Az mı kazanıyoruz?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
iki taraftan da hiçbir yardim olmadan bu maaslarla hem geçinip hem evlilik hazırlığı yapıp hem kira ödeyecek olmak.... ne bileyim çok zor. evet az kazanıyorsunuz evet çok zorlanacaksiniz evet belki bir tatile bile çıkamayacaksınız. maddi sıkıntı cekmek çok zor. ama ülkemin genel durumu da bu. bu gerçeği göz ardı edemeyiz. Çoğu kişi sizin kazandığınız kadar anca kazanıyor. asgari ücretin miktarı belli kiralar ortada. yani ya ha bismillah diyip bir işe atilacaksiniz ya da aza tamah edip yaşayacaksınız. çok kolay bir hayat değil evet ama imkansız da değil....

Eskiden bende sizin gibiydim, evlenirken hiç cocuğu ne yaparım diye düşünmedim çünkü daha gencim taşı sıksam suyunu çıkarır bir çocuğumada bakarım derdim.
Sonra zırt bir pandemi çalışanlar bile işsiz kaldı vs aha korkudan ikinciyi yapamiyorum
Gerçekten şuan herşeyi çok iyi düşünüp planli yaşamak lazım yoksa ya herro ya merro diyip ipin ucunu salarsak toparlayamayiz

Benim de tam tersi, yatıp yuvarlanmadığım, içip eğlenip dağıtmadığım, konforlu bir tatil yapamıyorsam hiç yapmam daha iyi. Evdi kamptı bana göre tatil değil. Yorularak döndüğüm şeye tatil demiyorum. Yapmıyor muyuz tabi ki bunları da yapıyoruz ama senede bir üç gün o otele girilecek, yatıp yuvarlanılacak

Benim tatil anlayışım bu diye kimseye ayyy siz de tatil yaptım demeyin şekerim demiyorum tabi ki.

Kardeşim de asgari ile geçiniyor ama hem eşinin ailesi hem de biz finanse ediyoruz :)
Hangi tatil pardon ?

Bir dönem tanıdığım biri de asgari ücretle yaşayıp tatile gidiyordu ufak da olsa.
Ama nasıl? Kira ve eleman masrafı olmadan sezonluk küçük esnaflik yaparak, ailesinden de mutfak giderleri için destek alarak vs.

Tatil lüks evet ama tatilin parasını sizden istemiyorlarsa neden bu derdiniz ne hikmetse istiyorlar gitmeyi vs diye, bu bir seçim isterse aç durur tatile gider ister aç durur telefon alır sizden istemiyorlar ki siz neden insanları yargılıyorsunuz
Biz de babama çocukken tatile gidelim diye tuttururduk üç kuruş parasıyla bizi götürürdü mahrum bırakmamak için kendi bütçemize göre giderdik, ihtiyaç olan az maaşlı insanlar için önce yeme içme barınmadır, insanlar bunu halledip başka şeylerden kısıp gidiyorlarsa kimi ilgilendirir bu

Bizim durumumuz iyi olmasına rağmen bende bir ay sonra doğum yapıcam bende de gelecek kaygısı var hatta eşime diyorum boş durmayalım birikim yapalım çocuk için…

o zaman soran arkadaşla gurur duyalım kız evlenmeden masaya yatırmış bu konuları

Aslında atmayacaktım ama dayanamadım .
Nasıl oluyor bu iş?
Biz mi anormaliz anlayamadım
Eskiden böyle konular açılırdı, herkes bir şeyler yazardı artık kimse geçinemiyor herkesde bunun farkında o yüzden kimse kimseye yahu ne alemde gecim göcüm demiyor.
şimdi cok zor asgari ucretle dusukde olsa kira verip hakkiyla 2 de cocuk bakmak.
esim 2 asgari ucretin biraz fazlasini aliyor tek cocukla beni bile sarsti yani

Tabi bak gercekten konu sahibesi çok akıllı mantıklı bir bayan seni bilmem de ben malım ay koca buldum ihihihi diyip önünü arkasını düşünmeden gerdeğe girmişim

İşten çıkıp çocuğa kendin bakarsan, ihtiyacınız olmayan şeyleri almazsanız, çocuğu devlet okuluna gönderirseniz, ekstra kurs, hobi vs yapmazsanız bakılır. Yani benim ve bir çoğumuzun çocukluğu gibi geçer.

Aslında atmayacaktım ama dayanamadım .
Nasıl oluyor bu iş?
Biz mi anormaliz anlayamadım
Tatile balkona gidiliyor herhalde. Serin olsun diye öncesinde 1 kova su döküyorsunuz. Karpuz kesiyorsunuz, buzlu ice latte (küçük şımarıklıklar ). Sonrasında da dondurmasına okeye bağlıyorsunuz gece 12'den sonra balkonda okey taşlarının sesiyle komşu delirtmece (şaka). Başka da bir tatil yapılamaz o parayla isterse her yeri bereketle sıvanmış olsun, matematik diye bir şey var.

Ben denize 3 dakika mesafede oturuyorum. Şimdi ben hep tatilde miyim? Ev tatili

Eğer denize yakın bir şehirdelerse ayda bir çoluk çombalak sabahın köründe kalkıp, çizgili pazar çantalarına haşlanmış tavuklu sandviçler doldurulup, herkesin eli kolu dolu bir şekilde dolmuşla otobüsle bir plaja gidip akşama kadar suda debelenip, deve güreşi oynayıp, küçük şımarıklıklar yapmak için çocuklara çubuklu dondurma alıp, akşama 2. derece yanıkla aynı şekilde el kol dolu eve dönmeli tatil.

İşin ucu tabiki bize dokunuyor. Bize ve eşimin diğer kardeşlerine. En büyük kardeş çıkıp senede bir mutlaka şu kişisi çok sıkışmış, bu sefer sen şu bakliyatını gör sen şu faturasını hallet diye olay sülaleye yayılıyor. Gücünün yetmedi şeylere yeltenmelerini hoş bulmuyorum. Ve evet her seferinde tatil sonrası birilerine muhtaç hale düşüyorlar. Açıkçası umrumda değil ne yemişler ne yememişler herkesin kesesi ayrı. Ancak ucu bana dokunuyor ise tabiki bu konuda yargılarım. Benim yedeklerim bakliyat deterjanım yada herhangi bir ürünüm misafirliğe gelindiğinde aa bizde bundan yok bi tanesini alalım deniliyor ise yargılayabilirim diye düşünüyorum.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…