Anneler neden böyle? Her anne aynı mıdır

Yemek falan yesin, akbil basabilsin diye verir. Onun dışında bir şeye yetmez zaten o para.
O zaman haftalık verilen para bana yetmiyor ama annemler ısrarla düşük tutuyor yazsaydı. Aksine haftalığından şikayet etmediğini yazmış. 100 lirayı çok görüyor yazarsa 400 lirayı veren kim diye sorarım. Polemik yaratmanız hoş değil.

Ailen tuhaf evet. Oğlum 10 yaşında durumum ölçüsünde ne isterse alırım. O benim canım. Kızım daha bebek anlamıyor ona da aynısını yaparım. Şöyle ki birine 30 bine hediye alıp çocuğuma verdiğim paraya laf etmem.
Ama sen de garipsin ailenden haftalık alarak yaşayacağına laf yiyeceğine çalışmalısın. Yüksek lisansı benim iş arkadaşlarımda yaptı. Hem de iş evlilik çoluk çocukla.
Ha ailen de para çok olsa elinde sınırsız kredi kartları olsa geleceğin garanti altında olsa çalışmama lüksün olurdu. Yani boş durma hem dersine bak hem çalış

Son düzenleme:
Benim ailem de böyle yapardı lakin para yönetimini öğrenmem için.
İhtiyaçlarımı onlar karşılar, günlük giderimi ise sınırlı tutmam adına yemek ve yol olarak hesaplarlardı.
Bu mantık ise doğru derim lakin varyemez şekilde sizin hayatınıza bir katkıları yok ise kızarım.
İş maddiyata gelince modern olur herkes 18 de git çalış para kazan, diğer meselelere gelince aa annedir babadır kalp kırılmaz, kötü söylenmez elbet yardımcı olacak bakacak edeceksiniz vs.
Kendi paranızı kazanıp üzerinizde sıfır söz sahibi olacaklarsa eyvallah, diğer türlü ise zaten başarılı ve tutumlu bir genç kadınsınız, ne istiyorlar daha!
Kusura bakmayın yine sizi alıntılayacağım ama dediklerinizden aklıma geldi. Mesela yurt dışında 18 yaşına gelince çalış derler. Öğrenciler kafede, barda çalışır. Türkiye’de kız çocuğu harçlık için barda çalışsa “yüzümüzü öne eğdin” olur :KK70: hem her şeye karışalım, dizimizin dibinde dursun hem de gitsin okurken para kazansın. Hayat öyle öğrenilmiyor ki. Bu çifte standarttır. Biz de zaten avrupada yaşamıyoruz.

30 bin tl ye hediye alan aile sizce asgari ücretle mi geçiniyordur ya?
Bana da komik geldi, 30 bin liraya aile hediye alıyorsa çocuğunun da 200 liralık parfümüne laf etmemeli. Aile normal gelirli olsa belki Zar zor yetiyordur derdim ama oyle de değilmiş.

hemen konuya girmek istiyorum.
üniversite son sınıf öğrencisiyim temmuzda mezuniyetim var derece öğrencisiyim derslerimde başarılı,çalışkanım.
Babamın durumu iyi,standartın bir üstü diyebilirim. Her hafta harçlık verir 400 tl ama 2-3 kere anca yemek yiyebiliyorum o para ile malum fiyatlar. Geçenlerde kendime 2 tane parfüm almıştım 220₺ falan tutmuştu. Tanesi 100 tl birinin diğeri de 120. Neyse bunu da babamın anneme verdigi kredi kartı ile almıştım. Annem o zamanda kızmıştı neden kendi paranla almıyorsun karttan ufak şeyler alıyorsun diye. Halbuki kendi harçlığımı sadece yemek yiyeceğim zaman harcayabiliyorum ya da çok ihtiyacım olan bir şey olursa alıyorum. Babamın kartı varken oradan alayım istedim her neyse.
Babam bir arkadaşına 30 bin küsürlerde hediye almış kılıç. Arkadaşı ile ticaret yaptıgı için birbirlerine bu derece fiyatlarda hediyeler alıyorlar genelde. Kardeşimde bunu dile getirip benim içinde o 100 tl harcayınca sorun ediyorsunuz dedi. Ben de dogru dedim elaleme gelince sıvarsınız bize gelince 100 tl bile gözünüzde büyüyor dedim.
Sonra başladı benimle alay etmeye. “ Seme iş bul da işe gir.Paranı kazan” gibi gibi hakaretler…
Öncelikle ben işe girip çalışmak istemiyorum kendiside bunu çok iyi biliyor. Yüksek lisans yapmak istediğimi bilmesine rağmen yeni mezun birine bu şekilde işe bir baskısı yapıyor. Sanıyor ki her yeni mezun hemen iş buluyor.
Annem çok sığ görüşlü ve ben artık çok yoruldum.
Babam da aynı harcamalarımızı abartı bulur. Halbuki ihtiyacımız dışına asla çıkmayız. Ama görüyorsunuz ki 100 tl bile dert anneme göre…
Üniversite okurken çalışabilirsiniz. Anneniz size git Doktorluk yap demiyor part - time bir iş bulabilirsiniz. Çalışmaya başlamak her anlamda size katkı sağlar bunu unutmayın.
Belki takindikları üslup hoşunuza gitmiyor fakat;

Anneniz babanız sizden paralarinı sakınmıyorlar artık yavaş yavaş kanatlarınızı açıp uçmanızı, hayata adım atmanızı istiyorlar.

Evet çalışmayı şuan düşünmüyorum. Yüksek lisans yapıp akademisyen olmayı hedefliyorum. Bunun için de ingilizcemi geliştirmem gerekiyor. Hem iş hem ingilizce konusunda zorlanacağımı düşündüğüm iş çalışmayı düşünmüyorum.
Sevgili karamsargirl, eşimin işi dolayısıyla Türkiye’deki işimi bırakıp yurtdışına taşındım. (Dilini bilmediğim bir ülke)
Hamile iken burda işe girdim, İngilizce olarak çalıştım, aynı anda dil kursuna gittim. Doğuma kadar böyle geçti. Doğum oldu şu an bebeğim 4 aylık bakacak yardım edecek kimsem yok ben hem bebeğe bakıp hem dil kursuna devam ediyorum. Ben çalışmayı düşünmüyorum demekle olmuyor işte. Kusura bakma ama yüksek lisans da ülkemde askerliği ertelemek isteyenlerin veya çalışma totosu olmayanların sığınağı oldu. Yurtdışında tam tersi, mezun olmaya yakın çalışırsın, iş dünyasını tanırsın sonra da yüksek lisansını yaparsın ki tecrübeni üst eğitimle harmanlayabilesin.

Çalışmayı düşünmeyen insan 2 tane parfüm de almayacak kimse kusura bakmasın. Sen hiç parayı veren düdüğü çalar diye birşey duydun mu? Parayı anan baban verdiği sürece onların dediğine uymak zorundasın. Yaşın olacak 25 kaça kadar bakacak daha bu insanlar sana?

Yüksek lisans yaparken çalışan tanıdıklarım var. Bölüme göre değişiyordur belki ama çalışmayı düşünmüyorum diye rahatça söylemeniz bile bu konuda rahat olduğunuzu gösteriyor. Aileniz harcadığınız 100lirada değildir ama sizin mezun olmaya yakın bir yetişkin olarak çalışma konusundaki rahatına düşkünlüğünüz onları sinir ediyor olabilir.

hemen konuya girmek istiyorum.
üniversite son sınıf öğrencisiyim temmuzda mezuniyetim var derece öğrencisiyim derslerimde başarılı,çalışkanım.
Babamın durumu iyi,standartın bir üstü diyebilirim. Her hafta harçlık verir 400 tl ama 2-3 kere anca yemek yiyebiliyorum o para ile malum fiyatlar. Geçenlerde kendime 2 tane parfüm almıştım 220₺ falan tutmuştu. Tanesi 100 tl birinin diğeri de 120. Neyse bunu da babamın anneme verdigi kredi kartı ile almıştım. Annem o zamanda kızmıştı neden kendi paranla almıyorsun karttan ufak şeyler alıyorsun diye. Halbuki kendi harçlığımı sadece yemek yiyeceğim zaman harcayabiliyorum ya da çok ihtiyacım olan bir şey olursa alıyorum. Babamın kartı varken oradan alayım istedim her neyse.
Babam bir arkadaşına 30 bin küsürlerde hediye almış kılıç. Arkadaşı ile ticaret yaptıgı için birbirlerine bu derece fiyatlarda hediyeler alıyorlar genelde. Kardeşimde bunu dile getirip benim içinde o 100 tl harcayınca sorun ediyorsunuz dedi. Ben de dogru dedim elaleme gelince sıvarsınız bize gelince 100 tl bile gözünüzde büyüyor dedim.
Sonra başladı benimle alay etmeye. “ Seme iş bul da işe gir.Paranı kazan” gibi gibi hakaretler…
Öncelikle ben işe girip çalışmak istemiyorum kendiside bunu çok iyi biliyor. Yüksek lisans yapmak istediğimi bilmesine rağmen yeni mezun birine bu şekilde işe bir baskısı yapıyor. Sanıyor ki her yeni mezun hemen iş buluyor.
Annem çok sığ görüşlü ve ben artık çok yoruldum.
Babam da aynı harcamalarımızı abartı bulur. Halbuki ihtiyacımız dışına asla çıkmayız. Ama görüyorsunuz ki 100 tl bile dert anneme göre…
Baban 30 bin lik hediye aldığına göre bu adamla iş ilişkisi var, karşı taraf belki babana iyi paralar kazandırdı ki o da jest yapmak istemiş,neden bu 100 TL ye takıldın, bir de ailenin bu yaşına kadar senin için ne masraflar yaptığını düşündün mü?bir olay yuzunden onların bunca seneler yaptığı emeği yok saymayın..para kolay mı kazanılıyor, mesela neden 1 parfüm yerine 2 aldın..belki annen de kendisine belli bir harcama limiti koymuştur..ülke görülmemiş bir ekonomik krizde ,para su gibi gidiyor,çalışmayı düşünmemek artık olacak iş değil,üniversiteliler bile hem çalışıp hem okuyor..babanın durumu çok iyi ise onunla konuş,bana şu tarihe kadar minimum şu kadar gerekiyor,sonrasında istemem kendim kazanırım diye konuşun..

Evet çalışmayı şuan düşünmüyorum. Yüksek lisans yapıp akademisyen olmayı hedefliyorum. Bunun için de ingilizcemi geliştirmem gerekiyor. Hem iş hem ingilizce konusunda zorlanacağımı düşündüğüm iş çalışmayı düşünmüyorum.
Benim oğlumda üniversiteyi bitirmeden atandı. Hem çalıştı, hem üniversiteyi bitirdi. Şuan hem yüksek lisans yapıyor, hem 2. üniversiteyi okuyor

Kendisi çalışıyor, kendisi harcıyor, özgür

Emin ol oda çok zorlanıyor ama çiğnenmedende ekmek yutulmuyor malesef

Bu konuya çok takıldım ben ya. Sebebi de ben okurken çalıştım kafede vs. Onun bunun ağız kokusunu çekmekten, her gün çöple bulaşıkla haşır neşir olmaktan, patron tacizi yemekten başka bir katkısı olmadı. Bir de günlük 50 tl verirlerdi o zamanlar :KK70: hayatı zaten öyle ya da böyle öğreniyorsunuz aceleye mahal yok. Öğretiyorlar yani bir şekilde.
Çocuğuna yaptığın yatırım, harcadığın para boşa giden para değildir ki. İleride iyi yerlere gelir, yüksek lisansı, dili sayesinde kurumsal yerlerde güzel pozisyonlarda çalışır. Sen de gururlanırsın. Çocuğum olsa gocunmam hiç. Hele kızım olsa kıyafetmiş parfümmüş konu bile olmaz.
Çalışmaktan kasıt staj falansa onu yapın ama. Yüksek lisansa da gidin bence. Yl yaparken alanınızda iş bulup çalışabilirsiniz çünkü. En azından doldurma parfüm için seme diye hakaret işitmezsiniz.

Görümcem hem yüksek lisans yapıp hem de çalışıyor. Çalışmak istemiyorum??? Annenizde bir yanlış görmedim. Paranı kendin kazanırsan rahat harcarsın.

Bir mesaj var yukarıda. @MaHlass yazmış. Aynı şeyleri yazacağım hemen hemen. Harcamaya gelirse 1000 TL de harcanır 10.000 TL de. Mesele size ayrılan bütçeyi aşıp verilen parayı görmezden gelip 100 TL' nin lafını yapıyorlar demesi.
Ailesinin giderine elbet karışamaz ama ailesinin çerçevesinde yaşayan insanın temel ihtiyaçları karşılanır, geri kalan harçlığı ayrılır.
Genç bir kadının günümüzde 1600 tl ile yemek, gezme, kitap, sosyalleşme bakım, ulaşım gibi birçok maddeyi yapmasının beklenmesi ancak eziyet olur.
Siz aile olarak zorunluları yapar, ekstrasını ancak limitte tutabilirsiniz.
E aynı mantıkla evde de yemesin o zaman, eve de baba anne alıyor harcıyor.
Olur mu öyle şey…
Git çalış diyecek kadar söz sahibi iseler hayatını kazandığında başka bir evreye geçecekler, nereye gittin geldin vs.

Son düzenleme:
Para yönetimi vs güzel düşünceler ama hayat keşke öyle işlese. Torpilliler, zengin aile çocukları maddi imkanları dibine kadar kullanırken sen “aman para yönetimi öğrensin” diye kısarsan çocuk hayattan geri kalıyor. Mesela iyi bir puan alamamıştır gidip ışık üniversitesi yüzde sıfır burslu grafik tasarım bölümüne yazdırmak şımartmaktır. Gerekirse bir yıl daha çalışsın düzgün yer kazansın dersin. Ama dil öğrenimi, yüksek lisans falan bunlardan kısarsan anca zamandan çalmış olursun. Çoğu başarılı insanın arkasında da cidden aile desteği var. Medyada “zorluklardan geçmiş” diye lanse edilseler de o işin şov kısmı. İmkan varsa değerlendirilmeli.
Kesinlikle öyle.
O sebeple zorunlu olması gereken tüm ihtiyaçları imkan dahilinde karşılanır diyorum her zaman.
Bu zaten ebeveynlik görevidir, sosyal aktiviteleri de buna dahildir.

Çocuklarım şuan küçük, ayda 1 oyuncak hakları var mesela.
Her gün alamaz mıyım, alırım ama almam.
Onların heyecanla bir sonraki ayın oyuncağını düşünmesi, hayal kurması, seçeneklerinin arasından elemesi ve dünyada her şeye sahip olamayacağını anlaması, hayata bakış açılarını şekillendirecek.
Eğer ikinci bir oyuncak istiyorlarsa kendi harçlıklarından alabilirler, sorun yok:)
Daha denemediler mesela hiç ikinciyi.

Sınırsız vermeyle ya da aç açıkta bırakmak arasında güzel bir yerlerde olmalı ebeveynler.
Kontrollü destek, gençlere en cesaret veren şeydir.

Ailesinin giderine elbet karışamaz ama ailesinin çerçevesinde yaşayan insanın temel ihtiyaçları karşılanır, geri kalan harçlığı ayrılır.
Geç bir kadının günümüzde 1600 tl ile yemek, gezme, kitap, sosyalleşme bakım, ulaşım gibi birçok maddeyi yapmasının beklenmesi ancak eziyet olur.
Siz aile olarak zorunluları yapar, ekstrasını ancak limitte tutabilirsiniz.
E aynı mantıkla evde de yemesin o zaman, eve de baba anne alıyor harcıyor.
Olur mu öyle şey…
Git çalış diyecek kadar söz sahibi iseler hayatını kazandığında başka bir evreye geçecekler, nereye gittin geldin vs.
Ben şu an aile evinde KPSS çalışıyorum ve benim kendime ayrılan bir bütçem yok şu an evde. Ihtiyaçlarım karşılanıyor. Bu kadar. Haftalık 400 TL sorgusuz sualsiz eline veriliyorsa nankörlük etmemeli diye düşünüyorum. Şimdi yine söylediklerim en alakasız yerinden cımbızlanıp "Bayburt'ta mı yaşıyorsun" gibi gereksiz bir çıkış yapılmasın diye belirteyim; miktardan bağımsız kendisine düşünülüp bütçe ayrılmış. Bu bile bana göre kendisinin önemsendiğini gösterir ki konu sahibi annesine sığ diyor bir de.

Artırılmasını istiyorsa belirtir. Gelip burada 100 TL gözlerine batıyor demesi hoş değil. Verilen paradan haricen, habersiz alışveriş yapılması annesini kızdırmış. Gayet normal. En azından haber verseydi alırken. Kart bendeydi aldım demek de mantıklı değil.

Bir yandan da daha yüksek lisans düşünüyor. Çalışmayı istemiyor vesaire. Konunun ele alınacak bir çok tarafı var.

Ben şu an aile evinde KPSS çalışıyorum ve benim kendime ayrılan bir bütçem yok şu an evde. Ihtiyaçlarım karşılanıyor. Bu kadar. Haftalık 400 TL sorgusuz sualsiz eline veriliyorsa nankörlük etmemeli diye düşünüyorum. Şimdi yine söylediklerim en alakasız yerinden cımbızlanıp "Bayburt'ta mı yaşıyorsun" gibi gereksiz bir çıkış yapılmasın diye belirteyim; miktardan bağımsız kendisine düşünülüp bütçe ayrılmış. Bu bile bana göre kendisinin önemsendiğini gösterir ki konu sahibi annesine sığ diyor bir de.

Artırılmasını istiyorsa belirtir. Gelip burada 100 TL gözlerine batıyor demesi hoş değil. Verilen paradan haricen, habersiz alışveriş yapılması annesini kızdırmış. Gayet normal. En azından haber verseydi alırken. Kart bendeydi aldım demek de mantıklı değil.

Bir yandan da daha yüksek lisans düşünüyor. Çalışmayı istemiyor vesaire. Konunun ele alınacak bir çok tarafı var.
Bu durum sizde yok diye ‘düşünülmüş’ kadar basitleştiremeyiz ki…
Doğurduğumuz çocuklara bu sebeple balık tutmayı öğretmeliyiz derim, o balık tutulana kadar geçen sürede ise imkanlarımız dahilinde elbette yaşamaları için tüm gereklilikleri üstleneceğiz.
Açıkcası üzüldüm, muhtemelen talep edemiyorsunuz, onu da anlıyoruma ama keşke bazı şeyler talebe gerek kalmadan çözülebilse.

Yalnız kpss çalışmakla halen üniversite öğrencisi olmak aynı şeyler değil.
Burs ,kredi vs almıyorsa ayda 1600 tl çok değil hatta az bile büyük sehirde yaşıyorsa.
Benim şehir dışında okuyan çocuğuna 5.000tl yollayan akrabalarım var mesela.
Ve durumları da öyle çok iyi değil.
Kaldı ki burada maddi durumu fena olmayan bı aile var.
Ve aldığı parfüm de ucuz bir şey yani komik bı rakam hatta bunun lafını etmek bile tuhaf.
Tutup ucuz parfüm alan genç bir kız bence ailesini bütçesini düşünüyor demektir.
Haber verme konusunda katılıyorum ama size harcama yapmadan önce haber verse daha doğru olurdu.

Bu durum sizde yok diye ‘düşünülmüş’ kadar basitleştiremeyiz ki…
Doğurduğumuz çocuklara bu sebeple balık tutmayı öğretmeliyiz derim, o balık tutulana kadar geçen sürede ise imkanlarımız dahilinde elbette yaşamaları için tüm gereklilikleri üstleneceğiz.
Açıkcası üzüldüm, muhtemelen talep edemiyorsunuz, onu da anlıyoruma ama keşke bazı şeyler talebe gerek kalmadan çözülebilse.
Basitleştirilecek bir şey yok ki. Bende her olmayanı başkasında da olmasın gibi bir açıyla görmüyorum. O kadar dar görmüyorum dünyayı.

Talep etmem çünkü şu an durum buna müsait. Annemi de darlamam bana bütçe ayır diye. Empati yapabilirim çünkü. O yüzden konu sahibi ailesine sığ diyerek haksızlık ediyor bence. Ihtiyaclari karşılanıyor ve kendisine bütçe de ayrılmış.

Kaldı ki ailesine danışmadan onların kartından alışveriş yapmış. Bir de üstüne carlamış çok gördünüz diye. Gelip burda da sığ diyor. Annesinin sırf miktar yüzünden kızdığını düşünmüyorum. Gidip anne bana bu para yetmiyor dese eminim bir çözüm bulunabilir en azından üzerine konuşulabilirdi. Yol yanlış, çıkarım yanlış.

Bence hem eğitiminize devam edip hemde çalışabilirsiniz böylece hiç kimse harcadığınız paranın lafını yapamaz zaten haftalık 400 TL harçlık çok az yani o parayla yemek mi yiyeceksiniz ulaşımamı harcacayaksınız özel ihtiyaçlarınızı mı alacaksınız. En iyisi part time çalışın ve kendi anne babanız bile olsa hiç kimseye el açmayın

X