Ayda 4 bin tl ile gecinilirmi

Kimse bunlarin yapilmamasina kizmiyor kimse kimseyi ezmiyor
Ama buraya gelip asgari ucret aliyorum yada .... Tl alip su kdr kredi oduyorum cok iyi geciniyorum diyen insanlarin matematigini anlayamiyor ya buyuk eksikler var ya da aileden köyden isyerinden destekler var imkansiz yoksa.
Gecinmek ayda 1 kez sayili kofte yemek ne oldugu belli olmayan peynir yemek degil benim nazarimda tum cocuklar istediklerine ulasabilmeli duzgun beslenmeli anne baba tum gun calisip dusunmeden aileyle 1 gun vakit gecirebilmeli yada cocuguna 1 tane balik 1 tane meyve almamali yapmayin nolur gercekten bazi seyler imkansizlasti matematik ortada..

Ah tugce sen kendine aksam yikar sabaha kurutur giyersin ama cocuk öyle olmuyorki...
Birde ev gezdiginde herseyden ev sayisi kdr lazim oluyor yegenime mecbur yatak lazimlik oyuncak yelek birsuru sey ekleniyor calismak sadece + demek degilki...

Herkesin hayat standardı farklı ama . Şöyle düşünün kimisi 1 kg eti 4 kişilik aile 1 akşam yemeğinde yerler . Kimi 4 kişilik aile ise 1 kg et alıp 1 ay boyunca yerler . Kimisi bimden tereyağı alır bim süt içer . Kimisi Torku marka alır . Kimi aile bir akşam yemeğinde sadece makarna yer kimi aile makarna köfte yer . Gibi gibi uzayıp gider bu olay

Mesela ben bu yil cok ufak ama net bir destekten bahsedecegim isyerimde arkadasim bahcesinden surekli biber cesidi tasidi annesi ekmis vefat etti hepsini belediyeye dagitti 1 yaz bahce biberi yedik hic almama gerek kalmadi tursu dahi yaptim. Ben simdi 1 memur maasiyla geciniyorum nasil derim. Bu tarz destekleri kimse saymiyor birsuru ornek cikabilir..

Öğretmen maaşı 10 bin gibi bişey okudum. Ben şu an izindeyim. Eşim benden dolayı eş yardımı ve 2 çocuk yardımı alıyor maaşı 5500 anca. Bunlar olmasa 5100 civarı olacak. Kendisi idareci 8 5 okulda ful ek ders alıyor daha ilk defa bu ay o da 1900. Çoğu öğretmenin ek dersi yok ya da kuş kadar ve ek ders her ay aynı değil mesela ocakta şubatta 3 haftalık gibi. Mesela kuzenin eşi merkeze bağlı köyde sadece maaş karşılığını dolduruyor ek ders yok.

Hadi biraz daha eski öğretmen olsun. Şu an sadece 8 ve 12 lere var ama hadi bi de kurs versin şu yazdığımdan 2bin fazla ancak alır. Yani bugün bile bir öğretmenin maksimum alacağı para 10 bin olmaz.

Ancak özel ders imkanı varsa tutulan bir öğretmense o zaman artar.

Pandemi başından beri ilk kez misafir ağırladım iki yetişkin bir çocuk. Yemeklerini de dışarda yiyip geldiler . Pastahane den börek kurupasta küçücücükte yaşpastaya 190 tl verdik. Avm den de çocuğun doğum günü için bir oyuncağa 120 tl verdim. Hesapla sadece çaya gelen misafirin maliyetini. Sık sık çağırabilir miyiz?

Ah tugce sen kendine aksam yikar sabaha kurutur giyersin ama cocuk öyle olmuyorki...
Birde ev gezdiginde herseyden ev sayisi kdr lazim oluyor yegenime mecbur yatak lazimlik oyuncak yelek birsuru sey ekleniyor calismak sadece + demek degilki...
Tabiki de değil Esila sizinkine her eve bir yatak lazım bire nevresim lazım daha bir ton şey lazım . Sidefer 70 TL di ilk başladığımız zaman şuan 120 TL ve bir ay yetmiyor çünkü çocuk büyüdü kg arttı damla sayısı çoğaldı . Egzaması var bioderma kullanıyoruz dudak uçuklatıyor fiyatı O olmasa çocuk yara oluyor nemsizlikten . Balık düzgün yenilmiyor mevsim musilaj meselesinden balık yağı veriyordum artık daha özenliyim oda pahalı . Günde 4 kaka yapıyor ve mecbur pişik önleyici kullanmak gerekiyor ufacık krem 50 TL . Oğlan çekmecenin kilidi açık kaldı diye pişik kremini her yerine sürmüş sadece 1 dk kapıyı açmaya gittim geldim krem bitmiş

Kuruyemiş ?

Kizlar biraz dedikodu yapayim herkes calisip cocuga harcamiyor isyerinde masa basi calismayan bir ablamiz bir giydigini bir daha giymez pazardan tek aldigi kisin hamsidir, altinsiz gezmez ama 3 tane cocugu kendine bakar ketcap ekmek yer diye ovunur kisin hirka gibi montlarla gezdirir incecik spor ayakkabilari olur sorsan calisiyor okulda ogretmenlere dert baska birsey degil

Bir de mama parasından bahsedeceğim. Büyük oğlum aralıkta 5 yaşında olacak 1 aylıktan itibaren mamaya beslendi anne sütü çok az aldı ayda 10 kutu mama tüketiyordu. O zaman yani 4.5 sene önce 10 lu kutu indirimden 250 300 arası alıyorduk mamayı. Aylık hastane masrafımız da en az 300 lira oluyordu. Şimdi baktım o mamanın normal kutusu 65 combiotic olanı 85 lira. Yani şu an benim oğlum gibi mamaya beslenen bir ailenin iyi bir mama tüketiyordu aylık ortalama 750 lira mama masrafı var.

Ah gulsemmi aglasammi bilemedim

Heee birde şu var ki çocuğun omega almasını istiyorsak her balıkta aynı kalitede oranda yok . Doğal olarakta mecbur balık yağı veriyoruz bak unuttum onu .

Şimdi laf bana geldi cevap hakkımi kullaniyim.

Ayda ortalama 3 kutu mama 500tl
3 haftada 1 gaz damlası 100tl
3 haftada 1 burun nemlendirici 100tl
Ayda 2 kutu otribebe yedek uc 75tl
Aylik bez ortalama 100tl
Islak bez gazlı bez göz pomadı 100tl
Pisik kremi 2 tane bitiyor 75tl
D vitamini ocean 50tl
Gögüs kremi ve pedi 100tl
Toplam 1200tl
Bunun içinde giyim hastane tahlil ekstra ilaç yok. Mesela bu ay rota virüsü aşısına 350tl +kalça ultrasonuna 150tl vericez.

Onu da alsan ufacık kase doldursan 50 TL de ona giderdi . Benim oğlanın pahalı zevkleri var Benim babaanneme çekmiş resmen . Bir kere babaanneme gittik bir hurma yedi orada aman allahım kg 100 TL miş meğer şimdi onsuz yaşamıyoruz kuruyemişe ilk cevizle başlatmıştım sonra Siirt fıstığı hayatımıza girdi haftada 200 gram kesin yiyor kg 120 TL . Önünden alamam ki istiyor

Bazen ben uzayda falan yaşadigimi düşünüyorum

Bez hangi marka ucuz sanki

Şimdi sizleri de eleştirecem. Yani asgari ücretle geçinemiyorum diyenler bi uç tasarruf bilmeyen sizler bi uç bence. Biri misafire pastaneden alır çok masraflı der falan.

Siirt fıstığını geçen hafta siirtten yeni mahsül kilosu 60 liradan sipariş ettim mesela. Hatta yanında bir kilo kadar taze fıstık da göndermişler hediye. Siz marketten ya da kuruyemişçiden alıp iki katı para veriyorsunuz.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…