Bebekli olup böyle kafayı sıyıran bir ben miyim?

Ayni şeyleri yasiyoruz. Psikolojim bozuldu psikatriye gidiyorum uykusuzluk bir insanı mahvediyor sizi anlıyorum

Buna benzer bi hikayeyi bir uyku egitimi kitabinda okumustum egitim sirasinda bebek cok agliyor tabi annede am anne bu kadar ugrastik agladik vazgecmeyelim diye diretiyor. Sonunda istedigine ulasiyor bebek kendi kendine uyuyor. Bir gece bebegi kontrol icin yanina gittiginde bebek gozleri tavana dikmis sekilde bakiyor ve atesi cok yuksek bebek agladiginda yanina gelmedikleri icin artik ihtiyaclari icin aglamayi kesmis ve psikolog ile guvenli baglanmayi yeniden kazandirmaya calisiyorlardi. Bu olay beni cok etkilemisti
Cok şaşırdım benim kızımda uyandiginda hep kapıdan onu izlerim bakayim napacak diye etrafa bakip önce bir ayilmaya çalışıyor 3 4 dakika yatakta dönüyor duruyor sanırım benim gelmemi bekliyor bende o ağlamadan hemen gidiyorum hem ağlamaya alismasin diye hemde korkmasın diye acaba hata mi ediyorum

Sonsuza kadar ememeyeceği için olabilir 😀 aşama aşama ek gıdaya geçmesi gerekiyor bebeğin. Artı sütüm çok olduğu halde yeterli gelmiyor diye düşünüyorum.
Iste zaten sorun bu. Siz öyle düşünüyorsunuz gayet de yeterli geliyordur madem sütünüz cok ek gidayla neden uğraşıyorsunuz ugrasmayin. Ben öyle yapiyorum.

Gece en az 2 kez uyanıyor emmek için 😂 bugün itibari ile 1 yaş atağına başladı depresyonda oğlum 😂 sabah bez değiştiriyorum diye ağladı kendini yerden yere attı 😂 sonra benim kupamdaki çayımı içmek için daha bir dolu şey için oldu aynı olay 😃
Ben bir yaş sendromunda anama gel yardım et diye ağlıyordum iki yaş sendromundan haberim yok tabi. Anlatıp korkutmayayım sabırlar diliyorum zira bende kalmadı 😂😂

Sendrom demeyin yahu. Ikiz gibi büyütüyorum biri 21 diğeri 5 aylık bir e 1. Sınıf öğrencisi var. Oynatmaya az kaldı. Çok şükür halimize bugün de ölmedik yaşıyoruz 😇

Bu yüzden ikincisini istemiyorum. Düşünsene bu kadar şeyi atlaticam hop başa saricam ödüm kopuyor valla.
Yani bizimki bile isteye oldu. Yetişmek zor annem yakın yardımcı oluyor Allah razı olsun. Ama yükün çoğu illaki anne babada. Hatta daha çok annede. Eşimde yardımcı oluyor. Bugünler de geçecek elbet, sağlık olsun yeter ki.

Selamlar herkese.

8 aylık bir kızım var. İlk 6 ay ara sıra zorlandığım zamanlar olsa da genel olarak uyumlu kolay bir bebekti. Emmeyi severdi, uykuyu da. Gündüz uykusunda sorun yaşasak bile gece uykusu çok iyiydi. Şöyle diyeyim 1 aylıkken bile 5 saat aralıksız uyuduğu olurdu ben endişelenirdim niye uyanmadı diye. 5 aylıkken gece boyu 1 veya 2 kere kalkardı. Yani sorunsuz bir bebekti. Emerek uyutuyordum.

Ne zaman ki 6 aylık oldu iş çığırından çıktı. Gece uykuları bozulmaya başladı. Emerek uyuyan bebek kucağımda ağlayıp kendini atmaya çalışıyordu öyle ki artık çocuğu tutamayıp düşürücem diye korkardım. Bu yüzden beşiğinde uyutmaya başladım, elimle sırtına vurup ninni söyleyerek uyutuyorum artık. Ama ağlama olayı bitmedi, gece uykusuna geçmeden en azından 10 dk ağlar. 7 aylıkken ilk dişini çıkardı, yakın zamanda da ikincisini. Ona bağladım ben bu gece uykusuna zor geçip gece boyu sık sık uyanmaları ama mesela bu 2.diş için iki haftadır bekliyorum diş bu kadar uzun sürede mi patlar? Bilmiyorum. Tek bildiğim gece ağlaya ağlaya uyuyor (kucağımda uyuyunca da böyle yani nasıl uyutursam uyutayım ağlıyor) ve gece boyu sık sık uyanıyor saat başı veya 2 saatte bir. Dikkatinizi çekerim yeni doğan döneminde bile böyle değildi bebeğim.

Beslenme konusunda da sıkıntımız var. Emmeyi çok seven bir bebek ama ek gıdada hayal kırıklığına uğradım. Bir sürü farklı tarif, çeşit çeşit şey denememe rağmen kahvaltı hemen hemen hiç yemez. Bazen çok az yumurta ve Lor peyniri yer. Bazen de pekmez. Onun dışında sadece çorba ve muhallebi yemek istiyor. Haliyle ben hiç memnun değilim bu durumdan. Tamam yemezse yemesin üzülme diyorum kendime sonra Türk anası genlerimi dizginleyemiyorum :/ zorla yedirmek istemiyorum iyice soğumasın diye. Bu arada öyle ciddi derecede değil ama zayıf bir bebek, o yüzden de takıyorum. Ortalamanın altında yani, eğer kilosu yerinde olsa takmazdım. Biliyorum kilo sağlık demek değil ben zaten tombul löp löp olsun istemiyorum ama sonuçta belli bir sınırın üstünde olmak da sağlıkla ilgili bir işarettir bence.

Biliyorum uzattım ama özetle uyku ve beslenme yüzünden kafayı sıyırıcam artık. Uykusuzluk delirtti beni. Desteksiz uykuya geçmeye çalıştık ama diğer bebekler gibi alışmadı benim bebeğim. İlk günkü gibi ağlamaya devam etti 2 hafta boyunca. Güvenli bağlanmaya zarar vermek istemediğim için devam edemedim daha fazla. Bu arada bebeğimi ağlamaya terk etmedim hiç yine okşadım elini tuttum falan ama dediğim gibi iki hafta geçti yol kat edemedik. Ben de ninniyle uyutuyorum şimdi sırtına vurarak. Uykusuzluk yüzünden iyice negatif bir insan oldum sürekli stresliyim. Ailem başka şehirde, korona yüzünden aylardır görmüyorum. Eskiden tek başıma takılan, evde bile hiç sıkılmayan bir insandım ama şimdi bunalımdan çıkamıyorum.

Bunları yaşayan tek ben olamam değil mi ? Siz nasıl baş ediyorsunuz?
Aahh ahh bende ayni ve bizim 4. Ay basladi bu cileler 😔 gece 2 kere kalkan bebek gunduzde nirmal uyuyan bebek 4. Aya girmeyle alt ust oldu gece saat basi uyaniyor bazen saatte iki kere uyaniyir gunduz kisa uyuyor uykulari berbat benim kizimda 7.5 aylik ve yeme konusunda bizimkide yemiyo hic bir sey yeme konusunda da cok sorun yasiyoruz napacam bende bilmiyirum ve bizimkide carsafda elde uyuyor cok yorgun ve sinirleri yipranmis vaziyetteym bende 😔

Yani bizimki bile isteye oldu. Yetişmek zor annem yakın yardımcı oluyor Allah razı olsun. Ama yükün çoğu illaki anne babada. Hatta daha çok annede. Eşimde yardımcı oluyor. Bugünler de geçecek elbet, sağlık olsun yeter ki.
Ya çocuk çok güzel bişey Allah bağışlasın hepsini. Ama kim olursa olsun herşey annede bitiyor. Yada benim gücüm tahammülüm yetmez bilmiom. Bide çalışıyorum kendimde bakamıyorum düzgün bu yüzden daha asi ve hırçın oluyor ozlemden dolayı.

Aahh ahh bende ayni ve bizim 4. Ay basladi bu cileler 😔 gece 2 kere kalkan bebek gunduzde nirmal uyuyan bebek 4. Aya girmeyle alt ust oldu gece saat basi uyaniyor bazen saatte iki kere uyaniyir gunduz kisa uyuyor uykulari berbat benim kizimda 7.5 aylik ve yeme konusunda bizimkide yemiyo hic bir sey yeme konusunda da cok sorun yasiyoruz napacam bende bilmiyirum ve bizimkide carsafda elde uyuyor cok yorgun ve sinirleri yipranmis vaziyetteym bende 😔
Ya bilmiyorum gerçekten nasıl alisirsa öyle gidiyor. Ben çok yıprandım isyan ettim. Ama beni yoracak uyku eğitimleri vermedim. Eşim kucakta uyuturdu benden de onu isterdi yapmazdım müzik yada süt eşliğinde uyutuyorum. Çocuk alıştı . Uyumadigi günler oldu tabi aldım oynadık o ağladı derken uykusuzluktan bayıldı derken uyku düzeni iyi oturdu.

Ya bilmiyorum gerçekten nasıl alisirsa öyle gidiyor. Ben çok yıprandım isyan ettim. Ama beni yoracak uyku eğitimleri vermedim. Eşim kucakta uyuturdu benden de onu isterdi yapmazdım müzik yada süt eşliğinde uyutuyorum. Çocuk alıştı . Uyumadigi günler oldu tabi aldım oynadık o ağladı derken uykusuzluktan bayıldı derken uyku düzeni iyi oturdu.
Biz bi türlü alistiramadik doğru düzgün bir uykuya kendiliginden bozuldu hersey zaten bilmiyorum ne olacak sabirla bekliyiruz duzelmesini insallah biran evvel hersey duzelir baya bitik vaziyetteyiz çünkü. Bizde ikinci cocuk dusunmekten korktuk valla

Biz bi türlü alistiramadik doğru düzgün bir uykuya kendiliginden bozuldu hersey zaten bilmiyorum ne olacak sabirla bekliyiruz duzelmesini insallah biran evvel hersey duzelir baya bitik vaziyetteyiz çünkü. Bizde ikinci cocuk dusunmekten korktuk valla
Canım ben ne zaman çocuğu düzene sokmayı bıraktım inan o düzeldi. Bıraktım derken uyku yok mu kalk annem dedim kalktı yarım saat sonra uyku istedi. Ben bunu inan belki 20 defa yaptım. Çokta rahattım çünkü kabullenmistim. Çocuk o zaman huzurlu oldu. Şimdi 18 aylık olacak huzursuzluk elbette var dönem dönem değişiyor sabrediyom bı hafta sonra düzeliyor. Sakin olun stresli asla olmayın kabullenin çocuğu . Şimdi kızımin çok düzenli uykusu ve yemek saatleri var hatta saati geldiğinde mutfağa gidip mama diye bağırır. 😅😅

Sizin sevdiğiniz yöntem neyse ona yönelin. Emzirerek uyutuyorsaniz öyle deneyin sadece uyumadimi kalkıp dikkatini çekecek oyunlar oynayın. Tabi gece asla odadan cikarmiom bebekken eşim kalkar kucağa alırdı . İzin vermezdim gece bakan benim yapma derdim . Çocuk şimdi bile ben uyanmadan yataktan çıkmaz . Saçımı başımı yolar anne diye bağırır ama inmez yataktan.😅

Ya çocuk çok güzel bişey Allah bağışlasın hepsini. Ama kim olursa olsun herşey annede bitiyor. Yada benim gücüm tahammülüm yetmez bilmiom. Bide çalışıyorum kendimde bakamıyorum düzgün bu yüzden daha asi ve hırçın oluyor ozlemden dolayı.
Amin. Öyle gerçekten bir de onu öyle kabul etmek lazim. Bizin ilki saatli uyur kalkardi sanki öyle büyüdü gitti hicbirsey anlamadık ikinci e uykusuz bir bebekti çılgınlar gibi ağlardı panik oldum sayesinde:) üçüncüde 10 bebege bedel gaz var surekli gaz cikarma pispislama modundayiz kollarımız uyuştu. Hepsi farklı. Beklentileri farklı.. ben de öğretmenim kucagimda bebekle canli dersteyim:)

Amin. Öyle gerçekten bir de onu öyle kabul etmek lazim. Bizin ilki saatli uyur kalkardi sanki öyle büyüdü gitti hicbirsey anlamadık ikinci e uykusuz bir bebekti çılgınlar gibi ağlardı panik oldum sayesinde:) üçüncüde 10 bebege bedel gaz var surekli gaz cikarma pispislama modundayiz kollarımız uyuştu. Hepsi farklı. Beklentileri farklı.. ben de öğretmenim kucagimda bebekle canli dersteyim:)
Kıyamam ya. Bir ömür çürütüyorlar. Daha bugün eşimle tartıştım. Bu çocuğa tek başıma bakarım ama ikincisini asla isteme benden diye. Paşa yatıp kalkıyor çocukla ilgilenmeyi görev biliyor. delirtecek beni 10 dk oynasalar aşkları hep ağlamakla sonlanıyor 😅😅 malum bide ekonomi şartları bu çocukların gelecekleri korkutuyor beni . Ben arkeolog eşim mühendis ona rağmen korkuyorum yazık günah buna güzel bir gelecek yapalım diye. Ama size demiyorum işi gücü olmayan insanlar doğurup salıyor ya oraya buraya deliriyorum ya. Öyle oluyorsa bende 10 tane pirtlatirim 😠

Kıyamam ya. Bir ömür çürütüyorlar. Daha bugün eşimle tartıştım. Bu çocuğa tek başıma bakarım ama ikincisini asla isteme benden diye. Paşa yatıp kalkıyor çocukla ilgilenmeyi görev biliyor. delirtecek beni 10 dk oynasalar aşkları hep ağlamakla sonlanıyor 😅😅 malum bide ekonomi şartları bu çocukların gelecekleri korkutuyor beni . Ben arkeolog eşim mühendis ona rağmen korkuyorum yazık günah buna güzel bir gelecek yapalım diye. Ama size demiyorum işi gücü olmayan insanlar doğurup salıyor ya oraya buraya deliriyorum ya. Öyle oluyorsa bende 10 tane pirtlatirim 😠
Elimuzden geldiğince ilgilenmeye çalışıyoruz zor.. uykusuz yorgun yoğun... sağlık olsun.. eşim gece de ilgileniyor yoksa halim harap..

X