Bebeğimin hareketleri tuhaf mı? Annelik duygusuyla mı düşünüyorum?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Cocugunuz ileri zekalidir, yahut ortalama zekaya sahiptir bilemem, bunun için doktor, psikolog kontrolleri var illa ki bir sonuç soylerler size lakin ben de bunu anlamiyorum, bir arkadasim da boyle "nereden öğrendi hic bilmiyorum" Neden? Bakici mi bakiyor? Anneanne, babaanne mi bakiyor? Televizyonu acik birakip gidiyor musunuz? Kendi kendine vahiy mi indi cocugunuza? Nasil bilemezsiniz ki? Ya okudugunuz bir kitaptan, ya anlattiginiz bir masaldan, ya gosterdiginiz bir resimden, ya yaptiginiz bir etkinlikten öğrenmistir. Ya da babasi öğretmiştir. Nereden ögrenecek baska?
Yani kitap okuyoruz, rakamlarla ilgili tekerleme söylüyoruz, ben bakıyorum çocuğa, televizyon yok hayatımızda. Öyle ekstra bir çaba sarfetmedim. Normal olmayan 2 kardeşim var. Ve yaşadıkları sıkıntıları biliyorum. Biraz o yüzden açtım konuyu. Yanlış anlaşılacağımı bile bile. Neyse belki yardımcı olacak birileri çıkar. Çok teşekkür ederim yorumunuz için ☺️

Ve konu sahibi öğretmediğini iddia ediyor. Ama çocuk biliyor. 🤔
Yorumlariniz hep bir imali hep bir yargilayici.

Benim is verenimin 20 aylik çocuğu 2 dil biliyordu ki bakici değil isverenimin yasca cocuktan cok büyük ablasi bakiyordu. Çocuk ofise geldiğinde kendi gözlerimle görüp kulaklarimla duydum okuduğu yabancı dildeki kelimeleri. Konu sahibinin anlattigi gibi sayilarla arasi cok ama cok iyiydi , hatta cocuk cok güzel cizimler yapiyordu.
Sonralarda cocugun üstün zekalı olduğunu öğrendiler. Ama cok erken önlem aldılar çünkü üstün zekali cocuklar icin maalesef ki ülkemizde yeteri kadar okullar mevcut değil. Bir cok terapiye gittiler ki hala daha gidiyorlar. Önlemini almak için konu sahibi bu platformu kullanma ihtiyacı duymus olabilir.

Yani kitap okuyoruz, rakamlarla ilgili tekerleme söylüyoruz, ben bakıyorum çocuğa, televizyon yok hayatımızda. Öyle ekstra bir çaba sarfetmedim. Normal olmayan 2 kardeşim var. Ve yaşadıkları sıkıntıları biliyorum. Biraz o yüzden açtım konuyu. Yanlış anlaşılacağımı bile bile. Neyse belki yardımcı olacak birileri çıkar. Çok teşekkür ederim yorumunuz için ☺️
Çaba sarfetmenizden bahsetmiyorum, bakın birşeyler yapiyormuşsunuz işte, demek ki onlardan öğrenmiş. Güzel bir hayatı olsun yavrunuzun 🙏🌸

Gelişimi gayet ileri seviyede bebeğinizin 🖤
Geri olmasını nasıl tuhaflık olarak görüyorsak, ileri seviyede olmasını da tuhaflık olarak görmek gayet normal.

Ayrıca her konudan bir linç malzemesi aramak bulup çıkarmak ne kadar enteresan yani hayret ediyorum.

Çocuk alan bir çocuk belli ki kapıyor bir şeyleri ve birleştirebiliyor. Zorlasak amuda kalksak almaz bazı çocukta. Burda “benim çocuğum harika, beni övün ya da en iyi çocuk benim” kıyası yapmıyor konu sahibi, yaşıtlarına göre tuhaflık hissetmiş haklı olarak bunu paylaşıyor.

Ve konu sahibi öğretmediğini iddia ediyor. Ama çocuk biliyor. 🤔
Öyle olabiliyor bazen. Benim kardeşim üstün zekalı biz bir tane bile harf göstermeden kendi kendine okuma yazma öğrenmişti 5 yaşında bile değildi ve daha bir sürü şey 😊 Öğretmeninin yönlendirmesiyle testler yaptırmıştık ve üstün zekalı çıkmıştı.

Valla bana tuhaf geldi ama umarım pozitif yönde bir tuhaflık olur sizin için. Oğlum 19 aylık olmak üzere. 32 kelimesi var şu an. (Not tutuyorum söylediği kelimeleri). Sayılarla da ilişkisi kaç yaşındasın diyince eliyle 1 yapıyor o kadar. Babası a b c harflerini öğretmiş bilgisayar klavyesinde onları gösteriyor diye zeki olacak bu çocuk falan diyordum sizin yazdıklarınızı okuyunca vazgeçtim 😀 Bu arada 14 ay 20 günlükken yürüdü

Gelişimi gayet ileri seviyede bebeğinizin 🖤
Geri olmasını nasıl tuhaflık olarak görüyorsak, ileri seviyede olmasını da tuhaflık olarak görmek gayet normal.

Ayrıca her konudan bir linç malzemesi aramak bulup çıkarmak ne kadar enteresan yani hayret ediyorum.

Çocuk alan bir çocuk belli ki kapıyor bir şeyleri ve birleştirebiliyor. Zorlasak amuda kalksak almaz bazı çocukta. Burda “benim çocuğum harika, beni övün ya da en iyi çocuk benim” kıyası yapmıyor konu sahibi, yaşıtlarına göre tuhaflık hissetmiş haklı olarak bunu paylaşıyor.
Çok teşekkür ederim gerçekten. Bu konuyu açmadan önce çok açılmış konu okudum ve başıma gelecekleri bile bile belki bana yardımcı olabilecek bir yorum alırım diye konuyu açtım. Ne yazık ki aynı şeyi yaşadım. Olsun ya. Vallahi amacım sadece yönlendirici bir yorum almak. Ya da normal bir çocuk denilmesi

Yorumlariniz hep bir imali hep bir yargilayici.

Benim is verenimin 20 aylik çocuğu 2 dil biliyordu ki bakici değil isverenimin yasca cocuktan cok büyük ablasi bakiyordu. Çocuk ofise geldiğinde kendi gözlerimle görüp kulaklarimla duydum okuduğu yabancı dildeki kelimeleri. Konu sahibinin anlattigi gibi sayilarla arasi cok ama cok iyiydi , hatta cocuk cok güzel cizimler yapiyirdu.
Sonralarda cocugun üstün zekalı olduğunu öğrendiler. Ama cok erken önlem aldılar çünkü üstün zekali cocuklar icin maalesef ki ülkemizde yeteri kadar okullar mevcut değil. Bir cok terapiye gittiler ki hala daha gidiyorlar. Önlemini almak için konu sahibi bu platformu kullanma ihtiyacı duymus olabilir.
Ben imkansız demiyorum zaten farkındaysanız.
Konu sahibinin nerden öğrenmiş bilmiyorum ve gurur duydum cümlelerini aynı anda sarf etmesini anlamsız buldum. Bununla ilgili de anlamlandırmak amacıyla yorum yapıyorum. Bunun nesi rahatsız etti sizi?

Tuhaflık dediğiniz şeyin ne olduğunu gayet biliyor olmalısınız. Üstün zekalı muhtemelen çocuğunuz. Yaşının epeyce ilerisinde.
Genelde çocukların bu gibi durumlarda okul sürecinde sıkıntı yaşadığını biliyorum,.onun için bir uzmanla görüşmeniz iyi olur. Çarpım tablaosu gibi bilgileri vermek gereksiz mesela bence.

Ben imkansız demiyorum zaten farkındaysanız.
Konu sahibinin nerden öğrenmiş bilmiyorum ve gurur duydum cümlelerini aynı anda sarf etmesini anlamsız buldum. Bununla ilgili de anlamlandırmak amacıyla yorum yapıyorum. Bunun nesi rahatsız etti sizi?
İlk zamanlar insan gurur duyuyor ben öğrettim diye. Ama sonra öğretmediğğniz şeyleri de yapınca panikliyor.

Öyle olabiliyor bazen. Benim kardeşim üstün zekalı biz bir tane bile harf göstermeden kendi kendine okuma yazma öğrenmişti 5 yaşında bile değildi ve daha bir sürü şey 😊 Öğretmeninin yönlendirmesiyle testler yaptırmıştık ve üstün zekalı çıkmıştı.
Peki akabinde neler oldu süreç nasıl ilerledi? Kardeşinizin bu durumu olumlu yönde değerlendirilebildi mi?

Tuhaflık dediğiniz şeyin ne olduğunu gayet biliyor olmalısınız. Üstün zekalı muhtemelen çocuğunuz. Yaşının epeyce ilerisinde.
Genelde çocukların bu gibi durumlarda okul sürecinde sıkıntı yaşadığını biliyorum,.onun için bir uzmanla görüşmeniz iyi olur. Çarpım tablaosu gibi bilgileri vermek gereksiz mesela bence.
Tuhaf dediğim şey normal olmaması. Benim iki kardeşim üstün zekalı ve çok ama çok zorluk yaşadılar. Hala da yaşıyorlar. Ailemin tecrübesiliğinden ve ülkenin politikasından dolayı. Emin olun normal olmasını yeğlerim. Oğlumun aynı zorlukları yaşamasını kesinlikle istemem ama bir normal dışı durum varsa öğrenmek isterim hepsi bu. Neden bu kadar yargılanacak bir konu bilmiyorum.

Eşim sayıları öğrenince öylesine bir kaç kez çarpım tablosunu tekrarlamış. Ezberleyeceğim düşünmemiş

Kızlar bir şey söyleyeceğim. Belki abartıyor olabilirim ama sorabileceğim böyle güzel bir ortamım yok. Bebeğim 19 aylık. konuşma ve hafıza konusunda bayağı iyi. Eşim çarpım tablosunu öğretmiş. 2 lere kadar ezberlemiş. İki harfi birleştirebiliyor. Resimleri çok güzel yorumluyor. Alfabedeki tüm harfleri biliyor. 20 ye kadar sayıp, sayıyı gösterdiğinde tanıyor. 20 parçalık puzzle kendisi yapabiliyor. Saydığım kadarıyla 367 kelime biliyor. 5 kelimelik cümleyi zaman zarflarını kullanıp konuşabiliyor. Yani bizim gibi konuşmaya yakın konuşuyor. Bu arada yürümesi falan geç oldu. 12 aylıkken ilk adımlarını desteksiz attı. Bunda bir acayiplik var mı? Yoksa normal seyir mi böyle? Bana yardımcı olabilecek kimse var mı? Biliyorum herkesi çocuğu kendisine iyi gelir ama ben fikirlerinizi almak istiyorum. Normal mi bu durum? Eğer seviye olarak ileriyse yapabileceğim bir şey var mı?
Çocuğunuza ezberletmişsiniz öğretmemişsiniz. Yani daha doğrusu öğrenmemiş ezberlemiş her şeyi.. Bana normal geldi.

Tuhaf dediğim şey normal olmaması. Benim iki kardeşim üstün zekalı ve çok ama çok zorluk yaşadılar. Hala da yaşıyorlar. Ailemin tecrübesiliğinden ve ülkenin politikasından dolayı. Emin olun normal olmasını yeğlerim. Oğlumun aynı zorlukları yaşamasını kesinlikle istemem ama bir normal dışı durum varsa öğrenmek isterim hepsi bu. Neden bu kadar yargılanacak bir konu bilmiyorum.

Eşim sayıları öğrenince öylesine bir kaç kez çarpım tablosunu tekrarlamış. Ezberleyeceğim düşünmemiş
Yerinizde olsam bu konuda bi uzmanla görüşürdüm. Çünkü yazdıklarınız 19 aylık bir bebek için normal değil. Aileniz tecrübesizliğinden kardeşleriniz sıkıntı yaşamış ama bu durum size tecrübe katmış. Oğlunuz için bu büyük şans.

Çocuğunuza ezberletmişsiniz öğretmemişsiniz. Yani daha doğrusu öğrenmemiş ezberlemiş her şeyi.. Bana normal geldi.
Bilmiyorum. Mesela 2x7 deyince 14 diyor. Ya da rastgele bir şey sorduğunda cevaplıyor. Muhtemelen ezberlemiş dediğiniz gibi

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
X