Ayda 4 bin tl ile gecinilirmi

Korkunç bir ekonomik krizin ortasındayız. Fiyat artışını kar sanıyorsunuz ama kar değil o enflasyon. Arkadaşlar bunu anlatmak istemiş size ama anlamıyorsunuz. Amortisman arabaya yaptığınız masraf değildir ayrıca.

Bir de az önce yazdığım gibi ötv denen illet muhtemelen kalkacak. Bugün değilse yarın ama eninde sonunda bir düzenleme gelecek. Bugün 100 bin kar ettiğiniz araçtan yarın 150 bin zarar etme ihtimaliniz var. O zararlar nasıl telafi edilecek şu an için muamma.
Korkunç bir ekonomik kriz olduğunu görüyorum kör değilim . En basiti geçen sezon lcw den bebeğe aldığım bir takım kıyafet 50 tl iken şuan 100 tl ye aldım hiç abartmıyorum aynen böyle oldu. Fiyat artışı değil enflasyon olduğunu da görüyorum . Şuan bu ailenin başka bir arabaya ihtiyacı var kadın yukarı da söylemiş zaten araba masraf çıkartıyor diye . Bu durumda ne yapmaları lazım ? Parayı sanayilere yatırmamaları lazım . ÖTV kalktı kalkacak diye beklerlerse ne olacağı belli mi bence değil . Bu arada şunu da yazayım bu ailenin 4000 TL ile geçinmesi için kendilerini baya sıkması lazım gerekçelerimi ilk msjımda yazdım zaten . Ben alsınlar almasınlar demiyorum ama benim gözümde durum bu

Korkunç bir ekonomik kriz olduğunu görüyorum kör değilim . En basiti geçen sezon lcw den bebeğe aldığım bir takım kıyafet 50 tl iken şuan 100 tl ye aldım hiç abartmıyorum aynen böyle oldu. Fiyat artışı değil enflasyon olduğunu da görüyorum . Şuan bu ailenin başka bir arabaya ihtiyacı var kadın yukarı da söylemiş zaten araba masraf çıkartıyor diye . Bu durumda ne yapmaları lazım ? Parayı sanayilere yatırmamaları lazım . ÖTV kalktı kalkacak diye beklerlerse ne olacağı belli mi bence değil . Bu arada şunu da yazayım bu ailenin 4000 TL ile geçinmesi için kendilerini baya sıkması lazım gerekçelerimi ilk msjımda yazdım zaten . Ben alsınlar almasınlar demiyorum ama benim gözümde durum bu
Konu sahibinin araba alıp almaması konusunda bişey demedim ki ben. Araba yatırım aracıdır tezinize karşı çıktım.

Iyi geceler hanimlar. Gecen sene bir araba aldik aldigimizdan beri masrafi bitmedi. Eski bir arac oldugu icin satip daha duzgun birsey almak istiyoruz. Esimle aklimizda bir model var 110 bin tl den basliyor. Su anki arabayi satsak en fazla 65 bin tl yapar diyor esim bu durumda 45 bin tl eksik kaliyor. Katilim bankalari en fazla 5 yasinda olan araclar icin kredi veriyor. Esim babasiyla konusmus 5 bin euro borc verebilirim demis. Biz bu borcu 4 senede ancak odeyebiliriz. Oglumun okul taksitleri ve arabanin taksitlerini dussek bize ayda 4 bin tl kalacak. Ev kendimizin kira masrafimiz yok faturalari dussek ayda 3 bin tl kaliyor. Bildiginiz uzere yeni yapilan aciklamalara gore aclik siniri bu duzeyde artik 🤦‍♀️ Oglum seneye devlet okuluna gidecek yani onun okul taksitleri gecici. Bu durumda bir yil kadar 3 bin sonrasinda 4.5 bin tl ile gecim yapmak zorunda kalacagiz. Bu dusunce hem esimi hem beni biraz korkuttu acikcasi sonucta 4 yil boyunca ucu ucuna yasayacagiz. Ote yandan er yada gec temiz bir araba almak zorundayiz. Siz olsaniz ne yapardiniz bu durumda. Yorum yapanlara simdiden tesekkurler.
Tek cocuksa,
Pahali bi sehirde degilseniz
Gecinilir gibi duruyor.

Valla sıfır araba yatırım 2. El araba artık yatırım olmaktan çıktı tamamıyla masraf oldu 2. El alıp mutlu olan görmedim 100 bin daha bulunn sıfır araç alın. Aldığınız 110 lukta masraf çıkarır artık kim kimi kazıklarsa devri olmuş. Madem borç olacak bari sıfır araca olsun battı balık hesabı

Bimin maması 40 lira canım ek gıdayla falanda destekliyoruz 🙃
Bisey dicem bimin mamasının iceriğini nasıl güvenip yediriyorsunuz😣
Cidden üzmek icin demiyorum.
Ama cidden ev taksidi 2500 tl ödeyene kadar cocuga mı yatırım yapılsaydı keske?
Olan da olmayan da eve giriyor cok enteresan.

Burda bir kaç kişi ev alıp yıllarca kredi ödenmesine laf etmiş ama 2 yıl önce kirada oturuyordum ve evden çıkarken kiram 1200tlydi. Evin tek artısı işime yakın olmasıydı. Şöyle söyleyeyim evde balkon bile yoktu. O evden çıktım çok şükür ev aldık kredi çektik 3700 TL kredi ödüyoruz. O zaman çok zorlanır mıyız acaba diye düşünüp durduk. Zorlandık da ilk zamanlar. Şimdi kiralık evlere baktığımda aynı muhitte evlerin 3000-3500 arası kiraya verildiğini görüyorum.
İnsanlar ev almaya niyetlendiğinde bu kadar gözlerini korkutmayın. Zaten o kredi miktarıyla ev kirası bir süre sonra dengeleniyor. Tabi bir şeylerden kısmak gerekebilir ev alırken ama bu yemek ya da çocuğun masraflarından olmadığı sürece sorun yok bence.

kalbinizi kırmak istemem ama saçma bir soru olmuş.yaşam standartınızı bilmiyoruz.ne yer ne içersiniz, hangi marketten alışveriş yaparsınız, nereden giyinirsiniz ,dışarda ne kadar sıklıkla yemek yersiniz ? bu sorulara verdiğiniz cevaplar araba aldıktan sonra değişecekse sıkıntı olur abi ki. arabadan önce domestos arabadan sonra güldal gibi :KK70: bu tarz değişimlere takılmam diyosanız alın..ama yok ben standartlarımdan ödün vermem diyosanız bekleyin. ne diyelim allah hayırlı kazançlar versin hepimize...

Burda bir kaç kişi ev alıp yıllarca kredi ödenmesine laf etmiş ama 2 yıl önce kirada oturuyordum ve evden çıkarken kiram 1200tlydi. Evin tek artısı işime yakın olmasıydı. Şöyle söyleyeyim evde balkon bile yoktu. O evden çıktım çok şükür ev aldık kredi çektik 3700 TL kredi ödüyoruz. O zaman çok zorlanır mıyız acaba diye düşünüp durduk. Zorlandık da ilk zamanlar. Şimdi kiralık evlere baktığımda aynı muhitte evlerin 3000-3500 arası kiraya verildiğini görüyorum.
İnsanlar ev almaya niyetlendiğinde bu kadar gözlerini korkutmayın. Zaten o kredi miktarıyla ev kirası bir süre sonra dengeleniyor. Tabi bir şeylerden kısmak gerekebilir ev alırken ama bu yemek ya da çocuğun masraflarından olmadığı sürece sorun yok bence.
Maasınıza orantılıdır kredi ödemeniz.
Maası 5 bin olan biri 3000 tl ev kredisi ödüyorsa,cocuk yapmasın.Yazık günah o cocuklara.Bitsin kredisi öyle yapsın.

Konuda ev aldığını söyleyen insan çocuklardan kısıyor yalnız farkında mısınız bilmem. Ne diyelim “iyi yapmışsın kardeş büyüme çağındaki çocuklar yeterli, dengeli ve sağlıklı beslenmese de olur yeter ki beton yığınına sahip olun” uygun mu?

Bizimde zor zamanlarimiz oldu ama çocuğumdan değil kendimizden kistik. ..mesela balığı sadece çocuğuma aldım.meyveyi 1 tane aldım çocuğum yedi..önce ona kıyafet aldım,para kalırsa kendime aldım vs vs....

Konuda ev aldığını söyleyen insan çocuklardan kısıyor yalnız farkında mısınız bilmem. Ne diyelim “iyi yapmışsın kardeş büyüme çağındaki çocuklar yeterli, dengeli ve sağlıklı beslenmese de olur yeter ki beton yığınına sahip olun” uygun mu?
.
Maasınıza orantılıdır kredi ödemeniz.
Maası 5 bin olan biri 3000 tl ev kredisi ödüyorsa,cocuk yapmasın.Yazık günah o cocuklara.Bitsin kredisi öyle yapsın.
2 yılda ev kredimle kira arasında fark kalmadığını anlatıyorum. Aynı şey bu insanlar için de geçerli. Kiralar almış başını gitmiş zaten her türlü o para senin cebinden çıkıyor onu diyorum. Üzgünüm ama günümüzün gerçeği bu.Kimseye de çocuğundan kes kredi öde ev al demedim.

.

2 yılda ev kredimle kira arasında fark kalmadığını anlatıyorum. Aynı şey bu insanlar için de geçerli. Kiralar almış başını gitmiş zaten her türlü o para senin cebinden çıkıyor onu diyorum. Üzgünüm ama günümüzün gerçeği bu.Kimseye de çocuğundan kes kredi öde ev al demedim.
2 yıl bebek olan sağlıksız market mamalarıyla, çocuk olan da et süt yumurta olmadan beslenir artık ne olacak ki. İdare edilir iki yıl 🤷🏻‍♀️

2 yıl bebek olan sağlıksız market mamalarıyla, çocuk olan da et süt yumurta olmadan beslenir artık ne olacak ki. İdare edilir iki yıl 🤷🏻‍♀️
Okuduğunuzu anlamakla ilgili bir sıkıntınız mı var cidden ya? Ya da canınız sıkılıyor sataşacak yer arıyorsunuz
Bakın sonunda ne yazıyor tekrar okumanızı tavsiye ederim.

Ben temmuz_ağustos ayında yazlıktaydım..eşim 15 günde 1 hafta sonları ve bayram tatilinde yanımıza geldi..ev çok sıcak akşam gelir gelmez klimayı açıyor ve sabaha kadar çalışıyor…başka da ne bulaşık ne çsmaşır makinesi,ne fırın ve süpürge çalışmadı sadece sabah 5 dakka ütüsünü yapar…2 aylık 1.100 lira elektrik ödedim maalesef…benim elektrik faturam hiçbir zaman 100-150 olmadı bizde mi bi gariplik var bilmiyorum
1100 gerçekten fazla gibi geldi
Bizde klima temmuz ağustos eylül 7 24 çalıştı
Sadece üst filtresini temizlerken kapadık
Fakat bu sene nem alma modunda çalıştırdık sürekli birde buzdolabı lastiği yeniledik
Bende ütü çalışmaz ama fırın çalışır bulaşık mak. Hergün mutlaka aradada 2 defa
Çamaşır desen oda hemen hemen hergün çalışıyor
4 sene oluyo buraya geleli ilk sene 500e yakın ödediğimizi biliyorum
Bu sene buzdolabı ve klimada nem alma modu kurtardı sanki bizi
Kapıları hep kapalı tuttum birde
Heryeri kapadım ama
Yoksa hep hep hep gelen zamlarla bizim ağustosta 400 küsür ödememiz imkansız

Onlara baktım zaten anca öyle yatıştırdım kendimi, tek tesellim herşeye zam geldi bunlara da gelmiş demek oldu, 3 gün klimaya küfrettim tansiyonum anca düştü. Bak şimdi yine zıpladı, satacam ben bu ş...siz klimayı
Klimadan değil bence 🤣 ben artık kimseye elektrik faturan kaç para geldi diye sormuyorum
Geçen gün bir komşum bu ay 160 tl geldi çok geldi diye dert yanarken ben de 297 tl gelen faturanın içten içe sevincini yaşıyordum az geldi diye 🤣

X