Annemi babamdan boşanmaya nasıl ikna edebilirim

derttenolecegiz

Geçici Olarak Hesap Pasiftir !
tek ayak cezası
Kayıtlı Üye
22 Kasım 2016
13
4
Buraya uzun uzun yazmaya içim yetmiyor ama olabildiğince açıklamaya çalışacağım. İki abim var birisi ankarada okuyor diğeri evlendi. O yüzden evde bir ben bir annem bir de ezeli düşmanım babam varız. Abilerime de bana da anneme de şiddetin her türlüsünü uyguladı uygular da. Küfürü normal günlük konuşma gibi kullanır sinirlenince vurmakla tehdit eder her türlü şerefsizlik onda, baba olarak bize sağladığı tek yarar para. Onu bile rahatça harcamamıza izin vermiyor. Annem markete gitmek için kapının arkasındaki babamın ceketinden 20 lira alsa bir daha cebimde para bırakmayacağım bütün paramı sömürdün israf kadının tekisin diye carlamaya başlar, sırf 20 lira için evdeki bütün huzurun anasını ağlatır. Bir de normal konuşmasındaki sesi bile kavga edermiş gibi yüksek bir şekilde çıkarken gerçekten sinirliyken ne kadar bağırdığını siz düşünün. Hatta annem rahatsız olduğu için (tiroid eksikliği var annemde) iki gün yemek yapmadığı için gözümün önünde ben 12-13 yaşındayken annemi dövmüştü ben ne yapacağımı bilemediğimden orda öylece bakakaldım bir tek anne diye bağırabildim hala ayırmadığım için korkaklığıma sinirlenir dururum hatırladıkça. Ben yaklaşık 1,5 yıldır konuşmuyorum şu an 17 yaşımın içindeyim. Annemle zaten kavga edip küsseler bile en fazla 3 saat sürüyor sonra hiçbir şey olmamış gibi annemden bir şey yapmasını istiyor (örneğin su getir kahve yap sütlaç pişir gibi) yani belki bunu onun özür dileme tarzı olarak algıladınız böyle söyleyince ama inanın değil. Az önce kavga etmemişler gibi davranır. Annemi gerçekten kölesi olarak görür dediğini yapmazsa bir kavga sebebidir. Bu yüzden ettikleri kavgadan dolayı ne kendinde suç arar ne bir ders çıkarma çabasındadır, sonuçta insan(!) kölesiyle kavga etti diye oturup üzülecek değil ya! Yakın zamanda da yine kavga ettiler annem ağladı bana dert yandı. Ben zaten anneme kavga etmeseler bile sürekli boşanmasını söylüyorum (lütfen bunu anneme söyledim diye beni suçlu çıkaracaksanız 'yok aile dağıtmak günah, yok annenin işine karışılmaz' diye hiç cevaplamayın bile. Birincisi bu aile dağılacağı kadar dağılmış zaten bu kavgalardan kimsenin kimseye saygısı sevgisi kalmamış. İkincisi de anne babanın işine karışılmaz dediğiniz şeyleri aynı evde yaşadığımız için ben de duyuyorum bütün o kavgaları bağırışmaları küfürleri ve benim seneye sınavım var biliyorusunuz ki. Benim kendimi kurtarmak için tek umudum olan sınavdan bahsediyorum!) annem de (ev hanımı kendisi) ona boşan dediğimin her seferinde 'Kızım hiç sonuçlarını düşünmüyorsun ben boşansam nerden para bulacağım nasıl bir eve çıkacağız çıksak da o evde nasıl geçineceğiz, üstelik bu adam manyak bir eve çıksak gelir kapıya dayanır' diyor. 'Anne nafaka diye bir şey var, hem kapıya dayansa konukomşu yok mu bizi öldürecek hali yok ya.' diyorum mantıklı bir sebep sunmuyor, eveleyip geveliyor. Acaba nafakanın şehir efsanesi gibi bir şey olduğunu mu sanıyor ya da nafakanın bize yetmeyeceğini mi düşünüyor bilemiyorum. Sürekli boşanamam çok zor para lazım diyor ama boşanmayla ilgili internetten hiçbir şey araştırmadan söylüyor bunları sinirlerim bozuluyor onun yerine ben araştırıyorum ona söylüyorum yine 'Yok kızım sen karışma hem benim işime' diyor acaba sırf boşansın diye ikna etmek için yalan söyledim mi sanıyor bir türlü anlamıyorum niçin boşanmadığını,cesaret edemediğini. Seviyor diyeceğim ama sevmediğinden de bir o kadar eminim. Zaten hangi insan kendisine böyle davranan bir insanı sever (Yani mazoşist değilse o kişi. Annem de mazoşist değil onca yıllık annem fark ederdim herhalde). Ayrıca davayı açacak avukat tutacak paramızın bile olmadığından da bahsediyor onu da yine ben araştırıp anlattım devletten ücretsiz avukat talep edebileceğimizi söyledim ama yine olmaz dedi. Artık kafayı yiyeceğim ne olmaz niçin olmaz bir türlü anlam veremiyorum neden boşanmadığına, anlamadıkça da daha da sinirlerim bozuluyor,üzülüyorum, aklıma başka hiçbir şey gelmiyor niye böyle yaptığına dair. Ben gün içinde okuldayım hadi neyse evde olduğum süre anneminkinden daha az, annem benden daha çok çekiyor ama annemden çok ben derdine düşüyorum araştırıyorum o beni sinirlendiriyor. Annem artık kendini bu durumdan kurtaramayacağını düşünüyor, bu adamdan kurtulabileceğine dair hiç umudu yok anladığım kadarıyla. Bazen kendi kendime 'Boşver Aylin sen üniversiteyi kazan kendini kurtar annene kaç kere boşanabileceğini, kurtulabileceğini söyledin onun kararı artık' diyorum ama annemi o kadar çok seviyorum ki onun böyle istemediği bir hayat yaşamasını istemiyorum üstelik üniversiteye gidince yanında ben de olmayacağım daha da kötü olacak Allah korusun kederden stresten erken ölecek diye o kadar çok korkuyorum ki (küçükken arkadaşlarımın anneleriyle kendi annemin yaşını karşılaştırıp içten içe o kadar çok üzülürdüm ki annem 1961 doğumlu). Bu yaşta böyle şeyleri düşünmek gerçekten çok yorucu. Her yaş için yorucudur böyle bir konu ama ben bu yaşta ileride hangi işte çalışacağımı belirleyecek bir sınava tam anlamıyla odaklanmam gerekirken annemin huzurunu kendi huzurumu düşünmek daha da bir yorucu oluyor. Lütfen annemin kişiliğini düşünme tarzını anladığınız kadarıyla onu neyin, hangi sözlerin ikna edebileceğini benimle paylaşırsanız çok mutlu olurum. Benim ve annemin hayatının bari geri kalanı huzurlu mutlu geçsin.

Canim benim madem annenin mutlu olmasini istiyorsn o zaman calis iyi bir bolum kazan atan ve anneni yanina al. Annen hakli bir gecim kaynagi yoksa senin o dediklerinle olmuyor malesef. Nafakayi odeyecegini mi saniyorsun. Ben daha rastlamadm. Nafakasini odeyene..Tek care malesef ki bu.

Dostum, annen istemediği müddetçe ikna falan edemezsin.

Benimki gibi bir babayı aklın hayalin almaz, buraya konu açsam forum yıkılırdı ama ben ikna edemedim annemi, düşün.

Sonra kendisi çark edince boşandı. Yani annenin istemesi lazım. Allah yardımcın olsun..

Gayet aklı başında bir gencsiniz. Her şeyi aratırmışsınız ve haklısınız.
Kusura bakmayın ama bazı insanlar için çalışmak yerine dayak yemek daha kolay geliyor işte...

Okuyan abiniz geçimini ne ile saglıyor? Babanız para gönderiyor mu?
Boşandıklarında anneniz, abiniz ve siz bir arada yaşayamaz mısınız?

Bosanmaz canim.. sen simdi cok gençsin, anlayabilmen mumkun degil ama ayni yollardan misliyle gecmis bir ablan olarak 30umda anca kabullendim bosanmayacagini, onlarin bu evlilikten farkli cikarlari oldugunu.. annemin en kucuk cocuguyum, hep derdi ki sen liseyi bitir bosancam, olmadi sen universiteyi bitir, ise gir, evlen, bilmem ne... sirf onu o hayattan kurtarmak icin didinip cirpinip herseyi ayarladim, paraysa para evse ev, hanimefendi beni babamla ve manyak ailesiyle kötü ettigiyle kaldi ve geri dondu 3 gun sonra! anladim ki babam ne kadar psikopatsa annem de bir o kadar ruh hastasi. hatta psikoterapistim gözümu acti, onlarin evlilikleri siddetten besleniyor bu yuzden birbirlerine mecburlar dedi. kesinlikle öyle.

Tatlım annen ne dersen de boşanacak gibi gözükmüyor. Herşeyi sunmuşsun önüne. Maaşallah yaşın 17 ama çok olgun biri gibi yazmışsın. Akıllı mantıklı bir kızsın.

Ne olursa olsun sınavına odaklan. Kendini kurtar. Kimbilir belki de sonra anneni kurtarırsın.

Şuan küçük olduğun için birşey yapamayacağını biliyor annen. Ama okuyup da iş kadını olursan bak o zaman boşan desen anında boşanır.

Allah kolaylık versin cnm.

Sen calis cabala kendi hayatina bak, gün gelir senin ona yardim etme derdinden degil o senden yardım isterse edersin. yoksa bak valla benden sana abla tavsiyesi hayatini annene üzülerek gecirme.

Bu yaşta böyle olgun cümleler böyle olgun düşünceler. Seni tebrik ediyorum öncelikle canım. Benzer bir hayatım vardı benim annem cesaret etti boşandı. Ama benim annem boşandığı zaman gencti. Çalıştı. Beni okuttu. Senin annen 50küsur yaşında. Hic dışarda çalışmamış insan için çalışmak çok zor. Nafaka diyorsun fakat boşanma davaniz bile 2-3 sene sürebilir.
Senin yapabilecegin en iyi yardım evde hiç ama hic baban ile konuşmayıp (sadece istegi olursa sorunsuz yerine getir) sadece ders çalışmak olsun ve üniversiteni bitip atanınca alırsın anneni yanına. Oh mis .

Konu sahibinin annesi şiddet görüyormuş senelerdir.Babasından boşanmasını istiyor ama annesini ikna edemiyor.

Konu sahibi 3. cümlede zaten bunu açıklıyor. Konu başlıgı da gayet açık.

Paragraf evet okumayı kolaylaştırıyor. Ancak ilk birkaç cümlesini dahi bi zahmet okumaya calısmak yerine direkt "okumadım" yazıyorsa insanlar... Bunda iyi niyet olduğunu düşünmüyorum.

Ah canım benim. Şu yazdıklarını keşke burada kocası aynı özelliklere sahip olup da sırf çocuğu babasız büyümesin mantığıyla boşanmayan kadınların hepsi okusa ve aslında çocuklarına ne kadar zarar verdiklerini görseler. Annen ve baban konusunda bilemiyorum ne yapabilirsin. Belki anneni bir şekilde ikna edip bir danışmana götürebilirsin o senden daha iyi anlatır. Ya da ne bileyim buraya yazdıklarını okursa belki anlar senin ne durumda olduğunu.

Paragraf olmayınca gözlerim yoruluyor okurken. İyi niyetim veya kötü (!) niyetim sizi ilgilendirmez

Paragraf olmayınca gözlerim yoruluyor okurken. İyi niyetim veya kötü (!) niyetim sizi ilgilendirmez

Okumama nedeniniz ilgilendirmez, bu sizin seçiminizdir.
Ancak niyetiniz ve yazdıklarınız gayet ilgilendiriyor. Sizin yazdıklarınızı okuyan yine bizleriz sonucta.

Konu sahibinin durumu zaten zor. Konuyu dagıtmak istemiyorum. Bir daha yanıt vermeyecegimi belirteyim.
İyi forumlar dilerim.

annenin maddi bir dayanagi olmadan bosanmayacagi bir gercek gibi.
sen ekmegini alip ben sana bakarim demedende ikna edemezsin sanirim
barolar birligi ucretsiz avukat veriyor ama bunun icin en basta fakirlik belgesi gibi evraklar istiyo bu arada

Annen hakli demiyorum ama annenin yerine kendini koy hergun haberlerde o kadar cok kadin cinayeti sirfvbosandigi icin kocasi tarafindan oldurulen o kadar cok haber izliyoruz annenin bu psikolojide olmadi gayet normal

Hani bilinen bi hikaye var filleri kucukken ayaklarindan kaziga baglarlar kacip kurtulmak ister yapamaz buyudukcede artik o kucucuk kaziktan kurtulamayacigini dusundugu icin tesebbus bile etmez

Anneninkide o hesap emin ol ac kalmak falan umurunda degil ama bi tahsilinin olmadigini dusun hayata atilmamis genc yasta babanin esri olmus ozguvensiz bi insanin icin yapmasini istedigin seyler devrim niteliginde

Ama anneni kurtarmak senin elinde elinden geleni yap okulunu kazan kendi ayaklarinin ustunde durup anneni kurtar o hayattan

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…