Aptalmıyım.... Acımasız mıyım?

bırak insanlar seni kandırsın cnm..kandıran sen olsan nolurdu bir düşün ...bazen bölesi daha iyidir...fazla düşünme üstünde..sevgiler..

asla demiyim ama kolay kolay hayatta para vermem açsa doyururum.. neyse işi halledebilirim. amaa asla para veremem.

o paranın ne malum opkk için toplanmadığı.. tunceli tarafında sanırım bir çete çökertilmişti küçük çocukla kadınlar dilenip para toplayıp pkk ya yollanıyormuş. nerede izledim hatırlamıyorum.
para dediklerinde ne için die sorarım belediye aş evi yardım kolu falan var bir şekilde yardım alabilir. ama para olmaz.

ankaralı olanlar bilir aştinin karşısında ankaray girişi vardır. iki sene önce hergün orda inerdik dolmuştan okuldan dönerken, yaşlı bir teyze bizi durdurdu oğlum kızım vs işte oğlum beni buraya bıraktı işte bilmemnereye gitcem otobüs parası lazım bilet alcam bilet parası verin dedi. inandık verdik 1-2 lira. aradan 2 hafta geçti teyze her seferinde aynı yalanı söylüyo bizi hatırlamıyo tabi. en sonunda dayanamadım dedim teyze valla ne otobüsmüş jet gibi hergün geliyo seni buraya bırakıyo sende hergün gidip gelmekten bıkmadın bari ankaraya yerleş hergün geliyosun dedim döndüm yürüdüm gittim.

Böyleleri yüzünden gerçekten ihtiyacı olanları ayırt edemiyoruz...
Kalpsiz taşlara dönüyoruz.
Sömürücü kadın öbür dünyada nasıl verecek hesabını acaba boğazından geçen haram lokmaların...

Uzun zamandır ben de dilencilere para vermiyorum gerçekten enayi yerine koyuluyoruz. Benden 1ytl alsa aynı gün benim gibi 30 kişiden para toplasa günde 30, ayda 900ytl yapar. Eşi çocukları da mutlaka dileniyordur ve kimbilir kaç çocukları vardır onlar da bir bu kadar para toplasa varın siz düşünün. Biz dişimizi tırnağımıza takarak çalışıyoruz acıyıp para veriyoruz onlar da nasıl olsa insanlar acıyıp para veriyor diye doğurup doğurup sokağa salıyorlar çocuklarını. Para vermeyin arkadaşlar lütfen bu insanların kazanç kapısı haline gelmiş ve çoğalıyorlar. Hastaysa ilacını alın, üstü çıplaksa giydirin, açsa doyurun ama asla para vermeyin. Ben de gerçekten ihtiyaç sahibi insanların dilenmeyi kendilerine yedireceklerini sanmıyorum, dilenseler de iş için dilenirler heralde.

ben genelde kıyamam ve para veririm ama herkese vermemek lazım tabiyki içimizdeki insan sevgisi olmasa ama malesefki veriyoruz hiç düşünmeden son paramız olsa bile..

kızlar evinizin kapısına gelip yardım isteyenin kesinlikle boş gönderilmemesi gerektiğini biliyorum yani bu illaki para olacak değil (şahsen ben para vermiyorum)1 paket makarna, pirinç, çay, un vb. bile olabilir. Çünkü ihtiyacı varmı yokmu ayırt edemeyiz gerçekten ihtiyacı olabilir. Kapıdan boş göndermek bana göre değil. Tabi kapıyı açarken yardımınızı getirirken güvenliği hiç elden bırakmamak gerekiyor. Dikkatli olmak gerekiyor. Ama dilenen kişilere yardım tamamen kişiye kalmış. Arkadaşlara katılıyorum gerçekten de duygu sömürüsüyle köşeyi dönüyorlar ama evime geleni boş gönderemem ben.

sokaktaki dilencilere para verilmez..ama kapıya geleni boş çevirmeyin, çünkü dikkat ederseniz çevrenizde çok fakir insanlara asla sokakta dilenmezler gururlu olurlar...

Tamam çok güzel yamışsınız ama kapıya gelen hem de hiç tanımadığımız insanlara kapıyı nasıl açıcaz.Ben korkuyorum ve açmıyorum neler duyuyoruz Allah korusun hepimizi.
Eskiden dilencilere verirdim dayanmayıp ama artık vermiyorum

arkadaslar başımdan geçen bir olayı paylaşmak istiyorum sizlerle..
geçen gün kuzenimle çarşıya çıktık ve cafede oturup birşeyler içerken yanımıza yaşlı yorgun bitkin bir teyze yaklaştı..
onu görünce gayriihtiyari çok üzüldüm ,para istedi düşünmeden verdim, ardan çok geçmediki bu sefer genç bir bayan yaklaştı o da para istedi onada verdim uzaklaştı , dönüp bide baktım ki o yaşlı teyze kaldırıma oturmuş genç bayanda yanında konuşuyorlar neyse buna çok takılmadım, bir saat sonra falan kalktık köşeyi döndük ki o yaşlı teyze dikilmiş yolun ortasına elinde bir sigara birşeyler anlatıyor başka bir kadına , ama o kadar dinç ki biraz önceki halinden eser yok car car muhabbet ediyor cadı gibi , o bayanda onunla beraber kesin birlikte çalışıyorlar, elindeki sigarada bembeyazdı kesin parlıamenttir , nasıl kötü oldum anlatamam rsmen aptal yerine kondum. Ki huyumdur asla dilencileri geri çeviremiyorum eşimde hep söyler zaten ''çok iyisinde bu kadar saf olma aşkım'' diye.. artık kime inanacağımızı da bilemiyorum ,ben emindim o kadının yardıma ihtiyacı olduğundan ama meğer değilmiş yanılmışım .aptal mıyım acımasız mı bilmiyorum.

http://www.kadinlarkulubu.com/hicbir-basliga-uymayan-yazilar/227479-iste-buda-dilenci-holdingi.html
aynı dertten yanmışız meğerse bilmeden aptal değil de iyi niyetliyiz sadece canım olsun kul görmezse allah görür....

ne aptalsınız ne başka bişiy allaha ve ahiret gününe inanan ve merhametli birisiniz üzülmeyin hatta sevinin. bir yerde okumuştum hatırladığım kadarı ile paylaşacağım sizinle
''eğer biri sizden yardım istiyorsa allahın adıyla güven duymasanızda verin allahın adı için'' diye kişi hem sizi istismar ettiği için ve allahın adını yalan yere kullandığı için çekecektir cezasını ama siz ahiretinize yatırım yapmış olacaksınız.
bu yüzdendirki bende sırf allahın adını anıyorlarsa allah(cc)güzel adı için veriyorum gerisi onun problemi.

artık kımın gercekten ihtiyacı var yok anlayamıyoruz ama sen ona yardım ediyorsun.onun niyeti o değilse onun vicdanına kalmış.Allah bilsin.senın nıyetin senden istediği için vermek.bende ne yazık kı dayanamayıp veriyorum.Allahım bılsın diyorum.takma kafana canım.ne aptalsın,ne acımasız insansın.insanlık yapıyorsun bu ne aptallık nede acımasızlık.Rabbim gönlüne göre versin.

bir defasında lisedeydim kadının biri geldi annemde yoktu evde ve ben bahçede annemi bekliyorum,kadında bilindik sözleri sıralıyor dedimki kibar yolla yanımda yok...o halde makarna yada şeker ver madem dedi,bende o zamanlar safım kelime haznem bu günkü cadılığım kadar gelişmiş değil,kadına annemin evde olmadığını üzgün olduğumu falan anlatıyorum niyese ben mahçup kalarak bide...en son allah versin dedim,ablada sağ olsun allahta sizin belanızı versin dedi...öylece kaldım yani şok :1shok:
o gün bugündür hiç sevmem dilenenleri...
en çok tav olduğumsa çocukların ağzına steril bant takıpta lösemi diye gezdirenler...
zaten ihtiyacı olan dilenmek bir yana ona yardım ettiğinizde bile utanarak alandır...
gözleri görmeyen su satan bir genç biliyorum adamın biri epey fazla bir para vermiş ona ve seslenerek parayı iade edip suyu istedi geriye...ben dilenmiyorum dedi o adama...bense seyrederken anlamadım olayı dedimki acaba görüyomu bu çocuk,çünkü ben özellikle ondan su alırım...sordum ablacım sen nasıl anladın inan çok merak ettim diye,o gün öğrendim paraların üzerindeki kabartıdan ne kadar olduğunu anladıklarını...
işte bu insanın onurunu gördükten sonra dilenenlerin gurursuzluklarına ve iyiniyeti sömürmelerine çok öfkeleniyorum.......:kızgın:

Son düzenleme:
Bende hıc gerı cevırmezdım ama baktımkı onların paraya degıl sıgaraya maddeye yada alkole ıhtıyacı var artık para yerıne hemen yakınmımda bır yıyecek satılan yerden bısey alıp ellerıne verıyorum
para kesınlıkle vermıyorum

Acımasız değilsiniz bu belli...sadece çok iyi niyetlisiniz. Acıma duygunuz çok fazla. Ben olsam vermem vermiyorumda...güvenmiyorum. birşey satıyorsa alıyorum o kadar...

kızlar vermeyin vermeyin vermeyin..............
eğer illaki bir iyilik yapmak istiyorsanız çevrenizde mutlaka buna ihtiyacı olan biri vardır elbette gidip eline bir milyon tutuşturamazsınız bir tanıdığın ama bir ekmek bile olsa alıp götürebilirsiniz...
zaten ihtiyacı olan biri gidip ondan bundan para istemez.. fakirler düşündüğünüzden çok daha gururludur.... çok rica ediyorum asla dlencilere para vermeyin çevremizdeki tanıdık bildiklerim,ize yardım edelim.. rabbimiz derki önce en yakınımızdakilere yardım edin!!!!!

kızlar vermeyin vermeyin vermeyin..............
eğer illaki bir iyilik yapmak istiyorsanız çevrenizde mutlaka buna ihtiyacı olan biri vardır elbette gidip eline bir milyon tutuşturamazsınız bir tanıdığın ama bir ekmek bile olsa alıp götürebilirsiniz...
zaten ihtiyacı olan biri gidip ondan bundan para istemez.. fakirler düşündüğünüzden çok daha gururludur.... çok rica ediyorum asla dlencilere para vermeyin çevremizdeki tanıdık bildiklerim,ize yardım edelim.. rabbimiz derki önce en yakınımızdakilere yardım edin!!!!!

Sorumluluklarımız sadece dilenenlere para vermekle bitmez ki..kesinlikle bu çözüm değil.Benim içimde kaldırmıyor bazen,ağladığım bile oluyor ama özellikle çocuklara asla para vermiyorum.Daha şimdiden onlara kolaycılığı,rahat para kazanmayı öğretirsek,alıştırırsak sonradan nasıl alın teriyle para kazanmalarını bekleyebiliriz.
şimdi belki aç kalıcak,belki üşüyecek ama bu ona daha çok hırs verip ,çalışmasını,okumasını sağlayacak belkide..hiç olmazsa bi iş yapmaya başlayacak.Daha bu yaşta hazır yemeyi öğrenirlerse bundan sonra ne gurur bilirler,ne helal kazanç ne de başka bişey..

YOO bunun aptallıkla ne ılgısı varkı canım o ınsanın terbıyesızlıgıdır o sonucta sen uzulup ıhtıyacı oldugunu dusunup vermıssın bende kapıya gelenlerı yada gordugum ınsanları gerı cevıremıyorum ama ıcımden bı hıs vermesemmı dıye benı dusundurmuyoda deıl ama kımın dogru kımın yalan oldugunu bılmemessın zaten senın ıcınden gecenı allah bılır kafanı takma yanlız ben peygamber efendımız(s.a.v)sadece yaslı ve calısmasına engel olanlara verınız'dıye bı hadısını bılıyorum hatırlatma olsun dedım sende o kadar takma kafana bence...

hemen herkesin başına gelebilir böyle bi olay ki; benim de başıma gelmişti. insanlara yardım etmeye çalışmak güzel birşey, ama ben böyle bi yardımın, komşu, akraba, öğrenci gibi tanıdık birilerine olması taraftarıyım. hatta bu şekilde dilencilerin topladığı paraların terör örgütüne bile gittiğini duymuştum, dikkatli olmak, hassas davranmak gerek.

X