Aşırı yobaz bir anneyle yaşamak...

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Kızına saygı duymayan kadına kızı niye saygı duysun? Kadın kimseye ellesmese kızı da annesini takmaz. Annesinin ibadetlerine laf mı etmiş? Tanistirin adayı. Anneniz mantıklı bı sebep sunarsa ona göre reddedersiniz ama gerekçeleri buysa ciddiye alicak değilsiniz tabii

Anneniz kötü niyetli değil sadece kendi dogrulari ile yaşıyor, sizin istediğiniz ya da hayal ettiğiniz gibi düşünmesi imkansiz. Uzlaşmanız gerek onun da kalbi kırılmasın sizin de ileride pişmanlığınız olmasın

Hanımlar artık tamam konu zaten hassas,kimse ceza almasın buradan.

Konunun hassaslığı değil herkesin inancı kendisine orada zaten bızlık bir durum yok ama yazım şekli cok rahatsız edici. Herkesin annesi ile arası iyi olmak zorunda da değil ama saygı ya. Hadi kadıncağız bilmemiş öğrenmemiş. Peki ya konu sahibine ne demeli?

Başkası değil evladı. Evladını ahiret mutluluğu için uyarmak her müslüman annenin görevi. Üslubu yanlış diye yazmıştım zaten. Ama 33 yaşında bir hanım köyden gelen eğitimsiz bir anneyi bu kadar eleştirmesin ya..
Valla benim büyüklerim belki de bu kadından daha dindardir ama kimseye böyle saygısızlık yapmazlar. Benim de başıma gelse ben de tahammül etmek zorunda değilim. kocaman kadın

Başkası değil evladı. Evladını ahiret mutluluğu için uyarmak her müslüman annenin görevi. Üslubu yanlış diye yazmıştım zaten. Ama 33 yaşında bir hanım köyden gelen eğitimsiz bir anneyi bu kadar eleştirmesin ya..
Köylülük eşittir dindarlık demek değil ki. Sanılanın aksine köylerde dindarlık yoktur, gelenekçilik vardır. Köylülük bir savunma değil o yüzden.

Birine zorla bir şey dayatirsan hele bunu küçük yaşlardan başlayarak yaparsan genelde isteğinin tam tersi olur. O kişi dayattigin seyden soğur. Zorlama olmaz yani. 3 hafta evlenmeye karae vermek için çok erken bence. Anneniz tanı biraz daha demeliydi. Gerçekten 3 hafta nedir bir 6 ay falan geçsin öyle tanışsın aileler. Olmadi aile tanışmasından sonra hızlı geçersiniz nisan düğün işlerini
Zaten biz hemen evlenelim demiyoruz hem çok yeni hem de korona var sadece evden çıkarken yalan söylemeyeyim diye bilsin istedik onun ailesi de beni bildiği için merak etmiş istediğin zaman tanıştırırım dedi olay bu

Burada müslüman olmayan arkadaşlar da var.
Benim görevimde kızımı en iyi şekilde yetiştirmekti,yetiştrdim evlendirdim.
Ama hiç bir zaman baskı kurmadım üzerinde..

Yobazmış.
Ahirette görürüz kim yobaz kim değil
Kendi dinini öğretmeye ya da uygulamaya çalışan insanlara bu yaftayi yapıştırıp sonra da ben Müslümanım diyenler nasıl müslüman ben anlamıyorum
Annenizin üslubu nefsinize ağır geliyor olabilir ama hakikati söylüyor
Tabi işinize gelmez o ayrı
Hoşgörülü bir dini bu kadar saçma bir hale getiren zihniyetler yobaz evet. Dinde zorlama yoktur. Dininizi Tv programlardaki ağlak hocalardan değil kaynağından öğrenmeye çalışırsanız üslubun yanlış olduğunu siz de bilirsiniz

Merhaba kızlar, benim derdim yobaz bir anneye sahip olmak. Ortaokula başladığımdan beri okul eteğim(kısa etek değil diz hizasında giyerdim)saçımın modeli(normal bir topuz yapmıştım balkondan aşağıya boz o saçını diye bağırdı) herşeyi anneme batıyor. Liseye başladım yine aynı şekilde çantamı defterimi karıştırırdı herseyime kızar babamı da bana karşı doldurur hatta döv derdi. Benim annem evlendikten sonra iç Anadolu’dan köyden gelmiş İzmire kapalı bir kadın babamsa küçükken gelmiş İzmir’e yani babam İzmirli gibi annem de hala o köyden gelmiş kadın hiç değişmedi gelişmedi. Babamla içki içtiği için hep kavga ederdi kendisi kendine hiç bakmaz onun hayatında sadece din vardır küçükken İzmir sıcağında bana zorla oruç tuttururdu ben gizli gizli su içerdim. Kendisi namaz kılıp kuran okuduğu için bizimde öyle olmamızı istiyor. Saçımı boyatmam makyaj yapmam öne sürmem ona göre çok yanlış kendisi rahibe gibi yaşadığı için bizimde öyle olmamızı istiyor. Gelelim asıl konuya. Ben üç haftadır biriyle görüşüyorum ortak bi arkadaşımız aracılığıyla tanıştık o önceden beni görmüş beğenmiş çok saygılı yılışık hareketleri olmayan işinde gücünde biri benim içime sindi her anlamda. Onun da ailesi beni biliyor işi ciddiyete götürmek istiyorlar yaşımız da öyle küçük değil. O da bana ailene söyle ailelerimizle tanışalım dedi. Bugün anneme söyledim içki içen biriyse evimde istemiyorum getirme benim evime dedi ara sıra içiyor ama alkolik değil yinede ben bunu anneme söylemedim sonra başladı ben ve kardeşlerim için namaz kılmıyorsunuz kaç yaşına geldiniz niye kılmıyorsunuz kendinize çeki düzen verin artık diye bende senin gibi olmak zorunda değiliz bıktım artık yeter dedim doğru düzgün konuşamadık kavga ettik çıktım evden. Babam annemi aldattı evden gitti yıllar önce onların sorunları yüzünden borçları kavgaları yüzünden ben kendi hayatımı kuramadım. 33 yaşındayım hayatımın içine sıçtılar burda güzel bir şeyden bahsediyorum mutluluğumu bile yaşatmadı yaşama hevesim kalmadı onun yüzünden...
33 yolun yarısına 2 kalmış ilk yarim onların olmuş diğerini kendiniz yaşayın .

Yobazmış.
Ahirette görürüz kim yobaz kim değil
Kendi dinini öğretmeye ya da uygulamaya çalışan insanlara bu yaftayi yapıştırıp sonra da ben Müslümanım diyenler nasıl müslüman ben anlamıyorum
Annenizin üslubu nefsinize ağır geliyor olabilir ama hakikati söylüyor
Tabi işinize gelmez o ayrı
Ben de dindar hatta baya baya dindar bir insanım lakin dindar bir insanın evladı dini emirleri ısrarla yapmak istemiyorsa bu ailenin suçudur kimse kusura bakmasın. Sevdirmemiştir, korkutmuştur, yeterince anlatmamıştır. Anne olarak niyeti iyi olabilir fakat gidiş yolu yanlış.

Yazdıklarımdan hiçbirşey anlamamışsınız ben annem kapalı diye yobaz demedim herkesi kendi gibi yaşamaya zorluyor kavga çıkartıyor diye yobaz dedim ayrıca siz benim neler yaşadığımı bilmiyorsunuz

Kesinlikle haklısınız. Kimsenin ne yaşadığını hiç kimse bilemez. Çocukluğunuzda yaralar almışsınız belli ki. Keşke anneniz hır gür ile değil de gönlünüze dokunarak büyütseydi sizi.

Amacım sizi kırmak değil. Annenizi kaybedince pişman olmayın onun da be yaşadığını annesinin babasının ona ne yaşattığını bilemeyiz ki

Konunun hassaslığı değil herkesin inancı kendisine orada zaten bızlık bir durum yok ama yazım şekli cok rahatsız edici. Herkesin annesi ile arası iyi olmak zorunda da değil ama saygı ya. Hadi kadıncağız bilmemiş öğrenmemiş. Peki ya konu sahibine ne demeli?
İnanç olayına girersek içinden çıkamayız sonra o başka bir konu zaten.
Konu sahibinin neler yaşadığını bilemiyoruz burada.
Kendi yaşadığı hayatı kızına dayatıyorsa ısrarla bende çok saygı duyamam mesela.

Zaten biz hemen evlenelim demiyoruz hem çok yeni hem de korona var sadece evden çıkarken yalan söylemeyeyim diye bilsin istedik onun ailesi de beni bildiği için merak etmiş istediğin zaman tanıştırırım dedi olay bu
Olsun tanışmak için de erken. Aileler işin içine girince her şeyi hızlandırmak isteyebilir bir şekilde. Bir bakmışsınız ne olduğunu anlamadan nikah masasindasiniz.

Evladı evet sahibi olduğu bir kişi değil. Kim olursa olsun kendi başına bir bireyden bahşediyoruz dahası yaş 33. Üslubu yanlışsa hala neyi savunuyorsunuz? Uyarı bir kere yapılır. Baskı yapmakla uyarmak birbirilerinden farklı şeyler. Neden eleştirmesin? Çoğu anne-baba köyden geldi ama kendini geliştirmek, yaşadığın yere uyum sağlamak diye bir şey var. Nice köyden gelen anneler açıktan üniversite bile okuyor azmedip. Sırf anne diye mi eleştiriye kapalı oluyor anlamadım

Burada müdahale etmem lazım diye düşünüyorum.

Din başka bir boyuttur ince çizgisi vardır her zaman.
Bunu dayatmak illaki yapmak zorundasın demek ne kadar akılcı bir yaklaşımdır.
Kimseye zorla uygulatmak sevaptan çok günaha girer.
Kişinin kendi kararıdır bunu uygular yada uygulamaz sadece kendisini bağlar.
Dinimiz de aynı sizin dediğinizi diyor. Ama evlatlarınızı da eğitin dinini öğretin diyor. Nefret ettirmeyin diyor.. Anne hatalı ama cahilliğinden

Ben de dindar hatta baya baya dindar bir insanım lakin dindar bir insanın evladı dini emirleri ısrarla yapmak istemiyorsa bu ailenin suçudur kimse kusura bakmasın. Sevdirmemiştir, korkutmuştur, yeterince anlatmamıştır. Anne olarak niyeti iyi olabilir fakat gidiş yolu yanlış.
Ben kusura bakarım,aile istediği kadar yaptırmaya çalışsın anlatsın uygulamaya geçsin,karşıdaki almak istemiyorsa ne olacak peki.
Tercih meselesidir bunlar.

Merhaba kızlar, benim derdim yobaz bir anneye sahip olmak. Ortaokula başladığımdan beri okul eteğim(kısa etek değil diz hizasında giyerdim)saçımın modeli(normal bir topuz yapmıştım balkondan aşağıya boz o saçını diye bağırdı) herşeyi anneme batıyor. Liseye başladım yine aynı şekilde çantamı defterimi karıştırırdı herseyime kızar babamı da bana karşı doldurur hatta döv derdi. Benim annem evlendikten sonra iç Anadolu’dan köyden gelmiş İzmire kapalı bir kadın babamsa küçükken gelmiş İzmir’e yani babam İzmirli gibi annem de hala o köyden gelmiş kadın hiç değişmedi gelişmedi. Babamla içki içtiği için hep kavga ederdi kendisi kendine hiç bakmaz onun hayatında sadece din vardır küçükken İzmir sıcağında bana zorla oruç tuttururdu ben gizli gizli su içerdim. Kendisi namaz kılıp kuran okuduğu için bizimde öyle olmamızı istiyor. Saçımı boyatmam makyaj yapmam öne sürmem ona göre çok yanlış kendisi rahibe gibi yaşadığı için bizimde öyle olmamızı istiyor. Gelelim asıl konuya. Ben üç haftadır biriyle görüşüyorum ortak bi arkadaşımız aracılığıyla tanıştık o önceden beni görmüş beğenmiş çok saygılı yılışık hareketleri olmayan işinde gücünde biri benim içime sindi her anlamda. Onun da ailesi beni biliyor işi ciddiyete götürmek istiyorlar yaşımız da öyle küçük değil. O da bana ailene söyle ailelerimizle tanışalım dedi. Bugün anneme söyledim içki içen biriyse evimde istemiyorum getirme benim evime dedi ara sıra içiyor ama alkolik değil yinede ben bunu anneme söylemedim sonra başladı ben ve kardeşlerim için namaz kılmıyorsunuz kaç yaşına geldiniz niye kılmıyorsunuz kendinize çeki düzen verin artık diye bende senin gibi olmak zorunda değiliz bıktım artık yeter dedim doğru düzgün konuşamadık kavga ettik çıktım evden. Babam annemi aldattı evden gitti yıllar önce onların sorunları yüzünden borçları kavgaları yüzünden ben kendi hayatımı kuramadım. 33 yaşındayım hayatımın içine sıçtılar burda güzel bir şeyden bahsediyorum mutluluğumu bile yaşatmadı yaşama hevesim kalmadı onun yüzünden...
Ooo 33 yaşında hala bu kadar karışma cesareti vvar mı

Ben kusura bakarım,aile istediği kadar yaptırmaya çalışsın anlatsın uygulamaya geçsin,karşıdaki almak istemiyorsa ne olacak peki.
Tercih meselesidir bunlar.
Küçüklükten beri dindar bi ailede yetişen ve bu konularda olması gerektiği gibi bir yaklaşım gören çocuklar mesafeli olup bu benim hayatım demiyorlar zaten varsa da bu istisna olur.

Bunlar biryerden öğrenilecek şeyler değil yıllardır herşeyime kızıp surat asıyor yıllardır söylüyorum senin gibi olmak zorunda değilim diye ben bunları yaşamak zorunda değilim saygıyı da sizden öğrenecek değilim benim hayatıma neden saygı gösterilmiyor peki?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
X