Bebeğimin hareketleri tuhaf mı? Annelik duygusuyla mı düşünüyorum?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Yargılamak değildi niyetim.
İki kardeşi de üstün zekalı olan biri olarak oğlunuzun benzer bir durumun içinde olduğu çok açık bunu demek istemiştim.
Bu tarz çocuklar için zorlukların olduğunu siz daha iyi biliyormussunuz zaten. Yapacağınıza şey konuyla ilgili bir uzman görüşü, desteği almanız olur.

Videoları var ama buraya atmak anlamsız olur. Başta bir kendimle gurur duydum ama artık beni düşündürüyor.
Dil yeteneğinin ekstra yüksek olduğunu gösteriyor bu durum şu anda. Bizim ailede vardı böyle bir bebek, sizin örnekten de ileriydi, 2 yaşına gelmeden cümle yapılarını öğrenmiş, kim nerede ne zamanlı uzun uzun cümleler kura kura dili kendi kendine hızlıca öğreniyordu aile gergindi napicaz bu cocukla biz diye.

Sonuç: Türk eğitim sistemi içinde yok olan kız 14 yaşında o dil yeteneği heba bir şekilde devam ediyor. Ekstra bir gelişme olmadı.

O nedenle dil yeteneği mi sadece yoksa zeka da isin içinde mi hem bunu gozlemeniz hem de ona ek güzel eğitim katmaniz iyi olabilir. Aksi durumda normal bir şekilde herkes gibi hayatına devam ediyor olacak zaten.

Eşim çarpım tablosunu öğretmiş. 2 lere kadar ezberlemiş.

Eşinizin normal olmadığı kesin. Ben mesela kocanızın incelenmesi gerektiğini düşündüm. Çocuğun yaşından beklenmemesi gereken istekleri var, istismar ediyor. İstismar dediğin sadece fiziksel olmuyor. Bebeğiniz 3'leri öğrenemezse ne olacak?

Bazı çocukların bebeklerin gelişim hızı diğerlerinden farklıdır. Daha çabuk öğrenebilirler ama bazen bu devam etmez, diğer çocuklarla eşitlenir. Benim çocuğum üstün zekalı kompleksi sadece sizde yok. Ben de birinci sınıftan direk üçe gönderildim. Dayım ve annem ablama ders çalıştırırken ben de yanlarında takılırdım. Okuma yazma toplama çıkarma ben de 5 yaşındayken biliyordum. Ama normal bir öğrenci oldum hatta lisede kaldım bir sene.

Evet zekası ileri de olabilir, bırakın da buna uzmanları karar versin. Kızımın arkadaşı var, 14 yaşında üniversiteye başlayacak. Buna şok olurken kardeşinin de13 yaşında başladığını ve 16 yaşında mezun olduğunu öğrendim. Üstün zeka olabilir ama yönetmek önemli. Bu çocukları mesela öğretmenleri fark eder etmez hemen takibe almışlar, önemli okullara bilgi vermişler. Eğitim planlamalarını profesyoneller yapıyor. Kocanız gibi hiç bir eğitim bilgisi olmayan biri çarpım tablosu öğretmemiş.

Mesela anne denize gidip deniz yıldızı görelim mi dedi bana bugün. Ya da geçen gün astaronotlar uzayda yıldızlarla geziyor diyor. Yani bunları ayrı ayrı anlatmıştım ama birleştirmesi tuhaf geldi bana
Valla bizim eski sitenin kapicisi kuramazdi bu cumleleri bxbxvx. Bence normal degil

Kardeşlerim ile aramda çok yaş farkı yok. Küçükkenki durumlarını bilmiyorum. Bu arada ikisi de asperger sendromlu. 8-9 yaşlarındayken teşhis konuldu. Ama bu yaş bir çocuğu nereye götürebilirim bilmiyorum

Eşim uzman doktor. Pediatri de 3 yıl asistanlık yaptı. Şu an da farklı bir alanda uzman. Sadece 20 ye kadar sayabildiğini görünce 2 lere kadar olan çarpım tablosunu bir kaç kez söylemiş. Aslında bilinçsiz değil ama öylesine oyun gibi anlatmış. Ama uyarınızı dikkate alıp bir şey öğretmemeli konusunda uyaracağım

Cocugunuzda da olma ihtimali yüksek gibi geldi bana anlattiklarinizdan. Bu bahsettigim cocugunda uzaya düşkünlügu vardi. Ve sanki karsisinda sayi varmışcasina çarpım tablosunu aklindam çözüyordu. Suan ilkokul 4. sinifta ve gölge öğretmeni var. Ergo terapiler aldirabilirsiniz , sosyal hayatına daha iyi uyum saglamasi açısından. Evladinizin ve kardeslerinizin kalbinden öpüyorum. Çok ama çok özel çocuklar tüm çocukların olduğu gibi

Çok teşekkür ederim yorumunuz için. Yarından itibaren araştıracağım. Belki de normaldir davranışları bana öyle geliyordur. Uzman bir görüş almak faydalı olabilir. Ben sadece yaşı itibari ile bir sonuç alamam diye düşünmüştüm

Normal diyenler de neye göre diyo bilmiyorum gerçekten. Iki harfi birlestirebiliyo filan diyosunuz. Puzzle yapabiliyo diyosunuz. bence bir uzmanla görüşün. Yönlendirir ne yapmanız gerektiği konusunda. Dil gelişimi benim kızımın da çok çok iyi gerçekten daha iyisini görmedim ama puzzle takamıyo birbirine beceremiyo diye fırlatıp atabilir o an renkler 2 yaştan sonra geldi mesela buna çok şaşırıyoduk karıştırıyodu öncesinde. Harf sadece E biliyo Eylül'ün e si

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…