Avukat Arkadaslara Sorusu Olanlar Buraya Yazabilir

Arkadaşlar merhaba
Eski eşime nafaka artırım davası açtım.2 3 seneden beri artırım yapılmamıştı.Kendisi cevap dilekçesinde kızı için nafaka haricide harcama yaptıgını beyan etmiş ve harcamalarının delillerini sunmuş.Şimdi böyle bir şeyden dolayı ben mahkemeyi kaybeder miyim.Yaptıgı harcama arada kıyafet ve okul kursu parası başka yaptıgı bir şey yok önceki maaşıyla şimdiki arasında 2 kat var ve halen gelir düzeyinde artış olmadıgını savunmuş oysa ben sgk kayıtlarının incelenmesi istedim zaten ortaya çıkıcaktır ama şimdi tedirgin oldum, nafaka harici aldıgı şeyleri delil gösterdigi için davayı kaybedicem diye huzursuzum.
Ayrıca yaptıgı harcamalar nafaka harici oldugu için aslında durumunun iyi oldugunu ispatlamaz mı benim nasıl bir dilekçeyle cevap vermem uygun olur yardımlarınızı beklıyorum.
Ayrıca şuan evlilik hazırlıgında evlenecegi insan da o yokken kızımı sıkıştırıp parmak gösteriyormuş bu konuda ne yapabilirim.Bu şahıstan rahatsızım kızıma karşı tutumundan dolayı kızımda huzursuz.

mütahit ödediğimiz paralar karşılığı bize senet vermişti 2 yıl evvel bizde elimizde senedi var diye rahattık ama evi yapmayınca bizde elimizdeki senedini icraya verdik ama adam bu senet benim değil diye bize dava açtı eşimden imza ve yazı örnekleri alındı yazı bizimde değil mütahitinde değilmiş şimdi eşim sahte belge düzenleme suçundan yargılanıyor biz bu durumdan nasıl kurtulucaz kendimizi nasıl ispatlıycaz adamın seneti gönderdiği kargonun poşeti dahi elimizde ayrıca bizim ödediğimiz senetler ve elimizde sözleşme var hakimin mütahitin lehine karar vermesi mümkün mü

Arkadaşlar merhaba
Eski eşime nafaka artırım davası açtım.2 3 seneden beri artırım yapılmamıştı.Kendisi cevap dilekçesinde kızı için nafaka haricide harcama yaptıgını beyan etmiş ve harcamalarının delillerini sunmuş.Şimdi böyle bir şeyden dolayı ben mahkemeyi kaybeder miyim.Yaptıgı harcama arada kıyafet ve okul kursu parası başka yaptıgı bir şey yok önceki maaşıyla şimdiki arasında 2 kat var ve halen gelir düzeyinde artış olmadıgını savunmuş oysa ben sgk kayıtlarının incelenmesi istedim zaten ortaya çıkıcaktır ama şimdi tedirgin oldum, nafaka harici aldıgı şeyleri delil gösterdigi için davayı kaybedicem diye huzursuzum.
Ayrıca yaptıgı harcamalar nafaka harici oldugu için aslında durumunun iyi oldugunu ispatlamaz mı benim nasıl bir dilekçeyle cevap vermem uygun olur yardımlarınızı beklıyorum.
Ayrıca şuan evlilik hazırlıgında evlenecegi insan da o yokken kızımı sıkıştırıp parmak gösteriyormuş bu konuda ne yapabilirim.Bu şahıstan rahatsızım kızıma karşı tutumundan dolayı kızımda huzursuz.

Merhaba, sorunu soralı 2 ay olmuş ama belki faydam dokunur.
Eşin kızınız için bazı harcamalar yapmış olabilir ama bunları toplayıp aya böldüğünde mevcut nafakaya ne kadar değer katar bu önemli. Örneğin aylık 300 Tl nafaka alıyorsun fakat 200 arttırıp 500 olmasını istiyorsun, hakim eşinin harcamalarını değerlendirip aylık 100 TL ye tekabül ettiğine karar verirse sana 200 lük değil 100 lük artış verir ama sonuçta davayı yine kazanırsın.
Çocuğun masraflarının arttığını, eşinin gelir düzeyinde artış olduğunu, nafakanın uzun süredir değişmediğini ve eşinin yaptığı masrafların yeterli olmadığı mahkemeye düzgünce ifade etmelisin. Kızının rahatsız edilmesinin içeriği ne konuya göre suç teşkil eden bir durum varsa Savcılığa şikayet edebilirsin.

mütahit ödediğimiz paralar karşılığı bize senet vermişti 2 yıl evvel bizde elimizde senedi var diye rahattık ama evi yapmayınca bizde elimizdeki senedini icraya verdik ama adam bu senet benim değil diye bize dava açtı eşimden imza ve yazı örnekleri alındı yazı bizimde değil mütahitinde değilmiş şimdi eşim sahte belge düzenleme suçundan yargılanıyor biz bu durumdan nasıl kurtulucaz kendimizi nasıl ispatlıycaz adamın seneti gönderdiği kargonun poşeti dahi elimizde ayrıca bizim ödediğimiz senetler ve elimizde sözleşme var hakimin mütahitin lehine karar vermesi mümkün mü

İmzalar eşinin değilse eşin nasıl yargılanıyor bunu anlayamadım ama size senedi o kişinin verdiğini mahkeme ifade edip elinizdeki belgeleri de vermeniz lazım, konuyu bilen tanıklar varsa onları da dinletin.

Merhaba, sorunu soralı 2 ay olmuş ama belki faydam dokunur.
Eşin kızınız için bazı harcamalar yapmış olabilir ama bunları toplayıp aya böldüğünde mevcut nafakaya ne kadar değer katar bu önemli. Örneğin aylık 300 Tl nafaka alıyorsun fakat 200 arttırıp 500 olmasını istiyorsun, hakim eşinin harcamalarını değerlendirip aylık 100 TL ye tekabül ettiğine karar verirse sana 200 lük değil 100 lük artış verir ama sonuçta davayı yine kazanırsın.
Çocuğun masraflarının arttığını, eşinin gelir düzeyinde artış olduğunu, nafakanın uzun süredir değişmediğini ve eşinin yaptığı masrafların yeterli olmadığı mahkemeye düzgünce ifade etmelisin. Kızının rahatsız edilmesinin içeriği ne konuya göre suç teşkil eden bir durum varsa Savcılığa şikayet edebilirsin.

Sezel hanım cevabınız için çok teşekkür ederim ilk duruşmamız oldu 2. duruşma eylül ayına kaldı.Bankadan maaş bodrosu istemiştim kredi çekmiş ev almış bodro geldi maaşı 5.000 olarak görünüyor bankaya ödemesi 1350tl, İş yerine müzekkere yazılmasını istedi hakim bey ama zaten iş sahibi kendisi dükkan anne ve babasının üzerine göstermelik olarak.2009 da 2000 ken maaşı şuan baya artış var, kendisi inkar etmişti maaşım artmadı diye ama duruşmada hakim maaş bodrosunu görürse anlar diilmi doğru söylediğimi ve boşanma dosyasınıda istedi hakim bey incelemek için,
Evleneceği insan her buluştuklarında kızımı sıkıştırıyormuş babası yanında yokken parmak göstermeler falan tehdit etmeler yemek yemiyor diye bile sesini yükseltmeler çok şükür ayrıldılar kızım bir ruh hastasından kurtuldu.

Rica ederim, evet maaş bordrosunu görünce anlayacaktır ayrıca eğer işyeri kağıt üzerinde anne babasının üzerine olup da asıl kendi işletiyor ve aylık 5000 den daha da fazla kazanıyorsa bunu da mahkemeye iletebilirsin, kağıt üzerindeki durum değil fiiliyattakş gerçek durum önemli.
Çocuğunu tehdit etmişlerse bu bi suçtur şikayet edebilirsin ama o insanlara ister istemez tekrar bulaşmış olursun sen karar ver.

Merhaba,
İkinci evliliğimden Temmuz 2013 de evi ayırdım, ağustos ayında mahkeme günü aldım, ekim başında dava görüldü, anlaşmalı boşanma olduğundan karar bağlandı, ancak tebliğdir, adam tebliği almadı, tebliğ muhtara gitti, muhtardan mahkemeye döndü derken ancak mart 2014 başında kesinleşme kararı çıktı.

Ayrı yaşarken ilk eşimle yeniden biraraya geldik ve hamile kaldım. Şu anda iddet müddetindeyim, hesaplama yapınca ocak başında doluyor, ancak kasım sonunda doğum yapacağım.

Yasaları ve diğer forumları okudum. Bebek doğar doğmaz iddet müddeti kalkıyor ve otomatik olarak bebek eski kocaya kaydediliyormuş. Sonrasında babanın dava açıp reddi ya da bebeğin kayyum atayarak dava açması, yeni babanın da çocuğu üzerine alması gerekiyormuş.

Birkaç soru:
1) İddet müddeti sırasında evlenme şansım var mı? Köy muhtarı vs ile?
2) İddet müddetini bir şekilde kısaltma şansım var mı? Temmuz ayında taşındığıma dair nüfus ve kira kontrat kayıtlarım, mahkemeye yapılan başvuru vs var.
3) Çocuk doğduktan 1-2 gün içinde mahkemeye gidip iddet müddetinin kaldırılmasını istesem(zaten hamile olmayacağım için) ve hemen akabinde mahkeme kararı çıkar çıkmaz gidip evlensem ve çocuğu yeni babanın üzerine kaydetsek?

Kısacası bebeği yeni babanın üzerine nasıl aldırabiliriz?

Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.

Elif..

Merhaba,
İkinci evliliğimden Temmuz 2013 de evi ayırdım, ağustos ayında mahkeme günü aldım, ekim başında dava görüldü, anlaşmalı boşanma olduğundan karar bağlandı, ancak tebliğdir, adam tebliği almadı, tebliğ muhtara gitti, muhtardan mahkemeye döndü derken ancak mart 2014 başında kesinleşme kararı çıktı.

Ayrı yaşarken ilk eşimle yeniden biraraya geldik ve hamile kaldım. Şu anda iddet müddetindeyim, hesaplama yapınca ocak başında doluyor, ancak kasım sonunda doğum yapacağım.

Yasaları ve diğer forumları okudum. Bebek doğar doğmaz iddet müddeti kalkıyor ve otomatik olarak bebek eski kocaya kaydediliyormuş. Sonrasında babanın dava açıp reddi ya da bebeğin kayyum atayarak dava açması, yeni babanın da çocuğu üzerine alması gerekiyormuş.

Birkaç soru:
1) İddet müddeti sırasında evlenme şansım var mı? Köy muhtarı vs ile?
2) İddet müddetini bir şekilde kısaltma şansım var mı? Temmuz ayında taşındığıma dair nüfus ve kira kontrat kayıtlarım, mahkemeye yapılan başvuru vs var.
3) Çocuk doğduktan 1-2 gün içinde mahkemeye gidip iddet müddetinin kaldırılmasını istesem(zaten hamile olmayacağım için) ve hemen akabinde mahkeme kararı çıkar çıkmaz gidip evlensem ve çocuğu yeni babanın üzerine kaydetsek?

Kısacası bebeği yeni babanın üzerine nasıl aldırabiliriz?

Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.

Elif..

iPhone 'den Kadınlar Kulübü aracılığı ile gönderildi

Elif hanım, yasal olarak evliliğin resmi olarak sona ermesinden itibaren 300 gün içinde kadının evlenmesi yasaklanmıştır. Olası gebelik durumunda nesep karışıklığını önlemek için ancak medeni kanun bunu çok önceden belirlemiştir. Yani şu an şartlar, teknoloji vs değiştiği için o sürede tekrar evlilik mümkündür. Ancak aile mahkemesine dava açıp DNA testiyle kanıt götürmeniz gerekmektedir bu şekilde evlilik için izin verilir mahkemeden. Çocuğun soybağı durumuna gelirsek, evliliğin bittiği tarih yani Mart ayından itibaren 300 gün içinde doğan çocuğun babası karine olarak ikinci eşiniz sayılır, çocuk evlilik içinde ana Rahmine düşmüş sayılır. Babanın soybağının reddi davası açması gerekir. Ana ile cinsel ilişkinin imkansızlığı, çocuğun ondan olamayacağının ispatı (kan testleri vs) ile çocuk ile ikinci eşiniz arasındaki soybağı ortadan kalkabilir. Ancak çocuğun doğumundan itibaren 1 yıllık süresi vardır hakdüşürücü süredir. Bu süre dolmadan açmalısınız. Daha sonra ilk eşinizle evlenerek çocuk ile baba arası soybağını kurabilirsiniz

Elif hanım, yasal olarak evliliğin resmi olarak sona ermesinden itibaren 300 gün içinde kadının evlenmesi yasaklanmıştır. Olası gebelik durumunda nesep karışıklığını önlemek için ancak medeni kanun bunu çok önceden belirlemiştir. Yani şu an şartlar, teknoloji vs değiştiği için o sürede tekrar evlilik mümkündür. Ancak aile mahkemesine dava açıp DNA testiyle kanıt götürmeniz gerekmektedir bu şekilde evlilik için izin verilir mahkemeden. Çocuğun soybağı durumuna gelirsek, evliliğin bittiği tarih yani Mart ayından itibaren 300 gün içinde doğan çocuğun babası karine olarak ikinci eşiniz sayılır, çocuk evlilik içinde ana Rahmine düşmüş sayılır. Babanın soybağının reddi davası açması gerekir. Ana ile cinsel ilişkinin imkansızlığı, çocuğun ondan olamayacağının ispatı (kan testleri vs) ile çocuk ile ikinci eşiniz arasındaki soybağı ortadan kalkabilir. Ancak çocuğun doğumundan itibaren 1 yıllık süresi vardır hakdüşürücü süredir. Bu süre dolmadan açmalısınız. Daha sonra ilk eşinizle evlenerek çocuk ile baba arası soybağını kurabilirsiniz

Merhaba,
Bilgi için çok teşekkürler, peki doğuma 4 ayım var, en azından kayyum ataması vs işlemlerini hızlandırmak açısından şu anda eski kocaya davayı açtıabilir miyiz yasal olarak?

Bebeğe kayyum atanması uzun süreceği için eski kocanın dava açmaya zorlanması mümkün mü diye soruyorsunuz sanırım. Ancak yasal olarak buna zorlayamazsınız. Ya baba ya da çocuk açar bu davayı. Baba açmıyorsa çocuğa kayyum, yasal temsilci atanana kadar beklemeniz gerek.

İstanbulda dubleks dairemin olduğu site belediyeyle mahkemelikti,sebebi belediye 7 ay önce,ruhsat iptali yıkım kararı almıştı.Her daireye de fazla yapılaşmadan para cezası geldi.2 ay önce ise ben dairemi bu olaydan dolayı değerinin altında sattım.Sattığım kişi durumu bilerek daireyi aldı.Satarken de,temiz kağıdı alabilmek için 2500 tl tutarındaki imar cezasını ödedim.
1 hafta önce dairenin olduğu belediyeden evraklar geldi. Şimdi mahkeme sonuçlanmış.Belediyenin aldığı tüm kararlar iptal edilmiş.Fakat belediye önceki kararları daha ayrıntılı şekilde açıklayarak tekrar ruhsat iptali yıkım kararı vermiş ve aynı para cezası 50 tl azalarak 2450 tl ye düşmüş.
Soruma gelirsek,evi satmama rağmen bu yazı niye bana gelmiş?
Site yeniden dava açacakmış,ben de davaya müdahil olacak mıyım yoksa evin yeni sahibi mi müdahil olacak?
En önemlisi,şimdi ben belediyeye dilekçe versem ödediğim 2500 tl yi geri alabilir miyim?Ne yapmam gerekir?
Bu yeni kararlar beni ilgilendirir mi?Ben evi sattım kurtuldum derken başıma başka sorunlar çıkar mı?
Bir de ben bu olaylar yaşanırken Antalya da ikamet ediyordum.Site benden dava açarken vekaletname almamıştı.Dava metninde adım olmadığından,ödediğim 2500 tl yi alamaz mıyım?2500 tl borcu ödememe rağmen,yeni ceza olan 2450 tl yi de bana ödettirirler mi?
En can alıcı soru da evleri müteahhit yaptı.Müteahhite bu cezaların gelmesi gerekirken neden ev sahiplerine bu cezalar geldi?Sonuçta evleri müteahhit yaptı.
Ayrıca sitedeki bütün dairelerin mülkiyet tapusu vardı.Sitenin ruhsatı,oturma iznini,iskanı her şeyi tamdı.Müteahhit belediyede meclis üyesi.Diğer bir meclis üyesi ile arazi yüzünden kavga ediyorlar,o da müteahhit.Diğer müteahhit,bizim müteahhiti şikayet ediyor.Bu olaylar yaşanıyor.Ayrıca davayı bizim sitenin müteahhitinin avukatı takip ediyor.Bu olaylar bizim müteahhitin fazla yapılaşma yapmasından oluyor.Belediye ise 2 sene önce buna izin veriyor, sonra şikayet olunca belediye 2 sene önce yapmadığını şimdi yapıyor,cezayı müteahhite keseceğine bize kesiyor.Lütfen yardımcı olun.Şimdiden teşekkür ederim.

Rica ederim, evet maaş bordrosunu görünce anlayacaktır ayrıca eğer işyeri kağıt üzerinde anne babasının üzerine olup da asıl kendi işletiyor ve aylık 5000 den daha da fazla kazanıyorsa bunu da mahkemeye iletebilirsin, kağıt üzerindeki durum değil fiiliyattakş gerçek durum önemli.
Çocuğunu tehdit etmişlerse bu bi suçtur şikayet edebilirsin ama o insanlara ister istemez tekrar bulaşmış olursun sen karar ver.

Yok Sezel hanımcım hiç bulaşmak istemiyorum o insanlara Allaha havale ettim en güzeli :))
Kağıt üzerinde göstermelik olduğunu dilekçemde yazdım sebeplerimle birlikte ve dogru söyledigim anlaşılcaktır inşallah hakim bey göz önünde bulundurur cevaplarınız için çok teşekkür ederim size :KK16:

Mrb ben alışveriş merkezinde çalışıyorum mağazada 1 yil 2 ayim doldu sozlesme yaparken yol paralarini maasimizla birlikte hesabimiza yatiracaklarini soylediler fakat gecen gun sirket tarafindan alinan kararla avmnin servisini kullanmamizi kullanmadigimiz takdirde hicbir sekilde yol parasi odenmeyecegini bildirdiler bu durumda ne yapabiliriz magazada calisan 5 kisi evimiz yakin oldugu icin servis kullanmak istemiyoruz ücretini almak istiyoruz. Simdiden teşekkürler

Merhaba;

Sosyal medya üzerinden bir kişiyle tartıştım. Konu ne yazıkki siyasi görüştü onun paylaşımına ilk yorum yapan bendim ama hakarete ilk başlayan kendisiydi. Sonrasında iş kavgaya döndü ve beni çok sinir edecek sözler kullandığı için bende onun eski işyerinden kavulmuş olduğunu hatırlatttım. Herkes içinde bunu paylaştığım için hakkımda hakaret davası açacağını belirtmiş. Herşey elimde kayıtlı ispatlayamayacağım tek bir şey bile yok kaldı ki sadece davalarla falan uğraşmak can sıkıcı... ilk sorum hakkımda dava olup olmadığını e-devletten aşağıdaki ekrandan kontrol ettim yeterli midir bakmam gereken başka yer var mı ? çünkü kişi 14 temmuzda dava açtığını , 21-25 temmuz tarihlerinde elime tebligatın ulaşacağını belirtiyor.ancak ekteki ekranda ben adıma açılan ya da müdahil olduğum bir dava olmadığını görüyorum.

İkinci sorum ise böyle bir dava açılırsa sonuç ne olur?
Üçüncü sorum olurda dava onun lehine sonuçlanırsa para cezası olur tahminimce ortalama ne kadarlık bir tutar çıkar?
Son sorum kişi beni “sana dava açıcam” dediği halde açmamış ise beni tehtid ettiği için ona ben dava açabilir miyim? (ki bunu hiç istemiyorum)

Şimdiden destekleriniz için çook teşekkürler.
$ffsfs.png

Merhabalar böylesi değerli bir günde forumu incelediğimde yardımcı olduğunuz konularla ilgili teşekkür ediyorum.
1.SORUM: Açtığım boşanma davasında 1 Temmuz'da gelen dilekçeye cevaba cevap dilekçemi avukatım 23 Temmuz'da gönderdiğini söylüyor. Araştırdığımda 15 günlük süresi olduğu yazıyor. Herhangi bir hak kaybına uğrar mıyım. Adli tatilin başlamış olması süreyi esnetir mi.
2.SORUM: 17 Temmuz'da ise ön inceleme duruşma günü verildi, benim anlamadığım iki tarafında cevaba cevap dilekçeleri verilmeden duruşma günü verilir mi.

İnşaallah Leydi hakkında hayırlısı :)

İyi bayramlar, yardımcı olursanız çok sevincem.
1.sorum: Açtığım boşanma davasında 1 Temmuz'da gelen dilekçeye karşılık cevaba cevap dilekçemi avukatım 23 Temmuz'da gönderdiğini söylüyor.
Araştırdığımda 15 günlük süresi olduğu yazıyor.sorun olmaz adil tatilde başladı zaten diyor ama. Herhangi bir hak kaybına uğrar mıyım.
2.sorum:Cevaba cevap dilekçeleri verilmeden 17 Temmuz'da ön inceleme duruşma tarihi belli oldu.Karşılıklı cevaba cevap dilekçeleri verilmeden duruşma günü verilir mi

X