Bebek büyütürken keşke almasaydım dediğiniz neler var?

Bütün uzmanlar sırtüstü yatışın en güvenilir olduğunu söylüyor. Benim bebeğim zaten sırtüstü yatarken kafasını sağa sola çeviriyordu. Uzmanların paylaştığı örnek videolar var çocuk kusma anında kafasını sağa sola çevirerek kurtarıyor. Dediğiniz gibi yatırmanında bir zararı olduğunu düşünmüyorum ama yan yatış yastığı hiç hareket alanı bırakmıyor başı da sabit kalıyor.
Sirtustu yatis kafa sekline iyi gelmez, kustugunda da bogulur.

Yan yatis en konforlu ve sağlıklı secenek.

Ama yan yatis yastigina gerek yok, sirtina herhangi bir yastik dayayarak da bu is cozulebilir.

Bu konuyu cok kafaya takmistim ilk bebegimde, doktorumuzda yan yatis onermisti.

Bi donem de gobek ustu yatis onerilmis.

Ben yan yatis taraftariyim, annelik ic gudulerim de yan yatis diyor acikcasi.

Yan yatis yastigini gereksiz bulma konusunda hem fikirim.

Yan yatış yastığı kesinlikle gereksiz birşey. Kusma boğulma tehlikesini atlatabileceği en iyi pozisyon sırtüstü. Bir kere kullanıp gereksiz olduğuna karar vermiştim.
Sırt üstü yatması tehlikeli diyorlar boğulma riski oldugu için
normal beşik dediğin nasıl beşik anlamadım ben mobilya büyüyen beşik aldım
At Kılı fırçalardan almayım mı ne alıyım yerine ?
Biberon aldım da emzik almadım vermeyi düşünmüyorum ama bi yanım al dursun kenarda diyor alsam mı kararsızım

Benim doktorum önerdi. Yenidoğan bebekte güvenli uyku yazıp araştırdığınız da da genellikle sırt üstü önerilir.Bazı doktorlar da yan yatış öneriyor. Lakin ben yan da yatırdım sırtüstü de yatırdım. Annelik işte hangisini yapsan güvenemiyorsun. Zaten 2 saatte bir uyanıp derin bir uyku çekemiyorsunuz ki gözlerimiz hep üzerinde.. Herkes içine sindiği gibi, çevre ve doktor faktörleri ile büyütüyor çocuğunu. Sağlıkla büyüsünler..

Normal besik, bildigimiz bebek odasi takimlarina dahil edilen besik iste :)

21 aylik bebem daha bir kez icinde 2 saatten fazla yatmis değil, cevremdeki herkes normal besik aldigi icin pisman. Herkesin bebegi yanlarinda yatiyor, :)

At kili mi oluyor bilmiyorum, chicco dahil birkac markanin kil fircasini aldim, hepsinin killari dokuldu ve sorun yasadik.

Ilk 4 ay konakla ugrastik, konak fircasi kullandik o sebeple sonra sinirlenip bir gece ansizin tras ettik bebegi, ondan sonra da zaten bingildagi kapanana dek saci taranacak uzunluga erisemedi, yine de bingildak var diye kil fircayi kullanmak icin azmettim ama bu sefer de fircanin tuyleri agzina yuzune dolaniyordu. Dolayisiyla aldigimiz kil fircalar ziyan oldu.

Biberon ve emziğe ek olarak kasik agizli biberon da gereksiz.
1 tane biberon alin 0+ ay olanlardan bitti gitti. O da emziremezseniz evde hazir bulunsun diye.

Sirtustu yatis kafa sekline iyi gelmez, kustugunda da bogulur.

Yan yatis en konforlu ve sağlıklı secenek.

Ama yan yatis yastigina gerek yok, sirtina herhangi bir yastik dayayarak da bu is cozulebilir.
Olur mu hiç ilk 1 ay evet yan yatırma vs olabilir de. Ben doktoruma sordum. Kendisi prof ve tanınan doktordur. Kendisi sırtüstü yatırılan bebek kafasını yan çevirdiğinde boğulmaz. Kendini kurtarmayı öğrenir demişti. Yan yatırmak da önemli ama aniden yüzüstü dönüp nefessiz de kalabilir dedi. Benim bebek 2 aylık. Açıkçası ilk 2 ya da 3 hafta yan yatırdım. Sonra hep sırtüstü yattı. Kafa yastığı kullandım. Şu incecik herkeste olandan. İçi boşluk olan yastık. Reflü yatağı mükemmel bir detay. Alıp pişman olan varsa şok olurum. O yatak sadece reflü olmasın ya da gazı çıksın vs içim değil. Bebek kustuğunda da boğulmasın diye. Bu detayı da vermiş olayım. Yani evet kafa düzleşmesi olabilir. Ama boğulma falan olması zor. 3 haftalıkken bebeğimin altını değiştiriyordum. Bebeğim kollarını sallayıp debelenmeye başladı. Ben o sırada anlamadım ama kusacakmış. Kafasını yana çevirip kustu ve bunu farklı zamanlarda onlarca kez yaptı. Doktorum bile şunu dedi ilk 3 haftadan sonra özellikle bebekler kendini kurtarır kolay kolay boğulmaz dedi.

Yan yatista, aniden yuz ustu donme riski evet var, yan yatis yastigi ve reflu yataklarindaki cift tarafli yastik engelleri tam da bunun icin var.

Ben yastiga para vermeye gerek yok, iki havlu kivirarak da bu is cozulur dedim.
Reflu yatagina gelince, ben aldigima pisman oldum, kizim uzerinde bir gun dahi durmadi. Sevmedi. Baska bebekler sever, anneler alabilir onlerine set cekmedim.

Bu arada bizim pediatristimiz de yan yatis fikrini destekliyor. O da prof ve unlu biri. Bu biraz da doktorun ekoluyle alakali. Ilk postta belirtmistim, eskiden de gobek ustu yatis oneriliyormus...

Yan yatis fikri dedigim gibi annelik ic gudulerime daha uygun geliyor. Cunku her bebek 3.haftada kendisini kurtaracak kas yetkinligine sahip olmayabilir. Zaten bu durumlar icin ilk 6 ay bebekler asla yalnız birakilmamali ya...

Ozetle, sirt ustu yatisa karsi degilim. Ilk kizimi yan yatirdim, bunu da yan yatiracagim. Asla da gozumu üzerinden ayirmayacagim :)

Not: yan yatis ve sirt ustu yatis pozisyonunun hangisi dogrudur sorusunun cevabi icin bu ikili dialoglari okuduysaniz, kendi doktorunuza mutlaka danisin. Olusabilecek tehlikeleri de mutlaka ogrenin.

1 yas alti bebekler ve bogulma konusuyla alakali bir cok ilk yardim videosu mevcut mutlaka izleyin.

Kesinlikle katılıyorum. Aslında iki yatışı da kullanıyoruz. Hem sırtüstü hem de yan pozisyon. Şuna da kesinlikle kayılıyprum. Zaten ilk 6 ay bebekler yalnız bırakılmamalı. Ben telsiz ayarlayıp rahat uyusun diye bazen beşiğine koyuyorum ama içim rahat olmuyor. Sürekli kontrol ediyorum. Annelik psikopatlık dşye boşuna demiyorlar. Bu arada bebeğinizin reflüyü sevmemesine çok şaşırdım. Genelde reflü işe yaramıyor diye kullanmıyor annneler. Bunun da olduğunu bilmiyordum.

çok fazla yenidoğan set yerine yarım kol tulum almalıymışım. set olarak çok kullanılmıyor özellikle çorabı şapkası eldiveni neredeyse hiç kullanmadık.
kıyafet konusunda alışveriş yaparken mevsimi çok ciddiye almamışım
benim kurtarıcılarım:
müslin battaniye/ağız bezleri (kumaşçıda kumaş alıp diktirmiştim)
philips avent emzik
emzirme minderi (bebişin boynu pişik olduğunda dik bi şekildeyatması için çok kullandık)
alt açma bezleri
molfix pure and soft bez
inglesina now bebek arabası

Benim kizimin yataklariyla genel bir problemi var bence :)
Babynest'iyle ask yasayip kendi rahat yataklarini asla kullanmadi. Babannesi gibi rahatsiz uykuyu seviyor kanimca.

Benim kizimin yataklariyla genel bir problemi var bence :)
Babynest'iyle ask yasayip kendi rahat yataklarini asla kullanmadi. Babannesi gibi rahatsiz uykuyu seviyor kanimca.
Hahahah bu bebeler huzuru kaosta buluyor resmen. Arkadaşla konuşuyoruz geçende. En konforlu olanı değil en sıradan olanı almak lazımmış diye

Ahşap sallanan beşik : 6.aya kadar kullandık
Elektrikli salıncak : Asla binmedi hep kendini attı
Babynest: her yerde kullandım cok rahat ettirdi
Reflü yatagi : 1 kere belki kullandım ama reflüsü olan bebekler kullanır bilemiyorum
Eldiven ve şapka asla takmadı hep ağlardı boşuna almışım
Oyun matını fisher price oyuncakli bi sey almıştım cok uzun zaman kullandı oyuncakları hala taş gibi evladiyelik.

bu arada ben memnun kaldıklarımı yazmışım
aklıma bir de törpü geldi. yüzyılın buluşu
bende de ahşap kocaman beşik var inşallah ben uzun kullanırım ya korktum şimdi

10 aylık erkek bebeğim var zor durumdayım erkek bebek kiyafetlerine ihtiyacım var yardımcı olursanız sevinirim

Tartışmaya kapalı demişsin ama travel bebek arabası candır. Doğduğundan beri kullanıyorum. 2 yaşında. Kabin boy ayrıca aldım o arabamızda. Ama travel aşırı konforlu. Bütçe ve yer varsa alınır. Bugaboo cameleon kullanıyorum. Portbebesinde ilk 4-5 ay yattı tatile falan gittik aşırı rahat etti. Bütçe varsa kesinlikle konfor sağlıyor.

Doğumdan sonra hastanede gecelik giydim bol bol. Pijamayla uğraşacak modum yoktu. LCW den ucuz yollu hamile gecelikleri almıştım %100 penye aşırı rahattı.

Yürüteç doktorumuz önermişti. Kısa bir süre bindi. Ucuzundan aldık sonra birine verdik.

Kanguru ilk 3 ay kullandım. Tek başıma sağlık ocağına falan giderken iyi oluyordu. Tek bir yere gitmeyecekseniz gerek yok. Sonra durmadı.

Pişik kremi temiz içerikli mutlaka alın. Pudra tabiki sürülmeyecek ama mustela genel olarak her bebeğe oluyor. İlerleyen pişiklerde hametan kullanmak gerekiyor. Mavi hametan merhem evde bulunsun başka şeylere de kullanılır zaten.

Ben yenidoğan kıyafetini ve bezini az almıştım internetteki yorumlara güvenip ama bebeğim minnak doğdu ve zor büyüdü. O yüzden çok gerekti. Hatta kustuğu için ve evde kurutma makinemiz olmadığı için yıkayıp kurumasını beklemek çok zorladı beni. Sürekli lcw den kıyafet takviyesi yaptım. Annemi yollayıp aldırıyordum. Her bebeğin gelişimi farklı yine de almayın. Bebeğin kilosuna göre bakarsınız.

Sterilizatör konusu var ki buna bebek doğunca karar verilir. Şimdiden alınmaz. Mama içen veya sütü biberonla içen bebekse evde olmalı bence. Özellikle süt sağarken sürekli o ıvır zıvırları kaynatıp kurutmak sıkıntı. Kurutma özelliği olan sterilizatör gerekebilir. Ama inş gerekmez.

2. çocuğuma hamileyim, 1 ay sonra doğuracağım. Mama sandalyesi ve ıslak mendil hariç hepsinin altına imzamı atarım. Ama mama sandalyesi çok çok işimi görmüştü belki uygun fiyatlısını tercih edin öyle pahalı bişeye gerek yok gibilerinden söylenmiştir. Islak mendil konusunda ise özellikle "yenidoğan" ıslak mendil tercih edilmeli öbürleri daha büyük çocukların cildine uygun. Sürekli su kaynat pamukla sil filan çok gerek yok belki 40'ı çıkana kadar. Pişiğin baş sebebi, bebeğin bezi, bez değiştirme sıklığı, havanın sıcaklığı ve annenin yediği bişey süte geçip alerji yaparsa o. Ek gıdada da pişik yapanlar genelde domates, portakal, salçalı yemekler, süt ürünleri vs. asitli şeyler

İmkanınız olduğu için siz 2 araba almışssınız. Tam da bu sebepten dolayı travel sistem olmuyor. Siz de bunu aslında bilerek bagajda az yer kaplayan araba almışsınız. Tartışmaya kapalı olan şey travel sistemin çok yer kaplaması ve alan herkesin pişman olması. Benim şuanda bebeğim 2. 5 aylık. Bu başlığı hamileyken atmıştım ve en az 20 kişinin yorumunu görüşünü fikrini alarak sonuçları paylaştım. Bilerek de travel sistem almadım. Bebek arabam tommy baby luppo gold. Taşlı arazide tek elle kullandım. Tekerleklerin takılmaması vs süper. Travel sistem niye almadım bile demedim. Benimle aynı anda travel alıcam ben yine de diyen arkadaşım kafasını vuruyor gerek yokmuş diye.

Ben ilk doğumda aldım emzirme sütyenlerini ama hiç kullanamadım rahat edemedim. Önü düğmeli pijamalar işimi gördü evde sütyen takmıyorum zaten. Dışarı çıkarken de önü düğmeli ya da geniş yaka elbiseler giydim hep. 2. çocuğumun Hastane çantasını hazırlarken gördüm geçen gün, sandık sarısı olmuşlar mahvolmuşlar, gene de yıkadım koydum ama muhtemelen çöp olacaklar.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…