Ayet ve Hadis Paylaşım Bölümü

Canım kudret elinde olan Allah’a yemin ederim ki sizler iman etmedikçe cennete giremezsiniz.Birbirinizi sevmedikçe de iman etmiş olmazsınız.

Müslüman Müslüman’ın kardeşidir; ona zulmetmez, onu küçük düşürmez, ona hakaret etmez. -Buhari, Nikah, 45

İnsanda ilk (çürüyüp) kokacak olan yeri karnıdır. Öyleyse, kim, karnına temiz olandan başka bir şey girdirmeyebilirse mutlaka bunu yapsın!

İki şey vardır, asla reddedilmezler: Ezan esnasında yapılan dua ile insanlar birbirine girdikleri savaş sırasında yapılan dua. Muvatta Nidâ7

Hasetleşmeyin, birbirinize buğzetmeyin, birbirinize sırt çevirmeyin, ey Allah'ın kulları, kardeş olun." (Buhari, Edeb:57)

"Sakın zanna yer vermeyin. Zira zan, sözlerin en yalanıdır. Tecessüs etmeyin, haber koklamayın, rekâbet etmeyin..." (Buhari, edeb:57)

Resûlullah (aleyhissalâtu vesselâm) ellerini dua ederken kaldırınca, onları yüzlerine sürmedikçe geri bırakmazlardı. -Tirmizî, Daavât 11

Kim bana çeneleri ile bacakları arasındaki şeyler hususunda garanti verirse ben de ona cennet hususunda garanti veririm. -Buhari, Rikak 23

Âlimin âbide (anlamını bilmeden ibadet edene) üstünlüğü, benim, sizden en basitinize olan üstünlüğüm gibidir. -Tirmizi, İlim 19

Allah beni zorlaştırıcı ve şaşırtıcı olarak değil, öğretici ve kolaylaştırıcı olarak gönderdi! -Müslim, Talâk, 29

Kim kuşluğun bir çift (namaz)ına devam ederse, deniz köpüğü kadar çok da olsa, Allah günahlarını affeder. -Tirmizi, Salat 346

Mü'min ne ta'n edici (kötüleyen, dil uzatan) ne lânet edici, ne kaba ve çirkin sözlü, ne de hayasızdır." (Tirmizi, Birr 48)

Edepsizlik ve çirkin söz girdiği şeyi çirkinleştirir. Haya ise girdiği şeyi güzelleştirir." (Tirmizi, Bir 47;İbnu Mace, Zühd 17)

Bana bir koyunun inciği kadar ayağı hediye edilse kabul ederim, böyle bir yemeği yemeye çağırılsam icabet ederim. -Tirmizi, Ahkâm 10

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…