Ayet ve Hadis Paylaşım Bölümü

Hz. Ayşe radıyallahu anhâ anlatıyor: Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm, hediyeyi kabul eder, ona karşılıkta bulunurdu. -Buhari, Hibe 11

Bana bir mü'min selam verdi mi, kendisine mukabele etmem için Allah ruhumu bedenime iade eder. Ben de mutlaka selama mukabele ederim.

"Yâ Resulallah!En çok kabul edilen dua hangisidir?""Gecenin sonunda yapılan dua ile farz namazların ardından yapılan duadır"Tirmizi,Daavat80

Muhakkakk ki yediğinizin en temizi kendi kesbinizden (kazancınızdan) olandır. Muhakkak ki evlatlarınız da kendi kesbinizdendir. -Tirmizi, Ahkâm, 22

Eşyada uğursuzluk yoktur. Safer ayında uğursuzluk yoktur, baykuşun ötmesinde de uğursuzluk yoktur. -Müslim, Selâm, 102

İnsanlar sizekarşı ordu toplamış,onlardan korkun,dediklerinde,bu onların imanını artırdı“Allah bize yeter,O negüzel vekildir”dediler.3:173

Allah size yardım ederse, sizi yenecek yoktur. Eğer sizi yardımsız bırakırsa, ondan sonra size kim yardım edebilir?" (Âli-İmran, 3:160)

Sahbere radıyallahu anh'tan kaydına göre, Aleyhissalatu vesselam: "Kim ilim taleb ederse, bu işi, geçmişteki günahlarına kefaret olur" buyurmuştur."

Ebu Hureyre (r.a.) şöyle bildirmiştir:
Zenginlerin davet edilip de fakirlerin çağrılmadığı düğün yemeği, ne kötü bir yemektir! Her kim (özürsüz olarak) davete gitmezse, muhakkak ALLAH'a ve Resulüne isyan etmiş olur

"Kadın, kocasının yatağını (mazeretsiz) terk ederek sabahlarsa, melekler sabaha kadar o kadına lânet ederler" buyurmuştur.

Uyutup ayandıran O, oturtup kaldıran O, yürütüp durduran O, yaratıp yaşatan O. Öldürüp tekrar diriltecek olan da O'dur. Çünkü O Kayyûm'dur.

Bir kimseye imandan sonra, sağlıktan daha hayırlı bir şey verilmemiştir." (Tirmizî, Deavât, 106:Müsned, I:3.)

Ümidini yitiren Müslüman her şeyini yitirir. "Çünkü kâfirler topluluğundan başkası Allah’ın rahmetinden ümidini kesmez.” (Yusuf,12:87)

Peygamberimizden seçme dualar:
"Allah'ım! âcizlikten, tembellikten, korkaklıktan ve ihtiyarlıktan Sana sığınırım.” (Buhârî, Deavât, 38)

X