ASRIN FELAKETİ

Önce can sonra canan demişler. Üzülmekte haklısınız geçmiş olsun

Cok geçmiş olsun. Günlerdir ağlamaktan mahvolduk. Depremi farklı tarihlerde 2 kez yaşamış biri olarak sizi çok iyi anlıyorum.
Allah yardımcınız olsun. Umarım tez vakitte bu yaşadıklarınızı unutmaniza bir nebze de olsa katkısı olacak iyiler sunsun size hayat.

Sana tek diyebileceğim sarsıntılar durmuşken ev de tam yıkılmamışsa git birikimlerinizi topla. Mal canın yongası. Onları alabilmek seni biraz olsun sakinleştirecektir
Nasıl böyle akıl verebilirsiniz? Şu an bu dediğiniz şey çok tehlikeli. Tam girdiğinde bir artçı olsa bina yıkılsa, konu sahibi altında kalsa. Konu sahibi sakın yapmayın böyle bir şey, hepsi yerine konulur elbet. Giden canın telafisi yok.

İnşallah.

Çok geçmiş olsun. Altınların neredeydi? Eğer çekmeceli dolabın bazanin falan içindeyse evin yıkım zamanını takıp et, yıkıldıktan sonra bak bakalım, belki mobilyani görürsün.yanina kazma kürek iki üç de akraba al. Sağlam mobilyalara ,yatağa bir şey olmuyor genelde enkazda. Şansın varsa bulursun. Ben afet bölgesinde gönüllüyüm, yıkılan binalardan ne altınlar çıktı - polise tutanakla tespit ettik. Yani diğer bir önerim de polise git. Bakarsın bulan bir görevli teslim etmiştir. Helal para bir şekilde geri gelir. Ya şans eseri böyle bulursun ya da bir şekilde bereket ile gelir .ben buna inanıyorum
Kayiplarin için cok üzgünüm, ama neyse ki ailene bir şey olmadı. Gerçi baban hayırsızmis ama, enkaz başında ölüsü tek parça çıksın diye dua eden insanlar var. İnan onlar senin yerinde olmak için çok şeylerini feda ederlerdi. Cana geleceğine mala gelmiş, gencsin,çalışır daha güzellerini alirsin

Sana tek diyebileceğim sarsıntılar durmuşken ev de tam yıkılmamışsa git birikimlerinizi topla. Mal canın yongası. Onları alabilmek seni biraz olsun sakinleştirecektir
Kız zemheri sen delirdin mi? İkide bir artçı sarsıntılar oluyor. Zaten büyük hasar görmüş bina ya yıkılırsa? Değer mi altın,para için?

Evde para ve altın varsa asla akrabanıza bile söylemeyin. İndirirler cebe. Eğer yıkım kararı alınırsa veya yıkılmışsa enkaz toplanırken kime bildirilir bilmiyorum ama yeri belliyse alabilirler. Sanki bir ara böyle bir hadise yaşanmıştı. Kontrollü bir şekilde giriş gerçekleştirilebilir. Sakın kontrolsüz şekilde girmeyin.

Mal canın yongası evet dogru. Ama şu an hayatta olmanız bile mucize. Agzıma almak bile istemiyorum çok kötü şeyler olabilirdi. Sizler yeniden dünyaya gelmiş tanrı misafirisiniz kelimelerin gücüne inanın, her şey düzelecek yeter ki saglık olsun, çok zorluk var çok haklısınız hele aile problemleri insanı hayatından ediyor. Ama şu an lütfen bir ay sadece insancıl temel gereksinimlerle kendinizi toplamaya bakın. Saglıklısınız çalışacaksınız atanacaksınız da hepsi olacak hayırlısıyla ama önce saglık olsun Dilerim her yardım aksamadan iletilir. Her şey gönlünüzce olur. Çok geçmiş olsun

Belli bir süre sonra ortalık biraz sakinlestiginde kontrollü olarak sadece hafif eşyalar için kısa süre girişe izin verilebilir her binada olmaz ortalık biraz sakinleşmeli ve artcilar azalmali ama böyle birsey aklımda kalmış. Burada 2 deprem ve 10 il var yine de siz duyuruları takip edin

Çok çok geçmiş olsun

Hayat işte

İnan teselli edecek kelime bile bulamıyorum

Beterin beteri var

İyi ki canın sağ

Çalışır yine altın yaparsın

Eviniz hasarlı olsa da en azından yıkılmadı bu bile şükğr sebebi şimdilik bence

Geçecek

Zaman zaman

Kız zemheri sen delirdin mi? İkide bir artçı sarsıntılar oluyor. Zaten büyük hasar görmüş bina ya yıkılırsa? Değer mi altın,para için?
Canım benim insanlar girip valiz alıyor evinden şehri terketmek için, böyle bir şansı varsa neden kullanmasın. Enkazda birikim aramak daha mı kolay. Dürüst olayım ben olsam girer alırım, istediğiniz kadar da kızabilirsiniz, kızcağızın 3kuruş birikimi var, durumunu biliyoruz. Henüz ataması olmadı, tek güvencesi o birikim.

Böyle düşündüğü için çok insan 2. Depremde enkaz altında kalıp vefat etti hatta maddi zarar gordu arabalarını kaybetti
şu an çok riskli kesinlikle tek başına olmamalı
Ama ortalık sakinlestiginde evin durumuna göre kontrollü kısa süreli ve sadece yükte hafif eşyalar için giriş izni olabilir kurumlar bunu planlıyor
Fakat tek güvence diye hayatını riske atmak olmaz ki yaşandı ztn
6 şiddetinde bir artçı çoğu evi yıkabilir

Teşekkür ederim. Şoku yeni yeni atlatabiliyorum. Şimdilik sağım, şimdilik elim ayağım tam çok şükürler olsun. Hayat bu, sınavların olmasını elbette anlıyorum. Sadece nefes almaya fırsat olmadan farklı bir sınav, farklı bir mücadele yaşıyorum. Bundan dolayı şokun üzerine bir de bir tükenmişlik eklendi. Mesela ev yıkılsa da milyonluk kayıplar olsa da herkesin annesi babası her şeyi hallediyor. Mesela yirmi sekiz yaşında bir kuzenim var, işsiz. Dayım hemen güvenli illerin birinden ev kiraladı, eşya taşıdı o da sadece uçağa binip yaşamaya gitti. Hani otuza merdiven dayamış insanlar bu şekilde yaşıyor ama birileri hemen benim kadar küçük ve toy genç birinin sırtına yük sırtlatma peşine düşüyor.

Artçılar çok yokluyor. Yeni 4.9 büyüklüğünde deprem oldu. Kimse şu an bir şeye cesaret edemiyor. Ama ZemheriPoyraz 'ın dediği gibi, tek birikimim o. Artçıların sakinlemesini bekleyeceğim. Sonra yetkililer ne diyor, bir bakacağım. Sanırım kontrollü bir şekilde girişe izin veriliyormuş bazen.

Çok dikkatli ve hızlı olman lazım, tek birikin o ama canın daha kıymetli, bunu sakın unutma.

Ortalık sakinlestiginde vinç ile de girebilirsiniz ama sakın risk almayın
Tabiki bazı çözümler sunacaklar siz takipte kalin

Evet, gerçekten bir mucize. Kıyamet gibiydi. Nasıl kurtulduk, bilmiyorum. Şehir yıkıldı, binlerce insan öldü. Artık son hal nasılsa görmemizi istemiyorlar.

Yardımlar ilk gün çok sıkıntıydı. Havalimanları zaten hasar aldı, kar sebebiyle ulaşım sağlanamadı.

Söylemiştir bile

Bazi insanlar hayata bir sıfır yenik basliyor cnm .aile bende de sıkıntı..sıkınti derken senin ki kadar degil ama seni anlayabiliyorum..diyorsun ki bazi insanlarin ana babasi her seyini hallediyor ben ise sürekli tırnaklarimla kaziyorum..benim hayatimda genelde öyle esim ben ve iki cocugumuz...her seyimizi kendimiz yapioruZ..bi seye ihtiyacimiz olsa kimsenin umru degil...onun ailesi yine daha ilgili...benimki bize bulasma da ne bok yersen ye kafasinda...

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…