Aşırı yobaz bir anneyle yaşamak...

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Dinimiz de aynı sizin dediğinizi diyor. Ama evlatlarınızı da eğitin dinini öğretin diyor. Nefret ettirmeyin diyor.. Anne hatalı ama cahilliğinden
Bizlerde bişiler öğrendik zamanında,nefret etmedik elbette onlar bizim büyüklerimiz çünkü.
Anne öyle bir hayattan gelmiş onu görmüş onu yaşamış değişmez ki şu saaaten sonra.
Kendi kafasındaki hayatı dayatıyor kızınada.

konu sahibi size de yorumum su

benim anladigim su, degil 33 53 de olsaniz annenizle babanizla yasamaya devam ettiginiz surece
onlar size cocuk muamelesi yapacaklar, siz de yetiskin bile olsaniz onlarin kucuk cocugu hissiyatinda olacaksiniz.

benim ailem de konudaki anne gibi bir cok konuda beni elestirirler, yaslarimiz sizinle yakin, ancak ben sizin kadar takmiyorum, cunku birlikte yasamiyoruz, gorustugumuz nadir zamanlarda da tolere ediyoruz karsilikli.

siz imkaniniz var ise annenizden biraz uzaklasin.
Bunu evlilikle yapacaksiniz diye kendinizi de sartlamayin ki yanlis bir evlilige suruklenmis olmayin.

bir de bu kadar baskici ailelerde birazcik yalan soylemeyi ben sahsen mubah goruyorum.

Başkası değil evladı. Evladını ahiret mutluluğu için uyarmak her müslüman annenin görevi. Üslubu yanlış diye yazmıştım zaten. Ama 33 yaşında bir hanım köyden gelen eğitimsiz bir anneyi bu kadar eleştirmesin ya..

Üstelik babam zaten aldatmış demiş sanki aldatılmak kadinin hakkiymış gibi çok üzücü bir evladın bunu söylemesi.

Küçüklükten beri dindar bi ailede yetişen ve bu konularda olması gerektiği gibi bir yaklaşım gören çocuklar mesafeli olup bu benim hayatım demiyorlar zaten varsa da bu istisna olur.
Hwer ailedeki çocukların hayatları farklı tabi,kimi baskı görüyor kimide resti çekiyor.

Öncelikle ben kapalı bir insan değilim...

Dinini doğru yaşamaya çalışan insanlara yobaz denmesini aşırı irrite buluyorum. Hele insanın kendi annesine bu şekilde söylemesi bana gore daha irrite edici... Açarsın okursun, yanlis mi doğru mu söylüyor görürsün. İnanır uygularsin ya da inanmaz uygulamazsın ama dini emirler kesin ve degismezdir. Sorgulamanında kendi adıma haddimize olduğunu düşünmüyorum.

Annenizin Anadolu'nun küçük bir köyünden gelmesi, İzmirli olamamasi! da cahil yapmaz ayrıca. Kadın kendi yaşam görüşüne göre hayatını devam ettiriyor. Onun inancında anne babalar çocuklarını İslam üzerine yetiştirmekle yükümlü ve bunun hesabını ahirette verecek. Kendince doğru olanı yapmış yani.
Kaldı ki babanız İzmirli olmuş ama onunda başka yanlışları olmuş... Annenizin içki içen damat istememe durumu inancinin yanında, damadınında babanız gibi olacağından korktuğu için olabilir mi?

Ayrıca bir İzmirli olarak 33 yaşında hayatın sadece evlenerek kurulacağını mı düşünüyorsunuz? Çok daha öncesinde kendi evinize çıkıp hayatınızı kurabilirdiniz. 3 haftalık birliktelik arada tanıdık olsun yada olmasın aileler ile tanışmak için yeterli değil.

Bunlar biryerden öğrenilecek şeyler değil yıllardır herşeyime kızıp surat asıyor yıllardır söylüyorum senin gibi olmak zorunda değilim diye ben bunları yaşamak zorunda değilim saygıyı da sizden öğrenecek değilim benim hayatıma neden saygı gösterilmiyor peki?

Saygıyı benden öğreneceksiniz gibi bir cümle kurmadım. Annenizin iletişim şekli ne kadar hatalı ise cahil diye bahsettiğiniz birini aşağılamaniz da bir bu kadar hatalı bana göre.

Yobazmış.
Ahirette görürüz kim yobaz kim değil
Kendi dinini öğretmeye ya da uygulamaya çalışan insanlara bu yaftayi yapıştırıp sonra da ben Müslümanım diyenler nasıl müslüman ben anlamıyorum
Annenizin üslubu nefsinize ağır geliyor olabilir ama hakikati söylüyor
Tabi işinize gelmez o ayrı
Panda elhamdülillah ben de müslümanın.
Tesettürluyum ve namaz kılıp diğer tüm ibadetlerimi de yapıyorum.
Kızıma da öğretiyorum.
O da namazını kılmaya çalışıyor.
Ama anne olarak ona bu şekilde inandığım dini değerleri ogretemem.
Tesettüre girme işini kendine bıraktım.
Ben ona elimden geldiğince korkutmadan ve asagilamadan öğretme gayretindeyim.
Erkek arkadaş mevzusuna gelirsek ben ona diyemem ki kimseyle birlikte olma.
Sınırlarini bilerek ailemize de uygun birisiyle olacaksa onay veririm.
Aksi takdirde onayim olmayan birisine ille de evleneceğim derse ikna etmeye çalışırım, olmuyorsa da kemiklerini kırarım dermişim ahdhahsh.
Olmuyorsa da onaylamadigim bir iş tutmuş olur ve sonuçlarına da katlanır.

Kendileri bir halta yaramayıp sadece egolarını tatmin etmek için kontrolcü, psikopatik düşünceleri ile sırf doğurduğu için evladının hayatını dini de alet edip mahvetmekten geri kalmayan annelerden biri daha..

Mevzu burda her ne kadar dini inanış, evlat üzerinde sorumluluklarını yapma gibi gözüksede esasında kendi günahlarını bir şekilde vaizlik yaparak kapatma çabasıdır.

Memnun olmadığı hayatını bir de başkalarına da zindan ederek yaşamayı kendine görev edinirler.

Bunlar hasta insanlar ve tedavi edilmeleri gerekiyor. Ally sen beni anladın sanıyorum.

Boşver yolunu hayatını çiz ve ilerde anne olduğunda kendi doğrularını öğretirken dahi naif ol evlatlarına karşı.

Koca bir nesil böyle annelerin elinde harcandı. Ben nasip olursa çocuklarıma İslamiyeti de dini de çok güzel anlatacağım.

Dinimiz de aynı sizin dediğinizi diyor. Ama evlatlarınızı da eğitin dinini öğretin diyor. Nefret ettirmeyin diyor.. Anne hatalı ama cahilliğinden
Bu yaşına gelmişim hala benle namaz kılmıyorsun saçını boyatıyorsun diye kavga ediyor ben cahil deyince topa tuttunuz şimdi kendiniz cahil yazmışsınız? Ayrıca ben kendi annemi aşağılayacak bir insan değilim burda cahil ve anlayışsız olduğu için teselli ve çözüm aradım olayı anlayan iyi niyetli ve bilinçli arkadaşlar da yardımcı oldular zaten siz ve sizin gibilerin daha fazla fikirlerinize ihtiyacım yok konuma daha fazla yorum yapmazsanız sevinirim

Burada müslüman olmayan arkadaşlar da var.
Benim görevimde kızımı en iyi şekilde yetiştirmekti,yetiştrdim evlendirdim.
Ama hiç bir zaman baskı kurmadım üzerinde..
Hepimizin görevi demedim dikkat ettiyseniz. Burada müslüman olmayanların da olduğunun bilincinde olarak müslüman bir annenin görevi dedim.

Ama din özgürlüğü konusunda aynı görüşteyiz. Dinde zorlama yoktur

Sadece üzüldüm bu yaştan sonra çok zor ama küçüklüğünde konu sahibinin yüreğine dokunsaydı annesi keşke

Öyle katı ki annesine karşı, babasının aldatmasını bile annesinin suçu olarak görüyor

Öncelikle ben kapalı bir insan değilim...

Dinini doğru yaşamaya çalışan insanlara yobaz denmesini aşırı irrite buluyorum. Hele insanın kendi annesine bu şekilde söylemesi bana gore daha irrite edici... Açarsın okursun, yanlis mi doğru mu söylüyor görürsün. İnanır uygularsin ya da inanmaz uygulamazsın ama dini emirler kesin ve degismezdir. Sorgulamanında kendi adıma haddimize olduğunu düşünmüyorum.

Annenizin Anadolu'nun küçük bir köyünden gelmesi, İzmirli olamamasi! da cahil yapmaz ayrıca. Kadın kendi yaşam görüşüne göre hayatını devam ettiriyor. Onun inancında anne babalar çocuklarını İslam üzerine yetiştirmekle yükümlü ve bunun hesabını ahirette verecek. Kendince doğru olanı yapmış yani.
Kaldı ki babanız İzmirli olmuş ama onunda başka yanlışları olmuş... Annenizin içki içen damat istememe durumu inancinin yanında, damadınında babanız gibi olacağından korktuğu için olabilir mi?

Ayrıca bir İzmirli olarak 33 yaşında hayatın sadece evlenerek kurulacağını mı düşünüyorsunuz? Çok daha öncesinde kendi evinize çıkıp hayatınızı kurabilirdiniz. 3 haftalık birliktelik arada tanıdık olsun yada olmasın aileler ile tanışmak için yeterli değil.
Ben dinini yaşayan insanlara saygı duyuyorum. Ama iş başkasına karışmaya gelince bu yobazlığa giriyor. Çocuğu da olsa o bir birey. Mesela bizim bir komşumuz vardı, kadın din görevlisiydi. Çocuklarını küçükken dindar yetiştirmeye çalışmış, ama çocukları büyüyünce dindar olmamayı tercih etmişler. "Benim yapabileceğim bu kadar, sorumluluğum bu kadar. Onlar büyüdü ve artık kendi hayatlarını ellerine aldılar, bundan sonrasına karışamam." derdi kadın. Böyle olmak çok mu zor anlamıyorum. Hiçbir dinde de çocuklarınızı zorla kendi inançlarınıza uydurun diye bir şey yok. En fazla kendince olan doğruları yanlışları anlatırsın, gerisi onlara kalmış.

Kimle evleneceğinizi söylersiniz biter, söz hakkı tanımanız saçma. Evleneceğim ben bitti. Kendi hayatınızı kurun kocaman insansınız

Bu yaşına gelmişim hala benle namaz kılmıyorsun saçını boyatıyorsun diye kavga ediyor ben cahil deyince topa tuttunuz şimdi kendiniz cahil yazmışsınız? Ayrıca ben kendi annemi aşağılayacak bir insan değilim burda cahil ve anlayışsız olduğu için teselli ve çözüm aradım olayı anlayan iyi niyetli ve bilinçli arkadaşlar da yardımcı oldular zaten siz ve sizin gibilerin daha fazla fikirlerinize ihtiyacım yok konuma daha fazla yorum yapmazsanız sevinirim
Hakkınızda olumlu temennilerime rağmen bana bunu yazıyorsanız karakteriniz ortadadır. Yazık 33 yaş boşa gitmiş hala aldatan babaya hayran bir hanım.

Gidin babanızla yaşayın madem ne diyeyim.

Selametle

Kendileri bir halta yaramayıp sadece egolarını tatmin etmek için kontrolcü, psikopatik düşünceleri ile sırf doğurduğu için evladının hayatını dini de alet edip mahvetmekten geri kalmayan annelerden biri daha..

Mevzu burda her ne kadar dini inanış, evlat üzerinde sorumluluklarını yapma gibi gözüksede esasında kendi günahlarını bir şekilde vaizlik yaparak kapatma çabasıdır.

Memnun olmadığı hayatını bir de başkalarına da zindan ederek yaşamayı kendine görev edinirler.

Bunlar hasta insanlar ve tedavi edilmeleri gerekiyor. Ally sen beni anladın sanıyorum.

Boşver yolunu hayatını çiz ve ilerde anne olduğunda kendi doğrularını öğretirken dahi naif ol evlatlarına karşı.

Koca bir nesil böyle annelerin elinde harcandı. Ben nasip olursa çocuklarıma İslamiyeti de dini de çok güzel anlatacağım.
Evet annem zor bir insan ama bir halta yaramayan biri değil lafınızı bilerek yorum yapın lütfen

Kendi doğruları var annenizin çok katı doğruları ne o sizi değiştirebilir ne de o sizi bu saatten sonra. Sizin annenizim söylediklerini geçiitirip kararlarınız konusunda daha sağlam durmanız lazım karşısında. Ben olsam çalışıyorsam evlenmesem bile ayrı eve çıkmakla işe başlardım.

konu sahibi size de yorumum su

benim anladigim su, degil 33 53 de olsaniz annenizle babanizla yasamaya devam ettiginiz surece
onlar size cocuk muamelesi yapacaklar, siz de yetiskin bile olsaniz onlarin kucuk cocugu hissiyatinda olacaksiniz.

benim ailem de konudaki anne gibi bir cok konuda beni elestirirler, yaslarimiz sizinle yakin, ancak ben sizin kadar takmiyorum, cunku birlikte yasamiyoruz, gorustugumuz nadir zamanlarda da tolere ediyoruz karsilikli.

siz imkaniniz var ise annenizden biraz uzaklasin.
Bunu evlilikle yapacaksiniz diye kendinizi de sartlamayin ki yanlis bir evlilige suruklenmis olmayin.

bir de bu kadar baskici ailelerde birazcik yalan soylemeyi ben sahsen mubah goruyorum.
Aynı evde yaşamak zaten çok zor herşeyim batıyor ama evlenmeden tek başıma ayrı eve çıkamam maddi durumum yetmez başka biriyle de ayrı eve çıkmak istemiyorum ancak evlenirsem çıkarım

Hepimizin görevi demedim dikkat ettiyseniz. Burada müslüman olmayanların da olduğunun bilincinde olarak müslüman bir annenin görevi dedim.

Ama din özgürlüğü konusunda aynı görüşteyiz. Dinde zorlama yoktur

Sadece üzüldüm bu yaştan sonra çok zor ama küçüklüğünde konu sahibinin yüreğine dokunsaydı annesi keşke

Öyle katı ki annesine karşı, babasının aldatmasını bile annesinin suçu olarak görüyor
Bu düşüncede yaşayan bir kişinin evladının yüreğine dokunması mümkün mü acaba,bana göre değil.
Çünkü kendi doğruları var annenin,kızı hatalı neden saç boyuyor namaz kılmıyor diye üstüne gidiyor.
Baba neden terk etti onu bilmiyoruz elbette,belkide adam bıktı karısından yada başka sebebleri de olabilir.

Merhaba kızlar, benim derdim yobaz bir anneye sahip olmak. Ortaokula başladığımdan beri okul eteğim(kısa etek değil diz hizasında giyerdim)saçımın modeli(normal bir topuz yapmıştım balkondan aşağıya boz o saçını diye bağırdı) herşeyi anneme batıyor. Liseye başladım yine aynı şekilde çantamı defterimi karıştırırdı herseyime kızar babamı da bana karşı doldurur hatta döv derdi. Benim annem evlendikten sonra iç Anadolu’dan köyden gelmiş İzmire kapalı bir kadın babamsa küçükken gelmiş İzmir’e yani babam İzmirli gibi annem de hala o köyden gelmiş kadın hiç değişmedi gelişmedi. Babamla içki içtiği için hep kavga ederdi kendisi kendine hiç bakmaz onun hayatında sadece din vardır küçükken İzmir sıcağında bana zorla oruç tuttururdu ben gizli gizli su içerdim. Kendisi namaz kılıp kuran okuduğu için bizimde öyle olmamızı istiyor. Saçımı boyatmam makyaj yapmam öne sürmem ona göre çok yanlış kendisi rahibe gibi yaşadığı için bizimde öyle olmamızı istiyor. Gelelim asıl konuya. Ben üç haftadır biriyle görüşüyorum ortak bi arkadaşımız aracılığıyla tanıştık o önceden beni görmüş beğenmiş çok saygılı yılışık hareketleri olmayan işinde gücünde biri benim içime sindi her anlamda. Onun da ailesi beni biliyor işi ciddiyete götürmek istiyorlar yaşımız da öyle küçük değil. O da bana ailene söyle ailelerimizle tanışalım dedi. Bugün anneme söyledim içki içen biriyse evimde istemiyorum getirme benim evime dedi ara sıra içiyor ama alkolik değil yinede ben bunu anneme söylemedim sonra başladı ben ve kardeşlerim için namaz kılmıyorsunuz kaç yaşına geldiniz niye kılmıyorsunuz kendinize çeki düzen verin artık diye bende senin gibi olmak zorunda değiliz bıktım artık yeter dedim doğru düzgün konuşamadık kavga ettik çıktım evden. Babam annemi aldattı evden gitti yıllar önce onların sorunları yüzünden borçları kavgaları yüzünden ben kendi hayatımı kuramadım. 33 yaşındayım hayatımın içine sıçtılar burda güzel bir şeyden bahsediyorum mutluluğumu bile yaşatmadı yaşama hevesim kalmadı onun yüzünden...
İzmiri "modern" babanız "köylü" "gelişmemiş" annenizi aldattı. 33 yaşında hala hayatınıza sahip çıkamadığınız için birilerini suçluyorsunuz... Anlıyorum

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
X