Araba sürme hakkında içim dolu hanımlar

Merkur Retrosu

Guru
Pro Üye
3 Şubat 2018
5.957
23.568
27
27 yaşında çalışan yeni evli bir kadınım. Ehliyetimi 4 sene önce aldım. Ama hayatımda ilk defa ehliyet alırken parkur aşamasında araba sürdüm. Babam hiçbir zaman öğretmek istemedi “bayan” olduğum için öğrenemeyeceğimi, kaza yapacağımı düşündü hep. Erkek çocuğu olsaydı 16-17 yaşında al arkadaşlarınla gezmeye git diyip anahtarı vereceğine adım gibi eminim.

Neyse 23 yaşımda ehliyet kursuna yazıldım binbir çabayla. Tekte geçtim birkaç gün sürmeme rağmen. Sonra arabam olmadığı için süremedim bir daha. Geldim 27 yaşına. Eşimin arabası var onu sürdük birkaç defa daha sakin yollarda. Kendime güvenim tam aslında. Eşim de görüyor yani kurallara uyuyorum şu ana kadar kaza falan yapmadım. İşe giderken sabahları arada ben sürüyorum o yan koltuğumda oturuyor tavsiye falan veriyor. En sinir olduğum şey de o an rampayı falan görmesem veya anlık şeritten hafif taşsam hemen yapamıyosun, kaza yapacaksın gibi şeyler söylemesi. Veya kırmızı ışık yanmış görüyorum durucam yani. Hemen dur dur diye bağırıyor. Kendimi yetersiz hissettiriyor bana. Normal konularda böyle biri değil ama şu araba öğretme konusunda sanki bambaşka birine dönüşüyor. Yollarda ne magandalar ne şuursuzlar görüyorum onlar bile çatır çatır araba sürüyor ben kurallara uyduğum sakin gittiğim halde yetersiz hissettiriliyorum.

Şu an dediğim gibi sakin yollarda sürdürüyor sadece, ama ben hep böyle arada sırada sakin trafikte sürmek istemiyorum. Hep bu şekilde düz yol gidip geleceksem öğrenemem asla. Bunu eşime söylüyorum iş çıkışlarında veya akşamları da süreyim kalabalık yollara da gireyim diyorum. Arabasına mı kıyamıyor nedir yok diyor daha o aşamaya gelmedin. Yahu hiç zorluk görmezsem o aşamaya nasıl gelicem zaten. Sinirlendim kavga çıkarttım. Bağırdım çağırdım küstüm. Barışmak istiyor ama benim zerre içimden gelmiyor şu an.

Gidip kendi maaşımla sürücü kursuna yazılmayı düşünüyorum. Trafikli, zor neresi varsa aşama aşama sürdürmesini isticem hocadan. Çok sinirlendim ve bıktım başkasının insafına kalmaktan. Zaten araba sürmeyi öğrenmeyi de bu yüzden istiyorum eş bile olsa kimsenin nazına katlanmak istemiyorum.

Öyle işte içim doldu. Özgüvenim tamdı ama böyle şeyler oldukça birileri bana güvenmedikçe negatif yorumlar yaptıkça iyice gözümde büyüdü araba mevzusu. Keşke baba olsun eş olsun güvenselerdi bana biraz. Uzun yazdım sanırım baya kusura bakmayın hanımlar.

27 yaşında çalışan yeni evli bir kadınım. Ehliyetimi 4 sene önce aldım. Ama hayatımda ilk defa ehliyet alırken parkur aşamasında araba sürdüm. Babam hiçbir zaman öğretmek istemedi “bayan” olduğum için öğrenemeyeceğimi, kaza yapacağımı düşündü hep. Erkek çocuğu olsaydı 16-17 yaşında al arkadaşlarınla gezmeye git diyip anahtarı vereceğine adım gibi eminim.

Neyse 23 yaşımda ehliyet kursuna yazıldım binbir çabayla. Tekte geçtim birkaç gün sürmeme rağmen. Sonra arabam olmadığı için süremedim bir daha. Geldim 27 yaşına. Eşimin arabası var onu sürdük birkaç defa daha sakin yollarda. Kendime güvenim tam aslında. Eşim de görüyor yani kurallara uyuyorum şu ana kadar kaza falan yapmadım. İşe giderken sabahları arada ben sürüyorum o yan koltuğumda oturuyor tavsiye falan veriyor. En sinir olduğum şey de o an rampayı falan görmesem veya anlık şeritten hafif taşsam hemen yapamıyosun, kaza yapacaksın gibi şeyler söylemesi. Veya kırmızı ışık yanmış görüyorum durucam yani. Hemen dur dur diye bağırıyor. Kendimi yetersiz hissettiriyor bana. Normal konularda böyle biri değil ama şu araba öğretme konusunda sanki bambaşka birine dönüşüyor. Yollarda ne magandalar ne şuursuzlar görüyorum onlar bile çatır çatır araba sürüyor ben kurallara uyduğum sakin gittiğim halde yetersiz hissettiriliyorum.

Şu an dediğim gibi sakin yollarda sürdürüyor sadece, ama ben hep böyle arada sırada sakin trafikte sürmek istemiyorum. Hep bu şekilde düz yol gidip geleceksem öğrenemem asla. Bunu eşime söylüyorum iş çıkışlarında veya akşamları da süreyim kalabalık yollara da gireyim diyorum. Arabasına mı kıyamıyor nedir yok diyor daha o aşamaya gelmedin. Yahu hiç zorluk görmezsem o aşamaya nasıl gelicem zaten. Sinirlendim kavga çıkarttım. Bağırdım çağırdım küstüm. Barışmak istiyor ama benim zerre içimden gelmiyor şu an.

Gidip kendi maaşımla sürücü kursuna yazılmayı düşünüyorum. Trafikli, zor neresi varsa aşama aşama sürdürmesini isticem hocadan. Çok sinirlendim ve bıktım başkasının insafına kalmaktan. Zaten araba sürmeyi öğrenmeyi de bu yüzden istiyorum eş bile olsa kimsenin nazına katlanmak istemiyorum.

Öyle işte içim doldu. Özgüvenim tamdı ama böyle şeyler oldukça birileri bana güvenmedikçe negatif yorumlar yaptıkça iyice gözümde büyüdü araba mevzusu. Keşke baba olsun eş olsun güvenselerdi bana biraz. Uzun yazdım sanırım baya kusura bakmayın hanımlar.
En doğrusunu yapıyorsun kurstan deneyim kazan tekrar. Gerekiyor ise kendi arabanı al gez 🧿🥰

Esle de babayla da araba kullanma ogrenilmez yanindayken cikilmaz. Esimi havalimanina biraktigim bir gun “ya sus ya in asagi taksiyle git” diye didismisligim var. Benim tavsiyem tek basiniza yavas yavas cikmaya baslayin. Once bos saatlerde sonra hareketli saatlerde. Baktiniz zorlaniyorsunuz kendi aracinizda direksiyon dersi alirsiniz.

Ne koca ne baba ne kardeş ile araba öğrenilmez assssslaaaaa verin parasını hoca tutun instagram dolu kadın sürüş hocası kafanız rahat mis gibi öğrenirsiniz bana kardeşim öğretmişti birbirimize girerdik güya kendisi okumuş etmiş doktor. erkekler sürüş öğretmeye gelince hanzolaşiyorlar şimdiki aklım olsa hoca tutar ugrasmazdim.

Madem paran var vimla kankaaaaas
Paran varsa istediğin hocayı da tutarsın istediğin arabayı da çekersin🥰kocanı babanı da boşver erkeklerin bir şey bildiği yok
Ay güldürdünüz valla şu halimle çok tatlısınız😅 aynen hiçbir şey bildikleri yok başlamışlar 16 yaşında araba sürmeye ahkam kesiyolar şimdi başka da bir meziyetleri yok 😒

Haklısınız valla cesaret geldi şu an başta saçmalıyorum mu falan dedim ama başka türlü olmayacak bu iş. İyi ki varsınız🥰🥰
Yok bazı nadir eşler abi babalar güzelce öğretiyor, bazısı da arabaları kıymetli oluyor tuhaflaşıyorlar. Hiç üzdüğüne değmez kendini, onlar üzülsün :KK70:
Ben kocamın arabasını asla sürmem dokunmam kıymetlisi. Ben kendi arabamla ister giderim ister çarparım onun vırvırı ile uğraşamam

Esle de babayla da araba kullanma ogrenilmez yanindayken cikilmaz. Esimi havalimanina biraktigim bir gun “ya sus ya in asagi taksiyle git” diye didismisligim var. Benim tavsiyem tek basiniza yavas yavas cikmaya baslayin. Once bos saatlerde sonra hareketli saatlerde. Baktiniz zorlaniyorsunuz kendi aracinizda direksiyon dersi alirsiniz.
Hepsi aynı ya gerçekten. İş arabaya gelince tam öküzler. İyi yapmışsınız valla. Bana da cesaret geldi şimdi yapıcam dediğiniz gibi. Hoca da iyi olur. Ehliyetteki kadın hocam inanılmaz iyi biriydi hem çok motive ediyordu hem de çok iyi öğretiyordu.

Ne koca ne baba ne kardeş ile araba öğrenilmez assssslaaaaa verin parasını hoca tutun instagram dolu kadın sürüş hocası kafanız rahat mis gibi öğrenirsiniz bana kardeşim öğretmişti birbirimize girerdik güya kendisi okumuş etmiş doktor. erkekler sürüş öğretmeye gelince hanzolaşiyorlar şimdiki aklım olsa hoca tutar ugrasmazdim.
Ehliyet hocam da kadındı çokk güzel sürüyordu ve öğretiyordu gerçekten erkeklerin bir nane bildiği yok bomboş konuşuyorlar. Bir şekilde öğrenmişsiniz çok sevindim sizin adınıza ben de hoca tutma işine iyice ikna oldum darısı başıma inşallah ☺️

Araba sürerken laf etti diye yolun ortasında el frenini çekip bir daha konuşacaksan şimdiden in demiştim aileye : ) herkes kornaya basıyor umrumda değil tabi trafikte 0 heyecan bende . araba onların arabası ilk ehliyet aldığım gün . O gün en işlek yerlere girdim vs vs . Banada sürücü kursuna yazılana kadar arabayı sürdürmediler . Bari boş bir yere gideyim debriyaj fren gaz öğreneyim demiştim işim var dedi tekrar sormadım sürücü kursuna gidemedim işten dolayı sadece 1 kere güzargah öğrenmek için gittim . Ehliyet alırken yanımda ki görevli yolu tarif etti . park ederken yardım etti vs . Motor ve bagajı açtı soru sordu bilemedim . anlamadım ama tek o gün 26 kişiden ben geçmişim ... denetleme varmış müfettiş bir şeyler dediler ama . Sonra 2 ay düzenli sürdüm çok eski bir araba bu arada manuel . Sonra artık her arabayı sürüyorum önce kendine güvenmen gerekiyor . Yeni arabaya alışmakta 2 3 gün alıyor çok öz güvenli olma sürtme ihtimalin oluyor park veya çok dar yerlerden geçerken . Daha hiç kaza yapmadım 2 defa arkamdan ufak çarpmalar oldu arabamda bir şey yoktu o şekilde kapattık . Direk arabama arkadan çarpınca el frenini çektim trafik tıkandı arabama baktım bir şey yoktu genede sağa çek dedim .iyice kontrol ettim o şekilde gönderdim. Kısacası sen kendine güven ve kimseyi karıştırma . Zaten biri birşey söylediğinde kafan karışıyor dikkatin dağılıyor heyecan vs. yaptıran biri ise . Çek el frenini at arabadan taksi ile gel sen dikkatimi dağıtıyorsun kaza yaptıracaksın de . Bir daha susar . Arabaya kıyamıyorsa o arabaya binmem yolcu olarak bile giderim parama sahip çıkarım eski bile olsa kendi arabamı alırım . O zaman anlar eşinden ne önemli olabilir . En fazla masraf çıkar . Ben hep kadınlar güçlü olmak zorunda kafasında biriyim . Kabul edemeyeceğim davranışlardan birisi de bu ... Bu kadın erkek ayrımı yapan ailelerde sinir bozucu aslında kız çoçuklarına 18 yaşına gelince ehliyet alıp araba sürmeyi öğretmek imkan varsa ufak çaplı bir araba almak lazım . Çünkü kadınlar çoçuk olursa ordan oraya ordan oraya yolcu taşımacısı moduna bağlıyor .

Bana araba kullanmayı babam öğretti. Ağlayarak arabadan inip istemiyorum arabanı demişliğim var. 21 senedir araç kullanıyorum, tek kazam ayna çarpması. Babam hala arabama bindiğinde dur, yavaş, şuradan dönerken dikkat et vs diye tonlarca uyarı yapar ki her gün geçtiğim yollardır. Çok takılmayın bence, en azından yanınızdaki kişiye nazınız geçiyor, yabancı değil eşiniz. Ha ama tabi imkanınız varsa hoca tutun tabi ama eşinizin bu sözlerini çok dert etmeyin. Tekeriniz hep düz bassın :)

Hem de nasıl özgüvenim yerle bir oldu resmen. Şimdi baktım evin yakınında kurs varmış yorumları iyiymiş ilk işim gidip kaydolmak olacak. Çok sağ olun🌸
Sen araba kullanabiliyorsun ki . Önce hafiften sakin trafiği olan uzun yollara çık yalnız başına mesela kahve içmeye başka ilçeye git . Sonra iyice arabaya alışınca zaten özgüven gelecek en zor trafiklere gireceksin . Senin sorunun düzenli ve sürekli araba kullanmamak . 1 2 ay sonra zaten sorun kalmayacak ondan sonra kullanmasanda unutmazsın merak etme . Ben 1 yıl ara verdim . Sonra tekrar araba alınca hiç zorluk yaşamadım . otomatik veya manuel kullandım . bundan önceki otomatik mikraydı . şimdi gene 2010 model manuel eski bir arabaya biniyorum . Hiç zorlanmadım ama ilk defa yaparken 1 ay gerçekten zor oluyor sonra alışıyorsun .

Eşten , babadan öğretmen olmaz zaten. Eşim gaz ile frenin yerini bilmez, araba kullanmaktan nefret eder ama hep konuşur; yavaşla, kırmızı ışık, tali yol, ara sokak, motorcu, serit..... offffff dedirtir yani !

Özel hoca tutabilirsiniz ki etraf gerçekten maganda dolu . siz ne kadar sakin kullanayim, kurallara uyuyayım derseniz onlar uymadığı için sıkıntı. Bunun için küslüğü uzatmanın anlamı yok. Özür dilerse affedin.

Çocuğu okula bırakayım diye basit bir elektrikli araç aldık. Dün şerit değiştirirken hata yaptım diye eşim “b.k gibi sürdün, ya kendini ya çocuğu öldürteceksin” diye bağırdı o sırada yoğun trafik içinde gidiyorum yani bi de, bağırmanın tam sırası di mi?

Gece onun stresinden gerim gerim gerilmişim sabah karın ağrısıyla uyandım.

13 senelik kocamın içine ben araç sürerken bişey kaçıyor heralde. Öyle kötü de sürmem, kazam da yok şükür. Çocuk 1 yaşındayken ankarada yaşıyorduk ve o trafikte ben günde toplam 70 km yol yapıyordum kreşe bırakıp alıyordum. O zaman iyiydim de şimdi günde 3 km yol giderken mi kötü oldum
Bugün araçta o yoktu kızımla bindik geldik kursa mesela
Eşle olmuyor bu iş. Bi değişik oluyolar sürekli müdahale ediyolar.

Bende ilk nişanlımla sürme hatasına düşmüştüm burda konularımda var resmen ayrılma noktasına geldik adamı tanıyamıyordum sinirleniyor bağırıyor falan ki araba benim kendimin düşün 😂 egoları zedeleniyor bence. Ben gittim paramla özel ders aldım ve kendim trafiğe çıktım bunun başka bir yolu yok. Babadan kocadan abiden olmaz olan varsa da nadirdir. Bi göz kendilerinde var sanıyorlar galiba 😂

X