Ayda 4 bin tl ile gecinilirmi

Ya ben anlamıyorum bazı şehirlerde elektrik yarı fiyatına mı? Özellesti de bir bize mi özelleşti canına yandığım
Ben şehri de geçtim, aynı şehir içerisinde bölgelere göre bile farkediyor, ona deliriyorum.
Geçen kış günde yarım saat çalışan ufo ile 500 küsür geldi elektrik.
Millet ısınmaya kullanıyor ufoyu, ben balkonda sigara içerken donmayayım diye 5 dk aç kapat yapıyorum çıktıkça, bu faturalar onlara gelmiyor, anlamadım.

Hahahaha ne kadar gereksizsiniz böyle siz
galiba dalga geçtiğimi zannediyorsunuz dalga geçmiyorum kâr etmediniz onu söylüyorum. ama bizim millet bunu bir türlü anlamadı tabiki araba dolara altına v.b göre çok daha fazla değerlendi ama araba sonuçta yatırım aracı değil ve olmamalı.

Neden olmamalı ? Netice de araba bir ihtiyaç öyle değil mi ? Mesela param var ama ev alacak kadar değil . Dolar Euro altın alıyorsun sıkıştığında veya birşey olduğunda hoppp nefsine yenik düşüp satıyorsun yani kolayca satılıyor . Veya Euro dolar altın kenarda durursa çevrenden bir kişi duysun hemen borç isteniyor . Parayı arabaya bağlıyoruz en azından güvenlikli konforlu bir arabaya biniyorsun . 200 binlik arabayı sattık sebeblerimiz vardı . Mesela o benzinliydi inanılmaz yakıyordu benzin çok pahalı biliyorsunuz. Bagajı oldukça küçüktü bebekli ve aileden uzak yaşayıp şehir dışına gidip gelen aileye uygun değildi. Yaşı ve km ilerliyordu ağır bakımları gelmişti . 50 bin TL lik altın biriktirmiştim onu verdik üzerini oğlumuza borçlandık şimdi her ay ödüyorum . Şu olay var sahibindeni açık inanın en kötü arabaları bile 100 bin tl olmuş . Ben sizi anlıyorum evet ama yapacak bir şey yok . Ev alacak durum yok parayı böyle biriktiriyoruz . Altın alsan böyle kar getirmedi anlatabildim mi

Amortisman hesaplamıyorsunuz. Araba alım satım işinde değilseniz kullanılan araba kar getirmez. Araba yatırım aracı değildir hiç bir zaman olmaz. İhtiyaç ayrı mesele.

Canim helal olsun sana diyorum, mükemmel 2 cocuk büyütüyorsun, onlar için elinizden geleni yapiyorsunuz.
Malesef Türkiyemizin gerçeği. Kimsenin dedigini umursama, senin ne kadar mükemmel bir insan olduğunu, mükemmel bir anne oldugunu biz biliyoruz.❤❤❤
Öp benim icin zeytinimi

yaptığınız çok doğru ben yanlış demiyorum ki zaten ben insanların bu olana sevinmesine şaşırıyorum :) olması gereken şu arabayı 100 bine aldıysak 3 5 sene sonra aynı araba plazada 100 bin tl olmalı öyle olsa hepimiz daha karlı olacağız ama ülkenin durumu maalesef bu değil.

Benzinli değil dizeller avrupada yasaklanıyor yavaş yavaş. Bize o yasağın gelmesi en az 20 sene.
Yani bencede. 20 sene olsa iyi. Ulkeyi yonetenlerin cevre kirliligi gibi bir tasasi yokki. Oyle bir tasalari olsaydi oncelikle egzoz emisyon denetimi yapilirdi adam akilli. Az disari cikip temiz hava alalim diyoruz zehirlenerek geri donuyoruz eve. Simsiyah egzozlarini saliyorlar cevreye bebek arabasiyla kac kere yakalandim bu pislige. Sozde denetleniyor ama icraatta birsey yok. Dizeli yasaklamaya sira gelene kadar ohooo.

Daha avrupanın dizel araba çöplüğü olacaz. Ucuza araba alıyoruz diye sevinecez falan

Elektrik birim fiyatında abartı oynaklık olmaz diye düşünüyorum yani öyle umuyorum ama evet aynı şehir içinde farklı ilçelerde dahi uygulama farkı oluyor, örneğin pandeminin ilk zamanları sayaç okumalar yapılmayacak her abonenin aylık tüketimi üzerinden ortalama alınarak faturalandırılacak uygulaması bizde olmadı mesela, her ay düzenli okuma yaptılar ama komşu bir bölgede bir arkadaşımızın oturduğu yerde sayaçlar okunmadı, abonelere öyle bir ortalama yapmışlar ki arkadaşımız isyandaydı, 3-4 ay faturası 700 lira altına düşmedi, yine bu yıl içerisinde 10 yılı dolduran sayaçlar elektrik idaresi tarafından değişti, bazı bölgelerde yeni sayaçlar sonrası faturalar çok kabarmış, ücretsiz değişim adı altında sayaç bedelini bizden mi tahsil ediyorlar diyenler oldu, bizde de değişim oldu ama faturalar aynı.

Bu arada hazır girmişken konu ekonomi yorumların siyasete kayma riski var, aman diyeyim siyaset yasak

Son üç dört sene içinde yüzde 300 zam gelmiş
Kimsenin sesi çıkmıyor
Çıkmadığı gibi dağıtım parası verildiği yetmezmiş gibi birde elektrik şirketlerinin dahada zenginleşmesi için yapılan proje tesisat vs dahil biz ödüyoruz gibime geliyor
Ödediğimiz kesinlikle elektrik faturası değil

Aynen öyle zaten 280 bine aldığmız arabanın değeri de 280 değil dimi bunu herkes biliyor ama bu pislik sistem böyle işliyor işte

Amortisman hesaplamıyorsunuz. Araba alım satım işinde değilseniz kullanılan araba kar getirmez. Araba yatırım aracı değildir hiç bir zaman olmaz. İhtiyaç ayrı mesele.
Ben amortisman hesaplıyorum tabi ki . 2019 Mayıs ayında 90 bine aldığım araba 2021 temmuzda 200 bine satıldı . 2 senede kaç TL vergi ödedim ? Arabaya kaç TL bakım yaptırdım ? Vs vs . Haydi herşeyi yolla 10 bin diyelim ki . 200-90= 110 bin tl
110-10 =100 bin tl üzerine koymuş . Bu durumda arabayı 2019 da 90 a aldım şimdi 90 a sattım veya 80 e sattım davası yok ki . Bir ev aldığınız zaman da amortisman var herşeyde var bu durum .

Korkunç bir ekonomik krizin ortasındayız. Fiyat artışını kar sanıyorsunuz ama kar değil o enflasyon. Arkadaşlar bunu anlatmak istemiş size ama anlamıyorsunuz. Amortisman arabaya yaptığınız masraf değildir ayrıca.

Bir de az önce yazdığım gibi ötv denen illet muhtemelen kalkacak. Bugün değilse yarın ama eninde sonunda bir düzenleme gelecek. Bugün 100 bin kar ettiğiniz araçtan yarın 150 bin zarar etme ihtimaliniz var. O zararlar nasıl telafi edilecek şu an için muamma.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…