Aptalmıyım.... Acımasız mıyım?

ben ist iken bizim orada köprüde bir adam vardı.tv yede çıktı hatta..adamın tuaf bir duruşu vardı..zannediyorsun ki kolu bacağı sakat..halbuki değilmiş..tv de gördük
bir de taksimde görmüştük eşimle..o zaman evli değildik:)) acaba o mu değil mi diye düşündük ,sonra adam kalktı,takip ettik,adam sendeleye sendeleye yürürken yavaş yavaş düzeldi,kolu da öyle.sonra normal bir insan gibi yürüdü gitti...

Gerçekten ihtiyacı olan bir insan dilenmez..
Kendine bunu meslek edinmez bence. Onların kolayına geliyor işte. Taş attımda kolum mu yoruldu misali....

gerçekten ihtiyacı olanda istiyo olmayanda istiyo. hangisine inananacaz bilmiyom. oyüzden ben vermiyorum.
bikeresinde annemin arkadaşıyla bi dilenciye para verdik dilenci beğenmedi parayı annemin arkadaşıda aldı parayı dilencinin elinden:))))))))))

bundan dört beş sene evvel erken bir saatte birkaç dilenciyi simsiyah bir mercedesten inerken gördüm.biri elma yiyip kahkahalar atıyordu.şok oldum.zaten tv lerdede gösteriyor çoğu duygu sömüren sahtekar insanlar.kolay kolay vermiyorum artık.hepimizden zenginler eminim.gerçi çok verilmesede o azlar birikip dünya oluyor.

aslinda dilencilere para vermek iyi degil zaten asil isteyemene istemeden hicap duyana verilmesi gerekiyor ama böyle insanlarin duygularini suistimal ediyorlar...yurt disindayim bir kadin yasli gibi ama dinc türk oldugunu anlayinca gelip para istiyor ekmek alacam diyor elindede bir poset ici tika basa dolu bende bi kere yine gördüm ve dedim teyze inan cok günah bu yani hem bizide günaha sokuyorsun dedim ayip ya dedim ki burda yurt disinda durumu iyi olmayanlara yardimlar ediliyor oldugmuz yerde durumu iyi olmayanlar iicn marketler var ki bedava veriyolar ama buna karsin bu yolu izliyor cebinde bozuk ne kadar varsa aliyorlar...ben artik vermiyorum

sigara parasını siz vermiş oluyorsunuz heralde :) dilencilere para verlmez. çok yardım etmek isterseniz yardıma muhtaç kişilere bi şekilde ulaşılır. vermem bende ona benzer bi şekilde boyumun ölçüsünü alıştım çünkü :S

Bizimde geçen gün işhanına bir bayan ve çocuk geldi halleri perişan görünüyor kadın yan dükkana girdi ben bu çocuğun halasıyım kimsesi yok dedi aldı parayı banada geldi kocam kalp hastası çocuğuma ekmek alıcam dedi şok oldum yaa kadın gözüne baka baka yalan söyledi gitti

ben ne yazıkki herkeze şüphe ile bakıyorum
duyuyoruz tv de neler yaa yazıklar olsun ne biçim bi zamandayız

ne yere düşeni kaldırıyorum nede para veriyorum nede kapıya gelen bi bardak su isteyene su veriyorum

hayat öyle bi olduki artık kımseye guvenmiyorm maalesef

bosver canım sen ..ıyılık amclı vermısın o parayı ..allahta kalbını bılıyor...
o kadında bunu iş edınmış..
bence gunahı ona...
gercekten ıhtıyacı olan kısılere versek keske ama.boyle genc ve dınc olup duygu somurusu yapıp tımsah gozyasları dopuk para ıstıyenler oluyor malesef...
allaha havale et..canım...

sorun sizde değil,
işte bu tip insanlar çete olmuş durumdalar,
iyi niyetli insanların iyiliklerini suistimal ediyorlar,
böyle olunca da gerçekten ihtiyacı olana bile güvenip yardım edemiyoruz...
bende önceden yardım ederdim ama artık akıllandım diyelim...
engelli kişilere,yani gerçekten çalışamayacak durumda olanlara yardım ediyorum..
onun dışındakilere maalesef....
sevgiler...

sen iyi niyetli davranmışın canım Allahta kalbini biliyor bunu sömürenler utansın...içini ferahlatır mı bilmem ama şunu söylim eğer vermeseydinde acaba ihtiyacı var mıydı diye düşünecektin... bildim dimi iyi niyetinden belli...en azından bu düşünceden kurtuldun...

ben çok yufka yürekliyim acırım ama acısamda bir okadarda sertim asla vermem çok gördüm böyle açım diyip yalan söyleyeni yada çocukları için ağlayanları. hele çocuklarını alıp sokakla dökülenleri gördükçe sinir oluyorum.

Dilenen sapasağlam insanlar selpak satıp üç beş kuruş kazanmaya çalışan ufacık çocukları görüpte utanmıyorlar mı acaba hep bunu düşünüyorum.

Bir gün yolda gidiyorum kadının biri yolumu kesti bir saniye bakarmısınız dedi durdum dinlemeye koyuldum tabiki.

Yolda kaldım paramı çaldırlar bir yol parası verebilirmisin ? kimseyi arayıp çağıramıyorumda dedi. Bende nereye gideceğini sorarak fazlasıyla yol parasını verdim. Sonra bende minibüs beklemeye başladım. Tabi yolda kalan kadıncağızın aklına şehirler arası yolculuk yapacağı geldi sanırım ki her halde her önüne gelenin yolunu kesmeye devam etti. Kendimi su katılmamış keriz gibi hissettim açıkçası. Bunun gibi insanların düzenbazlığı yüzünden insan yeri geliyor gerçekten ihtiyacı olanada el uzatmak istemiyor.

çok zor durumda olan insanlar zaten kimsenin yakasına yakışıp para talebinde bulunmuyorlar, yardım dağıtımlarında bile ihtiyaç sahibi olmayanlar daha çok çaba gösteriyorlar ihtiyaç sahibi olanlardan, yardımı alabilmek için

amacım sadaka vermek, inasni duygularımı tatmin etmekse, gerçek ihtiyaç sahiplerine kendi elimle gider yardımımı yaparım, ya da çocuk sevindiririm, sevgiler, saygılar....

ben de yaşlılara ve sakatlara veriyorum sadece.
eli ekmek tutuacak bi noksanlığı olmayan insanlara vermiyorum
en çokta çocuklarını kullananlara kızıyorum.
senin bi suçun yok malesef günümüzde artık kimin gerçekten ihtiyacı var kim sahtekar anlamak çok zor

dilenenleri kesinlikle duymam, görmem. birçoğumuz gibi ben de gözümle kaç defa neler gördüm. ayrıca sokakta dilendirilen, çalıştırılan çocuklarla ilgili bir seminerde uzmanların yaptığı açıklamalarla kesinlikle dilenenlere ve de mendil satanlara da para verilmemesi gerektiğini öğrendim. mendil satmak her ne kadar ilk başta gözümüze aa bak çalışıyor, para kazanıyor olarak görünse de, aileler bu yolla iyi para geldiğini düşünerek çocukları okula göndermeyip, sokağa selpak satmaya yolluyor.

işin başka boyutu da olabiliyor tabii. mesela bostancı pazarında fiziksel özürlü bir genç selpak satıyordu, geçen aydı sanırım. bir bayan para vermek ama selpak almamak istiyordu. konuşması da sorunlu olan bu genç, şiddetle bağırmaya çalışıyordu "ben dilenci değilim, çalışıyorum, selpak satıyorum" diye. aynı genci daha önce de görmüştüm. "ben dilenci değilim" haykırmasından tanıdım.

Ah canim benimde basima geldi boyle benzer bir olay
aptal degiliz...yumusak yurekliyiz...insaniz...
Rabbim goruyor ya...kalbini bozma hiç bir zaman, onlar utansin, bir gun oderler bunlarin hesabini

O kadar çok örnek verebilirimki bu konuyla ilgili sayfalar yetmez kısa ve öz söyleyeyim
vermiyorum zaten dinimizde dilencilik diye bir kavram yok kimsenin dilenmeye ihtiyacıda olduğunu düşünmüyorum ben akşama kadar afedersiniz eşşek gibi çalışıyorum aldığım zaten bana yetmiyor onlar insanların duygularını kullanarak havadan para kazanıyorlar çok kızıyorum böyle insanlara

para falan vermem .ha eskiden vermedim mi hemde nasıl paralar verdim . ama artık akıllandım .sapa sağlam insanlar çalışmıyorlar zora gelemiyorlar tabi bizim gibi sömürecek iyi niyetli insanlar olduktan sonra gül gibi yaşayıp gidiyorlar.senden benden zenginler hepsi .bazen acımasız olmak gerekiyor eger bu acımasızlıksa ....

canım benim aslında hiçbirine vermiceksin. bende 8 aylık hamileyim eşim ben alışverişten donuyoruz simit almıştık birtane kaldı poşetimde öle yuruyoruz caminin önünden geçerken bir yaşlı amca allah rızasıı için ekmek parası açım dedi.biraz yuruduk yaşlı amcayı geçtik sonra yok ya ne olur içim rahat etmedi para kalmadı ama simidimi vericem dedim eşim dediki ya kabul etmez gel saçmalama canım ya ekmek parası demedi dedim... sonra döndüm çok iyi yürekli gülerek buyur amca dedşm simidi uzattım.kızım para yokmu dedi ben şokkk yok amca dedim sen demedinmi ekmek parası smit işte amca dedim.bu kezde kızım para ver pazara gideicem dedi ben saf gibi hala simidi uzatmış bekliyorum adam tenenzül edipde almadı bile simidi ben kıpkırmızı dondum eşim bir güldü bana .ben dedim sana dedi .hiç untmadım hep aklımda oyuzden vermicem dedim ama dayanamayıp verdim hep yolda görduklerime sakat lanlara ve karşılıgında birşey satanlara örneğinmendil feln onlara veriyorum para. aslında vermemek gerek sakatlar zaten yeterli yardım alıyorlar kaymamakamlıktan . mendil satan cocuklardca kaçırılıp zorla çaılştırılabilrler biz aldıkca onları kacıran onursuz adamlar kazanıyor. ahh ahh iyi niyetli olmak hiçbir sebebi dinlemiyor veriyoruz işte .ders olmuyor bizlere.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…