balayı sorunsalı

TheQueeninthenorth

Guru
Kayıtlı Üye
22 Kasım 2010
11.026
19.276
herkese merhaba,

3 ekimde düğünümüz olacak kısmetse. balayı için yer araştırmalarındayız şu anda yoğun bir biçimde. eşim (nikahımızı yaptığımız içiin eşim diyorum ağız dolusuu :) ısrarla antalya da güzel bir otelde bir hafta kafa dinleyerek balayını geçirmek istediğini söylüyor. bense yurt dışına gitmek istiyorum. özellikle barcelona veya prag ağır basıyor. her zaman bu iki şehri çok görmek istemişimdir. internetten bu şehirlere düzenlenen turlara baktığımda hep birkaç şehir veya ülkenin de dahil edildiği paket turlar görüyorum. eşim bu turların yorucu olacağını, ilerde başka zaman gidebileceğimizi ama bunların balayı için uygun olmayacağını söylüyor. hem de yurt dışı tatilinin neresi olursa olsun daha tuzluya geleceğini söylüyor. bana kalırsa sadece bir şehirle kısıtlayıp gönlümüzce orayı gezersek hiç de yorucu olmaz, hem de güzel bir yerler görmüş oluruz. balayı için daha farklı bir ye r olsun istiyorum, normal zamanda da yazları ailecek güneye gidip otel tatili yaptığımız için sık sık antalyada br otelde balayı fikri beni hiç cezbetmiyor. sizce balayı anlayışına hangisi daha uygun?

ikinci olarak sizden balayı için yurt dışında gidilebilecek, tuzlu olmayan yer önerileri bekliyorum. bir de, paket tur düşünmediğimiz, tek şehri gezmek istediğim için bir seyahat acentasıyla anlaşmak mı yoksa booking.com dan kalacağımız yeri kendimizin ayarlaması mı daha mantıklı? vize alma vs açısından seyahat acentası daha mı kolaylık olur?

Ben esin gibi düşünenlerdenim. Düğün sonrası insan sadece o stresin bitmis olmasinin rahatlamasini yasamak istiyor esiyle basbasa. Emin ol gezip tozmak istemeyeceksin yorgunluktan. Hatta bana gore antalya bile fazla gürültülü ve kalabalik. Biz kapadokyaya gitmistik. Cok guzel kafa dinledik. Sonrasinda yurt disina gitmek bana daha mantikli geliyor.

öncelikle tebrik ederim, Allah tamamina erdirsin insallah

eger maddi durum müsayit ediyorsa bende balayinda farkli bi yere gitmeyi tercih ederdim. cünkü bu evli olarak ilk tatiliniz olacak, herzaman anisi kalacak. sonradan gitmeyle balayinda gitmek bir olmaz bence

fiyat konusuna da gelince, barcelona pahali bi yer. heleki merkezi bi yerde kalmayi düsünüyrsan
prag daha uygun

Tüm dertlerden uzak sessiz sakin bir tatil gerekiyor balayında

Eşin yoruculuğu konusunda haklı

Dil biliyor musunuz

Yalnız gezmek için dile hakim olmak lazım

yoksa o nerede bu nerede helak olursunuz

Biz İstanbul'da bile gezerken yoruluyoruz; dil vs sorunu yok ama büyük şehir bir ucundan bir ucuna gidip gelmesi zor

Bir de otel vs yerini bilmeden ayarlanacak sonuçta; benim yaşadığım şehirde bir ilçe var nerede ise tüm ili kaplıyor; heryer o merkez ilçe yani ama araları 1-1,5 saat olan yerler

Yurt dışında da böyle olabilir; hayal kırıklığı balayında hoş olmayabilir

Antalya istemiyorsanız biraz daha yukarı çıkın; Çanakkale vs deniz tatilinden öte yeşillikli bir tatil olsun; yayılın kucak kucağa ; yiyin için kitap okuyun; dedikodu yapın; birbirinizin tadını çıkarın; sonra gezmeli; yorulmalı tatile zamanınız bol bol var

İlk tatilimiz Muğla- Ören'de idi; küçük yer; onu mu giysem bunu mu giysem duyguları dahi yok; canın ne isterse öyle yaşa; yer iç; tavla oyna vs vs

Çok mutlu olduk; yıllarca gittik; eşim bu sene de istiyordu ama olmadı; Çökertme Koyuna gideceğiz; belki orayı da beğeniriz dedik. Zira ormanda, köyün içinde müthiş bir yer; önünden geçmiştik daha önce

Beş yıldızlı otel gürültüsü; yemek kuyrukları; animasyon adı altındaki gürültülü ve yorucu etkinlikleri sevmiyoruz biz

teşekkürler canım. ben de pragı araştırıyorum ama büyük seyahat acentalarının sitesindeki turlar pek uymuyor gibi bize. çünkü viyana budapeşte prag gibi en az 3 yeri dahil eden kültür turları var.3 veya 4 gece sadece prag olanların ise tarihleri tutmuyor. bizim izinlerden dolayı 4 ekim çıkışlı olarak gitmemiz gerekiyor. acaba bu seyahat acentaları tarihi ve rotası bizim istediğimiz gbi olacak şekilde ayarlıyorlar mı herşeyi?

Balayı tembellik etme, sokaklarda amaçsız dolaşma zamanı. Tura bağlı olmadan tek bir yabancı şehir uygun olur. Ben de Türkiye'yi tercih etmem. Vize için seyahat acentası büyük kolaylık. Yalnız şehir merkezinde otel için ısrar edin ve sonra kendiniz otelin yerini teyid edin. Ben Prag veya Barselona'yı tercih ederdim. Daha sakin bir tatil için Balkanlar da olabilir.

ikimiz de çok iyi ingilizce biliyoruz canım dil konusunda sıkıntımız yok yani. daha önce yurt dışında da çok bulunduk ama gezi amaçlı gitmedik hiç. okumaya ve çalışmaya gitmiştik belli sürelerle. ilk kez gezi planı yaptığımız ve balayı olduğu için çok araştırıyorum, iyi bir şey olsun istiyorum. senin bahsetiğin yerleri de araştıracağım.

bizim aslında tatil anlayışlarımız farklı eşimle. onun için tatil yiyip içip uzanmak, geç uyanmak, denize girmek vs..ben ise tam tersi gezip görmeyi seven, bir yere bağlı kalmaktan sıkılan biriyim. kültür turlarına da bayılırım. mesela hiç gitmediğim bir şehre gidip gezey,im, o şehrin ara sokaklarını keşfedeyim, mutfak kültürünü öğreneyim vs bayılırım...bakalım nasıl bulcaz orta yolu.

rica ederim. bende sadece tek sehir tercih ederdim, kafama göre hem gezip hem istirhat edebilmek icin.
sadece internetdenmi baktin seyahat acentalarina? bide gidip kendin görüssen onlar istedigin gibi ayarliyolar herseyi aslinda
ama genelde ucagi oteli online kendin ayarlasan daha uyguna geliyor ama vize olayinizi bilmiyorum tabi

bide aklima hirvatistan geldi. kendim gitmedim ama gidenler cok memnun

ben de ileride evlenirsem balayında yurtdışına gitmeyi tercih ederim. sadece bir şehre gittikten sonra yorucu olmaz ama turlar yorucu olur. hem de bir ekibe uymak zorunda kalırsınız.

prag a daha önce gittim. çok güzel bir şehir ama küçük bir şehir. kaç gün kalacaksınız bilmiyorum ama bence daha gezilecek yeri olan mesela paris e falan gitmek daha mantıklı sanki. o yüzden genelde prag ve yakın şehirlere aynı zamanda gitmek daha iyi oluyor. prag 2 günde gezilecek bir şehir çünkü. bir de kimse ingilizce bilmiyor pragda. bu da sorun olabilir. barcelonaya gitmedim ama ben de gitmek istiyorum.

bence planınızı kendiniz yapın. internette siteler var otel yeri ayırtabileceğiniz. biletinizi alın, yerinizi ayırtın gidin. tabi gitmeden şehri ve ulaşımını muhakkak araştırın. prag küçük olduğu için metro falan da ulaşımı kolay. ama barcelonayı bilmiyorum. bunları iyi araştırmak lazım.

benim eşimde de vardı aynı bahane keşke dinlemeseydim :)
tek şehir istiyorsanız booking'ten ayarlamak daha mantıklı bence.
hem şimdiden uçak biletlerini alırsanız daha ucuza da gelir.

biz de bu ay sonunda paris benelüks turuna gideceğiz inşallah, ben birçok şehir görmek istediğim için tur ayarladık, daha pahalıya geliyordu yoksa.

bende eşin gibi düşünüyorum. yurtdışına seneye çıkarsın bu yıl önce rahat bi otelde düğün sonrası kafanı dinle daha çook vaktiniz olur oraları gezecek

Daha pahaliya geleceği doğru. Ancak cok da hos olabilir. Benim kuzenim maldiv adalarina gitmisti balayina, ruya gibiymis.
Antalya sıkıcı olur bence

Sevgili konu sahibi, balayi icin Antalya cok sig geliyor bana. Tum gunu denize girerek ve plajda balik gibi uzanarak harcamak yerine Barcelona gibi guzel bir sehirde yeni yerler kesfederek balayiniza ayri bir renk katabilirsiniz. Turlarin balayi programlari var. Onlara goz atin isterseniz. Yabanci diliniz var ise tura dahil olmadan bir basiniza gitmeniz daha uygun olacaktir.

Yurt disi her zaman pahali olur. Belli bir butceniz varsa yurt disi diye israr etmeyin rahat para harcayabileceginiz bir donemde giderseniz sizin icin daha keyifli olur.
Cunku extra cok masraf oluyor.
Antalya'da guzel kaliteli bir otele giderseniz sıkılmazsiniz. Ben tatilimin guzel gecmesinin sectigim oteli begenmekle dogru orantili oldugunu dusunuyorum.
Tur sirketleri her zaman daha avantajlidir. Bir cok musteri goturdukleri icin onlara belli bir indirim uygulanir.

Tur ve cruise turunu balayi icin asla tavsiye etmem canim. Her ikisinide tecrube ettim ve balayi dugun yorgunlugunu stresini atmak icin mumkunse acikbufe konseptinde dinlendirici sadece ikinizin oldugu bisey olmali yoksa gezdigin yerlerden zaten bisey anlamicaksin. Ki gidecegin sehirlrde zsman kaybi olmasindiye erkenden klkmak ve sehri yuruyerk ya da bisikldtle turlaman gerekir. Ha sonraki yillarda bi kez cruise katildinmi bi daha otel istemiceksib o ayri.
Illa farkli bi yer olsun ama dinlenedebileyim dersen butcenizi bilmiyorum Ama 3500$ civari harcayip maldivlere gidin derim. Hiçbişey yapmamak sadece dinlenmek içn gidilen biyer. Adanın tümü balayı çiftlerinden oluşuyo zaten. Heryer loş ışık heryerde volumu asla artmayan hafif müzikler vs. Otel olarakta zitahli kudafunafaruya bkabilirsjn
Ayrica unutma hersene gittigin otele dahi gitsen bunun anlami hep apayri olucak. Keyfini cikar. Tebrikler simdiden:)

yabancı dilimiz var. antalya fikri bbenim de hiç ısınamadığım bir şey. dahası yıllarca çeşitli tatil beldelerinde ailemle tatil yaptığım için bana hiç de sıradışı veya cezbedici bir şeymiş gibi gelmiyor bu. ama yurt dışı da bir şekilde bütçemizi zorlayacak. fazla tuzlu olmayacak bir şehir araştırmasındayım şu anda avrupada veya balkanlarda.

bütçemiz maldivlere el vermiyor ne yazık ki canım. kaldı ki yat dinlen usulü balayı isteseydim bizim tembelin antalya ısrarına sıcak bakardım, sonuçta orda da güzel balayı otelleri var. ama ben hem gezmek hem de akşam şehrin romantizmini yaşamak istiyorum. bunun için de venedik paris veya barcelona gibi tek bir şehre gidip orda bir hafta geçirmek cezbediyor beni. ama bunu da tur aracılığıyla mı yoksa kendimiz mi ayarlasak daha uygun olur bilemiyorum.

O zaman Dubrovnik de olabilir.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…