Avukat Arkadaslara Sorusu Olanlar Buraya Yazabilir

İyi günler,size bir şey sormak istiyorum cevap verirseniz çok sevinirim. Babam 2001 yılında vefat etti. Annem babamın ssk emekli maaşını alıyor. Dedem de ocak 2014 de vefat etti. o da ssk emeklisi. Annemin kendi geliri yok. Hem babamın hem de dedemin maaşını alabilir mi? Bazı sitelerde baba ya da eşten birinin ölüm tarihi 06.08.2003 den önceyse çift maaş alınır diyor. Ama bazı sitelerde de babanın ölüm tarihi 06.08.3003 den önceyse çift maaş alınır diyor. Birkaç tane avukata da danıştım ancak hiçbir bilgileri yok. Eğer yardımcı olursanız çok sevinirim.

SELAMLAR benım soyle bı sorum olacak bırıkmıs nafaka davası ıle ılgılı benım annem babam 1998 de bosanmıslar annem zıhınsel engellı bız 2 kardesız hakım hepımıze nafaka baglamıs yalnız hıc odememıs babam ve uzun bı zaman konusmadık sımdı 1bucuk sene once benden borc aldı ve gerı vermıyo bende bırıkmıs nafaka davası acabılırmıyım kardesımde unıversıtede okuyor

Merhabalar,
4 senedir aynı şirkette çalışıyorum ve yaklaşık iki senedir normalde ayın 1-5 i arasında yatması gereken maaşım 27-28 leri buluyor. Hatta biriki sefer iki ayı bile geçti.
Son dönemlerde şirket küçülmeye giderek benimde dahil olduğum üç kişi haricinde herkesi işten çıkardı ve bütün haklarını verdi. Ardından kalan bizlere iş arayın ve çıkarken sizinde haklarınızı vereceğim diye genel müdürden vaat aldık. Kalan iki arkadaş geçtiğimiz ay içerisinde iş bularak çıkmalarına rağmen bütün haklarını alarak ayrıldılar. Şu anda sadece ben kaldım fakat bu sefer Genel Müdür sen kendi isteğinle çıkıyorsun diyerek benim tazminatımı vermeyeceğini söyledi. Ne yapmam gerekiyor bir tavsiyeniz varmı.
İlginiz için teşekkürler,
Saygılarımla...

cinsel amaçlı vücuda temas yoksa fiil ve failin öğrenilmesinden itibaren 6 ay içinde şikayetçi olmak gerekir,yoksa şikayet hakkı düştüğünden işlem yapılmaz.
cinsel amaçlı vücuda temas varsa ancak basit nitelikliyse,yine fiil ve failin öğrenilmesinden itibaren 6 ay içinde şikayetçi olmak gerekir,yoksa şikayet hakkı düştüğünden işlem yapılmaz.
cinsel amaçlı vücuda temas varsa ve kanunda belirtilen nitelikli haller varsa, suç şikayete tabi değildir,en az 8 yıllık zamanaşımına tabidir, zamanaşımı, tamamlanmış suçlarda suçun işlendiği günden, teşebbüs hâlinde kalan suçlarda son hareketin yapıldığı günden, kesintisiz suçlarda kesintinin gerçekleştiği ve zincirleme suçlarda son suçun işlendiği günden, çocuklara karşı üstsoy veya bunlar üzerinde hüküm ve nüfuzu olan kimseler tarafından işlenen suçlarda çocuğun onsekiz yaşını bitirdiği günden itibaren işlemeye başlar.
Merhaba;
Nafakayı bana elden weriyor eski eşim.
300 TL çokta komik bir rakam farkındayım..
Çokta düzenli ödediği söylenemez..
Ben bankaya yatırmasını istiyorum..
Mecbur kalmasını istiyorum, yani eğer nafaka parasını
yatırmazsa bir sorunla yüz yüze gelmesini istiyorum ama
nasıl yapıcam bunu bilmiyorum..
Mahekemeye de wermek istemiyorum, çünkü çocuk var arada..
Daha çok sorun çıkar..
Sigortasız çalışıyor ayrıca..

Merhaba;
Nafakayı bana elden weriyor eski eşim.
300 TL çokta komik bir rakam farkındayım..
Çokta düzenli ödediği söylenemez..
Ben bankaya yatırmasını istiyorum..
Mecbur kalmasını istiyorum, yani eğer nafaka parasını
yatırmazsa bir sorunla yüz yüze gelmesini istiyorum ama
nasıl yapıcam bunu bilmiyorum..
Mahekemeye de wermek istemiyorum, çünkü çocuk var arada..
Daha çok sorun çıkar..
Sigortasız çalışıyor ayrıca..

ya mahkemeye nafaka borcunu ihlalden dolayı ceza davası açacaksınız ya da icra müdürlüğüne başvurarak ilamlı icra takibi başlatacaksınız,mahkeme yolunda ödemezse 3 aya kadar tazyik hapsi,icra müdürlüğü yolunda ödemezse haciz durumu var.
parayı da kendisi sizin ayağınıza gelip elden ödüyorsa bankaya ödemeye zorlayabileceğinizi pek sanmıyorum ama tam bilemiyorum.

Arkadaşlar merhaba
Eski eşime nafaka artırım davası açtım.Normalde 500 ben 350 tl de kızım alıyordu.3 seneye yakın hiç artırım talep etmemiştim.Bankadan kredi çekip ev aldıgını öğrendim.Aylık ödemesi 1350 tl imiş.Kredi çekebilmesi için maaşını yüksek göstermiştir diye düşündüm.Normalde geliri zaten yüksek,onun sigorta kaydına girdim ve kazanç yazan yerde 4800 tl yazıyordu.Bu aldıgı aylık maaş mı yoksa primde içinde midir acaba bilginiz var mı? Eğer kazancı 4800 tl ise kendime 750 kızıma 600 tl talep ettim hakim bu kadar artışı onaylar mı acaba sizce, kısmi red yaparsa onun avukatına ücret ödermıyim ben avukat tutmadım davayı kendim açtım.Ve kendisi nişanlandı evlenicek, evlenirse nafakamı düşürtebilir mi? Şimdiden teşekkür ederim...

merhaba
Siteden sıkıntı olacağı için durumumu birde burdan belirtmek isterim.
Bizim mağazaya olan borcumuz 115 tl idi. Birkaç ay ödenmediği için avukata verilmişiz. Eve kağıt geldiği günün ertesi muhtardan kağıdı aldık. Eşim avukatı aramış ve o günkü panikle 1 Nisan da ödeme yapacağını söylemiş. Bu arada borcumuzu 400 Tl yapmışlar. Dün ben görüşmeye gittim. Bana kesinlikle ne indirim ne de taksitlendirme yapılamayağını söylediler birazda ters davrandılar açıkçası. 1Nisanda ödeme yapmazsanız dosyanız mahkemeye gidicek ve maaşınıza el konulacak dendi. Şimdi sizden öğrenmek istediğim şu; maaşıma el konulma olduğu zaman o 400 tl üzerine daha fazla para eklenirmi ve bu durum benim sicilime işlermi. Yani bankadaki işlerimde beni etkileyecek bir durum olurmu..
Acil olarak cevap verirseniz çok sevinirim.

Merhabalar,

ben şu an 30 hafta + 5 GÜN hamileyim. Özel sektörde çalışıyorum ve 17.mart tarihinden 28.mart tarihine kadar erken doğum tehtiti nedeni ile raporluydum. Bu süre içinde bana mail ile ev iş gönderildi ve bende işleri evden yaptım. Doktorum yasal doğum izine kadar rapor vermek istediği halde ben dün (31.mart) işe gittim. fakat çok zorlandığım için bugün tekrar rapor almak zorunda kaldım. bu durumu duyan işveren beni telefon ile arayıp bana çıkışımı verdi.
01.temmuz 2012 den beri ben bu şirkette çalışıyorum. Yasal haklarım nedir? beni şu an işten çıkarabilr mi? 10.nisan da zaten yasal doğum izinine ayrılcaktım. benim bildiğim bu süre içinde işten çıkartamıyor. ve daha sonrada 6 ay ücretsiz izin kullanırsam bu süre içindede çikartma hakkı yok. yani anca şubat 2015 de ihbar süresine uyarak çıkartabilir tazminat ödeyerek yoksa farklı bir uygulama varmı?
Teşekkürler.

Merhabalar,

ben şu an 30 hafta + 5 GÜN hamileyim. Özel sektörde çalışıyorum ve 17.mart tarihinden 28.mart tarihine kadar erken doğum tehtiti nedeni ile raporluydum. Bu süre içinde bana mail ile ev iş gönderildi ve bende işleri evden yaptım. Doktorum yasal doğum izine kadar rapor vermek istediği halde ben dün (31.mart) işe gittim. fakat çok zorlandığım için bugün tekrar rapor almak zorunda kaldım. bu durumu duyan işveren beni telefon ile arayıp bana çıkışımı verdi.
01.temmuz 2012 den beri ben bu şirkette çalışıyorum. Yasal haklarım nedir? beni şu an işten çıkarabilr mi? 10.nisan da zaten yasal doğum izinine ayrılcaktım. benim bildiğim bu süre içinde işten çıkartamıyor. ve daha sonrada 6 ay ücretsiz izin kullanırsam bu süre içindede çikartma hakkı yok. yani anca şubat 2015 de ihbar süresine uyarak çıkartabilir tazminat ödeyerek yoksa farklı bir uygulama varmı?
Teşekkürler.

Papatya Hanım;
Burada 2 yolunuz var.
1- Eğer işyerinde 30'dan fazla işçi çalışıyorsa işe iade davası açarsınız. Bu davada işveren sizi haklı nedenle işen çıkardığını ispatlamak zorundadır. Eğer ispatlayamazsa size toplamda 8 ile 12 aylık maaş tutarınız arasında ödeme yapmak zorunda kalabilir. Burada dava açma süreniz işten ayrıldıktan sonra 1 aydır. Bu yolu hem daha mantıklı hem daha karlı bir yol olduğu için ben size bunu öneririm.

2- İşvereniniz kıdem ve ihbar tazminatınızı ödemezse eğer bu haklarınız için dava açabilirsiniz. Bu yol maddi açıdan ilki kadar karlı değildir. Ancak ilk yolda davayı kazanırsanız ve işvereniniz de kabul ederse hamilelik sürecinden sonra işe dönme ihtimaliniz var ancak 2. yolda böyle bir ihtimal söz konusu değil.

Siz bu ihtimaller arasında birini seçerek hemen başlayın ama size tavsiyem işe iade davası maddi açıdan daha doğru ve karlı olur.

merhaba
Siteden sıkıntı olacağı için durumumu birde burdan belirtmek isterim.
Bizim mağazaya olan borcumuz 115 tl idi. Birkaç ay ödenmediği için avukata verilmişiz. Eve kağıt geldiği günün ertesi muhtardan kağıdı aldık. Eşim avukatı aramış ve o günkü panikle 1 Nisan da ödeme yapacağını söylemiş. Bu arada borcumuzu 400 Tl yapmışlar. Dün ben görüşmeye gittim. Bana kesinlikle ne indirim ne de taksitlendirme yapılamayağını söylediler birazda ters davrandılar açıkçası. 1Nisanda ödeme yapmazsanız dosyanız mahkemeye gidicek ve maaşınıza el konulacak dendi. Şimdi sizden öğrenmek istediğim şu; maaşıma el konulma olduğu zaman o 400 tl üzerine daha fazla para eklenirmi ve bu durum benim sicilime işlermi. Yani bankadaki işlerimde beni etkileyecek bir durum olurmu..
Acil olarak cevap verirseniz çok sevinirim.

Sayın mmousee;
Sicilinize işleyen bir durum olmaz. Önce o konuda rahat olun.:KK3:
Maaş haczine gelince her ay maaşınızın 1/4 tutarında bir kesinti yapılır. Borcunuzun 115 tl olduğunu kabul edersem faiz masraf ve vekalet ücreti ile 400 TL'yi geçmez. Yani maaşa haciz konulması rakamı arttırmaz. Siz kendiniz ödeme yapmasanız da maaşınızın 1/4 icra dosyasına girer asgari ücretle çalıştığınızı kabul edersem 2 aya borcunuz kapanır. Rahat olun telaşlanmayın. Borç yiğidin kamçısıdır.:KK3::KK3:

Sayın mmousee;
Sicilinize işleyen bir durum olmaz. Önce o konuda rahat olun.:KK3:
Maaş haczine gelince her ay maaşınızın 1/4 tutarında bir kesinti yapılır. Borcunuzun 115 tl olduğunu kabul edersem faiz masraf ve vekalet ücreti ile 400 TL'yi geçmez. Yani maaşa haciz konulması rakamı arttırmaz. Siz kendiniz ödeme yapmasanız da maaşınızın 1/4 icra dosyasına girer asgari ücretle çalıştığınızı kabul edersem 2 aya borcunuz kapanır. Rahat olun telaşlanmayın. Borç yiğidin kamçısıdır.:KK3::KK3:

çok teşekkür ederim içime rahatlattınız gerçekten :KK16:

ben dava kazandımda hakim suçluya 3.000 tl ödemesi için talimat verdi.
şimdi bu 3.000 milyarı banamı ödeyecek devletemi? bana ödeyecekse ben nasıl alıcam?

Arkadaşlar merhaba
Eski eşime nafaka artırım davası açtım.Normalde 500 ben 350 tl de kızım alıyordu.3 seneye yakın hiç artırım talep etmemiştim.Bankadan kredi çekip ev aldıgını öğrendim.Aylık ödemesi 1350 tl imiş.Kredi çekebilmesi için maaşını yüksek göstermiştir diye düşündüm.Normalde geliri zaten yüksek,onun sigorta kaydına girdim ve kazanç yazan yerde 4800 tl yazıyordu.Bu aldıgı aylık maaş mı yoksa primde içinde midir acaba bilginiz var mı? Eğer kazancı 4800 tl ise kendime 750 kızıma 600 tl talep ettim hakim bu kadar artışı onaylar mı acaba sizce, kısmi red yaparsa onun avukatına ücret ödermıyim ben avukat tutmadım davayı kendim açtım.Ve kendisi nişanlandı evlenicek, evlenirse nafakamı düşürtebilir mi? Şimdiden teşekkür ederim...

Maaşı brüttür yani primler ve ödemelerin ekli halidir. 1000 tl civarında düşürürseniz maaşının 3500-3750 civarın olacağını düşünüyorum. Burada takdir biraz hakimde. Yani hakim eski eşinizin ödemelerini vs. sini hesaplayarak size ödeyeceği rakamı ortaya çıkarır. Burada 3 yıl boyunca arttırım olmadığı için muhtemelen bir arttırıma gidilir. Ama kısmi arttırım falan olursa eski eşinizin avukat masrafını da ödeme ihtimaliniz var.

çok merak ediyorum farklı yorumlar duydum işin dogrusu nedir ögrenmek istiyorum annemle babam evlilikleri süresince sadece tapusu babamın üzerine olan evimiz oldu başkada bir mal varlıgı olmadı ailemin annem 8 ay evvel vefat etti biz 5 kardeşiz babamız başka biriyle nikah kıyıp evlendi şuan annemin bu ev üzerinde hiç hakkı yokkmu bizler annemizin hakkını babamızdan talep edebilirmiyiz.

Konu açmıştım ama cevap alamadım. Buraya alıntılıyorum.
Şimdiden teşekkür ederim.

Merhaba,

Bir konu hakkında fikir danışmak istiyorum. Babam bireysel ihtiyaç kredisi çekmişti. Ve bu krediden dosya masrafı adı altında 129 TL bir ücret alınmıştı. Tüketici hakem heyetine gidip dilekçe verdi. Sonuç olarak, ücretin tüketiciye iade edilmesine karar verilmiş. Fakat,uzun bir süre geçmesine rağmen ücret ödenmiyor.

Ne yapabiliriz?

Arkadaşlar boşanmam gerçekleşti şimdi yeni bir evlilik yapmak için iddet müddetinin kaldırılmasını istiyorum ve bu mahkeme yoluyla yapılabiliyormuş. Benim sorum dava açmak için hangi evraklar gerekli ve bu dava ne kadar sürer ? Mümkün olursa Ağustos ayına düğün istiyoruz ,acaba o zamana kadar biter mi? Nasıl bir yol izlemem lazım?

Arkadaşlar boşanmam gerçekleşti şimdi yeni bir evlilik yapmak için iddet müddetinin kaldırılmasını istiyorum ve bu mahkeme yoluyla yapılabiliyormuş. Benim sorum dava açmak için hangi evraklar gerekli ve bu dava ne kadar sürer ? Mümkün olursa Ağustos ayına düğün istiyoruz ,acaba o zamana kadar biter mi? Nasıl bir yol izlemem lazım?

dilekçe yazın bulunduğunuz yerdeki aile mahkemesine. boşanma kararını ekleyebilirsiniz.
duruşma yapılmaz bu davada,dosya üzerinden karar verilir.
sizi doktora sevk eder mahkeme,elden takipli doktor raporunu alıp getirirseniz, gebe değilseniz,iddetiniz kaldırılır. rapor aynı günde çıkar erkenden giderseniz hastaneye. küçük yerdeyseniz,rica ederseniz 2 günde karar çıkıp yazılıp elden kararı tebliğ alıp temyizden feragat ederseniz kesinleştirme yapılır, evlenebilirsiniz. büyük yerlerde yoğunluktan kaynaklı belki biraz daha uzar süreç. ama nere olursa olsun ağustosa kalmaz, çok rahat yetişir.

X