Ayda 4 bin tl ile gecinilirmi

Lcw den kıza kışlık pijama kendime de eşofman altı aldım bugün tam 221 tl verdim. Birer tane haaa ikincisini alamadım . Lcw bile lüks olmuş
Eskiden lcw beğenmezdim. Daha iyi mağazalardan alırdım.
Şimdi lcw dan zor alışveriş yapıyorum. Param ona yetiyor. Hatta yetmiyor . Dikkatli alıyorum. Tek tek.
Çok pahalandı herşey o yüzden.

Mesajları okudum yazmadan duramadım. Tamam ekonomi çökmüş durumda her şey acayip pahalı ama sanki herkes İstanbulda lüks bir yerde yaşıyor. Bir paranın yetip yetmeyeceği yaşadığın yerle alakalıdır. İnsanları bu kadar gömünce ne geçiyor elinize?? Yok fotosentez yapıyorlarmış yok karınlarını bile doyuramıyorlarmış. Herkes sizle aynı şeylerden zevk almak zorunda mı? Herkes opera, sinema, dalış gibi aktiviteler sevmek zorunda mı? Kaldıki insanlar keyfinden sanki az maaş alıyor. Bir de 2 buçuk aylık çocuğunun 1500 lira nasıl harcadığını hiç anlamadım (mama vermedim belki çok pahalıdır bilmiyorum). Ayrıca söylemeden geçemeyeceğim bu kadar aktiviteye katıldığını, çalıştığını iddia eden insanlarında BDV nin bütün konularına yorum yapacak vaktinin olması da manidar.

2.5 aylık çocuk 1500 minimum yer bacım, mamada bezde aşıda doktorda üst başta biraz titizlenirsen ( bim bezi maması olmasın bari içeriği belli olsun, organik olsun, Dr. deneyimli olsun...vs) 3000 i bile geçer. Buraya yorum yazmak için de ağır işsiz olmak gerekmiyor, iki dakkada yazıp çıkılıyor, sonra herkes kendi hayatına dönüyor, sen üzülme

Türkiye de yaşamak hep zordu ama şu an sanki ennn kötü dönemden geçiyoruz. Alım gücü inanılmaz düştü. Kızım kolejde okuyor. Okuyor ama birde bize sorun nasıl okuyor
Eskiden ucuz diye düşündüğümüz lcw, de facto gibi mağazaların bile yanına yanaşılmıyor artık. Bir eşofman altı 50 lira çocuk bölümünde. 1 tane alınca işim görülse neyse diyeceğimde yetmezki..
Yinede her mağazanın kasa önünde uzun kuyruklar görüyorum. Almasanda olmuyor çünkü. Kimsenin elinde nakit para yok. Kartlara yükleniyor herkes. Kendinden kısarsın belki ama evlattan kısamıyorsun.

2.5 aylık bebek yer . Mama çok pahalı hemde aşırı pahalı . Benim oğlum mama yemedi ama vermeyi denemek zorunda kaldık her markayı aldım hepsi etrafa veya çevreye gitti . Islak mendil 21 aylık oğluma yeni almaya başladım şuana kadar hep pamuk kullandık artık bazı şeylerden dolayı mecbur ıslak mendil . Yenidoğan alıyoruz ve pahalı. 2.5 aylık bebek her ay doktor kontrolüne gider her ay kıyafet alınır yaklaşık. Birde aşı olayı var devletin ödemediği aşı almak zorundasın .

Aynen okadar rahatlarki calıstığım için bana aciyorlar laf sokuyorlar. Evine gittik 1 salonu var kapısi kitli 50.000 harcamişlar ama biz minicik oturma odasında dipdibe oturduk. Bize salonu gösterip kitledi
Seni 50 binlik odaya soksun da halıya çay vs dökersin allah korusun bunu göze alamamış

Oğluma en az 7 takım almam lazım ki 3 gün idare etsin çamaşır yıkanmasın Ayakkabı desen bir kere ucuz ayakkabı aldım asla olmadı resmen çöpe gitti Adidas’tan ayakkabı aldık 300 TL çünkü ayakları şişman ve hafif taraklı herşey olmuyor . 2 ay önce almıştık dün baktım olmuyor neredeyse

Bekarım evet ama annemden görüyorum. Asgari ücretle ben dahil iki çocuğa bakıyor.

Nasıl bakıyorlar bi anlatır mısınız rica etsem
Eksiğimiz olduğunu düşünmüyorum. Evimiz kira değil belki artımız odur. Genelde kredi kartıyla alışveriş yapar ay sonu öderiz. Bakın ben şunu savunmuyorum asgari ücret yeterli, oh ülke mükemmel falan dediğim yok. Sadece asgari ücretle aile geçindirenler varken(sadece annem de değil pek çok insan bu durumda) 4 bin ile ev geçinir mi diye sormak bana garip ve üzücü geliyor.

Siz neden çalışıp annenize destek olmuyorsunuz öyleyse? Bu arada babanız çalışmıyor mu?

Annem babam ayrı. İş arıyorum ben de. Başka sorunuz var mıydı size hesap vereyim?
Yok hesap vermeyin tabi ki ama bu kadar zor durumda olup elini taşın altına koymamak doğru gelmiyor bana. Babanız sizin ihtiyaçlarınızı karşılamıyor mu? Ya da en azından zamanında karşılamadı mı, nafaka okul giderleri vs. Hesap sormuyorum, cevap vermek zorunda değilsiniz.

Sizinde asgari ucretle gecinmenin beraberinde sıkıntı getirmiyormus gibi konusmaniz garip. Bahsedilen miktar 4 bin tl alt tarafi aylik 15 tl ile gecinebilirmiyiz diye bir soru yoneltmisim gibi konusmanizda ayri garip.

Hangi sehirdesiniz?
Mesela istanbulda yazin 15 liradan asagi yaz meyvesi alamadik. 7 8 liradan asagi patlican alamadik.
Ama balikesirde kilosu 50 kurusa aldim patlicani ve biberi. Adam bana nerdeyse 3 kilo da incir toplayip hediye verdi. Istanbulda 3 kilo incir nerdeyse 100 lira. Kimse kimseye vermez.

Istanbuldaysaniz duser bayilirim ama baska yerlerde olabilir sosyal hayatsiz doyulur yani kira da yoksa.

Ankara

Aynen okadar rahatlarki calıstığım için bana aciyorlar laf sokuyorlar. Evine gittik 1 salonu var kapısi kitli 50.000 harcamişlar ama biz minicik oturma odasında dipdibe oturduk. Bize salonu gösterip kitledi
Benim eşyalarım evime temizliğe gelen kadınların bile beğenmediği türden

Eskiden lcw beğenmezdim. Daha iyi mağazalardan alırdım.
Şimdi lcw dan zor alışveriş yapıyorum. Param ona yetiyor. Hatta yetmiyor . Dikkatli alıyorum. Tek tek.
Çok pahalandı herşey o yüzden.
Lcw den çocuk hariç çöp almazdım defacto da öyle. Ama şimdilerde oralarda bile bir fiyatlar var kasa da ödeme yaparken şok oluyorum

Mecbur geçinecekler o parayla. Kendilerine göre bütçe yapıyorlar her istediklerini marketten bile almıyorlar. Kira yoksa geçinilir. Benim glderim çok geçinemem ama

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…