Sadece tek düsünecegin sey ise "bunu kizimin iyiligi için yapiyorum" olsun.
Demeyin ama böyle her köşede tıp fakültesi yok olsa bile 10 sene de dahi ülkenim doktor açığı kapanmaz .
Çocuğun ilk 10 günden başlayan ve 1 yılda 10 kere olan (belirli zamanlarda ) rutin kontrolleri vardır. Hanim efendi zahmet edip hastaneye bile götürmemiş. Hep aynı pediatristin bakması gerekir. Hanimefendinin baktirdigi ise kurum doktoru ,
Yanı önce kendimize bakacağız . Ben oradaki doktorların dalga geçtiğini düşünüyorum. 20 aylik a bakılmamış hic baktirma madem diye.
17 yas olayı da bunu doğruluyor tam cocuklugun bittiği yas .
Ben yüzde bin hanımefendinin suçlu olduğunu dusunuyorum.

Demeyin ama böyle her köşede tıp fakültesi yok olsa bile 10 sene de dahi ülkenim doktor açığı kapanmaz .
Çocuğun ilk 10 günden başlayan ve 1 yılda 10 kere olan (belirli zamanlarda ) rutin kontrolleri vardır. Hanim efendi zahmet edip hastaneye bile götürmemiş. Hep aynı pediatristin bakması gerekir. Hanimefendinin baktirdigi ise kurum doktoru ,
Yanı önce kendimize bakacağız . Ben oradaki doktorların dalga geçtiğini düşünüyorum. 20 aylik a bakılmamış hic baktirma madem diye.
17 yas olayı da bunu doğruluyor tam cocuklugun bittiği yas .
Ben yüzde bin hanımefendinin suçlu olduğunu dusunuyorum.

Konu sahibin çoçugunu devamli bir pediatriste götürmedigini nereden çikariyorsun?

Diyelim ki doktor dalga geçti, bu normal mi? Neticede ergen degil, doktorlar!

Ve doktor açigi var ise, bunu iyi üniversiteler karsilamali. Her yerde kalitesiz üniversite açmak ile egitim sistemi iyilesmiyor. Devlet hastanelerde doktorlara günde ne bilim kaç tane hastaya baktirarak, saglim sistemi düzelmiyor, anlatabildimmi?

Konu sahibin çoçugunu devamli bir pediatriste götürmedigini nereden çikariyorsun?

Diyelim ki doktor dalga geçti, bu normal mi? Neticede ergen degil, doktorlar!

Ve doktor açigi var ise, bunu iyi üniversiteler karsilamali. Her yerde kalitesiz üniversite açmak ile egitim sistemi iyilesmiyor. Devlet hastanelerde doktorlara günde ne bilim kaç tane hastaya baktirarak, saglim sistemi düzelmiyor, anlatabildimmi?
Bu nasıl bir üslup?
Bende doktorum rutin muayenede neler yapılır biliyorum . Eğer götürse zaten 20 aylıkken ilk defa kan alınmazdı.
Olur soylerim iyi üniversiteler karşılar .
Halk olarak ne hak ediyorsanız doktorlardan onu görüyorsunuz .

9 aylıkken kan değerlerine bakmak için aile hekimi yada çocuk doktoru (tam hatırlamıyorum) kan tahlili istemişti o zaman bakılmıştı sanırım, üzülmeyin her meslekte işini iyi yapan yada yapmayan insanlar vardır.

Teşekkür ederim annemi kaybettim ne yazık ki.
Başlıktan dolayı biraz önyargılı yaklaşılıyorsunuz fakat tüm yorumlarınızı okudum ben sağlıkçılara yanlış davrandığınızi düşünmüyorum.
Evlatlarımız tabiki çok kıymetli ama böyle şeylerde biraz sabırlı olmamiz gerekiyor iste işi bilen onlar en doğrusunu yapmaya calisiyorlardir.
Bazen aksilikler oluyor istemesekte.
Geçen sene sağlık ocağında ben kendim için kan verirken iğneyi çıkartırken başka damarimi patlattı benim hemşire hayatımda o kadar kan görmedim birden ikimizin üstü de kan oldu o da çok korktu.
Bir daha ki gittiğiniz yere çocuğunuzun damarının zor bulunduğunu belirtin en tecrubelisini yonlendirsinler.
Umarım çok sağlıklıdır çocuğunuz.
Allah rahmet eylesin anneciğinize. Yorumlarımı okumanıza sevindim çünkü dediğiniz gibi başlıktan dolayı yanlış anlaşıldım sanırım. Aslında o günün tamamında yaşadıklarımı anlatmak istemiştim. Tabi hemşirenin tecrübesizliğinden yani bebek hemşiresi olmamasından dolayı da sorun yaşadığımı anlattım. Kimseye kesinlikle saygısızlık yapmadım. Buradaki çoğu kişi ne kadar sabırlı olduğumu bilir eşimle olan durumları paylaştığımdan. Bebeğim çok şükür sağlıklı. Allah herkese sağlık sıhhat versin. Özellikle yavrularımıza :)

Bu nasıl bir üslup?
Bende doktorum rutin muayenede neler yapılır biliyorum . Eğer götürse zaten 20 aylıkken ilk defa kan alınmazdı.
Olur soylerim iyi üniversiteler karşılar .
Halk olarak ne hak ediyorsanız doktorlardan onu görüyorsunuz .
Eğer götürse 20 aylıkken ilk defa kan alınmazdı demişsiniz. Bebeğin zaten rutin aşıları oluyor. Kaldı ki bınun dışında kontrolleri oluyor ay ay. Sizce 20 aylık olana kadar götürmeme imkanım var mı???

Merhaba hanımlar,

Konuyu doğru yere mi açtım bilmiyorum. Bugün 20 aylık olan kızımdan kan aldırmak için çalıştığım yerin doktorluğuna gittim. Doğdu doğalı kan değerlerine bakılmadığı için ve bıngıldağında hala biraz açıklık olduğu için kan aldırmamız gerektiğini başka bir hastanedeki çocuk doktoru söylemişti. Özel hastane olduğu için istediği tahliller çok pahalıya geliyordu o yüzden kurumun doktorluğuna götürdük. Hemşire hanım tedirgin oldu damarlara bakalım önce dedi. Kızımın önce sağ sonra sol koluna kan alırken takılan lastiği takıp baktı. Kızım bu arada korktuğu için ağlamaya başlamıştı çoktan. İğneyi görmesin iyice korkar dedim o sırada telefondan izlediği videolardan açtım. Ama bir iki saniye beklemek yerine iğneyi çoktan gösterdi tabi hemşire hanım. Kızım iyice ağlamaya başladı. Çocuğu sıkıca tutun yoksa iğne oynar acıtır dedi. Ben ve babası sıkıca tuttuk tabi. Bu arada iğneyi soktu bekliyor kan gelmiyor. Damarı bulamadı mı bilmiyorum ama feryat figan olan bebeğim ağlamaktan yoruldu. Ben de babası da isterseniz zorlamayalım daha fazla dedik kan gelmiyor sonuçta bekliyoruz bekliyoruz. Diğer doktor da yanımızda bu arada o da çocuğun haline üzülüyor. Hemşire hanım pıhtılaştı herhalde dedi! Pıhtılaşmak? Damardan kan alırken?!... Sonra iğneyi çıkardı, tek damla kan yok tabi tüpte. Pozisyondan oldu herhalde falan diye kendince bahanelerini sıraladı biz hiçbir şey demeden çocuğa hava aldıralım diye çıktık odadan. Pozisyon dediği de; çocuğu yatırdık sedyeye kan alınacak diye, yatar pozisyonda olmasından bahsediyor.
Dışarı çıktığımızda bir grup doktor halimize üzüldü yazık vah tüh falan derken aldırmayın neden kan aldırıyorsunuz dediler, eşimin öncesinde ne gerek var sağlıklı sıhhatli çocuk demesi üzerine! Sanki ben keyfi çocuğumun canı acısın istiyormuşum gibi! Doktor olacaklar bir de neden böyle gereksiz bir yorum yaptılarsa! Karşılarında bu durumu kullanmaya müsait bir eş olduğunu bilmiyorlar tabi... Ben de hemen konuşmaya dahil olup doğduğundan beri kan değerlerine bakılmadığını, bıngıldağının henüz tam kapanmadığını, tahlilleri çocuk doktorumuzun istediğini belirttim. Doktor arkadaşlardan bir tanesi tuttu evet sağlıklı maşallah ne gerek var ben de çocuğuma 17 yaşına kadar kan verdirmedim gibi bir şey söyledi. (Ben 17 aylık anladım eşim 17 yaş dendiğini iddia ediyor bilmiyorum hangisi doğru) O sırada mesleği doktor olan bu arkadaşlara çocuğun sağlıklı görünmesi ile, boyunun kilosunun normal olması ile kan değerlerinin anlaşılamayacağını üstü kapalı söyledim. Sonra ayrıldık oradan. Bu sefer de eşim başladı ne gerek var çocuk sağlıklı, turp gibi, ne diye kolunu deldiriyorsun vs vs. Zaten üzüntüden tansiyonum düştü çocuğun ağlamasına dayanamadım bir de üstüne kendimi kötü anne gibi hissettirmeler. Sonra çok uzatmadık kızımı oynattık unutturduk.
Sizlere şunu sormak istiyorum, hemşire sizce işini yapamadığı için mi kanı alamadı yoksa sunduğu bahaneler olan pozisyondan (yatar halde olduğu için) ya da damara sokulan iğneden sonra damarda kan pıntılaşmasından! (yazarken bile aklım almıyor) dolayı mı kanı ala-ma-dı? Başına böyle bir şey gelen var mı? Bir de bebeklerinizin kan değerleri için ilk ne zaman kan verdiniz? Gereksiz mi gerçekten de? Kızımı doktora götürmeye, kan aldırmaya korkuyorum artık...

Yeni okuyanlar için dipnot düşeyim; burada hiçbir sağlık personelini kötülemiyorum. Kızım ağladığı sırada kan alınamadığı için olay da çıkarmadım. Sunulan bahaneler, doktorların kan alınması konusundaki bana tuhaf gelen yorumları ve eşimin bunu fırsat bilip benim kan aldırmamı eleştirmesi... O günü bütünüyle anlattım hatta tecrübeli annelere sordum bebekten kan aldırdınız mı vs diye. Lütfen olay çıkarmışım, hemşirenin işini daha da zorlaştırmışım gibi yorumlarınızı yapmadan önce bir düşünün. Gayet sakin ve hiçbir saygısızlık yapmadan daha fazla beklemeyelim çocuğu rahatlatalım isterseniz diye nazikçe sordum hemşire hanıma. Kan aldırmak bebeklerde zaten zor kabul ediyorum ama hemşirenin istediği pozisyona geçirdik çocuğu sonra pozisyondan dolayı herhalde kan gelmedi, kan pıhtılaştı gibi şeyler söyledi. Siz olsanız ne düşünürdünüz bilmiyorum. Buraya da o yüzden konu açtım tecrübesizliğine denk geldiğimi düşündüm.
Açıkçası şimdiye kadar hiç kan değerlerinin kontrol edilmemesi tuhaf geldi bana. Yani istiyor doktorlar ya da ben öyle denk geldim :) Oğlum 15 aylık şimdiye kadar 3 kere kontrol amaclı kan tahlili istenildi bizden. Ilk kan tahlilini 5 günlükken yaptırdık sonra 9 aylıkken sağlık ocağı istedi ve son olarak yaşına girince doktoru yine değerlerini görmek için yaptırdı. Sorun yaşamamak adına çocuk hastanesi varsa orda yaptırabilirsiniz belki , çünkü hep çocuk hastaları olduğu için daha konuya hakim olurlar. Pozisyon tamamen bahane bence. Madem o pozisyon yanlış sizi yönlendirebilir şöyle tutun diye . Bize hep kucagimizda oturtup elini tutturdular doğru pozisyon budur belki :)

Eğer götürse 20 aylıkken ilk defa kan alınmazdı demişsiniz. Bebeğin zaten rutin aşıları oluyor. Kaldı ki bınun dışında kontrolleri oluyor ay ay. Sizce 20 aylık olana kadar götürmeme imkanım var mı???
Ası zaten tsmler de yapilir. Rutin kontrolden bağımsız bir şey o .
Eger duzenli gittiğiniz bir hastane (tsm degil) varsa o zaman o pediatristi suçlayın.
6 ya da 9 ayda rutin kan tahlili bakılır .
Sadece sizin için demiyorum ;
Lütfen ilk bir yıla kadar tsmlere degil seçtikleri tek bir pediatrite götürün çocuklarınızı hanımlar .
Rutin kotrol ve hastalıkta hep aynı doktor baksın .
Şartlarınıza göre özel hastane olursa bebek daha çok rahat eder.

Bizim çok iyiydi çocuk doktorumuz çok memnunuz. 1 yaşına kadar her ay aynı doktora götürdüm. 6 ya da 9 ayda kan verelim mi diye sorduğumda gerek yok demişti. 1 yaşında bakalım demişti. Her doktor yaptırmayabiliyor.
Bakin 1 yas ama 20 ay degil .20 ay Gercekten bebek için çok uzun bir süre.

Doktorlar gerçekten garip davranmış. Sağlıklı görünmek, sağlıklı olduğumuz anlamına gelmiyor.

Evet maalesef bebeklerden kan almak çok zor oluyor. Kuruma da çok bebek gelmiyorsa hemşire deneyimsizlikten dolayı alamamış olabilir. Devlet hastanelerini tercih etseydiniz keşke. Her gün sürekli kan aldıkları için daha alışıktır elleri. Geçmiş olsun gerçekten çocuğun o halinin ne kadar üzdüğünü biliyorum.

bir keresinde 18 aylıkken mı ne verdık kanı.(kanda enfeksıyon şüphesınden.oda bır dunya antıbıyotık yazdı kullanamadan ilaçları eve geçtik ateşi düştü ne hıkmetse)
şimdi 46 aylık.dr larda hiç istemedı .gıtmıyoruz da dra zaten sık sık.evde atlatırız.
bıngıldak içinde ayrıntılı güzel bır muayene ettirin.vıtamınle telafı edılır buyuk ıhtımal

her hemsire alamayabilir. saglikocaklarinda falan almiyorlar. devlette de cocuk icin ayri hemsireler oluyor genelde daha tecrubeli oluyorlar heralde. oglum daha bir aylik bile degildi bir kiz alırken cok tedirgin olmustu. Allahim yardim et falan diyordu icinden. sonra baska birisi aldi o alamayinca

İşte bana da pıhtılaştı demesi, pozisyondan demesi, tek bir damla kan gelmemesi damarı mı bulamadı diye düşündürttü. Ben de siz gibiyim, doktor yaptırın diyorsa muhakkak yaptırırım. Eşim zaten abarttığımı düşünür, diğer doktorların eşime malzeme verecek yorumları sinirlerimi iyice bozdu.
Direkt hemşire hatası diyorum ve sizi haklı görüyorum .işinin ehli olan bir hemşire tak diye buluyor damarı ve ben bu konuda size özel hastane öneriyorum .kaç sene önce devlet hastanesinde yeğenimi delik deşik ettiler bir serum takamadılar ,sabahında özel hastaneye alıp götürdük ve oradaki hemşire tek denemede hiç de ağlatmayan halletti .

Kilosu boyu 8 aylık bir bebeğe göre 1 yaşın üstündeki çocuk gibi olmasına rağmen ilk o zaman kan aldırdık. Kanı iyi demiri ve d vitamini düşük çıktı. Yani boy kilo ve iyi görünmesiyle ne alakası var kan tahlilinin?

Tabi epey zor oldu bi 5 6 dakika sürdü çünkü bebeklerde zor oluyor bu işlemler ne yazık ki.

kocanıza olan sinirinizi başkasından çıkarmaya çalışıyor gibisiniz boş verin hemşireyi eşinizle konuşun bence , hemşire içinde olur öyle şeyler abartmayın bence benden de her kan alındığında delik deşik ediyorlar ne yapayım şikayet mi edeyim sorun benim damarlarda hemşireler ne yapsın

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
X