Bebekli olup böyle kafayı sıyıran bir ben miyim?

Eğer yardımsız çocuk bakıyorsan özellikle 0-2 yaş aralığında öyle çok da kendine ait bi hayatın olmuyor, olmasını beklemek bile insanı strese sokuyor, ben mesela cidden günü kurtarma odaklıyım. Örneğin dün üç saat uyudu gündüz, bugün canı istedi iki uyku yaptı 1er saatlik aman düzeni kaçtı filan diye takılmıyorum. Sen aman kendime ait zaman olsun aman kesintisiz uyusun derken daha da zorlaştırıyorsun içinde bulunduğun süreci, çocuk sana değil sen çocuğun ihtiyacına uyum sağlamalısın. Dişi çıkıyor ağrısı var mesela sık sık emiyor çünkü emmek diş eti ağrısını geçiriyor ama sadece bi saatliğine sonra yine emmek istiyor yani onu anlamalısın elinde değil ki bu durum onun.
Evet canı yanıyor diye de üzülüyorum karanfil aldım diş etlerine sürmek için kür yapıcam kıyamıyorum ona da. Geçen gün uykusuzluktan ağladım artık uyumuyor diye korkmasın diye salona gittim. Sonra o da arkamdan ağladı gittim kucağıma aldım sarıldım çok yıprandım ama anne olduğum için dayanmak zorundayım değil mi? Bir de isteyerek yaptım bu bebeği, eşek gibi çekicem sıkıntıyı. Anlaşıldığına göre rahata ermek yok anne olunca özellikle bebeklik döneminde. 😔

Cok yanlis yaomissiniz, bir sey olmamasi ileri de olmayacagi anlamina gelmez. Kapya biber de domates de buyuk alerjendir ve 1 yas oncesi verilmez. Belki bebegin alerjisi var ve anaflaksi gecirecek. Bu buyuk bir sorumluluk.
Elbette öyledir ben bi sprun yaşamadm ama kimseye de yap dıyemem . herkesın kendı gıkrıne saygı duyrm

Evet canı yanıyor diye de üzülüyorum karanfil aldım diş etlerine sürmek için kür yapıcam kıyamıyorum ona da. Geçen gün uykusuzluktan ağladım artık uyumuyor diye korkmasın diye salona gittim. Sonra o da arkamdan ağladı gittim kucağıma aldım sarıldım çok yıprandım ama anne olduğum için dayanmak zorundayım değil mi? Bir de isteyerek yaptım bu bebeği, eşek gibi çekicem sıkıntıyı. Anlaşıldığına göre rahata ermek yok anne olunca özellikle bebeklik döneminde. 😔

Ben çok uykusuz kaldığımda yanına uzanırdım, o emerken uyurdu ben de o şekilde uyurdum, böyle gündüz çok uyuduk, ya da eşime verirdim o iki saat bakarken uyurdum, ayaklarıma alıp uzanırdım o uyur ayaklarımda kalırdı ben de sırt üstü bi şekilde uyurdum, vücut sıcaklığını arıyor bebekler, bu bahsettiğim şekillerde günlerim gecelerim geçti , özellikle şu yatarak emzirme olayını 6 aydan sonra yaptım zaten bi süre sonra iyice dalınca memeyi bırakıp arkasını dönerdi bebek. Eşim ayaklarında uyutur o şekilde üç saat tutardı mesela uyanıcak gibi oldu mu pış pış sallardı ,ayy ayakta alışmasın dersem o üç saati de göremezdim mesela. Eşini bi şekilde olaya dahil et zeze, hem kendini olayın içinde hissetsin hem de yardımcı olsun.

Rahat yüzü yok ne yazık ki, bunaltma kendini bu günler geçecek böyle kalmayacak ki, gün gelecek o yatağına yatacak sen başucunda elini tutup masal anlatıcaksın “Anne çok seviyorum seni” deyip uyuya kalacak 15 dakikada, az sabır 😍

4ay uyku gerilemesiyle başladı 6aydayiz hala düzelmiyor geceler zulüm oldu artik uykusuzluktan olsede uykuya direniyor ve ağlama krizler hat safada gece olsun istemiyorum artik bende kafayı yemek üzereyim yakinda huni takacağım az kaldı her yolu denedim yok düzelmiyor çözümü olan varsa bende şuracıkta bi yerlerde bekleyeyim

Moralini bozmak istemiyorum da zaten 6 aydan sonra başlıyor her şey. Yenidoğan döneminde daha iyi uyuyorlar. Sonrası işler biraz değişiyor. 35 aylık oldu. 4 yaşında uykusu düzene girse en azından gece uyanmasa razıyım diyorum

Selamlar herkese.

8 aylık bir kızım var. İlk 6 ay ara sıra zorlandığım zamanlar olsa da genel olarak uyumlu kolay bir bebekti. Emmeyi severdi, uykuyu da. Gündüz uykusunda sorun yaşasak bile gece uykusu çok iyiydi. Şöyle diyeyim 1 aylıkken bile 5 saat aralıksız uyuduğu olurdu ben endişelenirdim niye uyanmadı diye. 5 aylıkken gece boyu 1 veya 2 kere kalkardı. Yani sorunsuz bir bebekti. Emerek uyutuyordum.

Ne zaman ki 6 aylık oldu iş çığırından çıktı. Gece uykuları bozulmaya başladı. Emerek uyuyan bebek kucağımda ağlayıp kendini atmaya çalışıyordu öyle ki artık çocuğu tutamayıp düşürücem diye korkardım. Bu yüzden beşiğinde uyutmaya başladım, elimle sırtına vurup ninni söyleyerek uyutuyorum artık. Ama ağlama olayı bitmedi, gece uykusuna geçmeden en azından 10 dk ağlar. 7 aylıkken ilk dişini çıkardı, yakın zamanda da ikincisini. Ona bağladım ben bu gece uykusuna zor geçip gece boyu sık sık uyanmaları ama mesela bu 2.diş için iki haftadır bekliyorum diş bu kadar uzun sürede mi patlar? Bilmiyorum. Tek bildiğim gece ağlaya ağlaya uyuyor (kucağımda uyuyunca da böyle yani nasıl uyutursam uyutayım ağlıyor) ve gece boyu sık sık uyanıyor saat başı veya 2 saatte bir. Dikkatinizi çekerim yeni doğan döneminde bile böyle değildi bebeğim.

Beslenme konusunda da sıkıntımız var. Emmeyi çok seven bir bebek ama ek gıdada hayal kırıklığına uğradım. Bir sürü farklı tarif, çeşit çeşit şey denememe rağmen kahvaltı hemen hemen hiç yemez. Bazen çok az yumurta ve Lor peyniri yer. Bazen de pekmez. Onun dışında sadece çorba ve muhallebi yemek istiyor. Haliyle ben hiç memnun değilim bu durumdan. Tamam yemezse yemesin üzülme diyorum kendime sonra Türk anası genlerimi dizginleyemiyorum :/ zorla yedirmek istemiyorum iyice soğumasın diye. Bu arada öyle ciddi derecede değil ama zayıf bir bebek, o yüzden de takıyorum. Ortalamanın altında yani, eğer kilosu yerinde olsa takmazdım. Biliyorum kilo sağlık demek değil ben zaten tombul löp löp olsun istemiyorum ama sonuçta belli bir sınırın üstünde olmak da sağlıkla ilgili bir işarettir bence.

Biliyorum uzattım ama özetle uyku ve beslenme yüzünden kafayı sıyırıcam artık. Uykusuzluk delirtti beni. Desteksiz uykuya geçmeye çalıştık ama diğer bebekler gibi alışmadı benim bebeğim. İlk günkü gibi ağlamaya devam etti 2 hafta boyunca. Güvenli bağlanmaya zarar vermek istemediğim için devam edemedim daha fazla. Bu arada bebeğimi ağlamaya terk etmedim hiç yine okşadım elini tuttum falan ama dediğim gibi iki hafta geçti yol kat edemedik. Ben de ninniyle uyutuyorum şimdi sırtına vurarak. Uykusuzluk yüzünden iyice negatif bir insan oldum sürekli stresliyim. Ailem başka şehirde, korona yüzünden aylardır görmüyorum. Eskiden tek başıma takılan, evde bile hiç sıkılmayan bir insandım ama şimdi bunalımdan çıkamıyorum.

Bunları yaşayan tek ben olamam değil mi ? Siz nasıl baş ediyorsunuz?
Bebeğim 18 aylık
18 ay ağladı
Şaka değil uyanık olduğu her süre ağladı
15 ay kucakta Ev gezdik
3 aydır kucak istemiyor sadece
Ve ağlamaları da yeni bitti
Arada ağlıyor evet ama gün boyu ağlamıyor en azından
Bebeğimin daha bir kere sırt üstü pusetinde yattığını bilmem
Bir kere bile onu birakıp WC ye tek gidemedim
Evde yanlız isem hep kucağımda gittim
Ve 18 aydır da gece 88 kere uyanıyoruz
Yapacak birsey yok
Annelik böyle

Evet pütürlü gıda veriyorum en başından beri, meyve sebze eline veririm kemirir. Pekmez seviyor çok kullanıyorum o yüzden pankek, kek, muhallebi vs de. Toz ceviz de katıyorum muz da. Çorbalara muhakkak tane atıyorum şehriye vs. Bu ay ete ağırlık vermeyi düşünüyorum balık da vericem hatta.

Salçalı yemek vermek için 1 yaşını mı beklemek gerekiyor muhakkak?
Ben vermistim sanirim. Bir sıkıntı olacağını sanmıyorum. Kendimize yaptığım yemeklerden tattırıyordum.

Bebek benim değil ama doğduğundan beri ikinci anası gibiyim (yeğenim). 10 aydır resmen hayattan soğudum. Şimdi yemek yiyor,yemeğin sonlarına doğru deli gibi bir ağlama krizi sinir krizi,kaşığa vurmalar...batan yerleri üstünü başını falan hiç söylemiyorum bile..viledayla elektrik süpürgesiyle kanka oldum resmen,her gün her an birlikteyiz...Ne yediğimden tat alabiliyorum ne içtiğimden...Çok zor bebek büyütmek...

15. Aydan bildiriyorum..
Tam 15 aydır kesintisiz 2-3 saat uyumamışımdır. Neredeyse her saat başı ayaktayım bebeğim doğduğundan beri resmen uyumayı reddediyor
Sürekli kabız oluyor
Geçenlerde grip oldu Üstüne 4 tane azı dişi çıkardı ve tam 3 hafta sürdü
Ikıncı bebeğim, büyüğü de pandemi yüzünden sürekli evde ve tabiiki küçük bir çocuk.olarak ilgi bekliyor, sıkılıyor
Eşim çok yoğun çalışıyor neredeyse çocuklarla yalnız bir hayat yaşıyoruz
Etrafımızda yakinimiz kimse yok
Komşu, eş dost akraba arkadaş ile de yine pandemi yüzünden görüşemiyoruz
Falan filan işte daha yazmayayım

Takmayacaksın arkadaşım bu yolun başka çaresi yok. Yakında 21 ayı dolacak doğduğundan beri rahatlayacağım günü bekliyorum 😂 büyüdükçe rahatlarsın demişlerdi nerdee doğru düzgün konuşup kendini ifade edene kadar sanmıyorum düzeleceğini. 1 yaşına kadar nispeten daha kolay bakımı en zor kısım 1-2.5 sanırım

bu donemde atak haftalari cok sık ve sert gecisli oluyor, kizimda boyle gozlemledim.
yani oturma emekleme yurume gibi ince motor gelisimlerine denk gelen aylar da daha bir hircin daha bir huysuz oluyorlar.
dış etleri çok aciyordur belki agzinda yanma varmi?
ben kizimin agiz ici sıcakligindan anlardim yeni bir disin canini acittigini,
diş kasima aparati var parmak icin firca gibi, ondan almistim huysuzlandikcadis etlerini onunla kaşırdim, yazik kasimaya baslayinca huuh diye bi ses cikarirdi rahatliyordu heralde.
insan olabilmek çok zor çok meşekkatli maalesef çocuklarin gelisimini izlerken insan anliyor meğer ne kadar sancili süreclerden geciyormusuz

Benimki 22 aylık. Boyu kısa. Yemiyor. Gece defalarca uyanıyor. Gecenin çoğunda full memede. Son bir haftadır az daha iyi uyuyor. Gündüz uykusunu Bi kez uyuyor onu da bıraktı bırakacak.
Gün içinde hiçç durmuyor. Heryeri acıyor içine giriyor tırmanıyor masa raf dolap tezgah hersey in içinde ve üstünde. Ocaga bile gidiyor. Tencere demlik artık neyi nereye soksam. Yemiyor içmiyor.

İki de ablası var :rolleyes:

Takmayacaksın arkadaşım bu yolun başka çaresi yok. Yakında 21 ayı dolacak doğduğundan beri rahatlayacağım günü bekliyorum 😂 büyüdükçe rahatlarsın demişlerdi nerdee doğru düzgün konuşup kendini ifade edene kadar sanmıyorum düzeleceğini. 1 yaşına kadar nispeten daha kolay bakımı en zor kısım 1-2.5 sanırım
Ya neden ki benim oğlan 1 yaşına geldi ve ilk zamanlar herşey daha zordu sanki . Şuan biraz oyun oynuyoruz vs vs en azından ne istediğini anlar oldum . 6.5 aylıktan beri evde emekleme halinde zaten yürüsede birşey değişmeyecek sanki hatta keşke yürüse yerden kalksa diyorum . Sürekli saniye durmayan bir hareket halinde daha ne yapabilir ki diyorum 😀 doğduğu gece anneme kafa atmıştı ben karnındayken başıma gelecekleri anlamıştım kimse inanmamıştı😃

Moralini bozmak istemiyorum da zaten 6 aydan sonra başlıyor her şey. Yenidoğan döneminde daha iyi uyuyorlar. Sonrası işler biraz değişiyor. 35 aylık oldu. 4 yaşında uykusu düzene girse en azından gece uyanmasa razıyım diyorum
Hadi ya hala mı uyanıyor? Emiyor mu ondan mı yoksa öylesine uyanıp ağlıyor mu?

Bebeğim 18 aylık
18 ay ağladı
Şaka değil uyanık olduğu her süre ağladı
15 ay kucakta Ev gezdik
3 aydır kucak istemiyor sadece
Ve ağlamaları da yeni bitti
Arada ağlıyor evet ama gün boyu ağlamıyor en azından
Bebeğimin daha bir kere sırt üstü pusetinde yattığını bilmem
Bir kere bile onu birakıp WC ye tek gidemedim
Evde yanlız isem hep kucağımda gittim
Ve 18 aydır da gece 88 kere uyanıyoruz
Yapacak birsey yok
Annelik böyle
Allah sabır versin vallahi ben mi çok dayanıksızım acaba bazı insanlar çok daha zor şartlarda daha iyi idare ediyorlar.

25. Aydan bildiriyorum, gece deliksiz uyku hala yok, dişler de hala zorlamaya devam ediyor 😅 yalnız değilsin inan. Yenidoğan bebekler zaten uyur problem çıkarmaz, ne zaman diş dönemi başlar o zaman kimyaları değişir. Yemek konusunda ben akışına bırakmıştım kahvaltı nedir bilmezdi yemek yemezdi şimdi yeme içmesi çok şükür iyi gidiyor. Ama genel olarak atak haftası dişi gazı zartı zurtu bitmiyor o deliksiz uyku analara uğramıyor maalesef hunileri takmaya devamke 🤣

Bebek benim değil ama doğduğundan beri ikinci anası gibiyim (yeğenim). 10 aydır resmen hayattan soğudum. Şimdi yemek yiyor,yemeğin sonlarına doğru deli gibi bir ağlama krizi sinir krizi,kaşığa vurmalar...batan yerleri üstünü başını falan hiç söylemiyorum bile..viledayla elektrik süpürgesiyle kanka oldum resmen,her gün her an birlikteyiz...Ne yediğimden tat alabiliyorum ne içtiğimden...Çok zor bebek büyütmek...
Vallahi bravo ben bebeğime zor bakıyorum yeğenim olursa agucuk gugucuk sonra zeze kaçar 😂😂🤷‍♀️

15. Aydan bildiriyorum..
Tam 15 aydır kesintisiz 2-3 saat uyumamışımdır. Neredeyse her saat başı ayaktayım bebeğim doğduğundan beri resmen uyumayı reddediyor
Sürekli kabız oluyor
Geçenlerde grip oldu Üstüne 4 tane azı dişi çıkardı ve tam 3 hafta sürdü
Ikıncı bebeğim, büyüğü de pandemi yüzünden sürekli evde ve tabiiki küçük bir çocuk.olarak ilgi bekliyor, sıkılıyor
Eşim çok yoğun çalışıyor neredeyse çocuklarla yalnız bir hayat yaşıyoruz
Etrafımızda yakinimiz kimse yok
Komşu, eş dost akraba arkadaş ile de yine pandemi yüzünden görüşemiyoruz
Falan filan işte daha yazmayayım
Allah yardımcınız olsun 😟

bu donemde atak haftalari cok sık ve sert gecisli oluyor, kizimda boyle gozlemledim.
yani oturma emekleme yurume gibi ince motor gelisimlerine denk gelen aylar da daha bir hircin daha bir huysuz oluyorlar.
dış etleri çok aciyordur belki agzinda yanma varmi?
ben kizimin agiz ici sıcakligindan anlardim yeni bir disin canini acittigini,
diş kasima aparati var parmak icin firca gibi, ondan almistim huysuzlandikcadis etlerini onunla kaşırdim, yazik kasimaya baslayinca huuh diye bi ses cikarirdi rahatliyordu heralde.
insan olabilmek çok zor çok meşekkatli maalesef çocuklarin gelisimini izlerken insan anliyor meğer ne kadar sancili süreclerden geciyormusuz
Evet ben de karanfil aldım kür yapıcam iyi geliyormuş acısına. Zaten ona da çok üzülüyorum yavrum canı nasıl yanıyor Allah bilir. Anne olmak gerçekten çok zormuş hiç bilmiyordum. Gerçi bilsem cesaret edemezdim sanırım, meleğim olmuş iyi ki bilmiyormuşum.

25. Aydan bildiriyorum, gece deliksiz uyku hala yok, dişler de hala zorlamaya devam ediyor 😅 yalnız değilsin inan. Yenidoğan bebekler zaten uyur problem çıkarmaz, ne zaman diş dönemi başlar o zaman kimyaları değişir. Yemek konusunda ben akışına bırakmıştım kahvaltı nedir bilmezdi yemek yemezdi şimdi yeme içmesi çok şükür iyi gidiyor. Ama genel olarak atak haftası dişi gazı zartı zurtu bitmiyor o deliksiz uyku analara uğramıyor maalesef hunileri takmaya devamke 🤣
Ya sanırım beklentiyi düşürmek lazım. Mesela ben uykuya çok önem veriyorum, uykusuzluk sağlıksızlık getirir diye düşünüyorum o yüzden mi abartıyorum bu kadar acaba? Yani biz bu kadar uzun süre kronik olarak uykusuz kalıyoruz bize hastalık olarak dönmez mi bunlar? Ay ben mi çok hanım evladıyım 😀

X