Anne olmak hayal mi

Eşimin testleri yapıldı ama alınacaklar . Henüz hiç bir bilgim yok . Daha başında bu kadar sıkıntılıyım ne yapıcam başlayınca bilmiyorum . Bu sebepten buradayım en azından paylaşa bildigim birisi olması rahatlatıyor

Envoyé de mon iPhone à l'aide de Kadınlar Kulübü

inşallah onunda hiç bir sorunu çıkmaz.senin sonuçlarını da internetten araştır doktorlar sitesine üye olup istediğin doktora sorabilirsin.mthfr gen mutasyonunu yaptır Türklerin çoğunda çıkıyormuş,bide eşinin hücrelerine antikor üretiyormu vücudun onun testini yaptır bence.elimizden geleni yaparız gerisi Allaha kalmış😊 sabırla mucizemizi bekliycez.

Evet sanırım antikor ları yaptırdım hepsi güzel eşiminkileri alınca doktorda randevumuz var 16 sında bakalım bekliyoruz. Testlerimi araştırdım internette tek tek :) sabahlara kadar ders çalışır gibi notlar aldım :) Dr halit frat erdeni aradım direk ona sordum test sonuçlarını çok normalsin dedi bir sıkıntı yok defi. İçime su serpti . Araştırmak ne demek önceden kıyafet stelerindeyken şuan tek işim tüp bebek sonuçlarını araştırmak

inşallah onunda hiç bir sorunu çıkmaz.senin sonuçlarını da internetten araştır doktorlar sitesine üye olup istediğin doktora sorabilirsin.mthfr gen mutasyonunu yaptır Türklerin çoğunda çıkıyormuş,bide eşinin hücrelerine antikor üretiyormu vücudun onun testini yaptır bence.elimizden geleni yaparız gerisi Allaha kalmış😊 sabırla mucizemizi bekliycez.

Rahim filmim çekildi rahimim ters çıktı araştırmalarımda gebeliğe engel yok diyorlar. Senin bir bilgin var mı

canım bence iyi bi doktra git kadın derken ebe sanırım tam olrak ne yapacak dikkat et canım beniim

ebe değil arkadaşım. hacamat yapıyormuş işte belden çekip sonra jiletle küçük küçük kesip pis kanı akıtıyormuş sonra kara sakız denen bişi var onu koyup kapatıyormuş belini sıcak tutacakmışsın ondan sonra. hamile kalan çok var tabi. ben kararsızım bilmiyorum.

Evet sanırım antikor ları yaptırdım hepsi güzel eşiminkileri alınca doktorda randevumuz var 16 sında bakalım bekliyoruz. Testlerimi araştırdım internette tek tek :) sabahlara kadar ders çalışır gibi notlar aldım :) Dr halit frat erdeni aradım direk ona sordum test sonuçlarını çok normalsin dedi bir sıkıntı yok defi. İçime su serpti . Araştırmak ne demek önceden kıyafet stelerindeyken şuan tek işim tüp bebek sonuçlarını araştırmak

harika olmuş gönül rahatlığıyla hamişliğe hazırlansbilirsin,folik asit falan alırsın

Rahim filmim çekildi rahimim ters çıktı araştırmalarımda gebeliğe engel yok diyorlar. Senin bir bilgin var mı

😊benimde retrovert çıktı araştırdım internetten,akrabalardan hiç Bi sorun yaratmıyormuş.genetik Bi özellikmiş saç rengi göz rengi gibi bazı kızlarda böyle doğarmış

harika olmuş gönül rahatlığıyla hamişliğe hazırlansbilirsin,folik asit falan alırsın

😊benimde retrovert çıktı araştırdım internetten,akrabalardan hiç Bi sorun yaratmıyormuş.genetik Bi özellikmiş saç rengi göz rengi gibi bazı kızlarda böyle doğarmış

Artık bekliyorum :) bakalım ne olacak
Evet genetikmiş bu güne kadar hiç bir doktor rahîmimin ters olduğunu söylememişti çok şaşırdım :) rahimde herhangi başka bir sorun yok . hayırlısı inş ya

Artık bekliyorum :) bakalım ne olacak
Evet genetikmiş bu güne kadar hiç bir doktor rahîmimin ters olduğunu söylememişti çok şaşırdım :) rahimde herhangi başka bir sorun yok . hayırlısı inş ya

Amiiiiin! 😊 inşallah ilk denemede tutar yarabbi.

İnşallahhhhh seninde olur inşallah

canım nerde oturuyorsun... 2 tüp bebeğini nerde yaptırdın...

ankarda yaşıyorum ilk tüpü centrumda yaptrdım
ikinci tüpü Hacettepe hastanesi devlette yaptrdım
sen nerde yaşıyorsun
kaç yıllı evlisin bende poc var ondan olmuyo

olacaksın inşallah ben kendimden başka kimin için içten dua ettiysem oldu

sen kötü niyetli değilsin ki nazarın değsin olur mu hiç öyle canım boş ver onları

canım benim inşallah isteyen herlkezin olur
ya işte insanların saçma düşüncesi
ben herşeye kaç kere içimden maşallah derimm
sonuçta onada veren ALLAH
banada vermeyen ALLAH
ama inşamlar bunu anlamıyorr

Merhaba anotomi bende yeni başlalıycam tedaviye randevu verilmesini bekliyoruz . Randevuyu beklemek bile heyecan veriyor . Anne olma istegi çocuğun olmayacağını bilipte en ufak bir belirtide bile hamile olduğunu düşünmek. Benim tüplerim yok onun için tüp bebek olucak . Ama ben bazen regl gecikmelerimi hamilemiyim diye mutlu oluyorum. Hz Meryem'e nasip eden Rabbim herşeye kadirdir diyorum. Ama biliyorum ki mümkün degil . Umut ve dua herşeyin üstünden gelir inşallah .

merhaba canım tedavin hayrlı olsun inşallah
RABBİM çok uğraştırmadan nasip etsinnn
umut her zaman var haklısın doktrların olmaz dediğ oluyor
yeterki RABBİM nasşip edecek olsunnn

ebe değil arkadaşım. hacamat yapıyormuş işte belden çekip sonra jiletle küçük küçük kesip pis kanı akıtıyormuş sonra kara sakız denen bişi var onu koyup kapatıyormuş belini sıcak tutacakmışsın ondan sonra. hamile kalan çok var tabi. ben kararsızım bilmiyorum.

gecen gün bende duydummm ama korktum açıksası
bunu yapan kişi ehil olmalı
başka hastalıklar için biliyorumda
gebe kalmaya nasıl bi faydası olur bilmiyorummm açıkcası

ben yokken güzel güzel sohbetler edilmişşşş
::KK16::KK16::KK16::KK16::KK16::KK16::KK16::KK16::KK16::KK16::

POLİKİSTİK OVER NEDİR?

Polikistik Over Sendromu’nun (PKO) tıp literatürüne ilk tanıtımının Stein ve Leventhal adlı bilim adamları tarafından yapıldığı kabul edilir (“Stein-Leventhal Sendromu”). Bu iki bilim adamı 1935 yılında bir tıp dergisinde yayınladıkları makalede bu sendromu meslektaşlarına aşırı tüylenme, adet görememe, gebe kalamama, aşırı kilo alma ve diğer bazı belirtilerden oluşan bir durum olarak sunmuşlar ve yumurtalıklarda çok sayıda kistik oluşumdan bahsetmişlerdir.

Aynı bilim adamları 1948 yılında Polikistik Over Sendromu olan kadınlara patolojik tanı koyma amacıyla yumurtalıklarından ameliyat yoluyla “wedge resection” (kama şeklinde parça çıkarma) şeklinde uyguladıkları biyopsi sonrasında sendromun belirtilerinin hafiflediğini veya kaybolduğunu gözlemlemişler ve bu kadınların %90’ının gebe kalabildiğini yazmışlardır. Bundan sonra, temel amacı patolojik tanı koyma olan bu yumurtalıklardan parça çıkarma yöntemi uzun süreler boyu PKO’nun standart bir tedavisi haline gelmiştir. Günümüzde PKO için çok sayıda ilaç tedavisi yöntemi geliştirilmiş olmasına karşın bu yöntemin modifiye edilmiş ve yumurtalıklara ince iğneler batırılması şeklinde uygulanan “drilling”yöntemi dirençli PKO olgularında halen kullanılmaktadır.

Çok kısa bir şekilde özetlenecek olursa PKO, yumurtalıklarda çeşitli nedenlerle oluşan bir hormonal ortam dengesizliği sonucu yumurtlamanın bozulması ve yumurtalıklardan aşırı miktarlarda androjen (erkeklik hormonu) salgılanması durumudur. Olayda genel olarak kan şekerinin normal sınırlar içerisinde kalmasını sağlayan insülin hormonu metabolizmasında bozukluk da söz konusu olabildiğinden dışarıdan görünen yüzü çoğu durumda yalnızca bir adet düzensizliği ve tüylenme olan PKO, olaya insülin hormonunun da katılmasıyla aslında tüm vücudu etkileyebilen bir metabolizma hastalığıdır.

Polikistik Over Sendromu dışavurumu ve belirtileri çok değişken olabilen bir durumdur. Stein ve Leventhal’in ilk tanımladığı PKO, sendromun ağır ve nispeten ender görülen bir şeklidir. Gerçekte ise PKO yalnızca bir adet düzensizliği ve beraberinde hafif bir tüylenme şeklinde belirti verebileceği gibi bazı durumlarda tek belirti tüylenme olabilir.

Bazı kadınlarda temel sorun gebe kalamama şeklinde olabilirken, hiçbir belirti vermeyen ve ancak ultrasonografi veya laboratuvar yöntemleriyle saptanabilen PKO olguları çok enderdir. Bu nedenle PKO belirtilerini bilmek, kadının PKO’dan şüphelenerek doktora başvurmasını sağlamada yeterlidir.

Pratik olarak söylemek gerekirse, PKO sinsi bir hastalık değildir.

PKO yaklaşık %5 kadında görülen ve çoğu durumda belirti veren, uzun vadede yaratması muhtemel sorunlar için oldukça etkili önlemler alınabilen bir hastalıktır.

Özellikle yeni PKO tanısı almış olan kadınlarımızın bilmesi gereken, kendi haline bırakıldığında PKO’nun ciddi sağlık sorunları yaratabileceği, etkili bir şekilde tedavi edildiğinde ise çocuk sahibi olabilme de dahil, hiç PKO’su olmayan bir kadın gibi hayatlarını sağlıklı bir şekilde devam ettirmelerinin mümkün olduğudur.

İnfertilite Tedavisi

1-İlaçla Tedavi

Her kısır çiftin tedavisi kendilerine özgüdür. Tedavide hangi ilaçların kullanılacağı, ne şekilde kullanılacağı, hangi dozda kullanılacağı, nasıl bir tedavi protokolü izleneceği tamamen şahısa özeldir. İnfertilite tedavisi ; ZAMAN, SAĞLAM DUYGUSAL YAPI, SABIR ve PARA gerektiren bir tedavidir.

Öncelikle yumurtatıkları yumurta üretimi için uyarmak gerekir. Bunun için kullandığımız ilaçlar şunlardır :

KLOMİFEN SİTRAT
GONADOTROPİNLER
METFORMİN (Oral Antidiabetik bir ilaçtır.PCOS'li hastalarda İnsülin direncini kırarak yumurtlamaya yardımcıdır)
LETROZOL (Aromataz inhibitörü olan ilaç Meme Kanseri Tedavisinde kullanılır,aynı zamanda iyi bir yumurtlatıcıdır)
BROMOKRİPTİN ( Yüksek Prolaktin Düzeyleri yumurtlamayı engeller,Bromokriptin Prolaktini düşürür)

İnfertilite İlaçlarının Riskleri

Çoğul Gebelik ; Fazla sayıda yumurtlama sonucu fazla sayıda bebek oluşur.
OHSS; Aşırı uyarılmış yumurtalıkların yarattığı, karında aşırı sıvı birimi ve buna bağlı sıkıntılarla karakterli bir sendromdur.
Yumurtalık Kanseri Gelişimi :İleri zamanlarda; özellikle 12 ay ve daha fazla yumurtlama uyarıcı ilaç kullanmış hanımlarda BORDERLİNE OVER CA denen bir tip yumurtalık kanseri gelişme riski artmıştır.

2-Cerrahi Tedavi :

LAPAROSKOPİK İNFERTİLİTE AMELİYATLARI
HİSTEROSKOPİK İNFERTİLİTE AMELİYATLARI
TUBAL CERRAHİLER

Yapılan operasyon türleridir.

3- Yardımla Üreme Teknikleri

-İNTRAUTERİN İNSEMİNASYON yani AŞILAMA: Kadına yumurtlatıcı ilaçlar verilerek uygun büyüklüğe ulaştırılan yumurtalar sağlanır. Yumurtaları çatlatmak için çatlatıcı ilaç verilir. Çatlatıcı ilaç verildikten 36 saat sonra Çiftimiz Aşılama için çağırılır. Laboratuvar ortamında yıkanmış ve santrifüje edilerek yoğunlaştırılmış Sperm Solüsyonu Kadının Rahim Ağzından Rahminin içine ince bir kanül ile verilir. Kısa bir süre dinlendikten sonra evine gönderdiğimiz hastamıza gebeliği destekleyici bazı ilaçlar vererek, hastamızdan 14 gün sonra kanda Bhcg yani Gebelik Testi isteriz.

-IVF yani TÜP BEBEK: Aşılamada kullanılandan daha yüksek dozda ve farklı çeşitte ilaçlar kullanılarak maksimum sayıda yumurta elde etme amacı güdülür. Uygun zaman geldiğinde oluşan yumurtalar Ultrason eşliğinde toplanarak laboratuvar ortamına alınır. Babadan alınan Spermlerle Mikroskop altında birleştirilen yumurtalar 48 – 72 saat 37 derecede özel bir ortamda Zigotu oluşturması için beklenir. Oluşan Embriyoların kaliteli olanları seçilerek Anne Rahmine yine özel ince bir kanül ile Rahim Ağzından geçilerek verilir. Hasta kısa bir süre dinlendikten sonra evine gönderilir. Gebeliği destekleyici bazı ilaçlar vererek , hastadan 14 gün sonra kanda Bhcg yani Gebelik Testi istenir.

Kısırlık Tedavisine başlayan çiftler ; duygusal olarak dayanıklı ve sabırlı olmak durumundadırlar. Çünkü başarı kadar başarısızlığın da var olduğu bir sürece başlamaktadırlar. Zaman alıcı, fiziksel ve duygusal stres yaratan bir tedavi sürecidir. Aynı zamanda ekonomik olarak ta yıpranabileceğinizi bilmeniz gerekir.

İnfertil çiftlere biz elimizden geldiğince moral motivasyon sağlasak ta bazen Psikiatrik destek te almaları gerekebilir. Bu bilgilerin ışığında Tüm infertil çiftlerin istekleri olan sağlıklı bebeğe kavuşmaları için gereken herşeyi yapıyor ve Yüce Allaha bunun için yürekten dua ediyorum.

İnfertilite İçin Gerekli Testler

1.Kadına ; Ultrason eşliğinde yapılan Jinekolojik Muayene
2.Kadından Adetin 3.günü bir takım Hormon Testleri istenir.
3.Yine kadından Adetin 7 – 8 – 9. günlerinden birinde kısaca "HSG" denilen ve halk arasında Boyalı Rahim ve Kanal Filmi olarak bilinen, Rahim'in şekil bozukluklarını ve Fallop Tüplerinin açık olup olmadığını gösteren bir film olan 4.HİSTEROSALPİNGOGRAFİ istenir.
5.Erkekten 3 – 4 günlük cinsel perhiz sonrası SPERMOGRAM istenir.
6.Bazen Rahim içini görüntülemek gerekebilir ve HİSTEROSKOPİ yapılır.
7.Bazen Batın için görmek gerekebilir ve LAPAROSKOPİ yapılır.
Çok çok nadiren İnfertiliteye neden olan bir Genetik Sorunun varlığını araştırmak için Genetik Testler yapılır.

künfeyekün "rabbim ol der de oluverir"

merhaba arkadaşlar,öncelikle ümitsizliğe kapılmak yokk..
Mevlam neyler,neylerse güzel eyler.bende tedaviler vs.....
Hersey normal benimde esiminde,olmayınca olmuyorr...
Vakti saati gelince bebeklerimiz gelecek insallahhhhh

X