Araba sürme hakkında içim dolu hanımlar

27 yaşında çalışan yeni evli bir kadınım. Ehliyetimi 4 sene önce aldım. Ama hayatımda ilk defa ehliyet alırken parkur aşamasında araba sürdüm. Babam hiçbir zaman öğretmek istemedi “bayan” olduğum için öğrenemeyeceğimi, kaza yapacağımı düşündü hep. Erkek çocuğu olsaydı 16-17 yaşında al arkadaşlarınla gezmeye git diyip anahtarı vereceğine adım gibi eminim.

Neyse 23 yaşımda ehliyet kursuna yazıldım binbir çabayla. Tekte geçtim birkaç gün sürmeme rağmen. Sonra arabam olmadığı için süremedim bir daha. Geldim 27 yaşına. Eşimin arabası var onu sürdük birkaç defa daha sakin yollarda. Kendime güvenim tam aslında. Eşim de görüyor yani kurallara uyuyorum şu ana kadar kaza falan yapmadım. İşe giderken sabahları arada ben sürüyorum o yan koltuğumda oturuyor tavsiye falan veriyor. En sinir olduğum şey de o an rampayı falan görmesem veya anlık şeritten hafif taşsam hemen yapamıyosun, kaza yapacaksın gibi şeyler söylemesi. Veya kırmızı ışık yanmış görüyorum durucam yani. Hemen dur dur diye bağırıyor. Kendimi yetersiz hissettiriyor bana. Normal konularda böyle biri değil ama şu araba öğretme konusunda sanki bambaşka birine dönüşüyor. Yollarda ne magandalar ne şuursuzlar görüyorum onlar bile çatır çatır araba sürüyor ben kurallara uyduğum sakin gittiğim halde yetersiz hissettiriliyorum.

Şu an dediğim gibi sakin yollarda sürdürüyor sadece, ama ben hep böyle arada sırada sakin trafikte sürmek istemiyorum. Hep bu şekilde düz yol gidip geleceksem öğrenemem asla. Bunu eşime söylüyorum iş çıkışlarında veya akşamları da süreyim kalabalık yollara da gireyim diyorum. Arabasına mı kıyamıyor nedir yok diyor daha o aşamaya gelmedin. Yahu hiç zorluk görmezsem o aşamaya nasıl gelicem zaten. Sinirlendim kavga çıkarttım. Bağırdım çağırdım küstüm. Barışmak istiyor ama benim zerre içimden gelmiyor şu an.

Gidip kendi maaşımla sürücü kursuna yazılmayı düşünüyorum. Trafikli, zor neresi varsa aşama aşama sürdürmesini isticem hocadan. Çok sinirlendim ve bıktım başkasının insafına kalmaktan. Zaten araba sürmeyi öğrenmeyi de bu yüzden istiyorum eş bile olsa kimsenin nazına katlanmak istemiyorum.

Öyle işte içim doldu. Özgüvenim tamdı ama böyle şeyler oldukça birileri bana güvenmedikçe negatif yorumlar yaptıkça iyice gözümde büyüdü araba mevzusu. Keşke baba olsun eş olsun güvenselerdi bana biraz. Uzun yazdım sanırım baya kusura bakmayın hanımlar.
Şehrinizde hocalar vardır Instagram da her şehirden bolca direksiyon eğitmeni var. Alın 10 saat ders tertemiz çıkın trafiğe

Eşten , babadan öğretmen olmaz zaten. Eşim gaz ile frenin yerini bilmez, araba kullanmaktan nefret eder ama hep konuşur; yavaşla, kırmızı ışık, tali yol, ara sokak, motorcu, serit..... offffff dedirtir yani !

Özel hoca tutabilirsiniz ki etraf gerçekten maganda dolu . siz ne kadar sakin kullanayim, kurallara uyuyayım derseniz onlar uymadığı için sıkıntı. Bunun için küslüğü uzatmanın anlamı yok. Özür dilerse affedin.
Bu benim kocam. Evde araba işi bende. Ama uzun yolda çok yorucu oluyor. Çocuklar da küçük. Ama maalesef kullanmaya yeltenmiyor ama yanımda hiç susmaz😳

27 yaşında çalışan yeni evli bir kadınım. Ehliyetimi 4 sene önce aldım. Ama hayatımda ilk defa ehliyet alırken parkur aşamasında araba sürdüm. Babam hiçbir zaman öğretmek istemedi “bayan” olduğum için öğrenemeyeceğimi, kaza yapacağımı düşündü hep. Erkek çocuğu olsaydı 16-17 yaşında al arkadaşlarınla gezmeye git diyip anahtarı vereceğine adım gibi eminim.

Neyse 23 yaşımda ehliyet kursuna yazıldım binbir çabayla. Tekte geçtim birkaç gün sürmeme rağmen. Sonra arabam olmadığı için süremedim bir daha. Geldim 27 yaşına. Eşimin arabası var onu sürdük birkaç defa daha sakin yollarda. Kendime güvenim tam aslında. Eşim de görüyor yani kurallara uyuyorum şu ana kadar kaza falan yapmadım. İşe giderken sabahları arada ben sürüyorum o yan koltuğumda oturuyor tavsiye falan veriyor. En sinir olduğum şey de o an rampayı falan görmesem veya anlık şeritten hafif taşsam hemen yapamıyosun, kaza yapacaksın gibi şeyler söylemesi. Veya kırmızı ışık yanmış görüyorum durucam yani. Hemen dur dur diye bağırıyor. Kendimi yetersiz hissettiriyor bana. Normal konularda böyle biri değil ama şu araba öğretme konusunda sanki bambaşka birine dönüşüyor. Yollarda ne magandalar ne şuursuzlar görüyorum onlar bile çatır çatır araba sürüyor ben kurallara uyduğum sakin gittiğim halde yetersiz hissettiriliyorum.

Şu an dediğim gibi sakin yollarda sürdürüyor sadece, ama ben hep böyle arada sırada sakin trafikte sürmek istemiyorum. Hep bu şekilde düz yol gidip geleceksem öğrenemem asla. Bunu eşime söylüyorum iş çıkışlarında veya akşamları da süreyim kalabalık yollara da gireyim diyorum. Arabasına mı kıyamıyor nedir yok diyor daha o aşamaya gelmedin. Yahu hiç zorluk görmezsem o aşamaya nasıl gelicem zaten. Sinirlendim kavga çıkarttım. Bağırdım çağırdım küstüm. Barışmak istiyor ama benim zerre içimden gelmiyor şu an.

Gidip kendi maaşımla sürücü kursuna yazılmayı düşünüyorum. Trafikli, zor neresi varsa aşama aşama sürdürmesini isticem hocadan. Çok sinirlendim ve bıktım başkasının insafına kalmaktan. Zaten araba sürmeyi öğrenmeyi de bu yüzden istiyorum eş bile olsa kimsenin nazına katlanmak istemiyorum.

Öyle işte içim doldu. Özgüvenim tamdı ama böyle şeyler oldukça birileri bana güvenmedikçe negatif yorumlar yaptıkça iyice gözümde büyüdü araba mevzusu. Keşke baba olsun eş olsun güvenselerdi bana biraz. Uzun yazdım sanırım baya kusura bakmayın hanımlar.
Öncelikle size maaşallah diyorum. Özgüveniniz var, farkındalığınız var, hata yapmadığınızın ya da başkalarının hatalarının farkında olmak bile çok güzel bir aşama. Benim de ehliyetim yıllarca kimlik olarak durdu. Araba aldım, manuel, zor geldi. Özel hocadan kendi aracımla ders aldım hatta ama kendime güvenim yoktu. Otomatik şu an aracım. Stressiz sürüyorum çok şükür. Asla eşimin yanında sürmüyorum. Kesin modumu düşürür. Yoldaki çukuru o farketmeyince belediye suçlu, ben farketmezsem dikkatsizim, arabanın ön takımları gitti bla bla bla. Klasik erkek... Sırf bu yüzden onunlayken aracı ben kullanmıyorum.
Kendinize güveninizi kaybetmeyin...

Armittan teklif
Alın. Çokk uyguna sizinle birlikte çıkar trafiğe 1-2 ders yeter de artar bile.
Benim hala oğlum trafiğe cikmamda yanında durmustu. Sağolsun. Sakin mizaçlı biri lazım.

Ehliyet hocam da kadındı çokk güzel sürüyordu ve öğretiyordu gerçekten erkeklerin bir nane bildiği yok bomboş konuşuyorlar. Bir şekilde öğrenmişsiniz çok sevindim sizin adınıza ben de hoca tutma işine iyice ikna oldum darısı başıma inşallah ☺️
yaparsınız siz o azim ve beceri sizde var :KK200:

Aramıza hoş geldin. Kocadan direksiyon hocası olmuyor. Özel ders al ve kendine iyice güvendiğinde özellikle hafta sonları o uyurken arabayı al kaç, dolaş biraz. Erkekler arabaları söz konusu olduğunda nedense canavara dönüşüyor. Arabaya beraber binerken pazarlık yap 'ağzını açarsan cadde ortasında duru iner giderim haberin olsun' de. Şu an da bence barışmana gerek yok, bırak sürünsün. Ben en son 'al anahtarını k.çına sok' diye bağırmıştım 🤣

Erkekler trafikte terör estiriyorlar zaten. Ben prensip olarak babamın ve eşimin yanında araba sürmüyorum. O kadar çok konuşuyorlar ki insana kaza yaptırırlar. İkisi de çok iyi şoför bu arada, babamın zaten mesleği şoförlük. Ama kardeşlerim, kızım falan hep benle yola çıkmak ister çünkü erkekler gibi her şeye cinnet geçirmiyorum. Ki hangi kadının arabasına bindiysem de hep sohbet ede ede güzelce yolumuzu bitirdik. Erkekler öyle değil aman kavga edecek, aman yarışa girecek falan derken insan bunalıyor artık. Siz kendi arabanızı alın durumunuz varsa, bir hocayla da az bir şey trafiğe çıkın zaten kendinize güveniyorsunuz en önemlisi bu. Şimdiden güzel sürüşler dilerim ❤️

Aramıza hoş geldin. Kocadan direksiyon hocası olmuyor. Özel ders al ve kendine iyice güvendiğinde özellikle hafta sonları o uyurken arabayı al kaç, dolaş biraz. Erkekler arabaları söz konusu olduğunda nedense canavara dönüşüyor. Arabaya beraber binerken pazarlık yap 'ağzını açarsan cadde ortasında duru iner giderim haberin olsun' de. Şu an da bence barışmana gerek yok, bırak sürünsün. Ben en son 'al anahtarını k.çına sok' diye bağırmıştım 🤣
Ya kusura bakma sonuna çok güldüm 😂 çünkü bende aynısını yapmıştım demek o noktaya boşa gelinmiyormuş 😂 ben üstüne yolun ortasında durup arabadan kovmuştum shsjdj

Ya kusura bakma sonuna çok güldüm 😂 çünkü bende aynısını yapmıştım demek o noktaya boşa gelinmiyormuş 😂 ben üstüne yolun ortasında durup arabadan kovmuştum shsjdj
Getiriyorlar vallahi, normalde bir dediğimi iki etmeyen kalbimi kırmaktan ödü kopan adam yaratığa dönüşüyor. O gece kavagamızı konu komşu duymuştur kesin, bildiğin sinir krizi geçirdim, soluğum kesildi ağlamaktan. Ama üzüntüden değil bildiğin sinirden. Başlarım arabalarının kıymetine 🤬

Getiriyorlar vallahi, normalde bir dediğimi iki etmeyen kalbimi kırmaktan ödü kopan adam yaratığa dönüşüyor. O gece kavagamızı konu komşu duymuştur kesin, bildiğin sinir krizi geçirdim, soluğum kesildi ağlamaktan. Ama üzüntüden değil bildiğin sinirden. Başlarım arabalarının kıymetine 🤬
Benim kendi aracımdı bide yani kıskanacağı bir malı da yoktu ama inanılmaz ego yapmıştı sürekli uyarıyordu kızıyordu ben tepki verince bağırıyordu nişanı atma noktasına gelmiştik normalde asla ama asla öyle biri değildir. Benim arabama kim binse çok güzel sürüyorsun diyor benimkinin bi yeri kalkıyor kıskanc 😅 sonra o arabasını sattı şimdi benimkine dokundurmuyorum intikamımı aldım sjsjdj

Bunların çoğu böyle cidden.
Ehliyeti ilk aldığımda eşimde böyle,devamlı uyarı uyarı en son başlarım senin arabana diye kapıyı çarptım,yolda bırakıp indim arabadan.
Nasıl sinirlendiysem aklıma geldikçe adama saldırasım geliyor :KK53:
Sonra kendime bir hoca buldum,zamanla anahtar bende kalacak diye el koydum arabaya yavaş yavaş kendim çıkarak hallettim. Aile yakınlarıyla cidden birşey öğrenilmiyor ya da ekstra sabır gerektiriyor hiç gerek yok. Alın arabanın anahtarlarını,ilk zamanlar ders alın sonra devamlı kullanmaya başlayın alışırsınız,ses çıkarırsan arabadan atarım deyin eşinize :KK14:
Not:Şuan kendi aracım var,eşim binince hala konuşması yasak:süslü:

Ben de 4 sene önce aldım ehliyetimi ve hiç araç kullanmamıştım alırken. Sonrasında evlendim eşimle önce boş toprak yollarda sürdüm biraz. Sonrasında İstanbul 3.köprü yolunda bi 40 km fln kullanmıştım, eşim yanımdaydı.(Manueldi)
Derken biz araç değiştirdik otomatik aldık, sabah işe servisle gidiyordum akşam eşim beni akmaya geliyordu hemen yan koltuğa geçiyordu sağ olsun😂 yollarda epey zor, tek şerit full kavisli falan. Neyse biraz biraz kullandım öyle ama hiç tek başıma çıkmadım. Sonra biz şehir değiştirdiiikk ve benim işe gidebilmem için ya dolmuş kullanmam ya da 40km git gel 80km yol yapmam lazımdı. Eşim bi gün dedi ki al arabayı git.. 1 sene geçti üstünden Şuan aktif araç kullanıyorum. Harika süper değilim parklarım hala çok iyi değil L park okey ama paralelde zorlanıyorum falan. Neyse niye anlattım bunları 😅 sevgili kocam beni bu kdr desteklemesine rağmen ben sürücü koltuğunda otururken muhakkak eleştirecek bişi buluyo. Yok çukura düşcen yok sağa baktın mı şerit değiştirirken 😅 ben de diyorum ki bu koltukta ben oturuyorum suuuss.. Bana öğretti sağ olsun onun sayesinde çıktım trafiğe babam hiç desteklememişti ama şimdi de yanında rahat hissedemiyorum bazennn. yani erkekler biraz böyledir 😅Yalnızken çok daha rahat kullanıyorum, ki kesinlikle tek başına çıkarsan iyice özgüven kazanılıyor ve rahatlama geliyor. Uzun yol da yaptım eşim yanımdayken yani bir kısmında bana verdi bana göre uzun yol 2 saat 😅 zamanla daha iyi olcak hepimiziiinn.
İmkan varsa kursunu alll birebir hocadan, sonra da arabayı çal hahahah yoksa iflah olmazlar😅😅

Benim ehliyetim 17 yıl cüzdanda bekledikten sonra araba alıp hocayla derse başladım.Hoca yoğun trafikte arada direksiyona müdahale ediyordu çeviriyordu.O müdahale edince ben direksiyonu bile çevirmeyi bırakıyordum.Sonra ekstra olarak sabah erkenden yollar boşken çıktım,esas öyle yol kat ettim, kendime güvenim geldi.Yalnizken tüm dikkatinizi bu işe verebiliyorsunuz.Hoca da tutsanız sabahları tek deneyimler yaşayın.

Ben babamın arabasını uçurumun kenarında düşürüyordum nerdeyse ağaçlar tutmuştu :KK70: Şu an gülüyorum ama o zaman çok ağladım babam ise arka lastikleri havada olan uçurum kenarında ki arabayı çektirmeye çalışırken gelip gidip ağlama sen iyisin arabasını seviyim hiç önemli değil diyip sakinleştiriyordu :') (Pikniğe gitmiştik bu olayda ve ben arabadan bir şey alırken başka bir araba bana park yerinden çıkıp çıkmadığımı sordu ben de öğrendim sürmeyi hallederim diyerek habersiz arabayı kenara çekmeye çalıştım diğer arabaya yer açmak için, öyle yaşandı bu olay tamamen benim suçumdu :')) Duygulandım da anlatasım geldi öylesine :))

Sizin için önemli olan sizsiniz. Kendinize iyi gelecek şekilde dersinizi de alın arabayı da alın çıkın gezin gezmeden öğrenemezsiniz. Arabayı sabırlı ve sakin şekilde öğretecek birisi lazım. Benim babam öğretmişti ve 25. öğrettiği kişi falandım galiba. Normalde biraz gergin olan babam araba öğretirken çok sakindi ve orta okuldaydım öğrettiğinde. Erken yaşta öğrenmenin faydalarını sonradan çok gördüm hiç sorun yaşamadım o yüzden her türden arabayı sürdüm ancak arabası kıymetli birisinden öğrenmeye çalışırsanız tamamen bağırışların ortasında kalıyorsunuz.

Ben 18 yaşımda babamla araba sürme maceramdan sonra 2 sene arabaya binmedim. tekrar kullanabilmek için terapi almak zorunda kaldım.
Şimdi 35 yaşımdayım. Mükemmel değilim ama 15 yıldır bilfiil kullanıyorum ama dediğiniz gibi sakin ve kurallara uyan bir insanım. Hiç de kaza yapmışlığım yoktur en fazla arkadan çarpmışlardır bana :)
Beni bu hallere sokan babamın yılda fix 2 kazası var.
Hiç canınızı sıkmayın herkes usta şoför olacak diye bir şey yok. Özgüveninizi kaybetmeyin. Olduğu kadar sakin sakin orta şeritten ortalama hızlarda gidersiniz.
Öncelikle bir hocadan ders almanızı tavsiye ederim.
Kocayla da babayla da olmuyor o işler. Kendileri çok bilmiş olduğu için. ☺️

Teşhis: Yeryüzünde en olmayacak kişilerle pratik yapmak. Baba abi erkek kardeş koca
Tedavi: Yürü git asabımı bozma, boşuna mı aldım bu ehliyeti, sen ananın karnında mı öğrendin, araba benim diyorsan yarın kredi çeker araba borcuna girerim. Bunlarla yılmazsa sağlam bir kavga ve anahtara el koymak.

Güzel kardeşim sormayacaksınız, pratik planı oluşturup düzenli uygulayacaksınız. Pazar sabahı güneş yeni aydınlanırken in cin top oynarken uykunuzdan feragat edip tek başınıza çıkacaksınız. Sabah 6 da çıksanız 2 saat bile yeter. Benim babam da sizinki gibiydi. Kız erkek farketmez eli el freni üstündeydi. Durdun durmadın şerit kaydırdın tamam şuradan dön bari... İllet gelmişti, araba sürmesi batsın demiştim.

Hamileyken bari kursa gideyim dedim tek seferde aldım. Bebek doğunca da koydum koltuğuna size söylediğim yöntemi uyguladım. Kız zaten uyutmuyor ezanla kalkıyor bari bir işe yarasın dedim. Yavaş yavaş otobüslerin arkasında tın tın alıştım. Otobüs duruyor ben duruyorum, millet hem otobüsü hem beni solluyordu. Otobüs bozulsa çekici gelene kadar korkudan ben de beklerdim heralde. En son pratikte, dedim tamam yeter bu tırsaklık, anneme gidiyorum. Sabah karanlığında hava yeni aydınlanırken köprüden karşıya geçtim, geçiş o geçiş.

Trafikte araba sürmekten çok diğer sürücülerin tavrı panikletiyor. Ben acemi olduğunu görür görmez hemen yavaşlıyorum elimle ok işareti yapıyorum ki garibim panik olmasın. Erkekler manyak gibi sürüyor, kadın olduğunu görünce ekstra vahşileşiyorlar. Önemli olan tek bir şey var, hız sınırı şerit kuralına uyuyorsan bırak ne şekil yaparlarsa yapsınlar. Sollasın geçsinler, yol vericem diye panik olmayın.

Araba sürerken laf etti diye yolun ortasında el frenini çekip bir daha konuşacaksan şimdiden in demiştim aileye : ) herkes kornaya basıyor umrumda değil tabi trafikte 0 heyecan bende . araba onların arabası ilk ehliyet aldığım gün . O gün en işlek yerlere girdim vs vs . Banada sürücü kursuna yazılana kadar arabayı sürdürmediler . Bari boş bir yere gideyim debriyaj fren gaz öğreneyim demiştim işim var dedi tekrar sormadım sürücü kursuna gidemedim işten dolayı sadece 1 kere güzargah öğrenmek için gittim . Ehliyet alırken yanımda ki görevli yolu tarif etti . park ederken yardım etti vs . Motor ve bagajı açtı soru sordu bilemedim . anlamadım ama tek o gün 26 kişiden ben geçmişim ... denetleme varmış müfettiş bir şeyler dediler ama . Sonra 2 ay düzenli sürdüm çok eski bir araba bu arada manuel . Sonra artık her arabayı sürüyorum önce kendine güvenmen gerekiyor . Yeni arabaya alışmakta 2 3 gün alıyor çok öz güvenli olma sürtme ihtimalin oluyor park veya çok dar yerlerden geçerken . Daha hiç kaza yapmadım 2 defa arkamdan ufak çarpmalar oldu arabamda bir şey yoktu o şekilde kapattık . Direk arabama arkadan çarpınca el frenini çektim trafik tıkandı arabama baktım bir şey yoktu genede sağa çek dedim .iyice kontrol ettim o şekilde gönderdim. Kısacası sen kendine güven ve kimseyi karıştırma . Zaten biri birşey söylediğinde kafan karışıyor dikkatin dağılıyor heyecan vs. yaptıran biri ise . Çek el frenini at arabadan taksi ile gel sen dikkatimi dağıtıyorsun kaza yaptıracaksın de . Bir daha susar . Arabaya kıyamıyorsa o arabaya binmem yolcu olarak bile giderim parama sahip çıkarım eski bile olsa kendi arabamı alırım . O zaman anlar eşinden ne önemli olabilir . En fazla masraf çıkar . Ben hep kadınlar güçlü olmak zorunda kafasında biriyim . Kabul edemeyeceğim davranışlardan birisi de bu ... Bu kadın erkek ayrımı yapan ailelerde sinir bozucu aslında kız çoçuklarına 18 yaşına gelince ehliyet alıp araba sürmeyi öğretmek imkan varsa ufak çaplı bir araba almak lazım . Çünkü kadınlar çoçuk olursa ordan oraya ordan oraya yolcu taşımacısı moduna bağlıyor .
O kadar haklısınız ki. Helal olsun size çok büyük mücadeleler vermişsiniz. Darısı başıma ben de kararlıyım yapıcam. Desteğiniz için çokkkk teşekkür ederim🌺

Bana araba kullanmayı babam öğretti. Ağlayarak arabadan inip istemiyorum arabanı demişliğim var. 21 senedir araç kullanıyorum, tek kazam ayna çarpması. Babam hala arabama bindiğinde dur, yavaş, şuradan dönerken dikkat et vs diye tonlarca uyarı yapar ki her gün geçtiğim yollardır. Çok takılmayın bence, en azından yanınızdaki kişiye nazınız geçiyor, yabancı değil eşiniz. Ha ama tabi imkanınız varsa hoca tutun tabi ama eşinizin bu sözlerini çok dert etmeyin. Tekeriniz hep düz bassın :)
Maşallah çok sevindim sizin adınıza. Ettiği laflara yine takılmam da sürmek istediğimde mırın kırın ediyor zar zor tamam diyor ona sinir oluyorum ne kıymetli arabası var diye. Aciz olup hep birilerinin beni bir yerlere bırakmasını istiyorum umarım ben de iyice öğrenirim yakında çok teşekkürler desteğiniz için :)

X