Bebekten kan alamayan! hemşire!...

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Kızım dört yaşında. Bugüne kadar o kadar çok kan verdik ki. İşini güzel yapan da var. Ama bizim de kan alınırken sıkıntı yaşadığımız oldu. Yatar pozisyonda hemşireler bir türlü damarı bulamadık gibi bahanelerle kızımı çok aglattilar. Sonra eşim devreye girdi bir de ben deneyim dedi kısa surede kanı alınca hemşireler öylece baka kaldılar. Pozisyon yanlissa bunu zaten okulda öğretmiş olmaları gerekirdi onlara niye baştan dememiş yatarken olmaz otursun diye ki yatilirken de gayet rahat kan alinir.

Merhaba hanımlar,

Konuyu doğru yere mi açtım bilmiyorum. Bugün 20 aylık olan kızımdan kan aldırmak için çalıştığım yerin doktorluğuna gittim. Doğdu doğalı kan değerlerine bakılmadığı için ve bıngıldağında hala biraz açıklık olduğu için kan aldırmamız gerektiğini başka bir hastanedeki çocuk doktoru söylemişti. Özel hastane olduğu için istediği tahliller çok pahalıya geliyordu o yüzden kurumun doktorluğuna götürdük. Hemşire hanım tedirgin oldu damarlara bakalım önce dedi. Kızımın önce sağ sonra sol koluna kan alırken takılan lastiği takıp baktı. Kızım bu arada korktuğu için ağlamaya başlamıştı çoktan. İğneyi görmesin iyice korkar dedim o sırada telefondan izlediği videolardan açtım. Ama bir iki saniye beklemek yerine iğneyi çoktan gösterdi tabi hemşire hanım. Kızım iyice ağlamaya başladı. Çocuğu sıkıca tutun yoksa iğne oynar acıtır dedi. Ben ve babası sıkıca tuttuk tabi. Bu arada iğneyi soktu bekliyor kan gelmiyor. Damarı bulamadı mı bilmiyorum ama feryat figan olan bebeğim ağlamaktan yoruldu. Ben de babası da isterseniz zorlamayalım daha fazla dedik kan gelmiyor sonuçta bekliyoruz bekliyoruz. Diğer doktor da yanımızda bu arada o da çocuğun haline üzülüyor. Hemşire hanım pıhtılaştı herhalde dedi! Pıhtılaşmak? Damardan kan alırken?!... Sonra iğneyi çıkardı, tek damla kan yok tabi tüpte. Pozisyondan oldu herhalde falan diye kendince bahanelerini sıraladı biz hiçbir şey demeden çocuğa hava aldıralım diye çıktık odadan. Pozisyon dediği de; çocuğu yatırdık sedyeye kan alınacak diye, yatar pozisyonda olmasından bahsediyor.
Dışarı çıktığımızda bir grup doktor halimize üzüldü yazık vah tüh falan derken aldırmayın neden kan aldırıyorsunuz dediler, eşimin öncesinde ne gerek var sağlıklı sıhhatli çocuk demesi üzerine! Sanki ben keyfi çocuğumun canı acısın istiyormuşum gibi! Doktor olacaklar bir de neden böyle gereksiz bir yorum yaptılarsa! Karşılarında bu durumu kullanmaya müsait bir eş olduğunu bilmiyorlar tabi... Ben de hemen konuşmaya dahil olup doğduğundan beri kan değerlerine bakılmadığını, bıngıldağının henüz tam kapanmadığını, tahlilleri çocuk doktorumuzun istediğini belirttim. Doktor arkadaşlardan bir tanesi tuttu evet sağlıklı maşallah ne gerek var ben de çocuğuma 17 yaşına kadar kan verdirmedim gibi bir şey söyledi. (Ben 17 aylık anladım eşim 17 yaş dendiğini iddia ediyor bilmiyorum hangisi doğru) O sırada mesleği doktor olan bu arkadaşlara çocuğun sağlıklı görünmesi ile, boyunun kilosunun normal olması ile kan değerlerinin anlaşılamayacağını üstü kapalı söyledim. Sonra ayrıldık oradan. Bu sefer de eşim başladı ne gerek var çocuk sağlıklı, turp gibi, ne diye kolunu deldiriyorsun vs vs. Zaten üzüntüden tansiyonum düştü çocuğun ağlamasına dayanamadım bir de üstüne kendimi kötü anne gibi hissettirmeler. Sonra çok uzatmadık kızımı oynattık unutturduk.
Sizlere şunu sormak istiyorum, hemşire sizce işini yapamadığı için mi kanı alamadı yoksa sunduğu bahaneler olan pozisyondan (yatar halde olduğu için) ya da damara sokulan iğneden sonra damarda kan pıntılaşmasından! (yazarken bile aklım almıyor) dolayı mı kanı ala-ma-dı? Başına böyle bir şey gelen var mı? Bir de bebeklerinizin kan değerleri için ilk ne zaman kan verdiniz? Gereksiz mi gerçekten de? Kızımı doktora götürmeye, kan aldırmaya korkuyorum artık...

Bebeğim 8 aylık
Sarılık için 3-4 kere diğer değerleri için de 3 kere kan alındı
Tek seferde 3 tüp alındığı bile oldu
Bi alet var ışık tutuyor damarların yerini gösteriyor onunla bakıyorlar bebeklere genelde
Bence hemşire bebek konusunda deneyimsiz
17 yaşına kadar kan tahili yaptırmayan doktor ne çeşitmiş öyle

mesleginiz nedir?
kan ve kan urunleri hakkinda bilginiz nedir?
damarlarin derin ve kaygan olmasi ya da kisiden kisiye degistigi hakkinda bilginiz nedir?
kusura bakmayin ama her hemsire bebek kani alabilmek zorunda degil sizde ozel hastane de yaptirmak zorunda degilsiniz ulkemizde bir cok cocuklar icin devlet hastanesi var ki cocuk hastanesi olmasa bile pediatri diye bir bolum var her devlet hastanesinde
madem bu kadar olay yapacaktiniz bu isi gidip orada surekli bebek damariyla calisan arkadaslarimiza yaptirsaydiniz
burada gelip meslektasim hakkinda olur olmaz konusamazsiniz
yetiskinde bile bazen cok zor bulunur damar bunda bu kadar buyutulecek birsey yok morarma da gayet normal bisey cunku bebek damaryolu genellikle ugrasilarak acilir hanimefendi
tekrar ustune basa basa soyluyorum meslektasim hakkinda boyle konusamazsiniz
Ne konuşmuş ki
Doğru mu yaptı yanlış mı demiş.
Bütün hemşireler kötü mü demiş?
Bi öğretmenlerde bi sağlıkçılarda çok baskın şekilde hemen bi savunma olayı var. Kimseye hakaret edilmemiş yahu. bi sakin olun. Kan almada çalışan birinin işi kan almaksa ama yapılamamışsa insan da sorgular yani sorun nerede diye. Çocuğun damarı ve kanı olduğuna göre ya çocuğun durmaması yüzünden ya da hemşirenin tekniği uygulayamaması yüzünden olmuş başka seçenek var mı?

Benim de bebeğim yenidoğan döneminde sarılık olduğunda çok canım acıdı bu kan aldırma konularında ama hiç sizin gibi hemsireyi suçlamadim. Yaşadığınız çok olağan bı şey. Hemen her anne yaşamıştır. Hemsirenin de karşısındakinin bir bebek olduğu hassasiyeti ile elinden geleni yaptığına eminim. Öyle bi yerde çalışan bir hemşireye yılda kaç tane bebek geliyordur da bu konuda tecrübeli olabilsin. Herkes işinin her alininda mükemmel olmak zorunda değil. Ama siz anne olarak aman çok para vermeyelim diyeceginize bu konuda tecrübeli birini bulmak zorundaydiniz. Ayrıca çoğu doktorun bebekler konusunda yaklaşımı budur. Bebeklerden kan almanın ne kadar zor olduğunu bildikleri için çok ciddi bir tablo yoksa kan tahlili istemezler gözlemle karar verirler.

Gram bilginiz olmayan bir konu hakkında, "mesleği" bu olan bir insanı bilgisizliğiyle suçlamanız ne kadarda komik. Kolu mosmor diyerek konuyu bastırmanızda cok yanlış ki kocaman insanların bile tek seferde bulunan damari morarabiliyor merak etmeyin hayati bir durum degil :olamaz: kimse sizin çocuğunuza kasti acı çektirmek istemez. Eminim o hemşire sizden daha çok gerilmiştir ki günde kaç defa maruz kaldığı bu tip insanlara sizin "bahane" olarak gördüğünüz "açıklamaları" söylemiştir. Yanlış bir tutum birde burada destek bekliyorsunuz, çok yanlış. :işsiz:

Evet daha tecrübeli hemşirelere yöneleceğim. Yazık oldu bebeğime bugün. Sizin de çocuğunuza geçmiş olsun. Allah yavrularımıza şifa versin...
Size tavsiyem yenidoğan servisinde çalışan hemşireye aldırmaniz.oglum için tahlil vermemiz gerektiğinde özel hastanede direkt çocuk servisine(yatarak tedavi edilen servisteki hemsire) çıkıp orada aldırmanizi önerebilirim.
Diğer tavsiyem ise devlet hastahanelerinde çocuklar için kan alma bölümü ayrı bulunuyor orada aldırmanizi öneririm.
Çok geçmiş olsun.insallah hiç birseyi yoktur 🙏

Ben bu durum u oglumda cok yasadim neler hissettiginizi o kadar iyi anliyorum ki...kizim da bilinclendim ilk isim tecrubeli mumkunse yenidogan hemsiresi talep ediyorum.sorun yasamadim.maalesef her meslekte isin ehli tecrubelilerle karsilasamayabiliyoruz.

Merhaba hanımlar,

Konuyu doğru yere mi açtım bilmiyorum. Bugün 20 aylık olan kızımdan kan aldırmak için çalıştığım yerin doktorluğuna gittim. Doğdu doğalı kan değerlerine bakılmadığı için ve bıngıldağında hala biraz açıklık olduğu için kan aldırmamız gerektiğini başka bir hastanedeki çocuk doktoru söylemişti. Özel hastane olduğu için istediği tahliller çok pahalıya geliyordu o yüzden kurumun doktorluğuna götürdük. Hemşire hanım tedirgin oldu damarlara bakalım önce dedi. Kızımın önce sağ sonra sol koluna kan alırken takılan lastiği takıp baktı. Kızım bu arada korktuğu için ağlamaya başlamıştı çoktan. İğneyi görmesin iyice korkar dedim o sırada telefondan izlediği videolardan açtım. Ama bir iki saniye beklemek yerine iğneyi çoktan gösterdi tabi hemşire hanım. Kızım iyice ağlamaya başladı. Çocuğu sıkıca tutun yoksa iğne oynar acıtır dedi. Ben ve babası sıkıca tuttuk tabi. Bu arada iğneyi soktu bekliyor kan gelmiyor. Damarı bulamadı mı bilmiyorum ama feryat figan olan bebeğim ağlamaktan yoruldu. Ben de babası da isterseniz zorlamayalım daha fazla dedik kan gelmiyor sonuçta bekliyoruz bekliyoruz. Diğer doktor da yanımızda bu arada o da çocuğun haline üzülüyor. Hemşire hanım pıhtılaştı herhalde dedi! Pıhtılaşmak? Damardan kan alırken?!... Sonra iğneyi çıkardı, tek damla kan yok tabi tüpte. Pozisyondan oldu herhalde falan diye kendince bahanelerini sıraladı biz hiçbir şey demeden çocuğa hava aldıralım diye çıktık odadan. Pozisyon dediği de; çocuğu yatırdık sedyeye kan alınacak diye, yatar pozisyonda olmasından bahsediyor.
Dışarı çıktığımızda bir grup doktor halimize üzüldü yazık vah tüh falan derken aldırmayın neden kan aldırıyorsunuz dediler, eşimin öncesinde ne gerek var sağlıklı sıhhatli çocuk demesi üzerine! Sanki ben keyfi çocuğumun canı acısın istiyormuşum gibi! Doktor olacaklar bir de neden böyle gereksiz bir yorum yaptılarsa! Karşılarında bu durumu kullanmaya müsait bir eş olduğunu bilmiyorlar tabi... Ben de hemen konuşmaya dahil olup doğduğundan beri kan değerlerine bakılmadığını, bıngıldağının henüz tam kapanmadığını, tahlilleri çocuk doktorumuzun istediğini belirttim. Doktor arkadaşlardan bir tanesi tuttu evet sağlıklı maşallah ne gerek var ben de çocuğuma 17 yaşına kadar kan verdirmedim gibi bir şey söyledi. (Ben 17 aylık anladım eşim 17 yaş dendiğini iddia ediyor bilmiyorum hangisi doğru) O sırada mesleği doktor olan bu arkadaşlara çocuğun sağlıklı görünmesi ile, boyunun kilosunun normal olması ile kan değerlerinin anlaşılamayacağını üstü kapalı söyledim. Sonra ayrıldık oradan. Bu sefer de eşim başladı ne gerek var çocuk sağlıklı, turp gibi, ne diye kolunu deldiriyorsun vs vs. Zaten üzüntüden tansiyonum düştü çocuğun ağlamasına dayanamadım bir de üstüne kendimi kötü anne gibi hissettirmeler. Sonra çok uzatmadık kızımı oynattık unutturduk.
Sizlere şunu sormak istiyorum, hemşire sizce işini yapamadığı için mi kanı alamadı yoksa sunduğu bahaneler olan pozisyondan (yatar halde olduğu için) ya da damara sokulan iğneden sonra damarda kan pıntılaşmasından! (yazarken bile aklım almıyor) dolayı mı kanı ala-ma-dı? Başına böyle bir şey gelen var mı? Bir de bebeklerinizin kan değerleri için ilk ne zaman kan verdiniz? Gereksiz mi gerçekten de? Kızımı doktora götürmeye, kan aldırmaya korkuyorum artık...
Bende yenidogan hemsiresiyim ve siz ve sizin tutumunuzdaki anne babalar surekli varlar. Daha turnike takilinca aglamaya basladi diyosun yani cunku bebek caninin yanmasina gerek yok aglamasi icin . Inanin hic kolay bisey degil o kil gibi damarlardan kan almak. Ayrica damara girilmemisken ney pihtilasmis sasirdim doktorun yorumuna. Onlar doktordu degilmi eminsiniz 😄 bana kahvehanelerde oturan amcalarin sohbeti gibi geldi de.

İşte bana da pıhtılaştı demesi, pozisyondan demesi, tek bir damla kan gelmemesi damarı mı bulamadı diye düşündürttü. Ben de siz gibiyim, doktor yaptırın diyorsa muhakkak yaptırırım. Eşim zaten abarttığımı düşünür, diğer doktorların eşime malzeme verecek yorumları sinirlerimi iyice bozdu.
Diğer absürd yorumları yapanların doktor olduğuna emin misiniz? Bazen önlük veya ameliyathane giysisi olarak tabir edilen Scrubs ile dolaşan çok bilmiş hasta bakıcılar doktormuş gibi her şeye burunlarını sokuyorlar da. Eğer gerçekten doktorlarsa çok garip, bir doktor olarak oldukça sıradışı buldum bu durumu.

Biz 22 aylikken hacettepede kan aldirmistik, evet agladi ama hemen buldular. Kan alirken de ytiskinlersen aldiklari gibi degil de serum hortumu gibi bir aparat takiliydi igneye pompalar gibi yapiyorlardi, uzun zaman gecti tam anlatamadim ama.. neden boyle almadilar acaba

Bebeklerin 1 yaşından önce rutin kontroller için kanı alınır, sanırım sizin doktor ihmal etmiş.
Ben kan aldırmamak konusuna da katılmıyorum, kendi 2 yasinda ki kızımın değerlerine ara ara baktiririm ne sakıncası var ki ?
Olası bir hastalik mi tehlikeli yoksa kan vermek mi?

Oğlum 3,5 yaşında .Bulunduğum şehirde alerji başladı kandan da takip ediliyor birde demir eksikliği tedavisi görüyor 2 aydır o yüzden her ay alınıyor. Bir tanesinde hemen kan gelmişken ,diğerinde hemşire hanım uğraşsa da gelmedi .En son elinin üzerinden damla damla aldı tüpe ki o bile üzüldü ama verilmesi gerekiyordu .
Genelde kucağımda oturur vaziyette alıyorlar belki pozisyonun etkisi vardır bilmiyorum kucağıma oturtup arkadan satılıyor gibi tutuyorum ve oğluma öncesinde anlatıyorum bak biraz aciyacak diye .

Doktorlar çok ağladığı için uxulmuslerdir ,o yüzden öyle demişlerdir bilmiyorum .

İlk yenidoğanken zaten elinden ve topuktan alınıyor. Eşiniz sanırım bunları görmediği için kan aldırmayı çok ekstrem bir şey sanıyor.
Bu çocuk hiç aşı olmadı mı yani?

Biz de çok sık aldırmak zorunda kalmadık.
1, 1,5 ve 2,5 yaşında ve genel kontrol için aldırdım.
Bebeğin ağlaması normal kendini başka türlü ifade edemiyor sonuçta..

Size tavsiyem böyle kontrol için devlet veya üniversite hastahanelerini tercih edin. Oradaki personel daha deneyimli. Çabuk buluyor ve stres yapmıyorlar bebek ağlıyor diye.
Hem tahliller de özel hastahane gibi pahalı olmaz.

Biz ilk 1 yaşında kontrole gittiğimiz özel hastahanede aldırmıştık. Hemşire kız göresiye strese girdi farkettim. Elinin üstünden alacaktı zaten. Aldı da ama çok gerildi.
6 ay sonraki kontrolde üniversite hastahanesinde aldırdık takır takır aldı geçti..

Merhaba hanımlar,

2 kere aldirdik 1. Sinde daha 1 haftalikti cok profesyonelce ince kanulle aldilar 5 sn bile surmedi, 2. Sinde birbaska hastaneydi elinden aldilar cok hunharca geldi bana yöntem, sordum sorusturdum bebeklerde elden aliniyor her yerde dediler, damarlar belirgin olmadigi icin. Ama elden alindiginda igneyi takip bastirarak kani tupe aktariyorlar esim de ben de cok sinirlendik. Bebekte koldan alindigini duymadim canim sen de bir arastir bana hep elin uzerinden dediler ama belki ay olarak büyük olandan koldandir. Cok gecmis olsun.

Damar yolu açma, kan alma işlemi tecrübe ister bebeklerde.uzun süre bebek hemşireliği yaptım tombul bebeklerde iş iki katı zordur kundaktaki bebek direnemez ama bir yaşını geçen çocuk kendini sıkarsa değil kan almak iğneyi sokmak bile dert olur.siz sakin olacaksınız ki bebekte sakin olsun.ayrıca en azından 6 aylıkken rutin bir kan kontrolü gerekir.bunu çoğu doktor ister sizin doktorunuzda da ihmal var.çocuk kendini sıkarsa kolunu kasarsa damara girilemez.kan pıhtılaşması kan gelmeden olmaz orası biraz bahane olmuş.bir daha kan aldırmaya giderseniz ya devlet hastanesine gidin ya da özel hastane de bebek hemşiresinden gelip almasını isteyin.her insanın damarları bir değildir.benim kardeşim 24 yaşında damar yolunu benden başkası açamaz çünkü bulamaz
Haklısınız. Ben de bundan sonra ya devlet hastanesine ya da özel hastanedeki bebek hemşirelerine gitmeyi düşündüm. Bebeğimin kilosu tombul denmez ama yine de tecrübe istediği kesin damar yolunu bulmak için. Ben çok sakindim kan aldırırken bebeğime hiç yansıtmadım. Şarkı söyledim hatta rahatlasın diye ama nafile, hiç işe yaramadı.

Açılın ben hemşireyim 😂😂
Girişi yaptıktan sonra gelelim mesleye. Çocuktan kan almak zor bir işlemdir. Hatta yanık ve onkoloji hastalarından bile kısacası en zoru. Ve bir çok faktörde etkiler işlemi. O gün modunuz düşükse veya ağır bir poşet tasidiysanız bile etkiler. Kısacası dikiş ipliği kalınlığında bir damar. O kadar zor islemle cebellesirken sizin gibi tatava yapanlara buyrun siz alıj diyorum kafam atarsa. 😁
Zor olduğunu kabul ediyorum ama ben hiçbir şekilde hemşire hanımın işini zorlaştıracak bir şey yapmadım. İma mimik vs bile olmadı. Tüm bunlardan sonra bile odadan çıkarken çocuğu hava aldıralım diye çıktık. Kan gelmeyen damardan çocuk feryat figan ederken isterseniz hava aldırıp sakinleştirelim çocuğu diye yine nazikçe söyledik hemşireye. Hala beklediği halde! Yani tecrübe istenen bir alanda aslında biz teceübesizliğinin kurbanı olduk ama yine de en ufak bir saygısızlık yapmadık.

Ozel hastanede cocugu deli baglar gibi tutturdu bize hemsire ustune bir hemsire daha cullandi ve durum aynisi oldu. Sonra dedik boyle olmaz hemen doktoru geldi tak diye eliyle koymus gibi buldu damari ve aldi kani. Diyecegim o ki genelde boyle olabiliyor uzulmeyin. Ayrica kan degerlerine bakmak tabi ki onemli esiniz cahil cahil konusmasin.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
X