Bakıcı Hakkında - bakıcısı olanlar bakabilir mi?

SouvveniR

❤+❤ = ❤❤
Anneler Kulübü
Kayıtlı Üye
5 Mart 2012
11.481
8.058
Ne desem konuya nereden girsem bilemedim.

2. çocuğum süpriz olarak geldi ailemize, iyi ki de geldi...
Ancak çalıştığım için normalde 4 ay ücretli 6 ay ücretsiz izin kullanacağıma karar vermiştik, fakat evdeki hesap çarşıya uymadı.
Yerime başlayan kız, işleri doğru yönetemediği için 4 ay ücretli, 2 ay ücretsiz izin kullanabildim.
Annem ben hamileyken "sen işine devam et, aman işinden olma, ben bakarım ikisine de" dedi.
Yine de ben büyük oğlumu kreşe yazdırdım, annem ikisine birden bakamaz kadın rahatlasın diye.
Hem de oğlumun kreşe ihtiyacı vardı, gelişimi açısından daha doğru olduğunu düşündüm.

Lakin işe başlamama 2 hafta kala annem "ben bakmayacağım" dedi...

Annemin üstüne gitmedim zaten bakmak zorunda değil, ancak tek kızdığım nokta, keşke bunu taaa en başından söyleseydi. Ben evi annem çocuğa bakacağı için sevdiğim muhitten anneme yakın yere taşıdım. Boş yere o kadar masrafa girmişiz ve boş yere daha yüksek bir kiraya çıkmışız. Üzüldüğüm bir diğer nokta ise beni eşime ve ailesine karşı zor durumda bırakmış olması...

Şimdi masraflarım da arttı, hem kira, hem kreş, hem de bakıcı ödemek zorundayız.
Haliyle bu da bizim canımızı sıkmıyor değil.
Apar topar internete ilan verdik.

Gelelim derdime, bakıcı buldum.
Çocuğa fena bakmıyor. Bi de masraf üstüne masraf ekleyip (içimiz rahat etmediği için) eve kamera döşedik.
Hoş 1 sefer verilen bir ücret ama yine de masraf mı masraf...

Bakıcı değiştirmeyi düşünüyorum. Sebebine gelince, çocuğa fena bakmıyor.
Fakat çocuk uyuduğu zamanlar (kameradan gördüğüm kadarı ile) devamlı oturuyor, cep telefonu ile oynuyor, uyuyor vs.
Evin bütün yükü hala bende, hem işe gel sabah erken kalk, geceden çoğu zaman uykusuzum çünkü hala emziriyorum...
Evi yemeksiz bırakamıyorum 3 yaşında oğlum var, onu da düşünmek zorundayım.
2 günde bir ufaklık katı gıdaya başladığı için onun çorbasını hazırlıyorum.
En fazla 2 günlük tutuyorum ki taze yesin.

Yani durum böyle, benim de size sormak istediğim bakıcısı olan bayanlar, nasıl idare ediyorsunuz?
Ne gibi durumlar için yardım alıyorsunuz?
Sadece bebeğinize mi bakııyor?
Benim verdiğim ücret mi düşük sizce?

bakıcınızın çalışma saatlerini de göze alarak asgari ücret vermeniz daha uygun olur (eğer tam zamanlı çalışıyorsa,
boş vakitlerinde bırakın dinlensin, böylece bebekle daha verimli zaman geçirir.
bir de büyük oğlunuzun yaşı tutuyorsa onu devlete bağlı bağımsız anaokullarından birine yazdırabilirsiniz, çoğu 3 yaştan başlıyor, fiyatları özellere göre çok uygun.

bakıcı çocuk dışındaki şeyler için ekstra ücret istiyor. ama fiyat iyi , az değil. konuşursanız çözülebiir belki mesele?

Bakıcı bebeğe bakmak dışında extra iş yapmak zorunda mı , bilmediğimden soruyorum ? Yani adı üstünde bakıcı ?

Yani ben de çok bilmiyorum, ama çevremdeki insanların dediği "ütün varsa yapabilir, boş zamanında bulaşık makinanı boşaltabilir, bir süpürge (her gün değil tabii) arada çekebilir" yönünde.

Misal bir tabakta kurabiye bırakmıştım, üzerini de bayatlamasın diye strechlemiştim, kadın da görünce yesin hesabı.
Yemiş, tamam helal hoş olsun, ama tabak boş, strechi açık vaziyette, öylece masa üstünde duruyor.
Ben normalde birine misafir gitsem ortalığı göz kararı toparlarım, maksat fayda dokunsun.

Kalkıp ben kadından çamaşır vs. beklentisinde değilim, ama en azından ev derli toplu dursa?
Misal kurutma makinasında kurumuş çamaşır varsa onları katlasa?
Bunlar çok ağır yüklü işler değil sonuçta...

Ama dediğim gibi ben de ilk kez bakıcı deneyimi yaşıyorum.
Bilgi almak için paylaştım.

bakıcınızın çalışma saatlerini de göze alarak asgari ücret vermeniz daha uygun olur (eğer tam zamanlı çalışıyorsa,
boş vakitlerinde bırakın dinlensin, böylece bebekle daha verimli zaman geçirir.
bir de büyük oğlunuzun yaşı tutuyorsa onu devlete bağlı bağımsız anaokullarından birine yazdırabilirsiniz, çoğu 3 yaştan başlıyor, fiyatları özellere göre çok uygun.
Evet ama yakınımda böyle bir yer yok.
Arkadaşım bir yere gönderiyor kendi oğlunu ama malesef benim gönderebileceğim bir mesafede değil.
Biz de gönderdiğim kreş ile anlaşmış bulunduk zaten, hem alıştı da şimdi 2 aydır gidiyor, başka yere vererek onun da düzenini bozmak istemem.

doğru diyorsunuz ama bakıcının çalışma saatleri 08:00 - 17:00 ben erken çıkıyorum işten, çocuğu kreşten alıp eve geçiyorum. Hafta sonları ve resmi tatiller zaten yok.

Yani ben de çok bilmiyorum, ama çevremdeki insanların dediği "ütün varsa yapabilir, boş zamanında bulaşık makinanı boşaltabilir, bir süpürge (her gün değil tabii) arada çekebilir" yönünde.

Misal bir tabakta kurabiye bırakmıştım, üzerini de bayatlamasın diye strechlemiştim, kadın da görünce yesin hesabı.
Yemiş, tamam helal hoş olsun, ama tabak boş, strechi açık vaziyette, öylece masa üstünde duruyor.
Ben normalde birine misafir gitsem ortalığı göz kararı toparlarım, maksat fayda dokunsun.

Kalkıp ben kadından çamaşır vs. beklentisinde değilim, ama en azından ev derli toplu dursa?

Tabak konusunda haklısınız bende bir yere gidip bişeyler atıştırsam hemen alır mutfağa götürür lavaboda durularım. Fakat evinizin işini yapması bana biraz garip geldi. Çocuğun ihtiyaçlarını anlarım da neden bir bakıcı parasına sizin evinizin işini yapsın.? Ha extra bir ücret takviyesi yaparsanız kimse hayır demez ama bakıcı parası alıp evin de işini yapması bence etik bir davranış değil.

Ev işi yapcam diye çocukları ihmal mi etsin? Ayrıca bakıcı diye evin işlerini yapmak zorunda değil. Ek ücret vererek ve bu durumu konuşarak yaptırabilirsiniz. Bebek bakıcısı diye alıp ev temizliği yemek beklemek yanlış. Ben ev hanımıyım 2 yaşında ve 1,5 aylık kızlarım. Yemeği zor yapıyorum akşama kadar. Temizlik için yardımcı alıyorum. Düşün kendi evim . Çocuklar uyuduğunda bitmiş bir galde olduğumdan genelde uyuyorum yada kk da geziyorum. Mesela şuan büyük denizde babasıyla küçük uyudu. Evde yemek Yok . Büyük olasılık dışarda yicez çünkü halim kalmadı

Haklısınız.. bu tarz basit isleri yapabilir.. konuştuğunuz halde değişim yoksa başka birisine yonelin derim..

bakıcı çocuk dışındaki şeyler için ekstra ücret istiyor. ama fiyat iyi , az değil. konuşursanız çözülebiir belki mesele?

Başta öyle konuştuk yardım ederim dedi.
Ama görüyorum ki "nasılsa bu kadın işini yapıyor" modunda.
Diyorum ya saldı iyice, ne denir nasıl davranılır ben de bilemiyorum.
Çekiniyorum da.

Daha yeni aslında, ay başından beri bizimle.
Ama 2 sefer 1'er günlük izin kullandı.
Kadının durumu iyi değil diye avansta verdik, bizim de durumumuz şahane değil ama ihtiyacı vardır motive olsun dedik.
Bugün yok mesela, sebebi ise oğlunu doktora kontrole götürecek (oğlu 15 yaşında).
1-2 bilemedin 3 saatte halledebileceği işi tam güne yayıyor.
Ben sıkmamaya çalışıyorum, anlayışlı olmaya çalışıyorum ama bizlerde çalışanız.
Haber vermeden yarım gün iş yerinden uzaklaşsak arayıp sorarlar neredeydin niye yoksun diye vs.
Haksız mı düşünüyorum acaba? Bende bilemiyorum ki...

bence bakıcıyla konuşabilirsiniz. bebek uyuduğunda iki kap yemek yapabilir. birgün evi toplar birgün süpürür birgün siler mesela. yani bunlar her güne yayınca 2 saatini almaz.
benim arkadaş her işini yaptırıyor ütüsüne kadar.
büyük temizliğe başka birini alıyor yalnız

Ev işi yapcam diye çocukları ihmal mi etsin? Ayrıca bakıcı diye evin işlerini yapmak zorunda değil. Ek ücret vererek ve bu durumu konuşarak yaptırabilirsiniz. Bebek bakıcısı diye alıp ev temizliği yemek beklemek yanlış. Ben ev hanımıyım 2 yaşında ve 1,5 aylık kızlarım. Yemeği zor yapıyorum akşama kadar. Temizlik için yardımcı alıyorum. Düşün kendi evim . Çocuklar uyuduğunda bitmiş bir galde olduğumdan genelde uyuyorum yada kk da geziyorum. Mesela şuan büyük denizde babasıyla küçük uyudu. Evde yemek Yok . Büyük olasılık dışarda yicez çünkü halim kalmadı

Ben zaten kalkıp bütün evi silsin süpürsün, sonra da oğluma çiçek gibi baksın demiyorum ki.
Ayrıca 2 çocuğa birden bakmıyor, sadece 7 aylık bebeğe bakıyor.
Diğer oğlum kreşte tam gün. Ben iş çıkışı alıyorum onu.
Ben eve adım atmaz da o gidiyor, kalmasını zaten gerektirecek bir durum yok o noktada.

Yemek yapmasını zaten bekleyemem.
Ben ve eşim bu konuda biraz farklı düşüncelere sahibiz, o yüzden yemek beklentim de yok.
Ama evi toparlasa fena olmaz diye düşündüm.
Kalkıp evi kaldırmasın, ama düzenli tutsun?

Evet ama yakınımda böyle bir yer yok.
Arkadaşım bir yere gönderiyor kendi oğlunu ama malesef benim gönderebileceğim bir mesafede değil.
Biz de gönderdiğim kreş ile anlaşmış bulunduk zaten, hem alıştı da şimdi 2 aydır gidiyor, başka yere vererek onun da düzenini bozmak istemem.

doğru diyorsunuz ama bakıcının çalışma saatleri 08:00 - 17:00 ben erken çıkıyorum işten, çocuğu kreşten alıp eve geçiyorum. Hafta sonları ve resmi tatiller zaten yok.

haftada 45 saat çalışıyorsa asgari ücret vermelisiniz, o kadar çalışmıyormuş bu durumda kendi aranızda anlaşabilirsiniz tabi ki ve verdiğiniz ücret makul göründü bana.
benim kızım da bu sene tam zamanlı özel anaokuluna gidiyor ama seneye ilkokula başlayacak yarım gün bakıcı düşünüyorum ve şimdiden araştırıyorum, kızım 2 gibi okuldan gelecek, benim beklediğim işler, yemeğini ısıtıp vermesi, sonra bulaşıkları toparlaması, ödevlerine yardım etmesi vs. zaten eşim 6 da evde oluyor. ekstra iş vermeyi düşünmüyorum, ama anlattığınız gibi yediğinin içtiğinin bulaşığını bana bırakırsa da çok rahatsız olurum.
çay kahve içsin, yemek ne isterse yesin, ama kendi bulaşığını da çocuğunkini de toplamalı, çocuğun kirlilerini sepete atmalı, döküleni saçılanı kaldırmalı, bence yeterli. daha fazlasını isterseniz çocuğu da ihmal edebilir, çok ince çizgiler bunlar.

bence bakıcıyla konuşabilirsiniz. bebek uyuduğunda iki kap yemek yapabilir. birgün evi toplar birgün süpürür birgün siler mesela. yani bunlar her güne yayınca 2 saatini almaz.
benim arkadaş her işini yaptırıyor ütüsüne kadar.
büyük temizliğe başka birini alıyor yalnız

Bu yorum beni rahatlattı.
Benim de derdim büyük temizlik değil, ben kendi işini kendi gören bir insanım zaten.
Ama biraz destek olmasında bir sakınca görmüyorum, yine de tecrübeli insanlardan bilgi almak lazım diye açtım konuyu.

Ben zaten kalkıp bütün evi silsin süpürsün, sonra da oğluma çiçek gibi baksın demiyorum ki.
Ayrıca 2 çocuğa birden bakmıyor, sadece 7 aylık bebeğe bakıyor.
Diğer oğlum kreşte tam gün. Ben iş çıkışı alıyorum onu.
Ben eve adım atmaz da o gidiyor, kalmasını zaten gerektirecek bir durum yok o noktada.

Yemek yapmasını zaten bekleyemem.
Ben ve eşim bu konuda biraz farklı düşüncelere sahibiz, o yüzden yemek beklentim de yok.
Ama evi toparlasa fena olmaz diye düşündüm.
Kalkıp evi kaldırmasın, ama düzenli tutsun?
Evi aldığı gibi bırakması konusunda haklısınız. Diğer beklentileriniz için mutlaka fiyat artışı isteyecektir. Yada bakıcıyı alırken konuşmanız gerek. Şuan ailede tüm tanıdıklarım bakıcıyı alırken konuştular bi çeşit yemek ben süpürgeye çeksin evi diye ekstra 250 lira veriyorlar bunun için

haftada 45 saat çalışıyorsa asgari ücret vermelisiniz, o kadar çalışmıyormuş bu durumda kendi aranızda anlaşabilirsiniz tabi ki ve verdiğiniz ücret makul göründü bana.
benim kızım da bu sene tam zamanlı özel anaokuluna gidiyor ama seneye ilkokula başlayacak yarım gün bakıcı düşünüyorum ve şimdiden araştırıyorum, kızım 2 gibi okuldan gelecek, benim beklediğim işler, yemeğini ısıtıp vermesi, sonra bulaşıkları toparlaması, ödevlerine yardım etmesi vs. zaten eşim 6 da evde oluyor. ekstra iş vermeyi düşünmüyorum, ama anlattığınız gibi yediğinin içtiğinin bulaşığını bana bırakırsa da çok rahatsız olurum.
çay kahve içsin, yemek ne isterse yesin, ama kendi bulaşığını da çocuğunkini de toplamalı, çocuğun kirlilerini sepete atmalı, döküleni saçılanı kaldırmalı, bence yeterli. daha fazlasını isterseniz çocuğu da ihmal edebilir, çok ince çizgiler bunlar.

Evet işte benim dediğim noktada bu aslında.
Çay demliyor kettle da, ama çay olduğu gibi kalıyor.
Onu temizlemiyor mesela.
Çocuğun meyvelerini sabahtan veya akşamdan çıkartıyorum bir tabağa soğuk olmasın diye, o tabak boşalınca onu makinaya koymuyor veya elinde durulamıyor, olduğu gibi akşama kalıyor.
Ben eve gidince bi daha onlarla uğraşıyorum, temizle toparla.
Kendi su içtiği bardakları bile ben toplayıp makinaya atıyorum, tekrar düzenliyorum mutfağı.

Yemek yeniliyor mutfakta, haliyle, yere kırıntı vs. dökülüyor.
Ufak süpürgem var şarzlı ve mutfakta duruyor, onunla alabilir.
Ama almıyor, bu sefer o kırıntılar evin içine dağılıyor falan filan.

Ne kadar aliyor bu bakici kacirmis olabilirim.
Bakici alindi diye ayni zamanda ev isi gordurulmesine karsiyim ama en azindan tezgahtakileri toplayabilir cocuk odasindaki dokulen sacilani yerine koyabilir.
Bu arada kameradan haberi var mi kadinin ?

bizim bakıcı teyzemiz bulaşık makinesi boşaltır tezgahı toplar çamaşırı katlar yatağımın üzerine koyar
en azından bunları yapmasını isteyebilirsin

Başta konusmadiniz mi neler yapacagi konusunda.. yani en fazla uyuduğu vakitlerde basitce evi toplayabilir kalktiginda yemesi icin birşeyler hazirlayabilir.
Konuştum, ben kısaca kadına "benim çocuğum öncelik ona bütün vaktinizi harcayın, fakat evi de dertli toplu tutmanızı beklerim, misal bulaşık varsa makinaya kaldırabilirsin, makina doluysa düğmesine basabilirsin, çocuğun çamaşırlarını toparlayabilirsin" gibilerinden...
Fakat gel gelelim durum öyle değil.
Bir de dediğim gibi, 2 haftada 2 sefer izin aldı, ben de ona şaşırdım biraz ve bu izinler tam gün kullanılıyor 1-2 saatte halledebileceği şeylerken.

X