Gebeliğe Hazırlık Anne Olmak İsteyenler 👩‍👧‍👦🙏

Gebe kalmayı planladığımızda yapmamız gereken hazırlıklar.

Erken hamilelik belirtileriniz ne zaman başladı?

• Ankete Katılan
    492
Ah fionacığım çok sağol ya minseo minseo de söyledi. Bu forumda başkaları da söylemişti ben aslında iki aydır falan bu konuda hep araştırmalar yaptım yerli yabancı makaleler okudum kafam öyle karıştı ki. Malesef bu kist östrojene duyarlı olduğu için yumurta geliştirici veya herhangi östrojen içerikli başka tedavi bu kisti illa ki büyütüyor. Hatta doğum kontrol hapı kullanıp östrojeni baskılamadığım sürece kistim yine büyüyor. Dolayısıyla benim durum karışık 😔 ne yapsalar o kist büyüyecek. Hatta hiçbir şey yapmasalar ve benim korunmayıp gebe kalmadığım her ay kistim yine büyüyecek.

Tüp bebekte de mecburen bunları kullanıyorlar ama tabi riskli bir durum olduğu için bu riski ciddi bir tedavi olan tüp bebekte harcamak daha mantıklı aslında. Çünkü zaten olasılık düşük bir tedaviye böyle riski olan bir uygulamayı yapmak mantıklı mı ben de emin olamıyorum. Ama izlediğim videolar ve okuduğum makalelerde de bu ilaçların verildiğini hep duydum. Evre 1 ve 2de işe yaradığını söylüyorlar ancak onlar genelde aşılama ile birlikte bu ilaçları öneriyorlar. O nedenle doktora bir bunu da sorayım diye düşündüm açıkçası. Bir de ben bu doktordan önce çok iyi farklı bir özel doktora gitmiştim. O da 2 3 ay bu şekilde ilerlemeyi önermişti. O zaman bebek düşünmüyordum. O da böyle deyince biraz içim rahatladı ama sizin söyledikleriniz yine kafamı karıştırdı. Malum kaş yapalım derken göz çıkarmayalım böyle bir şeyle😔😔 yarın doktoru aradığımda sonuçlara göre doz belirlemiş olacak ve muhtemelen yarın başlamam gerekecek başlarsam. Aslında bugün annem rahatsızlanmasaydı arada farklı bir doktora da mı hızlıca görünsem diye aklımdan geçmişti ama gidemedim. Okudukça kafam iyice karışıyor yani güvenmek de istiyorum çünkü biz ne kadar okur ve öğrenirsek onların deneyimi bildikleri kadar olamaz diyorum. İyice çorba oldum anlayacağın 😔 çok sağol eğer yarın farklı bir doktorla online bile görüşme imkanım olursa bakacağım duruma göre pek de zamanım kalmadı. Çok sağol ilgilendiğin için🙏
Cok tuhaf bir sekilde klomenin kullanma kulavuzunda endeometriosize yol acabilie veya endometriosizi cogaltabilir diyo ama tup bebekte kullanilan gonal veya menopur sa bu yazmio.
Gonal menopur direct fsh galiba, klomen ostrojen ondan mi anlamadim

Cok tuhaf bir sekilde klomenin kullanma kulavuzunda endeometriosize yol acabilie veya endometriosizi cogaltabilir diyo ama tup bebekte kullanilan gonal veya menopur sa bu yazmio.
Ayyy tırstım şuan nette şöyle diyor,
Kadınların yumurtalıklarındaki yumurtlama, beyindeki hipofiz bezinden salgılanan ‘’Folikül Uyarıcı Hormon’’ ile gerçekleşir. Folikül Uyarıcı Hormon, kadının beynindeki hipofiz bezinden düzenli olarak salgılandığı zaman kadınlarda yumurtlama düzenli olur. Eğer bu hormon yeterince ve düzenli şekilde salgılanmıyorsa ya da hiç salgılanmıyorsa, östrojen hormonu da azalır. Folikül Uyarıcı Hormon kadın yumurtalıklarında yumurta oluşmasını uyaran temel bir hormondur. İşte klomen (klomifen sitrat), bu hormonun salgılanmasını sağlayarak yumurtlama fonksiyonunun oluşması için çalışır.

Ayyy tırstım şuan nette şöyle diyor,
Kadınların yumurtalıklarındaki yumurtlama, beyindeki hipofiz bezinden salgılanan ‘’Folikül Uyarıcı Hormon’’ ile gerçekleşir. Folikül Uyarıcı Hormon, kadının beynindeki hipofiz bezinden düzenli olarak salgılandığı zaman kadınlarda yumurtlama düzenli olur. Eğer bu hormon yeterince ve düzenli şekilde salgılanmıyorsa ya da hiç salgılanmıyorsa, östrojen hormonu da azalır. Folikül Uyarıcı Hormon kadın yumurtalıklarında yumurta oluşmasını uyaran temel bir hormondur. İşte klomen (klomifen sitrat), bu hormonun salgılanmasını sağlayarak yumurtlama fonksiyonunun oluşması için çalışır.
Klomen kullanirken ozelikle yediklerine dikkat et kuzu, sut urunleri tuketme, et fazla yeme. Daha cok sebze agirlikli beslenip sporunu yap.
Klomene yazmislae bunu, ama dogum kontrol haplarinda da var ostrojen, ona gelince yazamiyolar.
Ben endometriosiz hikayem soyle oldu:
Regl donemlerimde karnim ageiyo diye doktora gittim, cunku hep okuyup hem ise baslicaktim. Dedim regl oldugumda hayatta yapamam ben, bana dogum kontrol hapi yazsin.
Bana bi tane yazdi doktor. Onu ictigimde, iki uc ay icinde cok degisik agrilarim olmaya basladi karnimda ve kasiklarimda, ayaga kalktigimda siddetli bir agri seklinde. Biraktimda gecti. Ikk ay sonra reglerden sonra sag tarafim agrimaya basladi. Once spor yaparken incittim sandim bel agrisi gibi. Bi kac ay sonra regle baglantisi oldugunu anladim zaten 6 ay icinde agri dayanilmaz hale geldi ve endometriosiz tesisim konuldu. Uc ay icindede ameliyat oldum.
Bazen diyorum bana bunu o dogum kontrol hapimi yapti. Zaten genetik olarak yatkindim, ama kendi kendime harekete gecirdim galiba

Kızlar gunaydın noluyoe Boyle klomenle ilgili sıkıntımı var bugun baslıcaktım napim içmiyimmii🥺

AA evet canım o zaman ondan muhtemelen. E bunu biz bile biliyorsak doktorlar bilmiyor olamaz herhalde niye böyle yapıyorlar ki 😔 çok kafam karıştı

Yaaa bu kadar gerginlikle nasıl hamile kalınır ki 😏 özel olacak biraz ama dünden beri deliriyorum kendi kendime. Eski eşi, eşimin çalıştığı yerde işe girmiş. Yüzsüzlüğün artık bu kadarı 😠 neden insanlar bu kadar kötü, neden sürekli huzur kaçırmaya odaklı yaşıyorlar ya? Bu kadın arayıp da bana o kadar çok şey söyledi ki sırf kavga edelim diye. Oraya girme amacını da ikimiz de biliyoruz zaten.

AA evet canım o zaman ondan muhtemelen. E bunu biz bile biliyorsak doktorlar bilmiyor olamaz herhalde niye böyle yapıyorlar ki 😔 çok kafam karıştı
Canim bence tup bebek icin kullanilanlarda yapiosur aynisini ya. Zaten fsh yukseldikce ostrojende yukseliyo.
Ama senin dedigin gibi, tup bebekte sans biraz daha yuksek oldugu icin tup bebek yapio bazi doktorlar direkt
Ben hic takmiyorum artik, cocuk da istemiyorum artik galiba

Yaaa bu kadar gerginlikle nasıl hamile kalınır ki 😏 özel olacak biraz ama dünden beri deliriyorum kendi kendime. Eski eşi, eşimin çalıştığı yerde işe girmiş. Yüzsüzlüğün artık bu kadarı 😠 neden insanlar bu kadar kötü, neden sürekli huzur kaçırmaya odaklı yaşıyorlar ya? Bu kadın arayıp da bana o kadar çok şey söyledi ki sırf kavga edelim diye. Oraya girme amacını da ikimiz de biliyoruz zaten.
Ay yuh artık manyak kadın.

Kızlar bakın bence sıkıntı ne biliyor musunuz. Dün YouTube klomenle hamile kalan yazdım. Sonra bir kadını dinledim.. evleniyor normal muane olmaya gıdıyo cocuk dusunyorlar. Doktor hersey iyi bir sene ıcınde hamıle kalabilirsin diyor ama hızlandıralm istersen klomen onerıyor. Kız arastırıyor tamam Dıo kullanıyor o ay hamile .biz okdr cok Arastırıyoruz ki herseyı tabi haklı olarak ama , kotu bişe buldugumuz da da kafamıza okdr takıyoruz ki bilinç altımıza işliyoruz bence . Yani hıc ıyı yanını dusunmuyoruz da ya kotusu olursa .
Şimdi klomene baslıcam ya kist olursa diye korkuyorum hep ole okumusum ya beyne emir veriyoruz sanki.
Hayır iyi olcak şifa vercek buna inanmak lazım sanırım .

Canim yani tam sökülmese de 5 gün önceden lekelenmelerin başladı öyle mi 🙄
Ben de bu ay cektirdim de bakalım ne bekliyor beni
Evet canım ama benim lekelenmem zaten önce başlıyor genelde. Biraz çok önce başladı yani çoğu kişinin düzenini hiç etkilemiyor senin de etkilemez inşallah 😊
Klomen kullanirken ozelikle yediklerine dikkat et kuzu, sut urunleri tuketme, et fazla yeme. Daha cok sebze agirlikli beslenip sporunu yap.
Klomene yazmislae bunu, ama dogum kontrol haplarinda da var ostrojen, ona gelince yazamiyolar.
Ben endometriosiz hikayem soyle oldu:
Regl donemlerimde karnim ageiyo diye doktora gittim, cunku hep okuyup hem ise baslicaktim. Dedim regl oldugumda hayatta yapamam ben, bana dogum kontrol hapi yazsin.
Bana bi tane yazdi doktor. Onu ictigimde, iki uc ay icinde cok degisik agrilarim olmaya basladi karnimda ve kasiklarimda, ayaga kalktigimda siddetli bir agri seklinde. Biraktimda gecti. Ikk ay sonra reglerden sonra sag tarafim agrimaya basladi. Once spor yaparken incittim sandim bel agrisi gibi. Bi kac ay sonra regle baglantisi oldugunu anladim zaten 6 ay icinde agri dayanilmaz hale geldi ve endometriosiz tesisim konuldu. Uc ay icindede ameliyat oldum.
Bazen diyorum bana bunu o dogum kontrol hapimi yapti. Zaten genetik olarak yatkindim, ama kendi kendime harekete gecirdim galiba
Canım doğum kontrol hapına göre değişiyor o. Çoğu doğum kontrol hapı zaten yumurtlamayı engelleyerek yapıyor etkisini. E öyle olunca östrojen de salgılanmıyor. O nedenle hep endometrioziste doğum kontrol hapı kullanımına baskılama tedavisi deniyor yani tedavi değil ama ilerlemesini büyümesini engelliyor çünkü biz normal şekilde yumurtlayıp adet olduğumuz her ay o kist ve içeride görmediğimiz diğer yapışıklıklar artmaya devam edecek. Yani ne iki ayda doğum kontrol hapıyşa ilerleyeceğini sanmıyorum, hatta kullanmasaydın belki daha çok ilerleyecekti. Benim bebek düşüncem yeni ama endometriozis geçmişim çok eski ve hem şehir değiştirdiğim için hem de birden fazla görüş alma takıntım nedeniyle birçok doktora gittim o dönemlerde hep. Hepsi de tutarlı olarak dk hapını iyi ki kullanmışsın, içerideki durum ultrason görüntüsünden daha ileri falan dediler hep muayenede. Yani kullanmadan çok daha artmış olacaktı yapışıklıklar ve kistim büyüyecekti muhtemelen. Ne lanet hastalık ya gerçekten. Kronik kasık ağrısına o kadar alıştım ki geçen çok tuhaf oldum yani ağrısız halini hatırlamıyorum bile diye.
Canim bence tup bebek icin kullanilanlarda yapiosur aynisini ya. Zaten fsh yukseldikce ostrojende yukseliyo.
Ama senin dedigin gibi, tup bebekte sans biraz daha yuksek oldugu icin tup bebek yapio bazi doktorlar direkt
Ben hic takmiyorum artik, cocuk da istemiyorum artik galiba
Evet dediğin gibi kist büyüyecekse de en azından elimizde fazla fazla yumurta olsun diye bu riski alıyorlar. Sen niye böyle düşündüm canım peki 😔 ben de dünden beri her şeyi bırakasım geldi kafam çok karıştı ama bir karar vermek gerekiyor neticede bu hastalıkta hiçbir şey yapmayıp durmak da zarar 😔

Kızlar bakın bence sıkıntı ne biliyor musunuz. Dün YouTube klomenle hamile kalan yazdım. Sonra bir kadını dinledim.. evleniyor normal muane olmaya gıdıyo cocuk dusunyorlar. Doktor hersey iyi bir sene ıcınde hamıle kalabilirsin diyor ama hızlandıralm istersen klomen onerıyor. Kız arastırıyor tamam Dıo kullanıyor o ay hamile .biz okdr cok Arastırıyoruz ki herseyı tabi haklı olarak ama , kotu bişe buldugumuz da da kafamıza okdr takıyoruz ki bilinç altımıza işliyoruz bence . Yani hıc ıyı yanını dusunmuyoruz da ya kotusu olursa .
Şimdi klomene baslıcam ya kist olursa diye korkuyorum hep ole okumusum ya beyne emir veriyoruz sanki.
Hayır iyi olcak şifa vercek buna inanmak lazım sanırım .
Kesinlikle tam olarak böyle oluyor. Bu konuda cehalet mutluluk. Ne kadar bilmezsen araştırmazsan o kadar iyi. Bilmeyenler sorgulamayanlat patır patır çocuk yapıyor. Biz de kadın hastalıkları ve doğum alanında fahri doktora alma peşindeyiz. Sonuç sıfır 🤣

Canım hadi inşallah güzel sonuç alırsın da hepimiz seviniriz burda 🤲

2 gün olumlasam 3. Gün olumsuzluk ekleri peşimi bırakmıyor doktor 😂
Canım ya ben şimdi geldim muayene oldum, çok ilginç bir şey oldu herhangi bir doktora girdim, bana kistim olmaıdğını yumurtalıklarımın rahmimin çok temiz olduğunu azıcık bir enfeksiyon olduğunu söyledi, o kanamanın yumurtlama esnasından olabilecepini söyledi ama dedim doktor hanım ben lekelenmeyi dün önceki gün yaşadım hmm o zaman durum değişir dedi idrar ve kan tahlili istedi, hakkım da hayırlısı olsun bekliyorum çıkınca yazarım ama hamile değilsem bile o kadar mutlu oldum ki ben kendimi kist dolu yumurtalıklar kötü falan sanıyordum iyi ki gelmişim,

Senin için gerçekten çok stres verici bi durum takma diyemiycem ben olsam sinirden ölürüm ama eşini de o kadın için kasma canım mutlu olmaya bak anladığım kadarıyla güzel bir yuvanız var yuvanız bebeğinizle taçlanır inş Allah

Senin için gerçekten çok stres verici bi durum takma diyemiycem ben olsam sinirden ölürüm ama eşini de o kadın için kasma canım mutlu olmaya bak anladığım kadarıyla güzel bir yuvanız var yuvanız bebeğinizle taçlanır inş Allah
Normal bi insan olsa takılmam zaten ama kadın tam bir şeytan başvurmadığı yol kalmadı bizi huzursuz etmek için. Yok eşimi darlamıyorum zaten, o da istemezdi böyle olmasını, onun bi suçu yok. Evet şu anda o mutluluğa o kadar ihtiyacım var ki, allahım nasip eder inşallah sağolasın kuzum. Hepimizin gönlüne göre versin inşallah 🙏

Normal bi insan olsa takılmam zaten ama kadın tam bir şeytan başvurmadığı yol kalmadı bizi huzursuz etmek için. Yok eşimi darlamıyorum zaten, o da istemezdi böyle olmasını, onun bi suçu yok. Evet şu anda o mutluluğa o kadar ihtiyacım var ki, allahım nasip eder inşallah sağolasın kuzum. Hepimizin gönlüne göre versin inşallah 🙏
Boşver ne yaparsa yapsın huzurunu kaçırmasına izin verme. Bence çok barınamazda öyle bir ortamda

X