Ayda 4 bin tl ile gecinilirmi

Ben de tek kisi yasamama ragmen 300 kusur geldi. Sebebi klima. Ustelik a+ olmasina ragmen. Evim kucuk klima btusu da ona gore . Surekli kullandigim bir sey de yok ama durum bu. Sizin ki az bile. Annem de tek kisi onun da yaz boyu 500 600 geldi hep.
Fatura az gelenler günde belli saat tv izliyor ütü fazla yapmıyor karanlıkta tv izliyor pc falan ya kullanmıyor ya da çok az. Aynı oda da tek lambayla oturuyorlar . Herkes odasında ışık pc kullanmıyor tv izlemiyor müzik dinlemiyor. Klima zatenn yokkkk.

Bunlara hic dikkat etmiyorum cidden. Ama tek kisi dikkat edemem zaten. klima bitse dogalgaz basliyor.

Universitede ailemden harclik aldigimda bile daha kaliteli yasiyordum ben. Para biriktirip marka seyler alip disarida egleniyordum ayda bir cok kez. Aslinda normal olan bu zaten genclik icin. Suan genclerin ev kirasi bile odeyemedikleri donemdeyiz. Ne eglencesi ne giyinmesi. Standartlarin gittikce dustugu donemi gormek ne uzucu

Ben üniversite okurken de sonrasında da çalışırken de iyi yedim iyi giydim iyi evde oturdum bir kaç ta ülke gördüm. Ama son 2 yıldır denkleştirip kendi ülkemde tatile gldrmedim. Başka da sözümm yokk

Ben uygulamalardan satıyorum 3 te bir fiyatına küçülenleri. Eskiden veriyordum herkese ama son 3 yıldır hepimiz fakirleştik herşeyi değerlendirmeye mecburuz
Ben birkaç kere denedim ama satamadım ya herşeyi satıyoruz evde bebenin kıyafetlerini satamadım . Etiketli ürüne yarı fiyatı yazıyorum yine olmadı

İçeriği okumadım ama başlığa binaen, bu ülkede asgari ücret ile geçinen evler var. Sorununuzu gerçekten buysa yavan buldum, samimi gelmedi. Allah daha çok versin.

Siz muhtemelen bekarsiniz ve hic birseyden haberiniz yok. Asgari ucretle insanlar gecinmiyor yani isteselerde gecinemezler. Oyle bir dunya yok yani. Buna sizi kim inandirdi bilmiyorum ama inanmayin.
Oyle bilmis bilmis ahkam kesmekle olmuyor bu isler. ben su yazdiginizi cok yavan buldum.

Çocuğu da yoktur tabi . Çocuğu olsa mama kıyafet oyuncak almak zorunda olsa o zaman görürüm böyle konuşuluyor mu ?

Ayni durumdayız bende çocuklar için calisanlardayım. Çalısmasamda belli bir standartta yaşarız ama çocuklar için çalışıyorum. ihtiyaçlar ve standartlarda kişiye göre değişiyor aslında. Gecenlerde eşimin teyzesinin kızı çocugu özel okula neden gönderiyorsun işini devret otur evde yazık değilmi diyor. Eşi 7000 maaş alıyor kendisi evde .Bu yaz 15.000 verip tatile gittik diyor , 2 3 senede bir mobilya değistiriyor. Ama sorsan onlar ihtiyaç ben parayı çöpe atıyorum.

7 bin maasla bu dediklerini nasil yapabilir ki, o tatile 15 i nerden bulup veriyo, 2 aylik maaslarindan fazla

Benim cocugum yok. Yani mama ve oyuncak derdim hic yok. 2 kisiyiz. Arkadasin bahsettigi asgari ucretle gecinebimek icin survivor olmak lazim.
Benim görümcemin eşi asgari ücretle çalışıyor ama birde yemek kartı alıyorlarmış. Geçen izinde konuşurken 4 senedir üzerine kıyafet almadığını söyledi damat. Çocukları 5 yaşında ve o doğdu zaman bir süre süt yetmiş sonra mama lazım olmuş 3 aylıkmış bebek ve arı mama ile büyütmüşler . Arı mamanın için full şeker hiç bir yararı yok . Çocuk şuan 5 yaşında ama 10 yaş görüntüsünde çünkü şeker yüklendi . Sadece besleniyorlar onun dışında hiç bir şey yapamıyorlar yemek kartı olmasa oda zor olacak . Dışarda asla yemek yenilmiyor ayda 1 kere çocuk burger yiyormuş o kadar .

7 bin maasla bu dediklerini nasil yapabilir ki, o tatile 15 i nerden bulup veriyo, 2 aylik maaslarindan fazla

Tatili taksitle alıp yıl boyunca ödüyorlarmış ,eşyalarda aynı sekilde taksitle. Ailelerdende yardim aliyorlar. Oturduklari evde aileden kalma. Kredi kartlarini doldurup doldurup ailelere ödetiyorlar. Sorsan kocasinin maasiyla gül gibi geçiniyor. Bizede ailelerden çöp yok kendimiz debeleniyoruz. Ailelere müdana etmek zaten tarzım değil utanirim

Ben zaten sadece beslenmekten bahsettim. O parayla beslenemez. Anca verdiginiz ornek gibi beslenir. Yani ben burda birkac konuda okudum asgari ucretle ev alip cocuk okutuyorlarmis falan herhalde baska gezegenlerde yasiyoruz diyorum. bu arkadas da bilmis bilmis ev gecindiriyorlar demis herhalde bekar. bekarken bende hic birseyin fiyatini bilmezdim. bana o zama sorsalar geciniyorlar herhalde diye inanirdim.

Eee yani bizim gelirimiz 11 bin TL şuan ama bu söylediklerinizi bu maaşla yapamam . Yaparsam çocuk için ilerde 1 kuruşum kalmaz ki durum belli herşey saniye durmadan pahalanıyor. Bir tatile gidip 1 sene onu ödemek beni daha çok yorar tatilde düşünmekten dinlenemem millet ne kadar rahat yaa

Benim kizim 2.5 aylik aylik gideri
Bez 100tl
Vitamin+ damlalar+krem 400tl( 3 hafta yetiyor)
Mama 350tl
Bunlar rutin olanlar. giyim, ektra ilac , ücretli aşılar ,hastane,tahlil, aylık 1500 ü geçiyor.

Aynen okadar rahatlarki calıstığım için bana aciyorlar laf sokuyorlar. Evine gittik 1 salonu var kapısi kitli 50.000 harcamişlar ama biz minicik oturma odasında dipdibe oturduk. Bize salonu gösterip kitledi

Bazısı da aşırı pinti
İki maaş olup yüksek memur değil birşey değil ailenin uctane evi var araba sifir
Bazısı sadece birikime odaklanmış
Hicbirsey yemiyor temel gıda haric
Bir de asgari ucretle geçinen bir akrabam var onlara köyden geliyordu herşey ve kiraları düşük fiyat semt kotuydu
Baktılar istedikleri gibi yiyemiyorlar kadında ise girdi şimdi sırf yemek icin ve bir tanede oğulları var üniversite masrafı için.
Hayatta yaptıkları en akıllı iş tek çocuk yapmalari.
Kenarında bir liraları yoktur
İleride emekli olunca köye yerlescekler.

Ben birkaç kere denedim ama satamadım ya herşeyi satıyoruz evde bebenin kıyafetlerini satamadım . Etiketli ürüne yarı fiyatı yazıyorum yine olmadı

Ben modacruzdan cok sattim. Az giyilmisleri yüzde 50, baya kullanilmislari 3 5 lira, etiketlileri %20 indirimli yaziyorum. Biraz da pazarlik oluyor. Modacruz denemediysen tavsiye ederim

Eskiden bu pintilere ben de kızardım ama şu anda onlar gibi olmadığım için öyle pişmanım ki... karı koca 20 yıldır çalışıyoruz elimde bir kötü ev bir kötü arabadan başka bir şey yok. Çocuk tek , okusa da iş bulamayacak muhtemelen 15 yıl sonra evde iki emekli bı işsiz oturucaz yaşarsak... keşke zamanında enflasyon duşukken cimrilikle arttırıp (misal zamanında her yıl tatile gider, kuafore gider, Victoria's tan çamaşır parfüm alırdık, bedavaydi hey gidi) bı ev daha alsaydık bari emeklilikte aç kalmazdik. Ama o günler geçti tabi, şimdi 3 ay pintilik yapsak birikenle anca bı kilo et yeriz, ikinci ev mev hayal artık

Son düzenleme:
Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…