Az mı kazanıyoruz?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Son yıllarda herkesin dilinde bir tatil de tatil. Tatile gitmezse ölecek gibi davranıyor insanlar. Sebep de çoğu zaman dinlenmek, eğlenmek falan değil sosyal medyada bakııııın ben tatile gittim diye paylaşım yapmak.

mesajı yazan arkadaş ne amaçla yazmıştır bilemiyorum, niyet okuyamam. Tanımıyorum da üyeyi. Ama bana geçen sonradan görme, başarabildiği tek şey devlet memuru olmak olan bir kadının hava atma çabası. O yüzden sinirlenmedim, komik geldi.

Bu arada tatil bu ülkede lükstür arkadaşlar hep lükstü. Bizden önce de lükstü bizden sonra da lüks olacak. Kendimiz için çabalayarak bunu lüks olmaktan çıkarabiliriz ancak. Ama dandirik bir forum sitesinde tatil lüks değildir, herkes tatile gitmelidir diye çığırtmak anlamsız. Bu şekilde herhangi bir kazanım elde edemez, herhangi bir bilinç oluşturamazsınız.

Çok mu zenginiz? Ben öyle birşey mi idda ettim.
Misal kardeşimin durumu baya baya iyi,merak etmeyin çevremde çok zengin var,onların yanında bizim hayatımız sıradan.
Çift maaşlı birinin 10 yılda yapabilecekleri den bahsettim.
Soğan ekmek bı ironidor yıllardır söylenir
Kıt kanaat geçinmek meali.
Anlatabildim mi?
Aylık 50 bin TL ile bu zamansa zoe geçinilir,bana göre tatil,ortam değişikliğide psikoloji açısından zaruri bir ihtiyaçtır .
Bana başkalari gibi babadan ondan bundan düğün yapilmadı,ev alınmadi,biz herşeyi iğneden ipliğe kendimiz yaptık.
Yokluğuda varlıgıda iyi biliyorum merak etmeyin

ya keşke her vatandaşta güzel otellerde, tatil beldelerinde tatil yapacak imkan olsa da insanımız daha mutlu olsa
ben gönülden isterim
milletin ölüp bittiği alaçatı'ya, çeşme'ye ben ayak basmıyorum izmir'de yaşamama rağmen
o ne kalabalık o ne pahalılık öyle
kişi başı 2500 tl girişli beachlerden konum etiketiyle story atacaklar ya, ondan
bi de yunan adaları çıktı şimdi başımıza senelerdir dibimizde olan adalar 2 senedir kıymete bindi
gerçekten gidip görme amacında olanlara lafım yok da sene boyunca story atmayan arkadaşım yunan adasına gitti diye günde 10 tane story atıyor
saçmalık

Geleceği düşünme diyenler ne alaka yav, evlenmeyi düşünen insan çocuğunu nasıl geçindireceğini düşünmeli düşünmek zorunda
Burda eşimin maaşı yetmiyor falan filan ayrılmak istiyorum ama çocuğumun ihtiyacını göremiyorum işten ayrıldım yazanlara neden evlendin baştan belliymiş diyorsunuz
Baştan belli olan biri soruyor işte cevap bu mu şimdi bunları düşünme evlenince bakarsın, hayır tam olarak şimdi düşün, iş değiştirmek gibi durumlarınız var mı mesela

Tatili niye taşlamışlar anlayamadım, tatil de bir ihtiyaçtır arkadaşlar hiç mi bir yere gitmeyeceksini, hiç mi gezmeyeceksiniz? Kölelik yapmaya mı geldini dünyaya tabi ki gezip eğleniceksiniz... öte yandan da haklısınız tabi, tatil ne ola ki diyip bir teneke peyniri almak için 3 kez düşünüyorsanız ülkenin geldiği yer acıklı demektir

Hepimiz isteriz tabi ki herkes rahat geçinsin tatil yapsın vs. Ama üç kuruşla geçinen adama da tatil lüks değil ihtiyaçtır şekerim mutlaka senede 3 kez tatile gitmelisin gitmiyorsan yaşıyorum deme denmez. Adam karnını doyurma çabasında çünkü.

Çeşmeye gitmeyeli 10 sene olmuştur sanırım benim de. Lisede okuldan kaçıp aya yorgide, ılıcada denize girerdik. Şimdi önünden geçmiyoruz. Saçma sapan bir yer oldu. İnsanlar niye oralara gitmek için para harcıyor hiç anlamıyor ben

Bu kadar bilinçli, önceden planlayarak yaşadığınız için tebrik ediyorum. Belirttiğiniz maaşlarla çocuksuz bile geçinmeniz zor. Eğer çok istemiyorsanız bence düğün yapmayın onun yerine evinize harcayın ya da birikime ayırın. Her eşyayı ilk başta almasanız da olur zamanla istediğiniz gibi alın. Tek düşüncem eşinizi iyice tanımadan çocuk sahibi olmayın. Sevgiliyken her şey süper olabilir, çok iyi biri de olabilir ama daha dün konusu vardı evlendikten sonra eşi değişen kadın...

Biraz birbirinize evliyken zaman verip öyle çocuk sahibi olmanız sizin için daha sağlıklı olur.

Tatile gitmekle durumu iyi olmanın mantığını da oturtamıyorum ben. Ben şahsen kalkıp daha önce balayı dışında 5 yıldızlı otele gideyim vs tarzı bi düşünceye girmedim. Elimdeki neyse onunla çevre şehirlere gittim ev kiraladım kendimce tatil yaptım. Az kazanmıyoruz 100bine yakın bir para giriyor eve kira derdi yok ev bizim. Ama nice tanıdıklarım var tek maaş asgari ücret ne hikmetse tatile gidiliyor koca bir sene o tatil taksidi ödeniyor. Tatile gitmek geçim göstergesi değil yani. İstesem gidebileceğim bir tatile gitmemeyi tercih ediyorum

Evlilik sonrası çocuktan bahsetmiyor mu?
Ee tamam hani çiftler konuşur ya genelde işte şu kadar süre çocuk düşünmeyiz, veya kızımız olsa adı ne olur oğlumuz olsa ne olur. Bu normal bişey? Ciddi düşünülen bi ilişki. Yoldan geçen birini çevirip konuşmamış ki

Evlilik sonrası çocuktan bahsetmiyor mu?
Evet evlilik sonrası çocuktan bahsediyor ve şuanki durumda insan tabiki çocuğum olsa şartlarım nasıl olacak diye düşünmeli.
Belki bu şartlarda bir çocuga bakamayacagina karar verip çocuk istemedigini düşûnecek ve bunu evlenmeden karşı tarafa bildirmeli.
Karşı taraf belki çocuğu olsun isteyecek o zaman karşıdaki kişinin bu hakkını elinden almış olacak vs.

Haklısınız kızçeler galiba, ben sonunu düşünemeyenlerdenim yani benim sevgilim olsa evleneceksem evlilik borç ev konularını konuşurum çocuk isteği olup olmadığını sorarım ama geleceği üzerine konuşmam diye düşünüyorum o kısmını evlilikten sonrasına bırakırım…
Bende düşünürüm çocuk ve geleceği önemli bir konu ama ne bileyim daha evlenmeden detaylıca düşünmem herhalde…

Evlilik ve maddiyat/geçim konularında yüzlerce şey yazılabilir. Herkes de yazmış zaten. Ama sizin yazdığınız bir şey çok kritik ve doğru. Bekarken sahip olunan standartlar evlenince düşecek mi?

Kendi ailesinde hesap kitap yaparak büyümüş, bu şartları görmüş kişi için evlenince de hesap kitap yapmak, market market ucuz ürün için gezmek çok büyük sorun olmayacaktır. Ama aile evinde rahat büyümüş, geçim derdi nedir bilmeyen biri evlendiğinde böyle sıkıntılılar yaşarsa zorlanır. İmkansız değil elbette ama asla kolay da değil daha düşük bir ekonomik seviyede yaşama alışmak.

Allah herkese kolaylıklar, bol ve bereketli kazanç versin.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…