Babamdan çok korkuyorum...

pnr.lola

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
19 Ocak 2010
25
0
29
Söze nasıl başlayacağımı bilemiyorum.Ben 16 yaşındayım babam beni bu yaşıma kadar hata yaptığımda hep dövdü bir şeyler fırlattı ya da küfür etti.Ama bazen çok büyük bir hata yaptığımda sadece konuşuyor.Bazen de her gencin yaptığı normal bir şeyi yapmama çok sinirlenip dövüyor.Aslında sorun dövmesi değil.Tabiki dövmesi de bence çok yanlış bir eğitim şekli.Ama asıl sorun benim babamdan aşırı derecede korkmam.Çünkü normal bir insan değil kesinlikle.Kendini kontrol edemiyor.Her gün içiyor yani alkolik.Ben küçükken annemi döverdi.Çok korkardım hatta bir kere annem ve benim üzerime yürümüştü bıçakla...Tabii ben o zaman çok küçük olduğum için aslında öyle bir şey yapmayacağını anlayamamıştım ve çok korkmuştum.Hep hatırlarım o günü...Neyse asıl konuya geleyim.Ben babamdan korktuğum için dışarı çıkamıyordum.Çünkü eve döndüğümde ne yapacağını bilemiyordum.Bazen bana ...pu muamelesi yapıyordu hatta direk söylediği de oluyordu.Sırf arkadaşlarımla alışverişe vs. gittim diye.Arkadaşlarımla buluşmaya karar verdiğimizde o gece boyunca uyuyamam hatta ağlarım ne diyeceğim diye kafamda kurmaya başlarım.Arkadaşlarımla buluşduğumdada eve giderken unutmayayım diye ne yaptığımı nasıl anlatacağımı kendi kendime tekrarlarım.Çünkü hatırlayamazsam yalan söylediğimi düşünür.Bu korkulara daha fazla dayanamadım ve 2 kez intihar ettim.Son zamanlarda babam beni dövmedi.Eskisi gibi çok üstüme de gelmiyor.Ama nereye gidiyorsun diye bir soru duyduğumda bile birden korkmaya başlıyorum.Hala dışarı çıkmadan önce ve eve dönerken çok korkuyorum.Özellikle de erkek arkadaşımla buluşacaksam giderken ve eve dönerken titriyorum korkudan.Babam eve geldiğinde o kadar korkuyorumki anlatamam...Sürekli stresliyim hiçbirşeyi rahat yapamıyorum.Odama gelirse diye rahat uyuyamıyorum bile.Ben korkarak yaşamak istemiyorum.Bence bir evlat babasından bu kadar korkmaz.Normal bir şey bile söylesem ters cevap veriyor bazen ve ben titremeye başlıyorum,kızarıyorum.Bir şey sorduğunda da aynısı oluyor.Babam yalan söylediğim için böyle olduğunu sanıyor ama aslında çok çok çok korktuğum için...Lütfen bana bir yol gösterin ne yapmalıyım?...Şimdiden çok teşekkür ederim zamanınızı ayırıp okuduğunuz için.

canım benimm..kıyamam ben sana
tatlım annenle konuştun mu bu konuyu babanla konuşşsa?
veya babanın neşeli bir gününde "babacım seninle birşey konuşmak istiyorum" diye söze başlayıp tüm korkularını anlatsan..çok korkuyorum ben normal olmak istiyorum diyip sarılsan?
bilmiyorum belkide baban bu duruma üzülür ve bir daha aynı şekilde davranmaz?
intihar fikrini de aklından çıkar canım benim..
allah yardımcın olsun..

canım benimm..kıyamam ben sana
tatlım annenle konuştun mu bu konuyu babanla konuşşsa?
veya babanın neşeli bir gününde "babacım seninle birşey konuşmak istiyorum" diye söze başlayıp tüm korkularını anlatsan..çok korkuyorum ben normal olmak istiyorum diyip sarılsan?
bilmiyorum belkide baban bu duruma üzülür ve bir daha aynı şekilde davranmaz?
intihar fikrini de aklından çıkar canım benim..
allah yardımcın olsun..

öyle bi babanın karşısına geçip babacım diye konuşmak bi şeyi değiştirmez,anlamaz çünkü.
doktor lafınıı bile etmiyoruum.
umarım her şey gönlünce olur senden ricam güçlü ol geçicek bu günler de kendi kendine söz ver bak lisedesin iyi çalış kazan üniversiteni başka şehirde oku ekmeğini eline al kurtuluuş budur.İntiharı sakın sakın düşünme lütfen sen güçlü bi kız olmasan burada herşeyi yüreklilikle bize anlatmazdın nice insanlar var dayak yediğini saklayan.

Zor bir durum yaşadığın ama güçlü ol canım
Bak böyle durumlarda kızlar çözümü başka bir eve gitmekte yani evlenmekte arar
Ama bu da fazla düşünmeden yapılan bir hareket olduğundan genellikle yanlış seçim olur
Bununla mücadelenin tek yolu okulunu okumak paranı kazanmak ve ayaklarının üzerinde durmak
Bu yaşadıkların seni vazgeçmeye değil hırslandırmaya zorlasın

Gözlerim doldu senin kadar çok ileri derecede bir baba korkum olmasa da ben de çok dayagını yedim babamın

ama ne oldu ; asi bir evlat oldum büyüyünce, herşeye karşılık veren bir evlat

sinirliydi babam, alkolik falan değildi, tek kötü alışkanlığı sigara idi...ama gel gör ki agzı çok küfürlüydü ve hâlâ da öyle.. savruk bir kişilikti benim babam hep korktum ben de senin gibi..

Sofraya oturup yemek yerken suratına bakardım hep onun, hatta sofrada yanyana oturmamak için başka başka yerlere otururdum...

Sanırım liseye giderken kesti dayagı ama arada bir yemişliğim mutlaka oldu...Şimdi benden çekiniyor..

Ve ne oldu biliyor musun ? evlenince kıymetlendim, kıymetim arttı

Ha babamı sevmiyorum diyemem seviyorum...ama yaptıklarını da unutamıyorum içimde durur mutlaka biryerlerde !

Annemi de gözümüzün önünde dövdüğünü bilirim, dışarıya karşı melek gibidir bir dediğimizi iki etmezdi ama nasıl bir babaydı ben bilmiyordum.. merhametli mi? degil mi ? biryerimize birşey olsa oturup ağlardı...birşey istesek onu ogün alamasa mutlaka ertesi gün getirirdi...ama özellikle birilerinin yanında bize erkeklik taslamayı çok severdi...

Ah baba keşke hiç bunlar yaşanmasaydı .....ve ben seni hep iyi özelliklerinle hatırlasaydım ama olsun beni okuttun, adam ettin..Herşeye rağmen seni seviyorum

canım hakikaten allah yardımcın olsun... ne diyeceğimi bilmiyorum konuşmakla düzeleceğini sanmıyorum; ama sen doktora gitsen, belki babanı da çağırır doktor, o da gider.. gider mi aacaba? hem doktorun sana da faydası olur... allah klaylık versn canım benim ya... derslerine çalış sen, bugünler de geçecek inşallah...

Canım yaa!!!aıle buyuklerınden babana soz gecırebılecek kimse yok mu???onlara soylesen onlara danıssan da sana yardımcı olmalarını saglıyabılsen keske!!!Hele hele baban bence normal degıl uzgunum ama psikolojisi bozuk dıye dusunuyorum....onu doktora goturup ilac tedevısıyle sakınlestırıp aılece rahat olmanızı saglasanız ne guzel olur:44::44::44:

bir çocuk yaşı kaç olursa olsun o babanın çocuğudur baba eve geldiğinde sevinmeli böyle olması çok kötü yani şu an babanızı yürekten sevdiğinizi sanmıyorum sadece baba olduğu içn bir saygı sevgi vardr
durum çok kötü korkuyla büyüyen çocuklar evlenincede mutlu olamıyor evden kurtulmak amacıyla hiç tanımadığı ona sadece en ufak saygı gösteren birine aşık olduğunu sanıp evleniolar bu da en vahim olanı zaten
benm babamla aram lise 3e kadr böyleydi hergün kavga kavga eve girmekten korkmak değil nefret ediyordum lise 3 sonunda büyük bir değişiklik yaptım dışarıdaki hayatımdada mutsuzdum bu kez babamı dinleyeceğim dedim ve babamın istemediği arkadşları sildim ortamları sildim okulu değiştrdm şimdi hayatta en çok sevdiğim kişi babamdır keşke en başında dinleseymişim diyorum
lakin....
senin babanın annenide dövdüğünü alkolik olduğunu söylüyorsun babanı değiştrmek imkansız sana sadece tek yardımım çok dikkat et babandan kurtulmak adına
tam olarak tanımadığın biri ile evlenip gitme çünkü senin gbi durumu olan herkes evden kurtulmak içn yanlış evlilik yapıyor

canımm ya Allah yardımcın olsun çok üzüldüm ben böyle şeyler yaşamadım hiç ama az çok anlayabiliyorum yinede büyük ihtimal alkolden kaynaklanıyordur sinirli olması böyle davranması içmediği zaman daha mı kötü oluyor? sakin olduğu bir anda konuşsan babanla korkularını anlatsan neden böyle yaptığını sorsan yada babanı bi psikologla görüştürsen dinlemez mi seni :44::44::44:

cnm ben çevremde gördüm bu tür babalar kültür seviyesi ile alakalı birazda
yani bazı insanlar varki gidip yanına konuşmak istersen dinlemez anlamaz ne zırvalıosun aptal aptal konuşma git bana yemek hazırla der
geçeer gider
ve kızının ne söylediğini duymaz bile saçma gelir onlara
psikolog dese kız sen bana delimi diyorsun utanmıosun babana akıl vermeye ulan der birde o laftan sonra dayak yer
ben arkadaşlarımdan çok iyi gördüm bu tür durumları
yani mantıklı düşünebilen baba zaten kızına bu tür davranmaz onlar en ufak bir yüksek sesle konuşsa kızının ağladığını görse gider özür diler affet kızım bebeğim birdaha seni ağlatmıcam der pişman olur
eğer babası zaten 2. örnekteki gbi düşünceli olsaydı
ilk tokat attığında kızına ağlattığında pişman olur üzülür af diler kızından
bunu ilkinde yapmamışsa sonrasında beklemek imkansız

ne kötü bir durum Allah yardımcıları olsun o zaman dövüceklerse, onunla ilgilenmiyceklerse neden çocuk isterlerki yahu bunu da anlayabilmiş değilim

Canım bizm peder de seninki kadar olmasa da çok sinirlydi.. Biz de Allah için çok yaramazdk küçükken... Ama o hiç konusarak eğitme yolunu seçmemiş aynı senin baban gibi ya bağırarak ya vurarak kendince terbiye! etmeye çalısmıstır.... Ama şimdi ne oldu? Ben bi canavara dönüştüm:) arkadasımla bile kavga etmeyeceğim sekilde pederle kavga ediyorum.. Artık bıktı benden. Herseye itiraz ediyorum.. Kendimi savunuyorum.. Bildiğin çirkeflik yapıyorumm. Ama ohh olsun! Ne ekersen onu biçersin... Sevgiyle büyütseydi saygı görürdü...

canım durumuna çok üzüldüm ama babanın gerçekten tedaviye ihtiyacı var ve biliyorum ki durumunu ve tadaviyi reddedecek... peki o bunları reddetti diye sen ve annen gerek fiziksel gerek psikolojik şiddete maruz kalmak zorundamısınız? HAYIR... ben aptallık ettim katlandım zamanında acillere kaldırıldım dudağım patlak bir halde çünkü ne yapmam gerektiğini bilmiyordum... ama sana bu durumda tek çözüm yolu var anlatmak istiyorum... bu durum normal değil sen sağlıklı şartlarda değilsin bundan kurtulmanın tek yolu var... hangi şehirdesin bilmiyorum ama vereceğim numaralardan biri işine yarayacaktır... aralarında senin bulunduğun il yoksa eğer valiliğe yada kaymakamlığa git hatta gidin annenle birlikte...

Kadına Karşı Şiddete Son

Polis İmdat

155
İnsan Ticareti Mağdurlarına Acil Yardım ve İhbar Hattı 157

İLLERE GÖRE SOSYAL HİZMETLER VE ÇOCUK ESİRGEME KURUMU AİLE DANIŞMA MERKEZLERİ
İL KURULUŞ ADI ADRES TELEFON
ADANA Adana Aile Danışma Merkezi Valilik Binası D Blok 1. Kat Adana 322.4588424
ANKARA Ankara Aile Danışma Merkezi Bağış Sk. No:23/1 Kocatepe/ Ankara 312.4253426
ANKARA Ankara Fatma Üçer Aile Danışma Merkezi Bestekar Sok. No:17/9 Kavaklıdere Ankara 0312.4192764 4250339
ANTALYA Antalya Aile Danışma Merkezi Deniz Mah. 121.Sk. Nenehatun Apt. No :10/2 Antalya 242.2485195
BALIKESİR Balıkesir Aile Danışma Merkezi Plevne Mah. Şehit Birol Koç Cd. No:10 Balıkesir 266.2492973
BARTIN Bartın Aile Danışma Merkezi Kırtepe Mah. Gümrük Sk. No:32 Merkez Bartın 0378.2273038 2271628
BATMAN Batman Aile Danışma Merkezi Ziya Gökalp Mah. 1751.Sk. No:20 Batman 488.2147626
BURDUR Burdur Aile Danışma Merkezi Cumhuriyet Meydanı Özel İdare İşhanı Kat:3 Burdur 248.2335109
BURSA Bursa Aile Danışma Merkezi Nalbantoğlu Mah. Akbıyık Cad. No: 8/8 Osmangazi Bursa -
ELAZIĞ Elazığ Aile Danışma Merkezi İzzet Paşa Mah. Şehit İlhanlar Cad. Mehmetcik Sok. No:6 Elazığ 424.2375029
ERZURUM Erzurum Aile Danışma Merkezi Yönetim Cd. Hükümet Konağı Kat:5 442
GİRESUN Giresun Aile Danışma Merkezi Şeyhkeramettin Mah.Gönül Sk. No: 8 Giresun 554.2122554
ISPARTA Isparta Aile Danışma Merkezi Hastane Cad. Nebil Sk. İl Sosyal Hizmetler Binası 1.Kat Isparta 246.223494
İSTANBUL Bahçelievler Aile Danışma Merkezi Eski Londra Asfaltı Çocuk Sitesi Durağı Siyavuşpaşa Bahçelievler İstanbul 212
İSTANBUL Cağaloğlu Aile Danışma Merkezi Prof.Dr.Kazım Gürkan Cd. No:8 Kat:1 Cağaloğlu İstanbul 212
İZMİR İzmir Aile Danışma Merkezi Gazi Bulvarı No:81 Kat:3 Çankaya İl Sosyal Hizmetler Ek Hizmet Binası İzmir 232.4419329
İZMİR İzmir Karşıyaka Aile Danışma Merkezi 1980 Sk.No:2 Çocuk Yuvası Müd.Karşıyaka 232.3680961
KARABÜK Karabük Aile Danışma Merkezi Bayır Mah. Fevzi Fırat Cad. No:28 Karabük 370.4156151
KARS Kars Aile Danışma Merkezi Valilik Binası 3.Kat Kars 474.2126909
KOCAELİ Kocaeli Aile Danışma Merkezi İl Sosyal Hizmetler Müdürlüğü Ek Hizmet Binası 1.Kat E-5 Karayolu Kocaeli 262.3221791
KOCAELİ Kocaeli Gebze Aile Danışma Merkezi Güzeller Mah. Milli Eğitim Müdürlüğü Binası Giriş Katı 262
KONYA Konya Aile Danışma Merkezi Abdulaziz Mah. Kazım Karabekir Cd. Hoca Hasan Sk. SHÇEK Apt. No:3 Kat:3 Meram/ Konya 332.3514452
MALATYA Malatya Aile Danışma Merkezi İl Sosyal Hzimetler Müdürlüğü Binası Giriş Kat Malatya 0422.2380063 2382050
MERSİN Mersin Aile Danışma Merkezi Camişerif Mah.İstiklal Cad.İstasyon Karşısı No:5 324.2376107
MUĞLA Muğla Aile Danışma Merkezi Şeyh Mah. İsmet İnönü Cd. 23/A Kat:2 Muğla 252.214124
NEVŞEHİR Nevşehir Sevgi Yolu Aile Danışma Merkezi Yeni Kayseri Cad. Kız Meslek Lisesi Yanı Yenimahalle Nevşehir -
ORDU Ordu Aile Danışma Merkezi Akyazı M. Org. İbrahim Fırtına Bul. No: 36 Ordu 452.2339377
RİZE Rize Aile Danışma Merkezi Çamlıbel Mah. Atatürk Cad. No:401 Kat:1 Rize 464.2130404
SAMSUN Samsun Aile Danışma Merkezi Eski Vilayet Binası Kat:2 Samsun 362.4330615
SİNOP Sinop Aile Danışma Merkezi Uğur Mumcu Meydanı 2.Konak Çıkmazı Denizciler Apt. İl Sos. Hiz. Bin. No:1/1 5700 Sinop 368.2615227
SİVAS Sivas Aile Danışma Merkezi Akdeğirmen Mah. Kepenek Cd. Mavi Köşe Apt. D Giriş Kat:2 Sivas 346.22115
TOKAT Tokat Aile Danışma Merkezi Hızırhane Cd. Yarahmet Mah. No:4 SHÇEK İşhanı 3.Kat 356
TRABZON Trabzon Aile Danışma Merkezi Islahane Sk. No:6 Trabzon 462.2301974
TUNCELİ Tunceli Aile Danışma Merkezi Esentepe Mah.Çocuk Yuvası Müd.Giriş Kat Tunceli 428.2122067
UŞAK Uşak Aile Danışma Merkezi Fevzi Çakmak Cad.Civril Sk.No:52 276.2239827
VAN Van Aile Danışma Merkezi Cumhuriyet Cd. 5.Sk. No:8 Van 432.215131
YALOVA Yalova 80.Yıl Aile Danışma Merkezi Yalova Valilik Binası 1. Kat Yalova 226.8138999
ZONGULDAK Zonguldak Aile Danışma Merkezi Bağlılık Cd. Kadırga Yokuşu No:14 Zonguldak 372.2520417

BAĞIMSIZ - GÖNÜLLÜ KURULUŞLAR
Adana
Adana Kadın Danışma Merkezi 0 322 351 89 02 / dahili 22
Kadın Dayanışma Merkezi ve Sığınma Evi Kurma Derneği 0 322 453 34 06
Çukurova Üniversitesi Kadın Sorunları Araştırma Merkezi 0 322 338 6081
Amasya
Türk Kadınlar Birliği - Amasya Şubesi 0 358 212 66 06
Ankara
Kadın Dayanışma Vakfı - Danışma Merkezi 0 312 435 00 70
Antalya
Antalya Kadın Danışma ve Dayanışma Merkezi 0 242 248 07 66
Diyarbakır
Kadın Merkezi (KA-MER) 0 412 228 10 53
Selis Kadın Danışmanlık Merkezi 0 412 224 77 28
Diyarbakır Kadın Platformu 0 412 228 65 16
İstanbul
Mor Çatı Kadın Sığınağı Vakfı - Danışma Merkezi 0 212 292 52 31
Gözaltında Cinsel Taciz ve Tecavüze Karşı Hukuki Yardım Projesi 0 212 245 45 93 / 245 45 94
Kadının İnsan Hakları - Yeni Çözümler Vakfı 0 212 2551 00 29
Kadınlarla Dayanışma Vakfı 0 212 251 58 50 / 251 58 51
Şahmaran Kadın Da(ya)nışma ve Araştırma Derneği 0 212 573 74 33
İzmir
Bornova Belediyesi - Kadın Danışma Merkezi 0 232 461 47 94
Ege Kadın Dayanışma Vakfı (EKDAV) 0 232 446 32 23
Karşıyaka Kent Meclisi Kadın Dayanışma Merkezi 0 232 368 22 74
KAZETE- Bağımsız Kadın Gazetesi 0232 463 63 00 (Pbx)
Mardin
KADMER - Kadın Dayanışma Merkezi 0 482 313 21 00
Mersin
Bağımsız Kadın Derneği - Danışma Merkezi 0 324 336 50 92
Şanlıurfa
Urfa İl Kadın Platformu 0 414 216 55 50
Van
VAN KADIN DERNEĞİ (VAKAD)
www.vakad.org 0 432 214 45 87

BAROLARIN KADIN HUKUKU KOMİSYONLARI
Adana Barosu Kadın Hukuku Komisyonu 0 322 351 21 21 / 0 322 359 49 88
Ankara Barosu Kadın Hakları Kurulu 0 312 311 51 15
Diyarbakır Barosu Kadın Hakları Danışma ve Uygulama Merkezi 0 412 224 44 41
Giresun Barosu Kadın Hakları Komisyonu 0 454 516 33 35
İstanbul Barosu Kadın Hakları Uygulama Merkezi - Avrupa yakası 0 212 292 77 39 / 293 00 45
İstanbul Barosu Kadın Hakları Uygulama Merkezi - Anadolu yakası 0 216 414 68 53 / 414 68 43
İzmir Barosu Kadın Hakları Komisyonu 0 232 463 27 88
TÜBAKKOM - Karabük Barosu Kadın Hakları Komisyonu 0 370 424 26 13
Manisa Barosu Kadın Hukuku Komisyonu 0 231 231 36 64
Mersin Barosu Kadın Hukuku Komisyonu 0 324 231 31 27 / 0 324 231 19 65
Ordu Barosu Kadın Hakları Komisyonu 0 452 233 12 30
Samsun Barosu Kadın Hakları Komisyonu 0 362 432 14 45 / 431 15 61 / 431 39 70
Şanlıurfa Barosu Kadın Komisyonu 0 414 313 28 28

Böyle bir babaya rağmen, 16 yaşında bir erkek arkadaş bulman, gezip tozman takdire şayan doğrusu..
Benim 16 yaşındayken tek derdim ÖSS idi, bence senin de öyle olsa iyi olur.
Yoksa daha çok çekersin bu babadan.

Bu arada konularıma bakarsan baba konusunda benim de epeyce şanssız olduğumu göreceksin.
Ama ben kendimi derslere verdim, tek kurtuluş yolu bir meslek edinip, kendi hayatımı kurmaktı.
Aynısını tavsiye ederim.

Bu arada sen bu kadar sıkıntı çekerken annen ne yapıyor?

bananı yanımıza yetirde biz evirip çevirip dövelim kimsenin kimseye dövme hakkı yok

yorumlarınız için çok çok teşekkür ederim...Babam ve ben intihar olayından sonra psikiyatristle konuşmuştuk zaten.Ama kabul etmez asla hata yaptığını yani aynı şekilde devam...Ben konuşmayı denesem saçmalama ben ne yapıyorum sana yemedim yedirdim içmedim içirdim diyor ve bende cevap veremiyorum haklısın demek durumundayım...Ve asla evlenip de bu evden kurtulayım gibi bir düşüncem yok bu bir kurtuluş değil farkındayım.O yüzden derslerime çalışıyorum zaten notlarım hep iyidir hep bir belge getiririm ve özel okulda burslu olarak okuyorum.Yani okumaya kararlıyım hatta hukuk okumak ve böyle insanlara yardım etmek istiyorum.Bu konuyu annemlede konuşamıyorum artık.Çünkü boşansalar bana bakamaz daha yeni bir kalp ameliyatı geçirdi ve emekli...Onu da üzmek istemiyorum.Zaten annemde en fazla benim söylediklerimi söyleyebiliyor.Babam yine aynı.Hep birdaha beni döverse polise gideceğim ve kız yetiştirme yurdunda kalacağım diyorum ama annem çok üzülür diye yapamıyorum ve kız yetiştirme yurtlarını biliyorsunuz çok farklı olacağını düşünmüyorum.Bu nedenle polise gidip şikayette bulunamıyorum.Zaten babam son zamanlarda beni dövmedi ama bu korkumu yenemedim.Yine döverse,sinirlenip kendini kontrol edemezse diye korkuyorum.Sizin de dediğiniz gibi babamın psikolojik sorunları var bunu herkes söylüyor ama babam kabul etmiyor...Ben bunları engelleyemeyeceğimin farkındayım ama en azından bu korkudan kurtulmak istiyorum.Babam izin verdiğinde bile korkuyorum.

korkunun aşırısı çok kötü insanın psikolojisini bozuyor seni anlayırum canım
babana artık yapabileceğin pek birşey yok.ben sana ne yapıyorum ki diyen bir insana daha ne anlatabilirsin ki
senin tek yapabileceğin okuyup kendi ayakaların üzerinde durabilmen.
korkuları babanı fazla düşünmeden derslerine odaklan hayatını kurtar canım

canım çok ama çok üzücü bir durum rabbim yardımcın olsun eğer istersen bazı dualar tavsiye deyim duaların gücüne inan canım yer gök duayla inşallah kendini daha iyi hissedersin mesela selavat getir bol bol. her derde devadır. günde 100 selavat getirmeye çalış ve gör hayatında ne güzellikler olacak rabbimin izniyle inşallah. allaha sığın ve babanın iyiliği için dua et inşallah kurtulacaksın düzelecek. rabbime emanet ol

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…