Aşırı yobaz bir anneyle yaşamak...

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Yobazmış.
Ahirette görürüz kim yobaz kim değil
Kendi dinini öğretmeye ya da uygulamaya çalışan insanlara bu yaftayi yapıştırıp sonra da ben Müslümanım diyenler nasıl müslüman ben anlamıyorum
Annenizin üslubu nefsinize ağır geliyor olabilir ama hakikati söylüyor
Tabi işinize gelmez o ayrı
Ailesi müslüman diye çocuk müslüman olacak diye kural yok benim annem hacı babam deist gayette aralarında saygı var bende deistim. Sizi bağlamaz onlarla cehenneme gitmeyeceksiniz takma bu kadar canım

Yobazmış.
Ahirette görürüz kim yobaz kim değil
Kendi dinini öğretmeye ya da uygulamaya çalışan insanlara bu yaftayi yapıştırıp sonra da ben Müslümanım diyenler nasıl müslüman ben anlamıyorum
Annenizin üslubu nefsinize ağır geliyor olabilir ama hakikati söylüyor
Tabi işinize gelmez o ayrı
Hay ağzına sağlık 👏👏👏

Öncelikle ben kapalı bir insan değilim...

Dinini doğru yaşamaya çalışan insanlara yobaz denmesini aşırı irrite buluyorum. Hele insanın kendi annesine bu şekilde söylemesi bana gore daha irrite edici... Açarsın okursun, yanlis mi doğru mu söylüyor görürsün. İnanır uygularsin ya da inanmaz uygulamazsın ama dini emirler kesin ve degismezdir. Sorgulamanında kendi adıma haddimize olduğunu düşünmüyorum.

Annenizin Anadolu'nun küçük bir köyünden gelmesi, İzmirli olamamasi! da cahil yapmaz ayrıca. Kadın kendi yaşam görüşüne göre hayatını devam ettiriyor. Onun inancında anne babalar çocuklarını İslam üzerine yetiştirmekle yükümlü ve bunun hesabını ahirette verecek. Kendince doğru olanı yapmış yani.
Kaldı ki babanız İzmirli olmuş ama onunda başka yanlışları olmuş... Annenizin içki içen damat istememe durumu inancinin yanında, damadınında babanız gibi olacağından korktuğu için olabilir mi?

Ayrıca bir İzmirli olarak 33 yaşında hayatın sadece evlenerek kurulacağını mı düşünüyorsunuz? Çok daha öncesinde kendi evinize çıkıp hayatınızı kurabilirdiniz. 3 haftalık birliktelik arada tanıdık olsun yada olmasın aileler ile tanışmak için yeterli değil.
Dini emir bile olsa sorgulamadan bir şeye inanmak, gerçekten inanmak mıdır sizce? Ben de hep din sorgulanmasın diyenleri sorgularım. Zaten sorgulamaya sorgulamaya böyle olduk. Peki bu dini öğretmeye çalışan anne babalar gerçekten dini biliyor mu? Açıp okumuş mudur ki? Yoksa onlar da sorgulamadan her duyduğuna inanmış mı? Kafamda deli sorgalar, ama sorgulamamaliyim.

Annenizin sizde güven duygusu uyandıramadigina, bu yüzden dinden sogumaniza ve onun gibi olmak istemeyisinize üzüldüm. Anlayışlı ölçülü güzel bir örnek olsaydi ben eminim ki siz ibadetinizi icten gelerek yapıp gizlice su bile icmek zorunda kalmayacaktiniz. Anneniz kendi dogrularini size aktaramamis ve bunun pismanligini yasiyor gibi geldi, sevdirerek dini size yansitamamis. Ama ne olursa olsun bu kadar tepki vermesi cok abarti, gercek dindarlik böyle bisey degil. Normal bir sac toplamada bu kadar cildiriyorsa bir problem vardir. Acaba babanizin onu aldatmasi ile ilgisi olabilir mi? Aklima masumlar apartmani geldi çünkü. Hani anne biseyleri sebep veya bahane olarak görüyor ve hincini sizden cikarmak istiyor gibi

Anneniz çok cahil üzgünüm. Bir an önce kurtarın kendinizi o evden.
Bu mesajıma beğenmedim atanların düşünce yapılarını merak ediyorum doğrusu :KK66: Bir insanın dinini yaşaması özgürlüktür ama başkasına dini baskı yapması cahilliktir. Bu bana göre olan bir şey değil yani doğru bu. Cahile cahil demek de yanlış görülür olmuş vay be.

Kendileri bir halta yaramayıp sadece egolarını tatmin etmek için kontrolcü, psikopatik düşünceleri ile sırf doğurduğu için evladının hayatını dini de alet edip mahvetmekten geri kalmayan annelerden biri daha..

Mevzu burda her ne kadar dini inanış, evlat üzerinde sorumluluklarını yapma gibi gözüksede esasında kendi günahlarını bir şekilde vaizlik yaparak kapatma çabasıdır.

Memnun olmadığı hayatını bir de başkalarına da zindan ederek yaşamayı kendine görev edinirler.

Bunlar hasta insanlar ve tedavi edilmeleri gerekiyor. Ally sen beni anladın sanıyorum.

Boşver yolunu hayatını çiz ve ilerde anne olduğunda kendi doğrularını öğretirken dahi naif ol evlatlarına karşı.

Koca bir nesil böyle annelerin elinde harcandı. Ben nasip olursa çocuklarıma İslamiyeti de dini de çok güzel anlatacağım.
Ben Quora'da psikopatlar çocuklarını sever mi ? diye bir soruya gelen cevapları okumuştum .Psikopat ebeveynler özetle şöyle demişler: Ben çocuklarımı kendi uzantım gibi görüyorum , benim kurallarımla yaşamalılar . Toplumuzun normal gördüğü bu ebeveynlik aslında psikopatlara özgü bir şey.

Ben Quora'da psikopatlar çocuklarını sever mi ? diye bir soruya gelen cevapları okumuştum .Psikopat ebeveynler özetle şöyle demişler: Ben çocuklarımı kendi uzantım gibi görüyorum , benim kurallarımla yaşamalılar . Toplumuzun normal gördüğü bu ebeveynlik aslında psikopatlara özgü bir şey.
Aynen öyle. Ve daha vahim olan bunların yetiştirdikleri çocukların yaşantıları..

Kendisine baksan harika bir anne mi ? Değil. Harika bir insan mı ? Hiç değil.

Cennet,cehennem,sütümü helal etmem diye diye çocuklarını korkuyla büyütüp hayatını mahveden ağır hastalar benim gözümde..

Aynen öyle. Ve daha vahim olan bunların yetiştirdikleri çocukların yaşantıları..

Kendisine baksan harika bir anne mi ? Değil. Harika bir insan mı ? Hiç değil.

Cennet,cehennem,sütümü helal etmem diye diye çocuklarını korkuyla büyütüp hayatını mahveden ağır hastalar benim gözümde..
Çok şükür ki ne annem ne anneannem ne de babaannem böyle değildi. Anneannemle babaannem dua da okurdu Allaha da inanırlardı ama hiçbir zaman bağnaz ve yobaz olmadılar. İkisinin de kökeni köydü. Hala da gideriz köye. Askılı elbiseyle, kısa etekle gidiyoruz. En ufak bir kötü tepkiyle karşılaşmıyoruz. Anadolu kültürü normalde hoşgörülüdür zaten. Keşke herkes böyle olsa.

Çok şükür ki ne annem ne anneannem ne de babaannem böyle değildi. Anneannemle babaannem dua da okurdu Allaha da inanırlardı ama hiçbir zaman bağnaz ve yobaz olmadılar. İkisinin de kökeni köydü. Hala da gideriz köye. Askılı elbiseyle, kısa etekle gidiyoruz. En ufak bir kötü tepkiyle karşılaşmıyoruz. Anadolu kültürü normalde hoşgörülüdür zaten. Keşke herkes böyle olsa.
Maalesef böyle ebeveynler azınlıkta.

Annenizin sizde güven duygusu uyandıramadigina, bu yüzden dinden sogumaniza ve onun gibi olmak istemeyisinize üzüldüm. Anlayışlı ölçülü güzel bir örnek olsaydi ben eminim ki siz ibadetinizi icten gelerek yapıp gizlice su bile icmek zorunda kalmayacaktiniz. Anneniz kendi dogrularini size aktaramamis ve bunun pismanligini yasiyor gibi geldi, sevdirerek dini size yansitamamis. Ama ne olursa olsun bu kadar tepki vermesi cok abarti, gercek dindarlik böyle bisey degil. Normal bir sac toplamada bu kadar cildiriyorsa bir problem vardir. Acaba babanizin onu aldatmasi ile ilgisi olabilir mi? Aklima masumlar apartmani geldi çünkü. Hani anne biseyleri sebep veya bahane olarak görüyor ve hincini sizden cikarmak istiyor gibi
Aldatma olayı çok çok sonra en son oldu annem hep böyleydi ben ortaokuldayken başladı baskılara.

Dini emir bile olsa sorgulamadan bir şeye inanmak, gerçekten inanmak mıdır sizce? Ben de hep din sorgulanmasın diyenleri sorgularım. Zaten sorgulamaya sorgulamaya böyle olduk. Peki bu dini öğretmeye çalışan anne babalar gerçekten dini biliyor mu? Açıp okumuş mudur ki? Yoksa onlar da sorgulamadan her duyduğuna inanmış mı? Kafamda deli sorgalar, ama sorgulamamaliyim.

Laf soktugunuzu sanıyorsunuz herhalde ama ban riskini göze alarak güzelce örnek üzerinden açiklamaya çalışayım; Mesela tesettür konusu. Sonuç olarak kadın içinde, erkek içinde örtünme şekli Kuran'da belirtilmiş.Yani Kuran'da geçen farz kılınmış bir konuyu açıp okursun, algılarsın ama değiştirme şansımız var mı? Sanırım yok. Yani hayır ben mayolu namaz kılacağim diyemem herhalde 😅 Burada bana göre asıl sorgulanması gereken böyle bir emir neden ve niçin geldi olabilir. Kaldı ki mesajımda da açarsın okursun doğru mu yanlış mı bakarsın, inanırsın inanmazsın sana kalmış dedim. Lütfen mesajımı çarpıtmayın.

Herkesi, herşeyi sorgulayabilirsiniz ama sorgularken doğru açıdan sorgulayın. 21. Yüzyılda yaşayıp Google gibi, binlerce dini kitap gibi nimetlere sahipken insanlara hemen yobaz damgasi yapıştırmakta ne bileyim...hoş olmuyor sanki. Ben kendi adıma algilamak için sorguluyorum, araştırıyorum, içime sinene kadar hemde. Ama bu Kuran'da yok, bu yobazlık vs demiyorum. Modernlik algimda kılık kıyafet,inanış üzerinden değil.
İnşallah sorgulama isteginize katkım olmuştur.

Nedeni belli işte, kültürümüzün içine giren Arap kültürü.
Çok güzel şeyler yazardım da banlanırız boşver 😂 ama şu kadarını söyleyeyim ben çocuklara yaşatılan şeylerin ne bir milletin kültürüne ne hayat şartlarının zorluğuna ne de yaşanmışlıklarına bağlamıyorum herkesin aklı vardı kullansaydı. Kötü anneliğin de kötü ebeveyn olmanın da sorumlusu o kişidir. Aynı coğrafyada yaşayan nice güzel ebeveyn varsa onlar da yapsaydı. Bizim zamanımızda şöyle böyle diye başlayan her satırın her kelimenin ardında kılıf uydurma var.

Laf soktugunuzu sanıyorsunuz herhalde ama ban riskini göze alarak güzelce örnek üzerinden açiklamaya çalışayım; Mesela tesettür konusu. Sonuç olarak kadın içinde, erkek içinde örtünme şekli Kuran'da belirtilmiş.Yani Kuran'da geçen farz kılınmış bir konuyu açıp okursun, algılarsın ama değiştirme şansımız var mı? Sanırım yok. Yani hayır ben mayolu namaz kılacağim diyemem herhalde 😅 Burada bana göre asıl sorgulanması gereken böyle bir emir neden ve niçin geldi olabilir. Kaldı ki mesajımda da açarsın okursun doğru mu yanlış mı bakarsın, inanırsın inanmazsın sana kalmış dedim. Lütfen mesajımı çarpıtmayın.

Herkesi, herşeyi sorgulayabilirsiniz ama sorgularken doğru açıdan sorgulayın. 21. Yüzyılda yaşayıp Google gibi, binlerce dini kitap gibi nimetlere sahipken insanlara hemen yobaz damgasi yapıştırmakta ne bileyim...hoş olmuyor sanki. Ben kendi adıma algilamak için sorguluyorum, araştırıyorum, içime sinene kadar hemde. Ama bu Kuran'da yok, bu yobazlık vs demiyorum. Modernlik algimda kılık kıyafet,inanış üzerinden değil.

Boşuna banlanmayin diyorum :)

Merhaba kızlar, benim derdim yobaz bir anneye sahip olmak. Ortaokula başladığımdan beri okul eteğim(kısa etek değil diz hizasında giyerdim)saçımın modeli(normal bir topuz yapmıştım balkondan aşağıya boz o saçını diye bağırdı) herşeyi anneme batıyor. Liseye başladım yine aynı şekilde çantamı defterimi karıştırırdı herseyime kızar babamı da bana karşı doldurur hatta döv derdi. Benim annem evlendikten sonra iç Anadolu’dan köyden gelmiş İzmire kapalı bir kadın babamsa küçükken gelmiş İzmir’e yani babam İzmirli gibi annem de hala o köyden gelmiş kadın hiç değişmedi gelişmedi. Babamla içki içtiği için hep kavga ederdi kendisi kendine hiç bakmaz onun hayatında sadece din vardır küçükken İzmir sıcağında bana zorla oruç tuttururdu ben gizli gizli su içerdim. Kendisi namaz kılıp kuran okuduğu için bizimde öyle olmamızı istiyor. Saçımı boyatmam makyaj yapmam öne sürmem ona göre çok yanlış kendisi rahibe gibi yaşadığı için bizimde öyle olmamızı istiyor. Gelelim asıl konuya. Ben üç haftadır biriyle görüşüyorum ortak bi arkadaşımız aracılığıyla tanıştık o önceden beni görmüş beğenmiş çok saygılı yılışık hareketleri olmayan işinde gücünde biri benim içime sindi her anlamda. Onun da ailesi beni biliyor işi ciddiyete götürmek istiyorlar yaşımız da öyle küçük değil. O da bana ailene söyle ailelerimizle tanışalım dedi. Bugün anneme söyledim içki içen biriyse evimde istemiyorum getirme benim evime dedi ara sıra içiyor ama alkolik değil yinede ben bunu anneme söylemedim sonra başladı ben ve kardeşlerim için namaz kılmıyorsunuz kaç yaşına geldiniz niye kılmıyorsunuz kendinize çeki düzen verin artık diye bende senin gibi olmak zorunda değiliz bıktım artık yeter dedim doğru düzgün konuşamadık kavga ettik çıktım evden. Babam annemi aldattı evden gitti yıllar önce onların sorunları yüzünden borçları kavgaları yüzünden ben kendi hayatımı kuramadım. 33 yaşındayım hayatımın içine sıçtılar burda güzel bir şeyden bahsediyorum mutluluğumu bile yaşatmadı yaşama hevesim kalmadı onun yüzünden...
Sonunda içki içerek karısını aldatan, döven, sarhoşken kadın öldüren yobazla evlenip konu açmayasınız! En azından anneniz içki içen uyuşturucu içen beynini sarhoş eden yobazlardan degil. Toplum için güvenli bir kadın...

Öncelikle laf soktuğumu zanneden ben değilim sizsiniz. Sorgulamak haddimize değil dediniz konuyla ilgili yorum yaptınız ben de ona cevap verdim. Şu an sizin yazdıklarınızın ne konuyla ne de benim yazdıklarımla alakası var. Tesettür konusuymus falan ne alaka. Ben diyorum ki neden sorgulamayalım. Dini de sorgularım, nedenini de, annenin veya başkasının dayatmalarini da. Insan sorgulamadan öğrenemez, anlam bulamaz. Kuranda söyle yazıyor böyle yazıyor diyorsunuz da onun doğru yazdığını nerden biliyorsunuz. Ben de bir kitap yazıp çoğaltsam bunu değiştiren çarpılır yazsam inanacak mısınız? Bunlari anlayabileceginizi zannetmiyorum. Çünkü herkesin bunlara inanmak ve kabul etmek zorunda olduğunu düşünenlerdensiniz sanırım

Yoo gerçekler deniyor. İstisnalar hariç ciddi ciddi kötü niyetli olmaz bir anne evladına karşı.

Sizinkine ne deniyor asıl, pesimizm mi?
Her anne iyi niyetli ise, toplumdaki bu kadar psikopat, hirsiz, katil, dolandirici vs kim yetistiriyor? Egitim kurumlarinda zannetmiyorum ki hirsizligi, katilligi ovsunler..Aile ozellikle de annedir cocugun ilk egitim yeri.Psikologa, psikiyatrise dahi gitseniz, cocuklugunuza inerler.Neden??Her anne iyi niyetli degildir inanin..

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
X